دعوای حقوقی تسلا و کمپانی ریویان برسر استخدام کارمندان قدیمی

۲۱ مرداد ۱۳۹۹ | ۱۶:۴۵ ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
ریویان

مدتی است که برند تازه‌ تاسیس ریویان به دردسری برای تسلا تبدیل شده است. اکنون دیگر تسلا در عرصه تولید خودروهای الکتریکی پیشرفته تنها نیست و خطر حضور یک شرکت بزرگ دیگر، تسلا را تهدید می‌کند.

حال تسلا تصمیم گرفته تا به روشی قانونی رقیب تازه وارد خود را تحت فشار بگذارد. این شرکت اخیرا از ریویان به استفاده از کارکنان سابق تسلا برای کسب اطلاعات محرمانه متهم کرده است و سعی دارد تا ریویان را به دادگاه بکشاند.

تسلا اخیرا یک شکایت را به دادگاه عالی کالیفرنیا ارائه داده است. مطابق متن این شکایت، ریویان متهم شده که شدیدا به دنبال استخدام کارکنان تسلا است و آن‌ها را ترغیب می‌کند تا اطلاعات محرمانه تسلا را در اختیار ریویان قرار دهند.

مطابق متن شکایت‌نامه تسلا از ریویان، استخدام کارکنان سابق تسلا و تلاش برای جذب نیروهای فعلی این شرکت برای استفاده از اطلاعات این شرکت، مزیت رقابتی تسلا را در معرض خطر قرار داده است.

آیا رقیب اصلی تسلا در راه است؟

مقر اصلی هر دو شرکت تسلا و ریویان در منطقه سن خوزه کالیفرنیا قرار دارد. البته ریویان هنوز محصولات خود شامل شاسی بلندهای برقی R1T و R1S را به بازار عرضه نکرده است. مدل‌هایی که از همین الان تسلا را به نگرانی واداشته است.

البته ریویان درصدد جذب سرمایه از طرف‌های ثالث برای ساخت این خودروها است. فورد و آمازون دو مورد از این شرکت‌ها هستند که بر ساخت خودروهای ریویان سرمایه‌گذاری کرده‌ و به عنوان رقیب جدید تسلا اعلام وجود کرده‌اند.

با این وجود فاصله قابل توجهی میان ارزش دو شرکت تسلا و ریویان وجود دارد. ارزش کلی شرکت ریویان سال گذشته به حدود ۴.۷ میلیارد پوند رسید، در حالی‌که تسلا با ثبت ارزش ۱۶۵ میلیارد پوند به ارزشمندترین شرکت اتومبیل‌سازی جهان تبدیل شده و حتی از تویوتا پیشی گرفته است.

ریویان

تسلا در شکایت خود ادعا کرده هنگامی که جذب کارکنان تسلا به صورت منصفانه انجام شود، این کار را به عنوان یک رفتار مشروع رقابتی به رسمیت خواهد شناخت اما ریویان کارکنان تسلا را به نقض تعهدات خود در برابر این شرکت و افشای اطلاعات تشویق کرده است.

تسلا ادعا کرده که ریویان سه تن از کارکنان تسلا را با همین روش استخدام کرده و از اطلاعات محرمانه آن‌ها استفاده کرده است. دو تن از این کارکنان توسط بازپرسان تسلا مورد بازجویی قرار گرفته‌اند اما اتهام انتشار اطلاعات محرمانه را رد کرده‌اند.

دفاعیه ریویان در برابر اتهامات تسلا

ریویان اتهامات وارد شده از سوی تسلا را به شدت رد می‌کند. مطابق بیانیه‌ای که از این شرکت در خبرگزاری بلومبرگ منتشر شده، تمامی کارکنان ریویان ملزم هستند که اطلاعات مربوط به مالکیت معنوی کارفرمایان سابق خود را اعلام نکنند و البته آن‌ها این کار را انجام نداده‌اند.

این شرکت در بیانیه خود افزوده است: ریویان از تیم‌های با پتانسیل کاری بالا تشکیل شده که بر انجام ماموریت‌های خود تمرکز دارند. مدل کسب و کار شرکت ما نیز بر مهندسی، طراحی و توسعه استوار است. این کار به هزاران کارمند به همراه دانش و همکاری آن‌ها نیاز دارد.

دو محصول شرکت ریویان یعنی مدل‌های Rivian’s R1T و R1S 4x4s قرار است در اواسط سال ۲۰۲۱ میلادی به بازار عرضه شوند. این دو خودرو الکتریکی هستند و بردی برابر ۴۰۰ مایل ارائه خواهند داد.

طراحی داخلی فوق‌العاده زیبا، ثبت رکوردهای عملکردی مناسب در جاده و در بر داشتن فناوری‌های ذخیره انرژی نوآورانه بخشی از مزایای خودروهای ریویان است. آمازون به عنوان یکی از مشتریان و شرکای این شرکت، تاکنون صد هزار دستگاه از خودروهای ریویان را پیش خرید کرده است.

منبع: autocar

برچسب‌ها :
دیدگاه شما