بررسی‌ها نشان می‌دهد حافظه‌های SSD بادوام‌تر از هاردهای HDD شده‌اند

۲۵ شهریور ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
SSD بادوام‌تر HDD

بررسی که اخیرا روی بیش از هزار SSD و HDD به مدت چهار سال انجام گرفته نشان می‌دهد SSDها اکنون بادوام‌تر از HDDها شده‌اند.

حافظه‌های SSD با ورود خود به دنیای سخت‌افزار تحول بزرگی را ایجاد کرده‌اند. این نوع هاردها که هارد جامد هم نام دارند، از سرعتی چندین برابر سرعت یک هارد معمولی بهره می‌برند و باعث می‌شوند سرعت انجام فعالیت‌های مختلف از جمله زمان اجرای اپلیکیشن‌ها، بوت شدن سیستم، بارگذاری بازی‌ها یا اپ‌ها و… به شکل قابل توجهی افزایش پیدا کند.

اما یک باور در رابطه با طول عمر SSDها وجود دارد؛ بسیاری از کاربران معتقد هستند طول عمر SSDها از هاردهای معمولی یعنی HDD به مراتب کمتر است که این باعث شده افراد مختلف برای ذخیره‌ی اطلاعات مهم از هاردهای HDD و برای نصب سیستم‌عامل و اپلیکیشن‌های سنگین از SSD استفاده کنند. این باور شاید چند سال پیش درست بود اما اکنون، با توجه به بررسی‌های صورت گرفته اصلا باور درستی نیست. شرکت‌ها سعی کرده‌اند در طول زمان، حافظه‌های SSD را بادوام‌تر از قبل طراحی کنند که در این زمینه به شکل چشمگیری هم پیشرفت داشته‌اند؛ به گونه‌ای که نتیجه‌ی یک بررسی نشان داده طول عمر SSD حالا از HDD هم بیشتر شده است.

با توجه به اطلاعاتی که از سوی وب‌سایت Backblaze منتشر شده، SSDها اکنون نرخ خرابی کمتری در مقایسه با هاردهای قدیمی دارند که این یعنی یکی از مهم‌ترین برتری‌های HDD در مقایسه با SSD در حال کمرنگ شدن است. Backblaze برای اینکه طول عمر SSDها را بررسی کند، همان تست‌هایی را انجام داده که چندین سال قبل برای بررسی HDDها انجام می‌داد؛ این یعنی استفاده از هارد به عنوان درایو بوت، حافظه‌ی اصلی، حافظه‌ی SMART موقت و…

SSD بادوام‌تر HDD

هاردها در این وضعیت به مدت ۴ سال تست شده‌اند تا داده‌های موثق و قابل اطمینانی از آن‌ها به دست بیاید. بعد از گذشت چهار سال، نرخ خرابی SSDها ۱٫۰۵٪ و نرخ خرابی HDDها هم ۱٫۸۳٪ بود. نکته‌ی جالب اینجاست که هیچ یک از این SSDها در یک سال نخست خراب نشدند در حالی که نرخ خرابی HDDها در این مدت به ۰.۶۶٪ رسیده بود. البته هاردهای HDD هشت سال است که مورد بررسی قرار گرفته‌اند که در طول این مدت، نرخ خرابی آن‌ها به ۶٫۴۱٪ رسیده است. متأسفانه تست روی حافظه‌های SSD فعلا به مدت چهار سال انجام گرفته اما حتی در بدبینانه‌ترین حالت ممکن، باز هم این هاردها عملکرد بهتری از HDD از خود به نمایش خواهند گذاشت.

تنها هاردی که توانست در این تست نرخ خرابی ۰٪ را ثبت کند، DellBOSS VD بود. هاردی مبتنی بر رابط PCI که ۱۰۰ نسخه از آن در این تست مورد بررسی قرار گرفتند اما هیچ یک از آن‌ها با مشکلی مواجه نشدند. البته نکته‌ی منفی ماجرا اینجاست که این هارد به کاربران معمولی فروخته نمی‌شود.

با در نظر گرفتن این حقیقت که بسیاری از کاربران کامپیوترهای شخصی هیچوقت SSDهای خود را با این تست‌های سنگین مورد بررسی قرار نمی‌دهند، می‌توان اینطور گفت که SSD آن‌ها احتمالا تا سال‌های زیادی می‌تواند بدون مشکل کار کند. البته اگر این SSDها از برندهای معتبر و همچنین از فروشگاه‌های مطمئنی خریداری شوند. در بدترین حالت این حافظه‌ها به اندازه‌ی هارد HDD برایتان عمر خواهند کرد که باز هم قابل توجه است.

منبع: PCWorld

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه