۴ شیوه‌ی تست عطر برای خرید هوشمندانه‌ی عطر و ادلکن

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
روش‌های تست عطر

پیدا کردن رایحه‌ای که از هر نظر مناسب شماست می‌تواند یک چالش باشد. گذراندن چند ساعت در فروشگاه‌های بزرگ با بوییدن انواع عطر‌ها و تماشای خودتان در شیشه‌‌های گران‌قیمت عطر، تجربه‌ای شگفت‌انگیز است. با این حال این روش هم تست عطر کاملی نیست. با این کار شما فقط عطر را بر اساس نت‌های بالایی قضاوت می‌کنید. زیرا تشخیص ریزه‌کاری‌های لایه‌های رایحه، با تست چند دقیقه‌ای عطر و با وجود خستگی بینی غیر ممکن است.

روایح موجود در شیشه‌‌ی عطر، پس از واکنش دادن با پوست یا پخش شدن در محیط، تغییر می‌کند.به همین دلیل قبل از خرید عطر، تست عطر ضروری است. این موضوع ما را به این سؤال می‌رساند که چگونه می‌توان عطر را به بهترین شکل تست کرد؟ فرقی نمی‌کند که در حال خرید عطر مردانه یا خرید عطر زنانه باشید، در هر صورت، روش‌های مختلفی برای تست عطر وجود دارد که می‌تواند به شما در انتخابی درست‌تر و خریدی متناسب با ترجیحاتتان کمک کند. در ادامه، به معرفی ۳ روش‌ صحیح تست عطر می‌پردازیم تا فرآیند خرید عطر برای شما آسان‌تر شود.

روش‌های تست عطر

انتخاب یک عطر، انتخاب بیانیه‌ای برای هویت و شخصیت شما است. هر چه عطر چند وجهی‌تر باشد، جذاب‌تر و منحصر به فردتر خواهد بود. اما هرچه پرفورمنس یک عطر پیچیده‌تر باشد، مدت زمان بیشتری برای شکوفا شدن و تکامل نیاز دارد و همچنین به شناخت هرم بویایی عطر نیاز است. با این که فرمولاسیون عطر کمی دشوار است، اما برای ساده‌تر کردن درک روایح یک عطر همیشه به صورت شماتیک به شکل یک هرم در نظر گرفته می‌شود. در واقعیت، همه‌ی نت‌های بویایی در هم تنیده شده‌اند، با هم تعامل دارند و همدیگر را تکمیل می‌کنند. اگر یک عطر به خوبی ساخته شده باشد، می‌توانیم نت‌های پایه را از نت‌های بالایی متمایز کنیم. نت‌های بالایی همچون اولین پاراگراف گیرای یک داستان هستند و شما را وادار می‌کنند که بدانید بعداً چه اتفاقی می‌افتد؟ نت‌های قلب عطر، نقطه‌ی عطف یک رایحه هستند و بین ۱۰ تا ۲۰ دقیقه ماندگاری دارند. نت‌های پایه، روایحی هستند که در حافظه می‌مانند. روایح پایه از دو یا سه ساعت تا یک روز کامل یا حتی بیشتر ماندگاری دارند. با دانستن هرم بویایی، ۴ روش برای تست صحیح یک عطر وجود دارد.

تست روی بلاتر

حتماً تا به حال از نوار‌های کاغذی یا بلاتر (Blotter) برای بوییدن عطر استفاده کرده‌اید. آن‌ها از مواد جاذب و متخلخل خاصی ساخته شده‌اند که به عطر اجازه می‌دهد تا به سرعت جذب شود. تست روی بلاتر روشی برای ارزیابی عطر بدون تأثیر شیمی منحصر به فرد پوست شما است. مقدار کمی از عطر را روی نوار کاغذی یا همان بلاتر اسپری کنید و به آرامی آن را تکان دهید تا رایحه پخش شود. همچنین می‌توانید انتهای باریک آن را در بطری اسانس فرو کنید.  هنگام اسپری کردن عطر، حتماً کاغذ را از خود دور نگه دارید. کاغذ را خیس نکنید، یک یا دو اسپری کافی است. دقت کنید که  اگر قصد دارید چندین عطر را آزمایش کنید، تعداد اسپری‌ها باید ثابت بماند تا بتوانید غلظت رایحه را به درستی تست کنید. یکی از ترفند‌های مفید این است که قسمت معطر بلاتر را به سمت بالا خم کنید تا سطح، آن را لمس نکند. بلاتر را به آرامی با نفس‌های کوتاه بو کنید و سپس آن را کنار بگذارید. می‌توانید این کار را در طول روز تکرار کنید تا چرخه‌ی کامل عطر را تجربه و برداشت‌های خود را یادداشت کنید.

تست عطر

ادو پرفیوم مردانه فراگرنس پرشیا 116 مدل بلو شنل حجم 100 میلی لیتر

امتحان کردن عطر روی پوست

روایحی که روی بلاتر دوست نداشتید ممکن است در ترکیب شدن با ترکیب شیمی پوست شما کاملاً تغییر ماهیت دهند. زمانی که عطری را روی پوست تست می‌کنید، نسبت به بلاتر، رایحه را به طور کامل و با ابعاد بیشتری تجربه خواهید کرد. گرمای پوست شما روایح عطر را فعال می‌کند. اسپری کردن عطر از فاصله‌ی ۲۰ سانتی‌متری بهترین نحوه‌ی تست عطر روی پوست است. پس از اسپری کردن عطر روی نقاط نبض مانند مچ دست، کمی صبر کرده و سپس عطر را بو کنید. چند ساعت صبر کنید و دوباره مچ دستتان را بو کنید. همان طور که اشاره شد، طول می‌کشد تا یک عطر تکامل یابد. عطر‌ها می‌توانند در طول زمان لایه‌های مختلفی از روایح را اجرا کنند. بنابراین، به عطر‌ها زمان بدهید تا مشخصات کامل بوی خود را آشکار کنند.

چگونه عطر را تست کنیم

ارزیابی رایحه روی پارچه

استشمام عطر روی پارچه به شما امکان می‌دهد تا روایح بیشتری را در روز تست کنید. همچنین اگر عطری را برای استفاده روی لباس می‌خواهید، حتما امتحان کردن عطر روی پارچه و لباس را هم در نظر بگیرید. به خاطر داشته باشید برخی از پارچه‌ها روایح را بیشتر در خود نگه می‌دارند. بنابراین، توصیه می‌شود لباسی که می‌خواهید عطر را روی آن استفاده کنید را برای ازمایش عطر انتخاب کنید.

اسپری کردن روی لباس

تست عطر در محیط‌های مختلف

بسته به این که عطر خود را برای چه محیطی می‌خواهید، آن را در محیط بسته یا باز امتحان کنید. یک سمپل یا نمونه عطری در حجم کم خریداری کنید و در محیط مورد نظر تست کنید. اگر به دنبال خرید عطری برای استفاده در محیط‌های بسته هستید، عطر آزمایش شده نباید بوی تند و شدیدی بدهد. همچنین بهتر است از اشخاص دیگری کمک بخواهید تا در آزمایش شما حضور داشته باشند و برداشت خود را از میزان پخش‌بو و ماهیت رایحه به شما بگویند. تاثیر شرایط محیطی مختلف بر تست عطر را دست کم نگیرید. در شرایط آب و هوایی مرطوب، آفتابی یا بارانی، پخش‌بو و ماندگاری عطر متفاوت خواهد بود.

تست عطر در محیط بسته

چگونه بعد از تست عطر به بینی خود استراحت بدهیم؟

برای استراحت دادن و تمیز کردن بینی و جلوگیری از اشباع بعد از ارزیابی عطرهای مختلف، می‌توانید از دانه‌های قهوه استفاده کنید. ممکن است در فروشگاه‌های عطر هم دانه‌های قهوه را برای ریست کردن بینی دیده باشید. بوییدن سریع دانه‌های قهوه دکمه‌ی جادویی تنظیم مجدد بینی شما است، دقیقاً مانند زدن گزینه‌ی رفرش در یک صفحه وب. بوییدن فلفل‌های ریز یا خوردن یک تکه‌ای شکلات هم همین تأثیر را دارد. هدف این است که یک انحراف ایجاد کنید و به سیستم بویایی ارزشمند خود استراحت دهید. شما همچنین می‌توانید به سادگی فقط پوست خود را بو کنید تا بین شما از تست روایح مختلف پاک‌سازی شود.

ادو تویلت زنانه پرنسس مدل ورساچه برایت کریستال حجم 90 میلی لیتر

نکات ضروری برای انجام صحیح تست عطر

برای اطمینان از اینکه خرید ناموفق عطر را تجربه نخواهید کرد، بسیار مهم است که فرآیند تست عطر را قبل از خرید حتما انجام دهید. همان طور که چرخه‌ی کامل رایحه را تجربه می‌کنید، می‌توانید تصمیمات آگاهانه‌تری بگیرید و مطمئن شوید که عطر انتخاب شده چقدر با سبک شما سازگاری دارد. به یاد داشته باشید که سفر کشف عطر و بوی خاص شما، یک تجربه‌ی فردی است و به صبر، کنجکاوی و کمی آزمایش نیاز دارد. نکات گفته‌ شده‌ی زیر می‌تواند در آزمایش درس یک عطر،  لذت‌بخش‌تر کردن سفر بویایی و در نهایت خریدی موفقیت‌آمیز به شما کمک کند.

 • صبح، بهترین زمان تست عطر است. زیرا حس بویایی در این زمان شدیدتر است. مطمئن شوید که هنگام تست، پوستتان گرم و تمیز باشد زیرا منافذ باز و تمیز پوست با عطر راحت‌تر واکنش می‌دهند.
 • در محیطی با بوی خنثی عطر را تست کنید تا از تداخل دیگر راویح جلوگیری شود.
 • مطمئن شوید که قبل از تست عطر، از محصولات معطر دیگری مانند لوسیون‌ها یا کرم‌ها روی پوست خود استفاده نکرده‌اید. چرا که می‌تواند رایحه‌نهایی عطر را تحت تأثیر قرار دهد.
 • عجولانه تصمیم نگیرید،اغلب ممکن است عطری که نت‌های بالایی آن شما را مجذوب خود کرده است، در مرحله‌ی خشک شدن و نثبیت ناامیدکننده باشد. از طرف دیگر، ممکن است نت آغازین یک عطر خاص را دوست نداشته باشید، اما عاشق بویی باشید که یک ساعت بعد، از عطر دریافت می‌کنید. بعد از چند روز آزمایش روایح مختلف روی بلاتر یا از طریق سمپل عطر، ارزیابی کنید که کدام رایحه برای شما مناسب است و کدام عطر را می‌توانید در تمام روز بدون خستگی استفاده کنید.
 • مچ دست‌ها رایج‌ترین نقطه‌ی انتخاب شده برای تست روایح هستند. اما عطر را می‌توان روی نقاط نبض مانند پشت لاله‌ی گوش، بخش داخلی آرنج و گردن نیز امتحان کرد.
 • برای تست عطر روی پوست، عطر را مالش ندهید. مولکول‌های عطر از بین می‌روند و در نتیجه تعادل و هماهنگی موجود در عطر هم از بین خواهد رفت.
 • ماندگاری یک عطر برای بسیاری از ما هنگام تصمیم‌گیری در مورد اینکه آیا عطر ارزش ولخرجی را دارد یا خیر مهم است. باید به خاطر داشته باشید که غلظت یک عطر، ماندگاری آن را روی پوست تعیین می‌کند. تصور اینکه یک ادوتویلت عملکردی مشابه ادوپرفیوم داشته باشد، غیرواقعی است. در واقع، عوامل دیگری مانند شرایط آب و هوایی و ترتیب نت‌ها هم می‌توانند بر مدت ماندگاری عطر تأثیر بگذارند.
 • برای اینکه بینی شما احساس خستگی نکند، از زیاده‌روی در فرآیند تست کردن عطر خودداری کنید. بهتر است برای جلوگیری از سردرگمی بینی، بیش از سه عطر را همزمان امتحان نکنید.
 • فرقی نمی‌کند عطر را روی چه چیزی برای تست کردن اسپری می‌کنید. قبل از اینکه عطر را بو کنید، چند ثانیه صبر کنید و بگذارید الکل تبخیر شود.
 • اگر به طور همزمان چندین عطر را روی بلاتر تست می‌کنید، مطمئن شوید که نوار‌ها از یکدیگر دور باشند.
 • برند‌هایی را انتخاب کنید که منعکس‌کننده‌ی اصول اخلاق شخصی شما باشند.

منابع: thejoeyjournal, sylvaine-delacourte, beautyplaza

سوالات متداول
بهترین شیوه‌ی تست عطر کدام روش است؟
تلفیقی از تست عطر روی پوست و در محیط‌های مختلف می‌تواند بهترین شیوه برای تست عطر باشد.
آیا عطرها روی پوست‌های مختلف روایح متفاوتی دارند؟
تجربه‌ی بویایی هر شخص به دلیل نوع پوست، سطح PH، میزان هورمون‌ها، ترجیحات و احساسات منحصر به فرد متفاوت است. بنابراین، هر رایحه بوی متفاوتی روی پوست افراد ایجاد می‌کند.
چه زمانی بهترین وقت برای تست عطر است؟
حس بویایی در صبح در بالاترین سطح خود قرار دارد. به همین دلیل بهتر است صبح‌ها فرآیند تست عطر را پیش ببرید.


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما