بزرگ‌ترین جنجال‌های صنعت بازی در سال ۲۰۲۱

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۴ دقیقه
gaming controversis

دو تا از بزرگ‌ترین جنجال‌های بازی‌های ویدیویی که در کودکی با آن‌ها سروکله می‌زدیم، وجود بازی‌های خشونت‌آمیز بود و اینکه آیا برای دوستم سودی داشت که همیشه در بازی شورش در شهر به من حمله کند یا نه. هر دو مورد تا به امروز حل‌ نشده باقی مانده‌اند، اما اکنون اتفاقات و جنجال‌های بسیار بزرگتری وجود دارد. سال ۲۰۲۱ میلادی برای صنعت بازی‌های ویدیویی مملو از رسوایی‌ها، توهین‌ها، اعتراض‌ها و حتی جلسات دادگاه بود که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

توهین کال آو دیوتی به نیوزیلند

بازی کال آو دیوتی ونگارد

جزئیات ماجرا:

 • یکی از کاراکترهای کال آو دیوتی ونگارد از یک شخصیت نیوزلندی قهرمان در جنگ جهانی دوم با نام چارلز اپام برگرفته شده اما ملیتی استرالیایی دارد.
 • یک نشریه‌ی نیوزلندی گفت: «این یک توهین است. در بهترین حالت، نادانی از سوی سازندگان بوده، در بدترین حالت، این یک حرکت زشت در حق همه‌ی ما است.»

عواقب:

تنها نتیجه‌ی این اتفاق خشم نیوزلندی‌ها بود. با این حال این اولین بار نیست که کال آو دیوتی یک ملت را خشمگین می‌کند. بازیکنان روسی ریبوت سری مدرن وارفر را پروپاگاندای آمریکا برشمردند. وقتی صحبت از اکتیویژن به میان می‌آید، به نظر می‌رسد که اصل مصونیت آقای برنز از سیمپسون‌ها وارد عمل می‌شود که به موجب آن بحث‌های جزئی توسط موارد بزرگ‌تر از بین می‌رود و به طور موثری خنثی می‌شوند. به عنوان مثال، وقتی اکتیویژن با دعوت از عکاسان جنگ برای گرفتن تصویر از لحظه‌های بازی و تشخیص میزان واقعی بودن آن، ونگارد را تبلیغ کرد، بازیکنان دیگر جنجال‌ها را فراموش کردند. همچنین سایر مشکلات اکتیویژن بلیزارد که در مطلب زیر به تفصیل شرح داده شده است، همه موضوع‌های دیگر را تحت‌الشعاع قرار داد. 

توییچ، به هزار و یک دلیل!

توییچ

جزئیات ماجرا:

 • توییچ ایموت محبوب PogChamp را پس از آن که چهره‌ی پشت آن در جریان شورش کنگره‌ی ایالات متحده در ژانویه خواستار آرامش مدنی شد، از پلتفرم خود حذف کرد.
 • این پلتفرم به جای اینکه ایموت را با یک چهره‌ی جدید جایگزین کند، روزانه از یک استریمر جدید استفاده می‌کرد که منجر به آزار و اذیت نژادپرستانه شد.
 • ایموت مشهور با صورت یک اژدهای کومودو جایگزین شد.
 • توییچ حساب دونالد ترامپ را پس از شورش مسدود کرد.
 • پس از افزایش استریم‌های داخل حمام آب گرم کاربران، توییچ به خاطر اینکه استریمری با نام Amouranth را از درآمدزایی محروم کرد، به شدت مورد انتقاد قرار گرفت.
 • در نهایت توییچ دسته‌بندی جدیدی را برای استریم‌های جکوزی، استخر و… ایجاد کرد.
 • در ماه ژوئن بحث و جدول در مورد ای‌اس‌ام‌آرهای (ASMR) غیرمتعارف شدت گرفت.
 • در ادامه رید‌های ناشایستی (hate raids) به وجود آمد که توییچ برای جلوگیری از آن تلاش کرد. طی این هجوم‌ها، افراد به صورت جمعیتی به استریمرهایی که بازدید کمی داشتند و معمولا از اقلیت‌ها بودند، حمله می‌کردند.
 • یک هک گسترده منجر به انتشار حجم عظیمی از اطلاعات مهم توییچ شد.
 • حسن‌ابی، مفسر سیاسی به دلیل استفاده از کلمه‌ی cracker به طور موقت در این پلتفرم مسدود شد.

عواقب:

حملات مختلف و توهین‌ها منجر به اعتراض جمعی با هشتگ ADayOffTwitch# شد که استفاده از این پلتفرم را در آن روز بسیار کاهش داد. توییچ از آن زمان برخی از ویژگی‌های جدید را برای کمک به استریمرها جهت دفع این توهین‌ها به کار گرفته و از دو نفر از افرادی که پشت این اتفاقات بودند شکایت کرد. البته این عمل تا حدودی نمادین بود زیرا توییچ واقعا هویت آن‌ها را نمی‌داند.

هک گسترده‌ی توییچ تاکنون جنجال‌های زیادی برپا نکرده و همچنان نمی‌توان به طور مشخص در مورد اطلاعات فاش شده صحبت کرد. با این حال متوجه شدیم که توییچ یک لیست از استریمرهایی دارد که نباید مسدود شوند و همچنین نگاهی به میزان درآمدی که استریمرهای برتر از تبلیغات و اشتراک‌ها به دست می‌آورند، داشتیم. توییچ در نهایت اعلام کرد که هیچ رمز عبوری فاش نشده است.

در مورد استریم‌های حمام، استخر و ای‌اس‌ام‌آرهای غیرمتعارف، توییچ مطمئنا مانند هر شبکه‌ی اجتماعی دیگر برای صلاح پلتفرم خود تصمیم‌گیری خواهد کرد، هر چند به مزاق خیلی از افراد خوش نیاید. با این حال پس از استریم‌های جنجالی ذکر شده، تلاش برای حدس اتفاق بعدی غیرممکن به نظر می‌رسد.

ماجرای بازی New World و مانت‌ها (Mounts)

نیوورلد

مانت‌ها که ابتدا در بازی‌های سبک MMO معرفی شدند، به بازیکن اجازه می‌دهند تا به مقصد خود سریع‌تر سفر کند و شامل طیفی از موجودات مختلف هستند.

جزئیات ماجرا:

 • در بازی جدید آمازون با نام New World که در سبک MMO توسعه داده شده، هیچ اثری از مانت‌ها دیده‌ نمی‌شود. اگر به این سبک علاقه داشته باشید، احتمالا می‌دانید که آن‌ها عنصر مهمی در گیم‌پلی این گونه بازی‌ها هستند.
 • طبق افسانه‌های بازی گفته شده که دلیل وجود نداشتن مونت‌ها این است که اهلی کردن حیوانات در این جزیره‌ی جادویی امری غیرممکن تلقی می‌شود.

عواقب:

بازیکنان New World تاکنون بدون مانت به تجربه‌ی این اثر پرداخته‌اند. بازی همچنین عرضه‌ی نسبتا مناسبی داشته است وقتی در نظر بگیرید که راه‌اندازی بازی‌های آنلاین چقدر می‌تواند با مشکلات مختلفی دست و پنجه نرم کند. New World از مشکلات سرور و باگ‌های مختلفی رنج می‌برد و همچنان تعدادی از این مشکلات مشاهده می‌شود، اما این یک چیز معمولی برای یک بازی MMO است. با در نظر گرفتن همه‌ی موارد، عدم وجود مانت به عنوان یکی از بحث‌های بزرگ‌ در طول عرضه‌ی یک بازی MMO، نشانه‌ای از این است که بازی کار خود را در بخش‌های دیگر به خوبی انجام می‌دهد.

ان‌اف‌تی (NFT)

ان اف تی

جزئیات ماجرا:

 • توکن‌های غیرقابل معاوضه‌ای به نام NFT به طور ناگهانی در دنیا سروصدا به پا کردند. این‌ها اساسا رسیدهای منحصربه‌فردی برای آیتم‌های دیجیتالی مانند تصاویر هستند اما می‌توانند با قطعه‌هایی از زمین‌های دیجیتال یا آیتم‌های درون بازی ارتباط داشته باشند.
 • اما آیا آنها مفید هستند؟ از آن جایی که ان‌اف‌تی‌ها در بین کلاهبرداران محبوب شدند، هیچ کس نتوانست توضیح رضایت‌بخشی در مورد آنچه که آن‌ها را تا این حد پیشگام ساخته است، ارائه دهد.
 • افراد بانفوذ می‌گویند که NFTها «آینده» (طبق گفته‌ی مدیر عامل الکترونیک آرتز، اندرو ویلسون) و یک «انقلاب» (طبق گفته‌ی مدیر عامل یوبی‌سافت، ایو گیلمو) محسوب می‌شوند.
 • در همین راستا، مدیران شرکت‌های فناوری همگی شروع به صحبت در مورد “متاورس” کردند؛ یک اصطلاح علمی‌تخیلی در دهه‌ی ۹۰ که تیم سوئینی، مدیر عامل ایپک گیمز دوست دارد از آن استفاده کند.
 • فیس بوک حتی نام شرکت خود را به متا (Meta) تغییر داد.
 • شخصی یک قایق بادبانی NFT را به ارزش ۶۵۰ هزار دلار برای یک بازی که حتی وجود ندارد، خریداری کرد.

عواقب:

در حاضر ان‌اف‌تی مثل یک بمب در دنیا سروصدا به پا کرده و اگر واقعا یک فناوری تحول‌آفرین باشد و راهی موقتی و مفید برای پنهان کردن طرح‌های هرمی نباشد، پس مخالفان راهی جز پذیرش آن‌ نخواهند داشت به خصوص وقتی که به مدلی برای مالکیت دیجیتال تبدیل شود. در این میان، بازی‌های ان‌اف‌تی در هر جایی که اعلام می‌شوند با استقبال زیادی مواجه می‌شوند. برنامه‌های مزاید‌ه‌ی NFT بازی استاکر ۲ یک روز پس از اعلام به طور کامل کنار گذاشته شد. دیسکورد همچنین پس از یک واکنش منفی از برنامه‌های ان‌اف‌تی خود عقب‌نشینی کرد. با این حال، یوبی سافت به برنامه‌های خود ادامه داد و آیتم‌های جمع‌کردنی (collectible) ان‌اف‌تی را به بازی Tom Clancy’s Breakpoint اضافه کرد. تصور اینکه کسی به هر نوع از این آیتم‌ها در Breakpoint اهمیت دهد، سخت است، اما وقتی صحبت از ان‌اف‌تی می‌شود، داستان متفاوت است.

دیسکورد

دیسکورد

جزئیات ماجرا:

 • در طول تبلیغات سهام GameStop، دیسکورد زمانی که به طور موقت سرور WallStreetBets را مسدود کرد، با خشم زیادی روبرو شد.
 • طبق گزارش‌ها، مایکروسافت در حال مذاکره برای خرید دیسکورد بود، اما این اتفاق نیفتاد. پس از آن، سونی یک سرمایه‌گذاری استراتژیک روی یک پلتفرم چت فوق‌العاده محبوب انجام داد.
 • بهترین ربات موسیقی دیسکورد، Groovy، توسط یوتیوب بسته شد.
 • این پلتفرم‌ برنامه‌هایی در رابطه با توکن ان‌اف‌تی داشت اما آن‌ها را کنار گذاشت.
 • اواخر سال ۲۰۲۱، یک گزینه‌ی paywall را برای صاحبان سرور معرفی کرد تا بتوانند محتواهای خاص را در دسترس کاربرانی که اشتراک تهیه می‌کنند، قرار دهند.

عواقب:

موضوع NFT باعث شد تا چشمان زیادی گرد شود، اما دیسکورد از نظر حوادث خاص در سال ۲۰۲۱ به اندازه‌ی توییچ جنجال به پا نکرد. چیزی که احساس کردیم یک ناراحتی عمومی در مورد رشد شرکت و آینده‌ی پلتفرم بود که مورگان پارک از رسانه‌ی پی‌سی گیمر آن را با این جمله خلاصه کرد: “لطفا از دیسکورد تا زمانی که هنوز خوب است، لذت ببرید.”

شکایت علیه کمپانی اکتیویژن بلیزارد

اکتیویژن بلیزارد

جزئیات ماجرا:

 • در ماه ژوئیه‌ی ۲۰۲۱، اداره اشتغال و مسکن عادلانه‌ی کالیفرنیا شکایتی را علیه اکتیویژن بلیزارد به اتهام سال‌ها آزار و اذیت جنسی و تبعیض تنظیم کرد.
 • اکتیویژن بلیزارد در ابتدا گفت که این شکایت یک دیدگاه تحریف شده از شرکت ارائه می‌دهد.
 • تعدادی از کارمندان به نشانه‌ی اعتراض دست به اعتصاب زدند و خواستار تغییرات اساسی شدند و بعضا استعفا دادند.
 • طی چند ماه، اکتیویژن بلیزارد تحقیقات جدیدی را در زمینه‌ی منابع انسانی شروع کرد، تیم اخلاقی و انطباق خود را گسترش داد و سیاست‌های جدیدی از جمله دادن برخی امتیازات به کارکنان را اتخاذ کرد.

عواقب:

اعتراضات درون بازی‌ها نیز جریان داشت. اشتراک World of Warcraft توسط کاربران لغو شد و هشتگ‌هایی در توییتر ترند شدند. تیم‌های توسعه‌دهنده‌ی WoW و اورواچ، ارجاعات به کارمندانی که در شکایت و تحقیقات داخلی دخیل بودند را از بازی‌ها حذف کردند. مهم‌تر از همه، جسی مک‌کری شخصیت کابوی اورواچ بود که به کول کسیدی تغییر کرد. کمپانی بیش از ۲۰ کارمند را در نتیجه‌ی تحقیقات جدید اخراج کرد و بیان کرد که بیش از ۲۰ کارمند دیگر را تنبیه کرده است. بابی کوتیک، مدیر عامل شرکت، دستمزد خود را به صورت نمادین کاهش داد، رئیس منابع انسانی جایگزین شد، جی آلن براک، رئیس بلیزارد، از سمت خود کنار رفت و جن اونیل و مایک یابارا جایگزین او شدند.

با این حال، چند ماه بعد، اونیل نیز استعفا داد. بنابر گزارش‌ها دلیل این اتفاق، تبعیض بوده است. اکتیویوژن بلیزارد در ادامه با کمیسیون فرصت‌های شغلی برابر ایالات متحده برای پرونده به توافق رسید تا ۱۸ میلیون دلار برای جبران به افراد واجد شرایط بپردازد. با این حال، این دعوا ادامه دارد و یک وکیل خصوصی نیز اخیرا شروع به ایجاد مقدمات برای یک شکایت جمعی کرده است.

جبهه‌گیری استیم علیه بازی‌ها با مضمون جنسی و ارز دیجیتال

استیم

جزئیات ماجرا:

 • استیم یک بازی با محوریت جنسی را از فروشگاه خود کنار گذاشت زیرا با این موضوعات مخالف است. این پلتفرم البته با انیمیشن‌های جنسی در بازی‌ها کاملا مخالف نیست، اما به نظر می‌رسد که یک قانون به ظاهر جدید علیه تصاویر صریح جنسی افراد واقعی در ماه مارس ۲۰۲۱ ایجاد شده است.
 • این پلتفرم همچنین اعلام کرد که بازی‌هایی را که شامل روش‌هایی برای تجارت ارزهای دیجیتال یا NFT می‌شوند، تایید نمی‌کند.

عواقب:

واضح است که کمپانی ولو نمی‌خواهد وارد تجارت میزبانی تصاویر جنسی و برهنگی از افراد واقعی شود و از طرفی علاقه‌ای ندارد که دلالان ارزهای دیجیتال، استیم را در طرح‌های خود دخالت دهند. تیم سوئینی، مدیرعامل اپیک گیمز، در واکنش به ممنوعیت تجارت ارزهای دیجیتال استیم بیان کرد: «فروشگاه اپیک گیمز از بازی‌هایی که از فناوری بلاک‌چین استفاده می‌کنند استقبال می‌کند، اما من متقاعد نشده‌ام که تضاد واقعی بین استیم و ایپک در این مورد وجود دارد. بازی‌های بلاک‌چینی زیادی وجود ندارند و تا آن جا که من می‌توانم بگویم هیچ‌کدام از بازی‌هایی که از استیم راه‌اندازی شده‌اند، در فروشگاه اپیک ظاهر نشده‌اند.»

بتلفیلد ۲۰۴۲

بتلفیلد 2042

جزئیات ماجرا:

 • بسیاری از طرفداران بتلفیلد به دلایل زیادی نسخه‌ی ۲۰۴۲ را دوست نداشتند. شخصیت‌های جدید یا specialist که جایگزین کلاس‌های معمولی شده بودند، نقشه‌های بزرگ‌تر و نبود کمپین تک نفره از جمله مشکلات اساسی محسوب می‌شوند.
 • شخصی‌سازی سلاح‌ها در هنگام عرضه نیز بسیار ضعیف بود و از طرفی شاهد باگ‌های فراوانی در بازی بودیم.

عواقب:

عرضه‌ی بتلفیلد ۲۰۴۲ با مشکلات زیادی همراه بود و طرفداران و منتقدان در رسانه‌ها و پلتفرم‌های مختلف برخورد خوبی با آن نداشتند. با این حال دایس اعلام کرد که در نظر دارد برخی از عناصری را که طرفداران به آن علاقه داشته‌اند، بازگرداند. یکی از این موارد تابلوی امتیاز (Scoreboard) به سبک کلاسیک سری بود. بازیکنان حتی برای مدت کوتاهی به دلایلی از اسکین شخصیت بابانوئل در بازی عصبانی شدند. با این حال به نظر می‌رسد که قطار نفرت از بازی فعلا سرعتش کاهش پیدا کرده است.

پیچیدگی درها در توسعه‌ی بازی

الدن رینگ

جزئیات ماجرا:

 • ایده‌ی در یک موضوع کاملا ساده به نظر می‌رسد و توسعه‌دهندگان بازی احساس می‌کنند موظف هستند آن‌ها را در بازی‌های ویدیویی قرار دهند. با این حال به نظر می‌رسد با توجه به پیچیدگی آن در هنگام توسعه‌ی بازی از آن متنفر هستند.
 • سرگئی موهوف، طراح اصلی بازی در رمدی توضیح داد: «من دقیقا نمی‌دانم چند ماه به سیستم درها در بازی کنترل پرداختیم، اما مطمئنا بیش از بسیاری از توانایی‌ها و سلاح‌ها زمان برد.
 • یکی از کارگردانان لست آو آس ۲ گفت که درها یک کابوس در بیداری هستند.
 • مارسین پیپروفسکی که در گذشته مسئول پرسش و پاسخ در رابطه با بازی ویچر ۳ بود، گفت: «باسی در ابتدای بازی دری داشت که قفل و بعد از شکست غول توسط بازیکنان، باید باز می‌شد. در طول آزمایش، تیم ۱۲ سناریوی مختلف را پیدا کرد که باعث می‌شد در باز نشود و بازیکن به دام بیفتد.»

عواقب:

آن‌ها همچنان توسعه‌دهندگان بازی را عذاب می‌دهند.

بتل پس هیلو اینفینیت

بتل پس هیلو اینفینیت

جزئیات ماجرا:

 • بخش چندنفره و رایگان هیلو اینفینیت با استقبال خوبی روبرو شد، اما سرعت کم پیشرفت در بتل پس و آیتم‌های معمولی آن به مزاق طرفداران خوش نیامد.

عواقب:

استودیوی سازنده‌ اذعان کرده که بتل پس بازی ناقص و از زمان عرضه در آن تغییراتی ایجاد کرده است. با این حال این یک موضوع بحث برانگیز باقی می‌ماند. دیده شده که برخی آن را به عنوان بحثی بین بازیکنان جوان و مسن، که ظاهرا دومی کمتر به لوازم تزئینی اهمیت می‌دهد، توصیف می‌کنند اما واقعیت این است که اینفینیت به دلیل گیم‌پلی و کیفیت دیگر بخش‌هاست که با استقبال روبرو شده. با این حال به نظر می‌رسد که لباس های گوش‌گربه‌ای ۱۰ دلاری برای مدت کوتاهی حواس همه را پرت کرده است!

تغییر زاویه‌ی دوربین میان‌پرده‌ها در مس افکت

مس افکت: لجندری ادیشن

جزئیات ماجرا:

 • بایوور در مس افکت: لجندری ادیشن تصمیم گرفت تا زوایای نامناسب دوربین را در برخی از میان‌پرده‌ها بهبود دهد.

عواقب:

کسانی که سه‌گانه‌ی مس افکت را در گذشته بازی کرده‌اند، ممکن است چند کات‌سین با زوایای غیرمعمول دوربین را به خاطر بیاورند. گاهی اوقات این نتیجه‌ی اعمال سازندگان بود به خصوص اگر میراندا در اطراف بود (!) اما مواردی نیز وجود داشت که به خاطر مشکلات فنی به وجود می‌آمد، مانند لحظه‌ای از یک کات‌سین در نسخه‌ی دوم سری که شخصیت FemShep در یک لباس مشکی نه چندان مناسب نشسته است. حال به نظر می‌رسد در نسخه‌ی لجندری ادیشن کمتر شاهد چنین چیزی خواهیم بود که خوب و بد آن بستگی به نظر بازیکن دارد. با همه‌ی این موارد، حدس می‌زنم اکثر بازیکنان موافق هستند که هدف گرفتن دوربین به سمت اندام میراندا در حالی که او با شپرد صمیمی بود، کمی زیاده‌روی است.

سهام گیم‌استاپ

گیم استاپ

جزئیات ماجرا:

 • یک سرمایه‌گذار، گیم‌استاپ را در ساب‌ردیت r/wallstreetbets پیشنهاد کرد و ایده‌ی خرید سهام در فروشگاه‌های بازی‌ ایالات متحده مطرح شد.
 • مدیران صندوق وال استریت سهام را  به صورت استقراضی فروختند، به این معنی که سهام‌هایی را قرض و به فروش آن‌ها پرداختند، با این باور که می‌توانند در آینده آن‌ها را با قیمت کمتری دوباره بخرند.
 • به دلیل اتفاقات رددیت، قیمت آن طور که انتظار می‌رفت پایین نیامد. از ۴ دلار در ژوئیه‌ی ۲۰۲۰ به ۳۲۵ دلار در پایان ژانویه‌ی ۲۰۲۱ افزایش یافت. هنگامی که زمان بازگرداندن سهامی که وام گرفته و فروخته شده بود رسید، مجبور شدند آن‌ها را با قیمت بسیار بالایی بخرند.
 • در یک برهه در طول این حادثه، نرم‌افزار تجاری محبوب رابین‌هود، خرید سهام گیم‌استاپ را موقتا متوقف کرد زیرا سرمایه کافی در دست نداشت.
 • دیسکورد همچنین سرور WallStreetBets را به خاطر توهین‌های مختلف به طور موقت مسدود کرد.

عواقب:

در آن زمان، بسیاری این حادثه را به‌عنوان جنبش افراد عادی تعریف کردند که برای مقابله با موسسات مالی دور هم جمع شده‌اند که احتمالا دلیل آن نارضایتی از بحران وام‌های ارزان قیمت و نابرابری عمومی تلقی می‌شود. با این حال، تنها سرمایه‌گذاران عادی در رددیت نبودند که میلیاردها ضرر برای برخی از صندوق‌های تامینی وال استریت ایجاد کردند بلکه سایر صندوق‌های بزرگ توانستند از رفتار غیرمنتظره‌ی بازار سود ببرند. از طرفی توقف خرید سهام گیم‌استاپ در نرم‌افزار رابین‌هود در طول جلسه‌ی استماع کنگره مورد بررسی قرار گرفت و یک پرونده‌ی شکایت دسته‌جمعی نیز تشکیل شد. کمیسیون بورس و اوراق بهادار بیانیه‌هایی را در رابطه با موضوع منتشر کرد، اما هیچ مقررات جدیدی ایجاد نشد.

چندین فیلم درباره‌ی این حادثه در دست ساخت است. در زمان نگارش این مقاله، سهام گیم‌استاپ با قیمت ۱۵۰ دلار معامله می‌شود. مدیران این شرکت با فروش سهام سود زیادی به دست آورده‌اند. این شرکت همچنین در حال حاضر روی نوعی ان‌اف‌تی کار می‌کند.

داستان یک تانک!

چلنجر 2

جزئیات ماجرا:

 • برخی از بازیکنان فکر می‌کنند تانک چلنجر ۲ در بازی وار تاندر (War Thunder) شباهتی به نسخه‌ی واقعی خود ندارد.

عواقب:

برای اثبات این قضیه، یک بازیکن تصویری از یک سند نظامی طبقه‌بندی‌‌ شده‌ی کشور بریتانیا را در انجمن بازی War Thunder منتشر کرد. این تصویر حذف شد و به بازیکن هشدار داده شد که این این اتفاق ممکن است حکم ۱۴ سال زندان برای او به همراه داشته باشد. در ماه اکتبر، دقیقا همان اتفاق دوباره تکرار شد. اگر اهمیت یک بحث و جدل را بر اساس این که تا چه حد یک فرد برای اثبات درستی خود پیش می‌رود قضاوت کنیم، نقض قانون رسمی بریتانیا، قطعا داستان تانک چلنجر ۲ را در میان بحث‌برانگیزترین اتفاق‌های صنعت بازی‌های ویدیویی سال ۲۰۲۱ قرار می‌دهد.

منبع: PCGAMER

صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگ

دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما