۱۵ شخصیت قدرتمند سری بازی‌های استریت فایتر

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۳ دقیقه
powerful street fighter characters

استریت فایتر یکی از بزرگترین مجموعه‌های کمپانی کپ‌کام است که بیش از ۳۵ سال از عمر آن می‌گذرد و با حضور گسترده در رویداد ورزش‌های الکترونیک EVO با محوریت بازی‌های مبارزه‌ای نامی شناخته شده است. این سری به عنوان یکی از نمادین‌ترین و شناخته‌شده‌ترین مجموعه‌های سبک مبارزه‌ای، دارای طیفی گسترده از جنگجویان مختلف است که همگی چیزی برای اثبات یا اهدافی برای رسیدن به قدرت خود دارند.

با این حال، این جنگجویان چقدر قدرتمند هستند؟ بر کسی پوشیده نیست که تقریبا همه‌ی شخصیت‌های استریت فایتر به دنبال این هستند که خود را به عنوان قوی‌ترین مبارز در جهان معرفی کند. حال به افتخار سی و پنجمین سالگرد این سری و معرفی ششمین نسخه‌ی آن، در این مقاله تصمیم گرفته‌ایم تا قوی‌ترین مبارزهای این مجموعه را معرفی کنیم. گفتنی است که رتبه‌بندی با بررسی حضور کلی شخصیت‌ها در نسخه‌های مختلف، دستاوردها و سوابق آن‌ها انجام شده است.

بیشتر بخوانید: استریت فایتر ۶ سال ۲۰۲۳ به کنسول‌ها و کامپیوتر می‌آید؛ اولین تریلر گیم‌پلی را ببینید

در نظر داشته باشید تمام بازی‌های مبارزه‌ای بر پایه‌ی این امر بنا شده‌اند که شخصیت‌ها از نظر قدرت، نسبت به دیگران برتری نداشته باشد؛ یعنی اساسا تمام تلاش طراحان بازی‌های مبارزه‌ای این است که چیزی به معنای «قوی‌ترین شخصیت» یا «شخصیت قویتر» در این سبک بازی‌ها هیچ جایی نداشته باشد. منظور ما هم از «قدرتمندترین شخصیت استریت فایتر» در این رده‌بندی، بررسی مبارزات آن‌ها با یکدیگر در طول داستان بلند و بالای مجموعه و برخورد شخصیت‌ها با یکدیگر است؛ اینکه کدام شخصیت‌ها در جریان قصه‌ی استریت فایتر پیروزی بیشتری داشته‌اند و قدرت بیشتری از خود نشان داده‌اند. وگرنه همانطور که گفتیم، از دیدگاه گیم‌پلی، همیشه تلاش شده است تا قدرت و حرکت شخصیت‌ها نسبت به یکدیگر هیچ نوع برتری نداشته باشد. (البته که این موضوع همیشه هم در سری رعایت نشده است و مشخصا بازی‌های قدیمی استریت فایتر مشکلات تعادل زیادی دارند.)

۱۵. لوک (Luke)

ریو

انتظارات زیادی برای استریت فایتر ۶ وجود دارد و لوک یکی از شخصیت‌هایی است که در تریلرهای مختلف این بازی نقشی اساسی داشته است. با این حال این شخصیت اولین بار در آخرین بسته‌ی الحاقی استریت فایتر ۵ معرفی شد. لوک سالیوان یک مبارز MMA است که پدرش در حادثه‌ای بدست یک بمب دست‌ساز که توسط تروریست‌ها در یک مرکز خرید کار گذاشته شده بود، درگذشت. لوک برای گرامیداشت یاد پدرش به ارتش پیوست تا با تروریسم مبارزه کند. با این حال، او بعدا متوجه شد که تلاش‌هایش نتوانسته او را به هدفش برسانند. بنابراین، پس از مشورت با مافوق خود یعنی گایل، لوک تصمیم گرفت تا به مسیر جدیدی بپیوندد.

لوک در استریت فایتر ۵ با راش‌داون سریع و کمبوهای قدرتمندش، نشان داد که یکی از قوی‌ترین شخصیت‌های این سری است. با این حال، دیدن او با ریو به عنوان یکی از قوی‌ترین‌ها در تریلر اخیر استریت فایتر ۶، نشان می‌دهد که او ممکن است قدرتمندتر از آن چیزی باشد که فکر می‌کنیم. این نسخه از لوک بزرگ‌تر و عضلانی‌تر شده است و به نظر می‌رسد که قرار است به یکی از محبوب‌ترین شخصیت‌های کل مجموعه تبدیل شود.

۱۴. دالسیم (Dhalsim)

دالسیم

دالسیم یک استاد یوگا و یک صلح‌طلب کامل و گفته می‌شود که یکی از قوی‌ترین مبارزان این مجموعه است. با این حال از آن جایی که آزاد کردن قدرت او همیشه با میل او به صلح و هماهنگی در تضاد است، دالسیم به ندرت توانایی‌های کامل خود را در جنگ به نمایش می‌گذارد. توانایی‌های او بی‌شمار هستند اما از بین آن‌ها می‌توان به دورنوردی یا تله پورت، کشش اندام‌ها، شناور شدن در هوا، کنترل ذهن افراد و حتی تنفس آتشین اشاره کرد.

دالسیم به سراسر جهان سفر کرده، تا حد امکان به نیازمندان کمک می‌کند و راهنمای معنوی شخصیت‌های نیازمند است. با این حال قراردادن او در رتبه‌ای بهتر ممکن نیست زیرا صلح‌طلبی او در موقعیت‌های جنگی مانع از این می‌شود. با این حال شکی نیست که این مرد به تنهایی یک نیروگاه است.

۱۳. یوری هان (Juri Han)

یوری هان

یوری یک استاد تکواندو سادیست است که به دنبال انتقام گرفتن از شخصیت‌های بایسون و شادالو است و هر کاری که لازم باشد در این راه انجام می‌دهد. او یک مبارز با استعداد است، اما چیزی که او را ترسناک می‌کند، ابزار کوچکی است که در چشم او قرار دارد و توانایی‌های رزمی بسیار قدرتمند او را بهبود می‌دهد. یوری در حالی که در این سری یک شخصیت جدید محسوب می‌شود، به عنوان یکی از بهترین شخصیت‌های استریت فایتر شناخته شده است.

اولین حضور او در سوپر استریت فایتر ۴ بود. در یک دوره‌ی کوتاه، او  توانست به تعداد قابل توجهی از دستاوردهای مختلف دست یابد. از شاهکارهای او می‌توان نابودی ۱۲ عروسک بایسون در یک حرکت، شکست چون‌لی و حتی مقابله‌ی همزمان با افرادی مانند گایل و کمی اشاره کرد. او توانست در مقابل هر دو ایستادگی کند و حتی موفق به ناک‌اوت کردن گایل شد.

۱۲. الکس (Alex)

الکس

الکس شخصیت اصلی Street Fighter 3: 3rd Strike است و بازی اینگونه نشان می‌دهد که او قرار است جایگزین ریو به عنوان نماد سری خواهد شد. با این حال، کپکام ریو را همچنان به عنوان شخصیت اصلی نگه داشته است. در حالی که الکس به اندازه‌ی ریو قوی نیست، او یکی از تنها افرادی است که موفق به کسب پیروزی قانونی در برابر جیل شده است. بنابراین، می‌توان گفت که الکس شایستگی حضور در لیست را دارد، به خصوص که او از هیچ توانایی فراطبیعی استفاده نمی‌کند. سبک مبارزه‌ی الکس ترکیبی از حرکات کشتی و کیک بوکسینگ است و تسلط او بر هر دو، او را در جایگاهی نسبتا مساوی با دیگر استادان هنرهای رزمی در مجموعه قرار می‌دهد.

۱۱. ریو (Ryu)

ریو

نماد و شخصیت اصلی استریت فایتر یعنی ریو، یک جنگجوی جهانی سرگردان است که همیشه به دنبال چالش بعدی خود است. او به همراه بهترین دوست خود یعنی کن توسط گوکن آموزش دیده است و قصد دارد تا حد امکان قوی‌تر شود. در حالی سفر مداوم برای کسب قدرت است، به دستاوردهای زیادی دست یافته که از بین آن‌ها می‌توان به پیروزی در اولین تورنمنت جنگجوی جهانی در برابر پادشاه ساگات، شکست بایسون و حتی استفاده از قدرت هیچ (Nothingness) اشاره کرد.

در حالی که ریو کسی نیست که بتوان او را زیر سوال برد، اما برخی از دستاوردهای او مشکوک هستند. مهم‌ترین مشکل او، برخوردهای متعدد با سمت تاریک او یعنی Satsui No Hado است. به عنوان مثال، برای پیروزی در برابر ساگات در اولین مبارز‌ه‌ی خود، ریو ناآگاهانه پس از پایان مبارزه، قدرت‌های تاریک خود را روی امپراتور موی‌ تای آزاد کرد. از طرفی پیروزی‌های او در برابر بایسون اغلب زمانی حاصل شده که بایسون توسط متحدان ریو ضعیف شده است. البته که ریو مبارزی بسیار قدرتمند است، اما هنوز راه زیادی تا تبدیل شدن به قوی‌ترین شخصیت استریت فایتر در پیش دارد.

۱۰. ساگات (Sagat)

ساگات

امپراتور موی تای، ساگات، احتمالا یکی از شخصیت‌های جذاب‌ در این فهرست است. ساگات با قد ۲.۲۹ متری خود، قوی‌ترین شخصیتی است که تاکنون زیر نظر بایسون کار کرده است. در حالی که سابقه‌ی ساگات عمدتا شامل مبارزات او با ریو است که در آن شرایط برای هیچ یک از مبارزان منصفانه نبوده، مهارت‌ها و تکنیک‌های ساگات با ریو تقریبا در یک سطح هستند.

همچنین در حالی که مدت زیادی طول کشید تا ریو از قدرت هیچ استفاده کند و Satsui No Hado خود را کنترل کند، ساگات این کار را ندانسته و در کمترین زمان ممکن انجام داد. ساگات و ریو بسیار از نظر قدرت نزدیک به هم هستند، اما به نظر می‌رسد که تخصص، فداکاری و انگیزه‌ی ساگات با اختلاف کم، ریو را شکست می‌دهد. ساگات یکی از بهترین شخصیت‌های استریت فایتر و قطعا فداکارترین آن‌ها است.

۹. یورین (Urien)

یورین

یورین مانند بسیاری دیگر از شخصیت‌های شرور بزرگ سری استریت فایتر، قدرتی مافوق بشری دارد. از سن شش سالگی، او و برادرش جیل توسط ایلومیناتی، یک جامعه‌ی مخفی که حکومت جهانی جدیدی را طراحی می‌کنند، مورد آزمایش قرار گرفتند. در نتیجه، بیشتر داستان‌های یورین روی تلاش او برای گرفتن موقعیت جیل به عنوان رئیس ایلومیناتی متمرکز است. با این حال، در حالی که یورین تحت تاثیر برادرش قرار دارد، شخصیتی درخشان و یکی از قوی‌ترین مبارزین مجموعه است.

مانند جیل، سبک مبارزه‌ی یورین به یونان باستان باز می‌گردد. با این حال برخلاف جیل، یورین می‌تواند رعد و برق را کرده و بدن خود را فلزی کند. یورین به افراد دیگری غیر از جیل شکست خورده است، اما شرایط این مبارزات چندان استاندارد نبوده است. در نهایت می‌توان گفت که یورین به دلیل قدرت‌های فراطبیعی خود کمی قوی‌تر از انسان‌های معمولی مانند ساگات، کن یا ریو است.

۸. جی (G)

جی

 جی یک شخصیت عجیب و غریب و شبیه به آبراهام لینکلن با موهای طلایی است. او کخ ارتباط آشکاری با یکی از شخصیت‌های مورد علاقه‌ی طرفداران یعنی کیو داشته، در سراسر بدنش نقش‌های طلایی دارد و به دلایلی می‌تواند هم زمین و هم مواد مذاب را کنترل کند. او همچنین خود را رئیس جمهور زمین می‌خواند که با توجه به شباهت چهره‌اش با رئیس جمهور سابق آمریکا، منطقی است.

 در مورد سبک مبارزه‌ی جی، او خود بیان کرده که بیشتر سبک‌های مبارزه را فرا گرفته است اما این گفته به طور قطع درست نیست. صرف نظر از این، جی شخصیتی نیست که بتوان به خاطر ادعاهای عجیب و غریبش او را دست کم گرفت. او با جیل رو به رو شده است، منات را به راحتی شکست داده است و خود رز حتی معتقد است که او یکی از تنها افرادی است که می‌تواند در برابر بایسون بایستد. از آن جایی که او بسیار جدید است و قدرت کامل او هنوز نامشخص است، این بهترین رتبه‌ای است که می‌توان به او داد. با این حال شاید در نسخه‌ی ششم بتوان قدرت کامل او را مشاهده کرد.

۷. جیل (Gill)

جیل

 امپراتور انجمن مخفی ایلومیناتی یعنی جیل، برادر بزرگتر یورین و آنتاگونیست اصلی استریت فایتر ۳ است. او و برادرش از سنین جوانی در انجمن مخفی آموزش دیدند و پیشرفت‌های ژنتیکی به آن‌ها داده شد تا بتوانند به عناصر خاص دسترسی پیدا کنند. در حالی که یورین در اوایل زندگی به دستاوردهای مهمی دست یافت، دستاوردهای جیل بزرگتر بودند. حتی با وجود اینکه او از قدرت بالایی برخوردار است و می‌تواند خودش را احیا کند، جیل به دلیل مبارزات کم خود نتوانسته در این لیست به رتبه‌ی بهتری دست پیدا کند.

تنها بردهای ثبت شده‌ی او در برابر شخصیت‌های مهم سری، برادرش یورین و تام، استاد الکس، است. گیل ممکن است قدرت‌هایی خداگونه داشته باشد اما به ندرت توانایی‌های خود را نشان می‌دهد و نمی‌توان در مورد قدرت کامل او به طور کامل نظر داد.

۶. رز (Rose)

رز

رز یک فالگیر ایتالیایی است که مظهر تمام انرژی‌های خوبی است که بایسون از وجودش به بیرون رانده است. بنابراین، می‌توان رز را شخصیتی شمرد که شانس شکست دادن او را دارد. او بیش از یک بار با بایسون مبارزه کرده است، اما هرگز موفق به کشتن او نشده است. با این حال، از آن جایی که بایسون یک شخصیت قدرتمند و حیله‌گر است، قرار گرفتن در برابر او خود یک دستاورد بزرگ است. با این حال، چیزی که مهم‌تر است برخورد رز با آکوما است. او نتوانست در برابر آکوما پیروز شود اما همین که توانست با او مبارزه کند و زنده بیرون بیاید، دستاورد ارزشمندی است.

معمولا آکوما هر کسی را که لایق مرگ باشد در مبارزه می‌کشد، بنابراین اگر رز موفق به فرار شده، احتمالا به این معنی است که آکوما او را مبارز شایسته‌ای شمرده است. این شخصیت محبوب در بسته‌ی الحاقی استریت فایتر ۵ به این بازی اضافه شد، اما از قدرت کمتری برخوردار بود. با این حال، امیدواریم که بار دیگر او را در نسخه‌ی ششم سری ملاقات کنیم.

۵. جن (Gen)

جن

اگرچه جن ممکن است از نظر فیزیکی با ابهت‌ترین شخصیت در این لیست نباشد، با این حال هرگز نباید از روی ظاهر قدرت او را قضاوت کنید. جن یک استاد هنرهای رزمی و یک قاتل افسانه‌ای در دوران اوج خود بود. او حتی در جوانی هنر مبارزه را به چون‌لی آموزش داده است. پس از ابتلا به یک بیماری لاعلاج، این مبارز تصمیم گرفت تا به جای رختخواب، در میدان مبارزه بمیرد. بنابراین، او با کمال میل به خود آسیب می‌رساند و به دنبال مبارزه برای پایان دادن به زندگی خود است.

جن در حالی که به دنبال مرگ نهایی خود بود، چندین بار با آکوما جنگید و هر دوی آن‌ها در موقعیت‌های مختلف یکدیگر را تا سر حد مرگ کتک زدند. سن بالا و بیماری او قطعا قدرت او را تقویت نمی‌کنند، اما از طرفی به نظر می‌رسد که مانع جنگیدن او نیز نخواهند شد. مبارزه با وجود بیماری و با چنین شور و اشتیاقی باعث شده تا او به عنوان یکی از قوی‌ترین شخصیت‌های استریت فایتر شناخته شود.

۴. ام. بایسون (M. Bison)

بایسون

آنتاگونیست اصلی استریت فایتر یعنی ام. بایسون، یک مرد غول‌پیکر است که چیزی جز تسلط کامل بر جهان را نمی‌خواهد. بایسون قبل از کشتن استاد ناشناسش، قدرت روانی را از او آموخت. او سپس به سراسر جهان سفر کرد و به دنبال قدرت بیشتر بود و سرانجام سازمان شیطانی شادالو را تاسیس کرد. او نه تنها یکی از شخصیت‌های قدرتمند استریت فایتر بلکه در تمام بازی‌های مبارزه‌ای است.

 بایسون به قدری قدرتمند است که اغلب به گروهی از مبارزان نیاز است تا او را شکست دهند. ناگفته نماند که او حتی زمانی که کشته شده، به لطف توانایی ترسناکش در تسخیر بدن افراد دیگر توانسته به زندگی بازگردد. با این حال، بزرگترین نقطه ضعف او وابستگی به علم است. علاوه‌بر این او با هر بدن جدیدی که تسخیر می‌کند، ضعیف تر از گذشته است. بنابراین برای تبدیل شدن به قدرت مطلق به بهترین بدن ممکن نیاز دارد که به نظر به این سادگی‌ها نخواهد بود.

۳. گوکن (Gouken)

گوکن

استاد ریو و کن و برادر بزرگتر آکوما، گوکن، به همراه برادر کوچکترش شاگرد گوتتسو بودند. در حالی این دو برادر با هم تمرین می‌کردند، گوکن می‌خواست بر جنبه‌های خوب گوتتسو تسلط پیدا کند، در حالی که آکوما به دنبال نیروهای تاریک بود. این تفرقه منجر به کینه‌ی بی‌پایان آن‌ها از یکدیگر و درگیری‌های متعدد شد. گوکن و آکوما بارها با چنگ و دندان با هم دعوا کرده‌اند و گوکن حتی در مواردی بهتر عمل کرده است.

با این حال، مهم‌ترین شاهکار گوکن در نبردی رخ داد که پس از شکست از آکوما در آن، با تکنیکی منحصربه‌فرد توانست مرگ را فریب دهد و در وضعیت کما قرار گیرد. علاوه بر این، تسلط او بر قدرت هیچ عالی است و از آن برای محو کردن قسمت تاریک ریو، حتی برای مدتی کوتاه، استفاده می‌کند. در واقع گوکن نه تنها یکی از بهترین شخصیت‌ها است، بلکه در مقابل قوی‌ترین شخصیت‌های سری ایستادگی کرده و آن‌ها را آموزش داده است.

۲. اورو (Oro)

اورو

 اورو که با سنی بین ۱۳۰ تا ۱۴۰ سال، مسن‌ترین شخصیت لیست محسوب می‌شود، یک گوشه نشین است که می‌خواهد دانش خود را به دانش‌آموزان شایسته منتقل کند. او به عنوان یک گوشه نشین، هر لحظه بیداری از زندگی خود را صرف تسلط بر هنر خود و ثابت کرده که فداکاری و سخت‌کوشی حتی اگر ۱۰۰ سال یا بیشتر طول بکشد، بالاخره نتیجه می‌دهد. گفتنی است بزرگ‌ترین ادعای اورو، مبارزه با یک دست است. او با یک دست پدربزرگ کارین کانزوکی سه روز متوالی جنگید و با آکوما مبارزه‌ای برابر داشت. به طور کلی، اورو دومین شخصیت قدرتمند سری استریت فایتر است و این رتبه را تنها با مبارزه با یک دست بدست آورده است.

۱. آکوما (Akuma)

آکوما

آکوما استاد برتر و بی چون و چرای هنرهای رزمی است. او که برادر کوچکتر گوکن است، روی تکنیک‌های تاریک استادش تسلط پیدا کرد و در نهایت او را کشت. علاوه‌بر این، آکوما حتی در داستان بازی تکن ۷ حضور پیدا کرده و ارتباط منحصر‌به‌فردی را با کازومی میشیما به اشتراک می‌گذارد. به عبارت دیگر، قدرت او فراتر از دنیای استریت فایتر است و این را بارها ثابت کرده است.

آکوما تقریبا تمام افرادی که با آن‌ها مبارزه کرده، از جمله نیمی از افراد حاضر در این لیست و دو مبارز از سری تکن را شکست داده یا در مبارزه با آن‌ها برابر بوده است. او تجربیات زیادی دارد و بارها قدرت خود را نشان داده است. در نهایت، حرکت سوپر کمبوی او با نام Shun Goku Satsu یا شیطان خشمگین، مخرب‌ترین حمله در این سری محسوب می‌شود.

منبع: TheGamer

صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما