با تغییر رویکرد تسلا پلتفرم خودروهای الکتریکی دگرگون می‌شود

۱۷ آبان ۱۳۹۹ | ۲۲:۱۰ ۱۷ آبان ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
پلتفرم باتری خودروی تسلا مدل S

ایلان ماسک قصد دارد ساختار جدیدی را در طراحی پکیج باتری خودروهای الکتریکی به‌کار بگیرد و اعلام کرده که تسلا کم‌کم از طراحی اسکیت‌بورد مانند پلتفرم این خودروها فاصله می‌گیرد.

نخستین وسیله‌ی نقلیه‌ی تسلا یک خودروی الکتریکی زمینی نبود. در واقع تسلا رودستر اصلی یک خودروی بنزینی بود که به الکتریکی تبدیل شد اما روشن است که این بهترین روش برای انجام این کار نیست.

ما شاهد هستیم که بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده‌ی پلتفرم، تلاش‌هایی در این زمینه انجام داده و شکست می‌خورند. تسلا هم به سرعت به ساخت یک پلتفرم که به طور خاص برای خودروهای الکتریکی طراحی شده است، روی آورد.

تسلا مدل S مفهوم طراحی اسکیت‌بورد را به کار گرفت. یک شاسی پایه که مانند یک اسکیت‌بورد به نظر می‌رسد و باتری درون آن و زیر خودرو قرار دارد. این باعث آزاد شدن فضای کابین و ایجاد مرکز ثقل متعادل می‌شود. بدین ترتیب بسیاری دیگر از خودروسازان هم از مفهوم مشابهی برای خودروهای برقی خود استفاده می‌کنند. از جمله شرکت فاکسکان سازنده‌ی گوشی‌های آیفون اپل به تازگی از یک پلتفرم خودروهای الکتریکی با این مفهوم رونمایی کرد.

بر اساس اطلاعاتی که در روز باتری تسلا فاش شده، ممکن است در آینده این طراحی اسکیت‌بود مانند کنار گذاشته شود زیرا تسلا می‌خواهد سلول‌های باتری ۴۶۸۰ جدید خود را درون یک بسته‌ی سازه‌ای قرار دهد و به بیان دیگر قاب خودرو به‌عنوان بسته‌ی باتری آن هم عمل خواهد کرد.

طی این کنفرانس اخیر «فیلیپ هوچوییس» (Philippe Houchois) تحلیلگر به طور خاص از ایلا ماسک درباره‌ی بازنشسته کردن پلتفرم اسکیت‌برد برای خودروهای الکتریکی پرسید. ماسک بیان کرد که این طرح در آینده تغییر خواهد کرد اما به گفته‌ی او این روند انتقال به پلتفرم جدید برای همه‌ی وسایل نقلیه، سال‌ها به طول می‌انجامد.

او در این زمینه گفت: «این طور نیست که خودروهای موجود ارزش خود را از دست بدهند. فقط مسأله این است که با این طراحی از سازه‌ی لانه‌زنبوری خودرو به صورت بهینه استفاده می‌شود و اگر جز این باشد باید یک سخت‌افزار اضافی را حمل کند. چنین چیزی وزن بیشتر و هزینه‌ی بیشتری خواهد داشت و در نهایت فضای جلو و عقب هم کاهش می‌یابد.»

ماسک این موضوع را با سیر تحولات هواپیماها مقایسه کرد و عنوان کرد که چنین پیشرفتی ضروری و طبیعی است. او افزود: «موشک‌ها و هواپیماها قبلا از مخزن جداگانه‌ای برای سوخت استفاده می‌کدندد اما اکنون این مخاطن در  در بال‌ها ادغام شده است.»

با توجه به اینکه بسیاری دیگر از خودروسازان هم در حال حاضر ساخت خودروهای الکتریکی را بر پایه‌ی طرح پکیج اسکیت‌بورد مانند برای باتری انجام می‌دهند باید دید با این رویکرد تسلا آیا شرکت‌های دیگر هم به سمت چنین تغییری خواهند رفت؟

عکس کاور: پلتفرم طراحی اسکیت‌بورد مانند پکیج باتری خودروی تسلا مدل S

Credit: Martin Gillet/Flickr

منبع: InsideEVs

برچسب‌ها :
دیدگاه شما