۱۴ سیاره‌ی برتر جنگ ستارگان برای زندگی کردن

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۳ دقیقه
سیاره‌های جنگ ستارگان

تا جایی که فعلا می‌دانیم، سیاره‌ی زمین تنها سیاره‌ی قابل سکونت در کهکشان راه شیری است. اما در کهکشانی خیلی خیلی دور، جایی که داستان‌های جنگ ستارگان رخ می‌دهند، گزینه‌های بی‌شماری برای زندگی وجود دارد. در آن دنیا، هر منظومه‌ی شمسی حداقل یک سیاره‌ی قابل سکونت دارد و قمری هم به دورش می‌چرخد. فقط کافی است نگاهی به سالن اجلاس سنای کهکشانی بیندازید تا ببینید دنیای جنگ ستارگان چقدر تنوع نژادی دارد و چه جمعیت سرسام‌آوری در آن زندگی می‌کنند.

وقتی با چنین گستردگی خیره‌کننده‌ای از نژادهای ساکن در دنیای جنگ ستارگان مواجه می‌شویم، سوالی برایمان پیش می‌آید: اگر کسی دلش بخواهد در این دنیا زندگی کند، باید سراغ کدام سیاره برود؟ سیاره‌های جنگلی و پر از دار و درختی مثل اِندور یا کاشیییک هوای تازه و بومی‌های بی‌خطر دارند، از سوی دیگر سیاره‌هایی مثل کروسانت که محیطی شهری دارند شلوغ و پر رفت‌وآمد هستند و همیشه اتفاق‌های هیجان‌انگیزی درونشان رخ می‌دهد. اگر به سرتان زده در دنیای جنگ ستارگان زندگی کنید، در ادامه تعدادی از بهترین سیاره‌های آن را برایتان معرفی کرده‌ایم که جای خیلی خوبی برای زندگی به حساب می‌آیند.

۱. اِندور

سیاره‌ای در جنگ ستارگان

اِندور سیاره‌ای پر از درختان سر به فلک کشیده است. اگر از محیط‌های سرسبز و خوش‌ آب‌وهوا لذت می‌برید، اِندور مخصوص شما ساخته شده.

در این سیاره (که در واقع یک قمر است) بومی‌های بی‌خطر و بامزه‌ای به‌نام ایواک زندگی‌ می‌کنند. روستاهای جنگلی‌اشان جای بسیار مناسبی برای اقامت است چون در ارتفاع زیاد و بالای درختان ساخته شده‌اند. وجود گونه‌های زیستی متفاوت در سیاره‌ی اِندور نشان‌دهنده‌ی این است که خاک غنی و حاصلخیزی دارد و ایواک‌ها توانسته‌اند سالیان دراز در این سیاره دوام بیاورند و با سبک زندگی شکارچی/خوراک‌جو پیش بروند. فرصت‌های کشاورزی زیادی در این سیاره وجود دارد و هر کسی که بخواهد آستین بالا بزند و دست به کار شود، با کمبود منابع مواجه نخواهد شد.

زیبایی‌های مناظر اِندور و منابع طبیعی آن احتمالا به این زودی‌ها از بین نخواهد رفت. به خاطر همین کسانی که از زندگی در مناطق باز و آزاد و طبیعی لذت می‌برند حتما باید سراغش بروند.

۲. کروسانت

سیاره‌ای در جنگ ستارگان

از شهرهای شلوغ و پر جنب‌وجوش خوشتان می‌آید؟ فرصت‌های شغلی بسیار و فستیوال‌های گوناگون و متنوعی در سیاره‌ی کروسانت انتظارتان را می‌کشد. کل این سیاره یک شهر بزرگ و عظیم است. در سطح بالایی آن ساختمان‌ها و آسمان‌خراش‌های حیرت‌انگیز قرار دارد و متروپلیسی زیرزمینی هم در سطح پایینی‌اش ساخته‌اند. فرقی ندارد چه سبکی از زندگی را مد نظر دارید، در کروسانت برای تمام سلیقه‌ها فرصت و امکان وجود دارد.

همچون نیویورک یا توکیو، کروسانت مقر مهمی برای قدرت‌های سیاسی و شرکت‌های پرنفوذ به حساب می‌آید. اگر دوست دارید در جریان اتفاق‌های مهم روز باشید، کروسانت بهترین سیاره برای شماست. البته زندگی در آن احتمالا حسابی خرج روی دستتان می‌گذارد، مثل هر شهر بزرگ دیگری. همچنین رقابت سخت و نفس‌گیری بین طبقه‌های متفاوت ساکن در آن جریان دارد و باید روحیه‌ای‌ مبارز داشته باشید تا دوام بیاورید.

جو سیاسی این سیاره مدام در حال تغییر است. گاهی وقت‌ها جنگ قدرتی در می‌گیرد و از یک سیاره‌ی جمهوری‌خواه تبدیل به مقری برای دیکتاتورهای مقتدر و ظالم می‌شود و استورم‌تروپرها همه جا را مال خود می‌کنند تا تنها به یک نفر خدمت کنند. ولی اگر حاضرید چنین ریسکی را به جان بخرید، پاداش خیلی خوبی در ازای آن نصیبتان خواهد شد. علاوه بر تمام این‌ها، در کروسانت یک سالن اپرای واقعا جذاب با حباب‌های معلق وجود دارد.

۳. نابو

سیاره‌ای در جنگ ستارگان

نابو سیاره‌ی خوش‌وخرم است که ساکنینش از دو گونه هستند: انسان‌ها که روی سطح زمین زندگی می‌کنند، و گونگان‌ها که محل زندگی‌اشان زیر آب است. شهرهایی که گونگان‌ها زیر آب ساخته‌اند از نظر تکنولوژی حیرت‌انگیز هستند. در آن‌ها حباب‌هایی وجود دارد که آب را بیرون نگه می‌دارد، ولی سطحشان جوری است که یک موجود زنده به‌راحتی می‌تواند واردشان شود. ماهی غول‌پیکری به اندازه‌ی آسمان‌خراش‌های کروسانت هم در اعماق این شهر زیر آب زندگی می‌کند.

روی سطح زمین نابو، تمدنی زیبا زندگی می‌کند. اینجا پر است از ساختما‌ن‌های بزرگ و پوشش‌های گیاهی جذاب و دل‌فریب. این سیاره تاریخ عظیمی هم دارد. پادمه آمیدالا، مادر لوک و لیا اسکای‌واکر، و امپراتور پالپاتین اهل نابو هستند. همچنین جایی است که آناکین اسکای‌واکر، جِدای افسانه‌ای، برای اولین بار به کهکشان نشان داد که چه خلبان ماهر و بزرگی است. نابو سیاره‌ای است که آناکین مخفیانه با پادمه ازدواج کرد.

تلاقی زندگی و مسیرهای این دو منجر به اتفاق‌هایی شد که در ادامه تاریخ کل کهکشان را رقم زد. در کل، نابو جای بسیار جذابی برای زندگی است. کسانی که از مناظر چشم‌نواز، معماری خیره‌کننده و تاریخ غنی خوششان می‌آید، حتما سراغ این سیاره بیایند.

۴. کورلیا

سیاره‌ای در جنگ ستارگان

اگر می‌‌خواهید بدانید کورلیا چه جور سیاره‌ای است، میشیگان را تصور کنید. شهرهای بزرگ پر از هیجان و سرگرمی دارد و پر از کارخانه‌ها و مراکز صنعتی است. ولی در کنار این‌ها، جنگل‌ها و دریاچه‌های عظیمی هم نزدیکی‌هایش وجود دارد و کسانی که می‌خواهند از مناظر و فضاهای باز هم لذت ببرند، می‌توانند بعد از یک روز کاری سخت و شلوغ به این مناطق بیایند.

کورلیا را بیشتر به خاطر بنادر و لنگرگاه‌های سفینه‌های فضاییش می‌شناسند. این سیاره‌ای است که منشأ نابودگران ستاره‌ای است، و همچنین تمام مدل‌های سفینه‌های بزرگ فضایی هم در اینجا ساخته می‌شوند. همان‌طور که هان سولو در جایی درباره‌ی سرعت سفینه‌اش می‌گوید: «من با این سفیته از چنگ سفینه‌های ستاره‌ای امپراتوری در رفته‌م. منظورم این سفینه‌های کوچیک محلی و دم دستی نیست. دارم درباره‌ی سفینه‌های بزرگ کورلیایی حرف می‌زنم.»

کورلیا همچنین سیاره‌‌ی زادگاه هان سولو است. هر سیاره‌ای که محبوب‌ترین آدم سرکش کل کهکشان را در خودش جای داده، احتمالا جای باحال و جذابی برای زندگی خواهد بود. این سیاره‌ای است که سفینه‌ی معروف هان سولو را در آن ساختند. برای همین اگر می‌خواهید یاد بگیرید چطور می‌توان سفینه‌ای این‌چنینی ساخت، کورلیا بهترین جا برای شماست. علاوه بر این، با توجه به تمام سفینه‌هایی که در این سیاره ساخته می‌شود و بندرها و لنگرگاه‌های بی‌شمارش، می‌توانید از کورلیا به هر مقصدی که می‌خواهید بروید و تمام کهکشان پیش روی شما خواهد بود.

۵. کاشیییک

سیاره‌ی کاشیییک

کاشیییک زادگاه صمیمی‌ترین و وفادارترین دوست هان سولو یعنی چوباکاست. از لحاظ بافت و زیست‌بوم شباهت زیادی به اِندور دارد، ولی تکنولوژی‌های پیشرفته و تجهیزات جمهوری کهکشانی در آن است. این قضیه با عقل جور در می‌آید، چرا که گونه‌های زیستی غالب در این سیاره یعنی ووکی‌ها یک‌جورهایی شبیه نسخه‌های پیشرفته‌ی ایواک‌ها هستند.

کاشیییک مکانی فوق‌العاده است که زیست‌بوم متنوعی دارد. ووکی‌ها بومی‌های واقعا به درد بخوری هستند. قوی و قدرتمند‌ند، ولی هم‌زمان مهمان‌نواز و مهربان هستند و اگر با آن‌ها خوب برخورد کنید و قصد نابودی محل زندگی و رسم و رسوماتشان را نداشته باشید، به گرمی از شما استقبال می‌کنند. به همین دلیل است که ووکی‌ها در زمان حمله‌ و سلطه‌ی امپراتوری، هوای جِدای‌ها را داشتند و به شخصیت‌های مهمی مثل یودا پناه دادند. اتفاقی که منجر به اعمال مجازاتی شدید علیه آن‌ها شد و امپراتوری با سخت‌ترین ابزارها به جان ووکی‌ها افتاد.

بیشتر ووکی‌ها طی این دوره یا کشته شدند یا به اسارت امپراتوری در آمدند. به خاطر همین بیشتر از تمام گونه‌های کهکشان‌های جنگ ستارگان، از نابودی امپراتوری استقبال می‌کنند. پس اگر به دنبال سیاره‌ای می‌گردید که ساکنینش دل پری از امپراتوری دارند، کاشیییک بهترین جا برای شماست.

اگر می‌خواهید هم در محیطی جنگلی و خوش آب‌وهوا زندگی کنید و هم‌زمان از مزایای تکنولوژی بهره ببرید، کاشیییک بهترین گزینه برای زندگی است. فقط حواستان باشد هیچ ارتباطی با امپراتوری نداشته باشید، وگرنه ووکی‌ها دست‌هایتان را از بدنتان جدا خواهند کرد.

۶. اسکاریف

سیاره‌ای در جنگ ستارگان

اگر اهل تفریح و عشق و حال هستید، اسکاریف بهترین سیاره برای شماست. کل این سیاره شبیه یک شهر توریستی ساحلی است که مناظر چشم‌نواز و سواحل دلچسبی دارد. در واقع، صحنه‌هایی که در اسکاریف می‌گذشتند، در بخش‌های زیبا و خوش آب‌وهوای مالدیو فیلم‌برداری شده‌اند. کارگردان فیلمِ روگ وان گرث ادواردز گفته که این لوکیشن را انتخاب کردند تا حس‌وحال جنگ جهانی دوم را به فیلمشان ببخشند و چون چنین اکوسیستمی تا قبل این فیلم در جنگ ستارگان ندیده بودیم، تماشایش برای بینندگان تازگی داشت.

اگر آرزوی زندگی در سواحل اقیانوس آرام را داشته‌اید، اسکاریف را برای اقامت انتخاب کنید. در جوار آب‌های نیلگون و خوش‌رنگ این سیاره، سواحل وسیع شنی قرار دارد. نخل‌های بلند هم اطرافش را پوشانده که می‌توانید زیر سایه‌ی آن دراز بکشید و لذت ببرید. البته ممکن است گاهی با خرابه‌های به جا مانده از امپراتوری مواجه شوید که گوشه و کنار ساحل دیده می‌شوند. اما هر چه بیشتر بگذرد، بیشتر به محیطش عادت خواهید کرد و از تماشای شگفتی‌هایش هیجان‌زده خواهید شد.

۷. جِدها

سیاره‌ای در جنگ ستارگان

مثل اِندور، جدها هم عملا یک قمر است و نه یک سیاره، ولی این یکی بیشتر جاذبه‌ی زیارتی دارد. حس‌وحال روحانی زیادی در اینجا جریان دارد. اهالی جدها خودشان را وقف مطالعه و پرستش نیرو کرده‌اند، همان انرژی روحانی که همه جا هست و تمام اجزاء کهکشان را به هم مرتبط کرده. به همین دلیل سیاره‌ی جدها از بقیه‌ی جاهای کهکشان جداست و خودش را درگیر مشکلات سیاسی و روزمره نمی‌کند.

البته امپراتوری این فضای آرام و بی‌دردسر را تاب نمی‌آورد و جو آنجا را به هم می‌ریزد و به طمع منابع موجود در دل سیاره، زندگی اهالیش را ویران می‌کند. همان‌طور که در فیلم روگ وان دیدیم، نیروهای امپراتوری برای برداشت و ذخیره‌سازی کریستال‌های کیبر به جان زمین‌های این سیاره می‌افتند و تا جایی که می‌تواند حفاری می‌کنند. بعد از تمام این ماجراها، برای امتحان عملکرد ستاره‌ی مرگ، شهر جدها را با خاک یکسان می‌کنند.

با این حال، سایر شهرها و مناطق قابل سکونت این سیاره هنوز هم وجود دارد. چنین سیاره‌ای برای کسانی که بیشتر زمانشان را صرف مدیتیشن و یوگا و تفکر می‌کنند، جای بسیار مناسبی است. علاوه بر این، مناظر بیابانی و صحرایی‌اش واقعا زیباست، حتی اگر یادآور نبردی دردناک و زخمی کهنه باشند.

۸. کانتونیکا

سیاره‌ی کانتونیکا

روی زمین شهرهای زیادی برای خوش‌گذرانی و تفریحات شبانه‌روزی ساخته‌اند، شهرهایی نورانی و پر از قمار و شرط‌بندی مثل لاس‌ وگاس و مونته کارلو. با اینکه اقتصاد و گردش مالی این شهرها بر اساس رفتارهایی است که بعضی‌ها شاید مخرب بنامند، ولی برای کارگرهای محلی و بومی‌هایشان کلی پول و سود به همراه می‌آورد. به خاطر همین مکان‌های جذابی به نظر می‌رسند و خیلی‌ها شاید دلشان بخواهد در چنین جاهایی زندگی کنند. شهر کانتو بایت در سیاره‌ی کانتونیکا هم یکی از همین شهرهاست که خودش را وقف سرگرمی و لذت و تفریح کرده.

این سیاره با مناظر بیابانی و صحرایی، اقیانوس مصنوعی و آب‌وهوای متعادلش مرکزی دلچسب و وسوسه‌کننده است. موقعیت‌ها و فرصت‌های زیادی برای پول در آوردن دارد، چون ثروتمندترین آدم‌های کل کهکشان به اینجا می‌آیند تا با شکم‌سیری زندگی و ‌ول‌خرجی کنند. البته شاید بد نیست بدانید که ثروت آن‌ها با ساخت سلاح‌های مرگبار برای امپراتوری به دست می‌آید. اگر این قضیه باعث ناراحتی شما می‌شود، احتمالا از اقامتتان در این سیاره لذت نخواهید برد. ولی کسانی که کمی (یا خیلی)‌ پول توی جیبشان دارند و از هیجان و تفریح بی‌پایان خوششان می‌آید، در کانتونیکا اوقات خوبی را سپری خواهند کرد.

۹. فلوشا

فلوشا سیاره‌ی عجیبی است و گونه‌های جانوری متنوع و غیرمنتظره‌ای دارد. این سیاره پر است از جنگل‌های انبوه و مرطوب که گیاهان بزرگ رنگارنگ و درخشان درونشان رشد می‌کنند. ولی ویژگی‌های فلوسیا تنها در زیبایی‌هایش خلاصه نمی‌شود. صادرات مهمی در این منطقه صورت می‌گیرد و کالاهایی اساسی را از همین‌جا به نقاط متفاوت کهکشان می‌فرستند.

فلوشا در میان یک مسیر تجاری معروف قرار گرفته و به خاطر همین صحنه‌ی خیلی از نبردهای جنگ ستارگان در سریال «جنگ کلون‌ها» (Clone Wars) است. کشاورزهای محلی این سیاره گیاهان دارویی ارزشمندی به نام نیسیلین کشت و پرورش می‌دهند و از این جهت هم اهمیت ویژه‌ای دارد.

اگر دلتان می‌خواهد جایی زندگی کنید که زمین‌های حاصل‌خیز، جنگل‌های منحصربه‌فرد و دسترسی به مسیری کلیدی و تجاری دارد و به بقیه‌ی جاهای مهم کهکشان وصل می‌شود، حتما سراغ فلوشا بیایید. البته باید مراقب حمله‌ی گاه به گاه جانورهای وحشی‌ این سیاره هم باشید، موجوداتی خطرناک که حتی جدای‌های کاربلد و ماهری مثل آناکین اسکای‌واکر را نگران می‌کنند. اگر چنین چیزی موجب ناراحتی شما می‌شود، بهتر است از فلوشا بگذرید و سیاره‌ی دیگری را برای زندگی انتخاب کنید.

۱۰. مندلور

نمایی از سریال انیمیشنی جنگ کلون‌ها

مندلور به‌نوعی اسپارتای کهکشان در دنیای جنگ ستارگان است. ساکنینش حالا مردمی صلح‌طلب و آرام هستند (بر خلاف گذشته‌اشان) و خیلی دنبال دردسر نمی‌گردند. این سیاره مناظر زیبا و بزرگ دارد. در گذشته جنگجوهایی حیرت‌انگیز در اینجا پرورش می‌دادند، جنگجوهایی قدرتمند که توانایی مقابله با جدای‌ها را هم داشته‌اند. حالا بیشتر مناظر طبیعی و چشم‌نوازش از دست رفته، ولی بخش‌هایی که باقی مانده هنوز هم دیدنی و دلنشین‌اند.

نیروهای امپراتوری، مندلور را با خاک یکسان کرده‌ند و در نتیجه‌ی این اقدام وحشیانه، مندلوری‌ها در سراسر کهکشان پخش و سرگردان شده‌اند. هزاران سال مبارزه و جنگ باعث شده تا این سیاره شبیه ویرانه‌ای وحشتناک به نظر برسد، ولی با وجود تمام این اتفاق‌ها هنوز هم زیبایی‌های خودش را دارد. تاریخ غنی و معماری تر و تمیزی دارد و می‌توانید با گشت و گذار در مناطق گوناگونش، کلی وقت بگذارنید.

اگر از ویرانه‌های جنگی و شهرهای خرابه خوشتان می‌آید، جاهایی که تاریخ عمیق و غنی دارند و با شنیدن روایت‌های بی‌شمار از وقایعش سرگرم می‌شوید، این سیاره دقیقا مناسب شماست. فقط اگر کسی را با زره مخصوص مندلوری‌ها دیدید، سر راهش سبز نشوید.

۱۱. مون کالاماری

آیا ماهی‌گیری، قایق‌رانی و غواصی دوست دارید؟ پس با ما بمانید که بهترین سیاره‌ را برای شما در نظر گرفته‌ایم. مون کالاماری اسم‌های زیادی دارد، هم به آن مون کالا می‌گویند هم داک. مون کالاماری همچنین نام یکی از گونه‌های غالب این سیاره‌ است. دریاسالار آکبار (که از قهرمانان برجسته‌ی نیروهای مقاومت و آزادی‌خواه انقلابی است) اهل همین گونه و ساکن همین سیاره است.

روستاهای زیادی در این سیاره وجود دارد، روستاهایی کنار آب که اهالی‌اش مشغول ماهی‌گیری و صید حوانات آب‌زی هستند. با این حال تکنولوژی‌های پیشرفته‌ای هم در اختیار ساکنینش است. سفینه‌های مون کالاماری که در جنگ علیه امپراتوری به کمک نیروهای انقلابی می‌آمدند، در همین سیاره ساخته شدند.

۱۲. رای‌لاث

تویئلک‌ها در این سیاره زندگی می‌کنند، جایی که در کنار انسان‌ها هم‌زیستی مسالمت‌آمیزی دارند. یکی از این انسان‌ها، ازرا بریجر است، مرد جوانی که قرار است جِدای شود و تحت قیمومیت کانان جاروس قرار گرفته. مردم رای‌لاث در میان صخره‌های زیبا و کوه‌های صحرایی زندگی می‌کنند. این سیاره در نزدیکی‌های مرز کهکشان قرار دارد و به بخش‌های وحشی فضا نزدیک است، برای همین جنسی از آزادی و بی‌قید‌وبندی در آن جریان دارد که جای دیگری نمی‌بینید.

بیابان‌های وسیع پر از صخره و سنگ سیاره‌ی رای‌لاث چشم‌نواز و خیره‌کننده‌اند. شهرهای کوچکی سراسرش پیدا می‌کنید ولی بیشتر فضای سیاره را صحراهای گسترده و محیط‌های باز پر کرده. اگر می‌خواهید یک زندگی آزاد و رها و با کمترین دخالت دولت و حکومت داشته باشید، به این سیاره بروید. همچنین این سیاره زادگاه قهرمان‌های بزرگی است که در زمان نیاز، به کمک نیروهای انقلابی می‌روند.

۱۳. اوندرون

سیاره‌ی اوندرون احتمالا بیشتر به خاطر ساو گررا، مبارز آزادی‌خواه، معروف شده. اوندرون جنگ‌ها و نبردهای زیادی به خودش دیده، که از این نظر شبیه بیشتر سیاره‌های دیگر این فهرست است، اما از نظر ظاهری ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارد. اوندرون سیاره‌ای جنگلی است پر از معابد گوناگون. معابدی با ستون‌های عظیم و گنبد‌های سر به فلک کشیده. زیبایی‌های بی‌شمارش باعث شده تا جنگ‌ها و درگیری‌ها خیلی به چشم نیایند.

شهرهای بزرگی در سراسر این سیاره به چشم می‌خورند، شهرهایی با دیوارهای محافظ بلند که ساخته شده‌اند تا از اهالی‌اشان در برابر حیوانات وحشی محافظت کنند. بعد از تحمل جنگ‌ها و نبردهای بی‌شمار، این سیاره را دوباره از نو ساختند و حالا تبدیل به یکی از مقرهای امپراتوری شده. اگر از شهرهای باستانی و ساختمان‌ها و معابد دیدنی خوشتان می‌آید، این سیاره را از دست ندهید.

۱۴. باتو

این سیاره‌ بیشتر به خاطر جامعه‌ی تجار بین‌المللی‌اش معروف شده. اگر دلتان می‌خواهد در جایی زندگی کنید که مدام مردم در رفت و آمد هستند و از جای جای کهکشان می‌آیند و می‌روند، این سیاره به دردتان می‌خورد.

در باتو سرگرمی‌های زیادی وجود دارد و می‌توانید به جاهای دیدنی بی‌شمارش سر بزنید. صخره‌های بزرگ، برج‌های خیره‌کننده، و گنبدهای سنگی این سیاره واقعا تماشایی و هیجان‌انگیزند. شاید دسترسی به این سیاره کمی سخت باشد، ولی ارزشش را دارد و فرصت‌های شغلی و تجاری زیادی برایتان فراهم می‌کند.

این سیاره مقر انواع و اقسام آدم‌ها بوده و هست. اگر گشتی در گوشه و کنار آن بزنید، می‌توانید یکی از پایگاه‌های نیو اوردر را ببینید که سفینه‌ی کایلو رن هم کنارش پهلو گرفته. در جایی دیگر از آن، سفینه‌های نیروهای مقاومت را می‌توانید ببینید. حتی گاهی وقت‌ها سفینه‌ی معروف هان سولو هم در مقر هوندو اوناکا پیدا می‌شود. هوندو حاضر است به قاچاقچی‌های گوناگون پناه دهد و اگر روزی به چنین متحدی نیاز داشتید، بهتر است اسم این سیاره پس ذهنتان باشد.

منبع: Looperبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

۴ دیدگاه
 1. محسن

  الدرانو دلتون اومد نذاشتین؟ اندور یه ماهه نه یه سیاره ، کاشیک رو فقط اگه ووکی بودیم اجازه داشتیم روش زندگی کنیم و فک نمیکنم اجازه اقامت بدن رو اسکاریف 😂😂

 2. ناشناس

  کامینو چی پس؟ مرکز ارک تروپرا بود خوبه خودتون بیشتر تصاویر برای مقاله رو از سری کلون وارز گذاشتید کامینو رو یادتون رفت ؟

 3. GrandMoff

  عالی بود..
  البته اون فلوسیا نیست، فلوشا هستش.

  1. ممنون از تذکرتون. اصلاح شد.

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما