پرفروش‌ترین بازی‌های پوکمون در هفته‌ی نخست

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
pokemon

برای ژاپنی‌ها سری پوکمون اکنون ۲۵ ساله شده است. از طرفی برای کسانی که در ایالات متحده هستند، این مجموعه فقط ۲۳ و در اروپا، فقط ۲۱ سال عمر دارد. با عرضه‌ی موفقیت‌آمیز بازی Pokémon Brilliant Diamond and Shining Pearl، تحلیلگران GfK پرفروش‌ترین بازی‌های اصلی سری پوکمون را در هفته‌ی اول عرضه در کشور بریتانیا معرفی کردند. این اطلاعات فقط فروش نسخه‌ی فیزیکی بازی‌ها را شامل می‌شوند.

سری بازی‌های اصلی این سری نقش‌آفرینی شامل بازی‌هایی هستند که از مکانیک‌های شکار، نبرد و تمرین پیروی می‌کنند که این مجموعه به آن شهرت دارد. از بین آن‌ها می‌توان به نسخه‌های Red and Blue، Sword and Shield، نسخه‌های بهبود یافته مانند Yellow، Crystal، Emerald، Ultra Sun and Ultra Moon و بازسازی‌ها از جمله Let’s Go Pikachu و Eevee اشاره کرد. شایان ذکر است که برای بازی‌هایی که چند نسخه از آن‌ها منتشر شده، فروش تمامی نسخه‌ها با یکدیگر جمع و به صورت کلی در نظر گرفته شده است. از بین بازی‌هایی که در لیست گنجانده نشده‌اند می‌توان به نسخه‌های Snap، Dash، Mystery Dungeon، Pokken، Stadium، Ranger، Art Academy، Pinball، Trading Card Game و… اشاره کرد.

سری پوکمون

Pokémon Red and Blue در اکتبر ۱۹۹۹ در بریتانیا عرضه شد و فروش چندان زیادی نداشت. در ژاپن، برای کنسول گیم‌بوی در فوریه‌ی ۱۹۹۶ و در ایالات متحده در سپتامبر ۱۹۹۸ عرضه شد. بازی هنگامی که بریتانیا وارد شد، گیم‌بوی قدیمی جای خود را برای نسخه‌ی بهبودیافته باز کرده بود، اما بازی‌ها از سخت‌افزار جدید سودی نبردند. این نسخه کمترین فروش را در بین مجموعه‌ بازی پوکمون تاکنون داشته است مگر اینکه انتشار مجدد نسخه‌ی Gold and Silver را روی ۳DS در نظر بگیرید.

با این حال، نسخه‌ی قرمز و آبی، همراه با یک بازی کارتی محبوب تجاری و یک سری انیمیشن موفق، پوکمون را وارد جریان اصلی بریتانیا کرد و رفته‌رفته به یک پدیده تبدیل شد. در ژوئن ۲۰۰۰، پوکمون Yellow عرضه شد. این نسخه‌ی بهبودیافته‌ی قرمز و آبی بود که دارای عناصری کارتونی و رنگ‌هایی بود که در نسخه‌ی ژاپنی ۱۹۹۸ وجود نداشت. این بازی نیز موفقیت‌آمیز بود و هشتمین بازی بزرگ پوکمون از لحاظ فروش هفته‌ی اول در تاریخ این مجموعه است.

Pokémon Gold and Silver

اولین دنباله‌ها با نام Pokémon Gold and Silver، در آوریل ۲۰۲۱ وارد بریتانیا شدند. بازی‌ها این بار از رنگ‌های نسخه‌ی بهبودیافته‌ی گیم‌بوی کاملا استفاده کردند (اگرچه هنوز در نسخه‌ی اصلی قابل بازی بودند) و مورد تحسین گسترده قرار گرفتند. با این حال فروش هفته‌ی اول بسیار ضعیف‌تر از نسخه‌ی Yellow بود، زیرا محبوبیت پوکمون همچنان رو به زوال بود. در واقع، نسخه‌ی Crystal، به عنوان یک نسخه‌ی بهبود یافته از Gold and Silver که فقط روی  گیم‌بوی عرضه شد، یکی از ضعیف‌ترین بازی‌های پوکمون بود که به مرور در آن سال عرضه شد.

اگرچه پوکمون یک نام بزرگ باقی ماند، اما با انتقال این سری به کنسول Game Boy Advance، فروش هفته‌ی اول کماکان روندی کاهشی داشت. Pokémon Ruby and Sapphire در ژوئیه ۲۰۰۳ عرضه شد و فروش آن نسبت به Golad and Silver کمتر بود. گیم‌بوی ادونس در بریتانیا محبوب بود، اما فروش دستگاه کلاسیک گیم‌بوی را که در سراسر دهه‌ی ۱۹۹۰ به فروش می‌رسید، نداشت. با این حال Ruby و Sapphire نقطه‌ی اوج پوکمون در این کنسول باقی ماندند. در اکتبر ۲۰۰۴، اولین بازسازی پوکمون با عنوان Pokémon Leaf Green and Fire Red عرضه شد. در زمان عرضه، بازی‌ها بیش از دو برابر فروش نسخه‌های اصلی در سال ۱۹۹۹ فروختند، اما این تنها نیمی از تعداد نسخه‌های Yellow محسوب می‌شد.

Pokémon Leaf Green and Fire Red

سال بعد، در نوامبر ۲۰۰۵، Pokémon Emerald به عنوان یک نسخه‌ی بهبود یافته از Ruby and Sapphire به صنعت بازی‌های ویدیویی وارد شد. این بازی تقریبا به همان تعداد نسخه‌های بازی Pokémon Crystal فروش کرد و به نوعی ضعیف‌ترین نسخه از سری بازی‌های پوکمون روی پلتفرم بود. با عرضه نینتندو دی‌اس، پس از سال ها افول، پوکمون دوباره شروع به رشد کرد. Pokémon Diamond and Pearl در ژوئیه ۲۰۰۷ منتشر شد و فروش هفته‌ی اول آن بالاتر از هر نسخه‌ای بود که در گیم‌بوی ادونس عرضه شده بود و به طور کلی فقط کمی کمتر از Pokémon Gold and Silver فروش کرد.

نینتندو دی‌اس یکی از بزرگترین کنسول‌های بازی روی کره‌ی زمین در آن زمان بود و پوکمون یکی از موفق‌ترین بازی‌های این پلتفرم محسوب می‌شد. در مه ۲۰۰۹، Pokémon Platinum به عنوان نسخه‌ی بهبودیافته‌ی از Diamond and Pearl عرضه شد و به طور قابل‌توجهی بهتر از نسخه‌های Crystal و Emerald عمل کرد. کمتر از یک سال بعد، در مارس ۲۰۱۰، محبوبیت فزاینده‌ی پوکمون ادامه یافت. مجموعه‌ی دوم بازسازی‌ها با بازی‌های Heartgold و SoulSilver به تعداد زیادی در دی‌اس منتشر شدند. این دو بازی در زمان عرضه از بازی‌های Gold and Silver فروش بیشتری داشتند. روندی که تا امروز نیز وجود دارد.

pokemon black and white

نقطه اوج پوکمون در نینتندو دی‌اس در ماه مارس ۲۰۱۱ با عرضه‌ی پرفروش نسخه‌ی Black and White اتفاق افتاد. علی‌رغم ماهیت قدیمی دی‌اس (به دلیل عرضه‌ی ۳DS در همان ماه)، فروش هفته‌ی اول این بازی‌ها بسیار زیاد بود و در آن زمان بزرگترین عرضه‌ی پوکمون محسوب می‌شد. امروزه چهارمین عرضه‌ی بزرگ سری در هفته‌ی اول محسوب می‌شود و همچنان طرفداران زیادی دارد.

محبوبیت فزاینده‌ی پوکمون در ۳DS ادامه یافت. نسخه‌ی X and Y در اکتبر ۲۰۱۳ عرضه‌ی بزرگی داشتند. سال بعد بازسازی دیگری با نام Alpha Sapphire and Omega Ruby منتشر شد. این بازی‌ها در چیزی که اکنون به عنوان پنجره‌ی انتشار سنتی سری پوکمون در اواخر نوامبر شناخته می‌شود، عرضه شدند و موفقیت تجاری بزرگی رقم زدند. این نسخه‌ها تقریبا از نسخه‌ی Black and White بهتر عمل کردند و در آن زمان نقطه‌ی اوج سری بودند. 

در پی بیستمین سالگرد بازی و عرضه‌ی پوکمون گو روی گوشی‌های هوشمند، بازی‌های پوکمون دائما در نمودارهای مختلف فروش حضور داشتند. زمانی که نسخه‌ی Sun and Moon در نوامبر ۲۰۱۶ عرضه شدند، به فروش موفقی دست پیدا کرد. این بازی‌ها موفق‌ترین فروش هفته‌ی اول را در این سری در زمان عرضه رقم زدند و حدود دو برابر Alpha Sapphire and Omega Ruby به فروش دست پیدا کردند.

Pokémon Sun and Moon

درست مانند بازی Black and White 2، مجموعه‌ی بعدی بازی‌های پوکمون بر روی کنسولی عرضه شد که تا حدودی جایگزین شده بود. Ultra Sun and Ultra Moon نسخه‌های بهبود یافته بازی‌های سال قبل بودند و در واقع عملکرد خوبی داشتند. آن‌ها پس از Pokémon Yellow، دومین بازی‌ موفق از نسخه‌های بهبودیافته در این سری تاکنون باقی مانده‌اند.

اکنون در دوران نینتندو سوییچ به سر می‌بریم. اولین بازی های سوییچ، در نوامبر ۲۰۱۸، Pokémon Let’s Go Eevee و Let’s Go Pikachu بودند. این بازی‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که مخاطب جدیدی را که از طریق Pokémon Go وارد می‌شوند، با گیم‌پلی بهینه‌تر جذب کنند. آن‌ها از نظر فنی بازسازی‌های پوکمون Red and Blue هستند و عرضه‌ی موفقی داشتند. یک سال بعد، دوباره در نوامبر، اولین بازی‌ جدید و اصلی پوکمون در سوییچ با عنوان Sword and Shield عرضه شد. سوییچ در این مرحله داغ‌ترین کنسول بازار بود و دیدن این بازی‌ها  و موفقیت آن‌ها، تعجب آور نبود. در این مرحله، فروش نسخه‌ی دیجیتال سرعت بیشتری داشت.

Pokémon Sword and Shield

پس از آن، پوکمون یک سال استراحت کرد و به‌جای نسخه‌های بهبودیافته یا دنباله‌ها، شرکت سازنده تصمیم گرفت در عوض از Sword and Shield با بسته‌‌های الحاقی پشتیبانی کند و عمر آن بازی‌ها را از طریق محتوای بیشتر، افزایش دهد.

در نهایت این ما را به سال ۲۰۲۱ و آخرین مجموعه بازسازی‌های پوکمون با نام Pokemon Brilliant Diamond and Shining Pearl می‌برد. این بازی پنجمین بازی پرفروش در هفته‌ی اول عرضه از سری پوکمون در تاریخ چارت‌های بریتانیا است. فروش این بازی ۵۳ درصد بیشتر از نسخه‌ی اصلی Diamond and Pearl است. با در نظر گرفتن نسخه‌های دیجیتال، این رقم حتی بالاتر خواهد بود. طبق گفته‌ی مجله‌ی فامیتسو، این نسخه‌ها، مجموعا نزدیک به ۱.۴ میلیون نسخه در ژاپن طی سه روز پس از عرضه به فروش رسانده‌اند. این رقم شامل فروش فیزیکی برای هر دو بازی به صورت جداگانه، فروش کارت‌های دانلود در خرده‌فروشی‌ها و فروش بسته‌‌هایی است که هر دو بازی را شامل می‌شوند. با این حال، این رقم شامل فروش دیجیتال به صورت مستقیم از فروشگاه سوییچ نمی‌شود؛ بنابراین این تعداد فروش احتمالا بسیار بیشتر است. 

Pokemon Brilliant Diamond and Shining Pearl

در ادامه جدول پرفروش‌ترین بازی‌های سری پوکمون در هفته‌ی اول انتشار در کشور بریتانیا آمده است:

نام بازی  سال عرضه پلتفرم جایگاه
Pokémon Sun and Moon ۲۰۱۶ Nintendo 3DS ۱
Pokémon Sword and Shield ۲۰۱۹ Nintendo Switch ۲
Pokémon Alpha Sapphire and Omega Ruby ۲۰۱۴ Nintendo 3DS ۳
Pokémon Black and White ۲۰۱۱ Nintendo DS ۴
Pokémon Brilliant Diamond and Shining Pearl ۲۰۲۱ Nintendo Switch ۵
Pokémon X and Y ۲۰۱۳ Nintendo 3DS ۶
Pokémon Let’s Go Eevee and Let’s Go Pikachu ۲۰۱۸ Nintendo Switch ۷
Pokémon Yellow ۲۰۰۰ Gameboy/Gameboy Color ۸
Pokémon Heart Gold and Soul Silver ۲۰۱۰ Nintendo DS ۹
Pokémon Gold and Silver ۲۰۰۱ Gameboy/Gameboy Color ۱۰
Pokémon Diamond and Pearl ۲۰۰۷ Nintendo DS ۱۱
Pokémon Ruby and Sapphire ۲۰۰۳ Gameboy Advance ۱۲
Pokémon Ultra Sun and Ultra Moon ۲۰۱۷ Nintendo 3DS ۱۳
Pokémon Platinum ۲۰۰۹ Nintendo DS ۱۴
Pokémon Black and White 2 ۲۰۱۲ Nintendo DS ۱۵
Pokémon Leaf Green and Fire Red ۲۰۰۴ Gameboy Advance ۱۶
Pokémon Emerald ۲۰۰۵ Gameboy Advance ۱۷
Pokémon Crystal ۲۰۰۱ Gameboy Color ۱۸
Pokémon Red and Blue ۱۹۹۹ Gameboy ۱۹

منبع: Gamesindustry.biz

صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما