زور غارنشینان به لیام نیسون نرسید؛ مارکسمن همچنان در صدر باکس آفیس

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۹ دقیقه
فیلم مارکسمن در باکس آفیس

فیلم «مارکسمن» با بازی لیام نیسون این هفته هم در صدر جدول باکس آفیس قرار گرفته و انیمیشن «غارنشینان: عصر جدید» و فیلم «زن شگفت‌انگیز ۱۹۸۴» جایگاه‌های دوم و سوم به خود اختصاص داده‌اند.

پس از شیوع کروناویروس در آمریکا به استثنای چند فیلم پرهزینه و بزرگ، هیچ فیلمی نتوانست به فروشی بیش از ۱۰۰ میلیون دلار دست پیدا کند و بسیاری از فیلم‌ها حتی موفق به بازگشت سرمایه هم نشدند و به همین خاطر کمپانی‌های بزرگ اکران آثار مهم خود را حداقل تا تابستان سال ۲۰۲۱ به تعویق انداخته‌اند. در هفته‌های ابتدایی سال جدید میلادی هیچ فیلم تراز اول و جالب توجه‌ای روی پرده نرفته و به همین خاطر فیلم مارکسمن به کارگردانی رابرت لورنتس بدون داشتن رقیبی سرسخت، طی روزهای اخیر پرفروش‌ترین فیلم در آمریکا بوده است.

فیلم مارکسمن داستان دامداری میانسال در مرز ایالت آریزونا را روایت می‌کند که به محافظ یک پسر مکزیکی تبدیل می‌شود. جیم هنسن (با بازی لیام نیسون) به این پسر که ناامیدانه از دست قاتلان کارتل‌های خلافکار مکزیکی در حال فرا است، پناه می‌دهد و از او محافظت می‌کند.

این فیلم هفته‌ی گذشته با نمایش در ۲۰۱۸ سالن ۲٫۰۳ میلیون دلار فروخته و مجموع درآمد آن پس از ۱۰ روز اکران ۶٫۹ میلیون دلار اعلام شده است. مارکسمن فعلا در بازهای بین‌المللی روی پرده نرفته و اوپن رود فیلمز جدیدترین ساخته‌ی رابرت لورنتس با بازی نیسون، ترزا رویز و کاترین وینیک را فقط در آمریکا نمایش داده است.

اغلب منتقدان این فیلم را دوست ‌نداشته‌اند و امتیاز آن در متاکریتیک و راتن‌تومیتوز به ترتیب ۴۳ از ۱۰۰ و ۳۴ از ۱۰۰ است. عموم بینندگان مارکسمن، رفتار شخصیت‌ها و اتمسفر فیلم را متأثر از آثار کلینت ایستوود دانسته‌اند، اما اکثر این افراد اتفاق نظر دارند که فیلم لورنتس از لحاظ کیفی بسیار پایین‌تر از «نابخشوده» یا «تک تیرانداز آمریکایی» است.

میزان فروش انیمیشن غارنشینان: عصر جدید در قیاس با هفته‌ی گذشته ۹ درصد افزایش یافته اما جدیدترین ساخته‌ی دریم‌ورکس بازهم موفق شده است رتبه‌ی دوم جدول باکس آفیس را از زن شگفت‌انگیز ۱۹۸۴ پس بگیرد. این انیمیشن هفته‌ی گذشته ۱٫۸ میلیون دلار در ایالات متحده فروخته و پس از ۶۱ روز اکران در آمریکا و سایر نقاط جهان، مجموع فروشش در این بازارها به ۴۱٫۸ به ۹۷٫۹ میلیون دلار رسیده و باکس آفیس موجو کل درآمد آن تا ۲۴ ژانویه (۶ بهمن) را ۱۳۹٫۷ میلیون دلار اعلام کرده است.

فیلم زن شگفت‌انگیز ۱۹۸۴ در چهارمین هفته‌ی اکرانش با ۱٫۶ میلیون دلار فروش و یک پله سقوط نسبت به هفته‌ی گذشته در جایگاه دوم باکس آفیس قرار گرفته است. از اکران این فیلم در بازارهای بین‌المللی تا به امروز ۱۱۰٫۳ میلیون دلار نسیب برادران وارنر شده و با احتساب فروش ۳۷٫۷ میلیون دلاری زن شگفت‌انگیز ۲ در آمریکا، مجموع فروش ماجراجویی‌های جدید پرنسس دایانا به ۱۴۸ میلیون دلار رسیده است.

فیلم زن شگفت‌انگیز ۱۹۸۴ پرنسس دایانا با بازی گل گدوت را به زمان جنگ سرد می‌کشاند. در سال ۱۹۸۴، پرنسس دایانا/زن شگفت‌انگیز با دو دشمن قدرتمند روبه‌رو می‌شود؛ باربارا ان مینروا یا چیتا و مکسول لرد. از سویی دیگر، معشوقه‌ی دایانا یعنی استیو ترور هم برای کمک به او بازمی‌گردد. میانگین امتیاز فیلم زن شگفت‌انگیز ۱۹۸۴ در راتن‌تومیتوز و متاکریتیک به ترتیب ۶۵ از ۱۰۰ و ۵۹ از ۱۰۰ است که نشان می‌دهد بسیاری از منتقدان اثر جدید جنکیز را فیلمی خوب ارزیابی کرده‌اند.

فیلم «اخبار جهان» با بازی تام هنکس و هلنا زنگل همچنان فروش قابل قبولی دارد و هفته‌ی گذشته با نمایش در ۱۹۵۳ سالن به فروشی ۸۱۰ هزار دلاری دست یافته و باری دیگر جایگاه چهارم پرفروش‌ترین فیلم‌ها را به خود اختصاص داده است. اکران اخبار جهان به کارگردانی پل گرینگرس در بازارهای جهانی به زودی آغاز خواهد شد؛ این فیلم تا به امروز تنها در آمریکا روی پرده رفته و باکس آفیس موجو مجموع فروش آن را پس از ۳۱ روز نمایش ۹٫۶ میلیون دلار اعلام کرده است.

اخبار جهان فیلمی درام به نویسندگی لوک دیویس و پل گرینگرس بوده که داستان آن از رمان «اخبار جهان» نوشته‌ی پاولت جایلز اقتباس شده است. فیلم درباره‌ی یک گوینده‌ی اخبار است که در میان حوادث بعد از جنگ داخلی آمریکا باید یک دختر یتیم را به بستگان زنده‌اش برساند، اما این سفر چندان ساده نیست و مخاطرات زیادی پیش روی آن‌ها قرار می‌گیرد.

امتیاز این فیلم در IMDb و راتن‌تومیتوز تا به این ساعت به ترتیب ۷۲ از ۱۰۰ و ۸۵ از ۱۰۰ است که نشان می‌دهد عموم مردم و منتقدان فیلم جدید هنکس را دوست داشته‌اند. برایان لوری از CNN در بخشی از نقد خود درباره اخبار جهان آورده است: «این فیلم یک اثر جامع است که داستانی آشنا را در بستر پس‌زمینه‌ای تاریخی ارائه می‌دهد.»

فیلم مارکسمن و شکارچی هیولا در باکس آفیس

این هفته جدول باکس آفیس تغییرات بسیار کمی به خود دیده است و فیلم «شکارچی هیولا» همانند هفته‌ی گذشته در مکان پنجم جدول پرفروش‌ترین فیلم‌های آمریکا قرار گرفته است. این فیلم طی هفته‌ی گذشته در ۱۶۶۱ سالن در آمریکا نمایش داده شد و توانست ۸۱۰ هزار دلار بفروشد. استقبال سینمادوستان در خاورمیانه و آسیای شرقی هم از جدیدترین ساخته‌ی پل دبلیو. اس. اندرسون خوب بوده و میزان فروش شکارچی هیولا در آمریکا، بازارهای بین‌المللی و در مجموع پس از ۳۸ روز نمایش ۱۰٫۱، ۷٫۸ و ۱۸٫۰۳ میلیون دلار اعلام شده است.

این فیلم بر اساس بازی محبوبی به همین نام ساخته‌ی شرکت کپ‌کام محصول ۲۰۱۸ ساخته شده است و داستان گروهی از سربازان انسانی به رهبری ناتالی آرتمیس (میلا یوویچ) را روایت می‌کند که به سیاره‌ی هیولاها فرستاده شده‌اند. آرتیمس و هانتر باید با همکاری یکدیگر با موجودات وحشتناک ساکن سیاره‌ی جدیدشان مبارزه کنند.

فیلم «فاتال» به کارگردانی دون تیلور و فیلم‌نامه‌ای از دیوید لاگری با توجه عملکرد سایر فیلم‌های هم‌سبک‌اش در دوران کرونا، اکران موفقی داشته و طی هفته‌های گذشته همواره در جمع ۱۰ فیلم پرفروش آمریکا قرار گرفته است. این فیلم با ۴۱۵ هزار دلار فروش در هفته‌ی گذشته در رتبه‌ی ششم باکس آفیس قرار گرفته و مجموع فروش خود در ایالات متحده را به ۵٫۲ میلیون دلار رسانده است. فاتال به دلیل تعطیلی سینماهای بسیاری از کشورهای اروپایی هنوز در بازارهای بین‌المللی اکران نشده است.

این فیلم قرار بود طی هفته‌ی پایانی بهار اکران شود، اما شیوع کرونا باعث شد اکران جدیدترین ساخته‌ی تیلور ابتدا به مهرماه و سپس به اواخر آذر موکول شود. در خلاصه داستان رسمی این فیلم آمده است: «مردی متأهل پس گذراندن یک شب با یک کاراگاه پلیس زن خود را درگیر یک طرح توطئه‌ی قتل می‌بیند.» عموم منتقدان فاتال را اثری متوسط اما سرگرم‌کننده ارزیابی کرده‌اند که درگیر کلیشه‌ها می‌شود و تنها می‌تواند رضایت خاطر برخی از دوست‌داران فیلم‌های مهیج و رازآلود را کسب کند. میانگین امتیاز این فیلم در متاکریتیک و راتن تومیتوز به ترتیب ۴۳ از ۱۰۰ و ۵۲ از ۱۰۰ بوده و در متاکریتیک تنها ۱ نقد مثبت برای آن به ثبت رسیده است.

«زن جوان خوش‌آتیه» یا «زن جوان نویددهنده» از آن فیلم‌های فمنیستی است که توانسته با روایت داستانی سرگرم کننده توجه سینمادوستان را به خود جلب کند. این فیلم از زمان اکرانش (۴ هفته) در میان پرفروش‌ترین فیلم‌های آمریکا بوده است. زن جوان خوش‌آتیه به واسطه‌ی پیام‌های زیرمتنی و آشکارش احتمالا در فصل جوایز پیش رو با موفقیت‌هایی مواجه خواهد شد. تا به امروز در وب‌سایت متاکریتیک ۳۳ نقد درباره‌ی این اثر جمع‌آوری شده که ۲۷ نقد نگاهی مثبت و ۶ نقد نگاهی متوسط به فیلم داشته‌اند.

زن جوان نویددهنده طی روزهای گذشته در ۱۳۳۳ سالن به نمایش در آمد و ۴۰۰ هزار دلار فروخت تا مجموع درآمد آن در آمریکا پس از ۳۱ روز اکران به ۳٫۹ میلیون دلار برسد. میزان درآمد این فیلم درام، جنایی و هیجان‌انگیز از بازارهای بین‌المللی هم ۱٫۳ میلیون دلار اعلام شده است.

فیلم داستان زن جوانی را روایت می‌کند که بر اثر یک واقعه‌ی تراژیک که در گذشته برای دوستش رخ داده دچار آسیب روحی شده و به همین دلیل از کسانی که بر سر راهش قرار می‌گیرند انتقام می‌گیرد. زن به تدریج خشمش را به سوی کسانی هدایت می‌کند که عاملین واقعی آن رخداد بوده‌اند و همین موضوع به داستان جهت تازه‌ای می‌دهد.

هفته‌ی گذشته انیمیشن «زندگی جدید امپراتور» به خاطر اکران دوباره‌اش در رتبه‌ی هشتم قرار گرفته بود، اما این هفته خبری از ساخته‌ی مارک دیندال نیست و فیلم جدید «دوست ما» (Our Friend) جای آن را گرفته است. دوست ما به کارگردانی گبرییِلا کاوپرتویت از ۳ روز پیش روی پرده رفته و با ۲۵۰ هزار دلار فروش در جمع پرفروش‌ترین فیلم‌های هفته‌ی گذشته‌ی آمریکا قرار گرفته است.

فیلم مارکسمن و دوست ما در باکس آفیس

این فیلم درام-خانوادگی داستان زندگی زوجی به نام‌های متیو و نیکل تیگو را به تصویر می‌کشد که متوجه می‌شوند نیکل سرطان دارد و تا ۶ ماه دیگر خواهد مُرد. بهترین دوست این زوج پس از اطلاع از بیماری نیکل به خانه‌ی آن‌ها می‌آید تا روزهای شادی را برایشان رقم بزند و در این مسیر اتفاقات جالب‌توجه‌ای رقم می‌خورد. داستان دوست ما مقداری کلیشه‌ای و نخ‌نما به نظر می‌رسد، اما عموم منتقدان فیلم را دوست داشته‌اند و معتقد هستند که فیلم‌نامه و بازی بازیگران تا انتها تماشاگر را سرگرم می‌کنند. امتیاز فیلم دیندال در راتن‌تومیتوز و متاکریتیک به ترتیب ۸۳ از ۱۰۰ و ۵۶ از ۱۰۰ است.

«جنگ با بابابزرگ» با بازی رابرت دنیرو با ۱۶۳ هزار دلار فروش دوباره در جمع پرفروش‌ترین‌ها قرار گرفته است. ۱۶ هفته از زمان اکران این فیلم می‌گذرد و جدیدترین ساخته‌ی تیم هیل در تمام این مدت فروش قابل قبولی داشته است. مجموع فروش این فیلم کمدی-خانوادگی پس از ۱۰۸ روز نمایش ۳۵٫۰۸ میلیون دلار اعلام شده که سهم سینماهای آمریکا و سایر کشورهای جهان از این رقم به ترتیب ۱۹٫۴ و ۱۵٫۶ میلیون دلار است.

جنگ با بابابزرگ داستان دعواها و درگیری‌های پیتر (اوکس فگلی) و پدر بزرگش (رابرت دنیرو) برای تصاحب اتاق خواب را به تصویر می‌کشد! پیتر می‌بایست اتاق خواب دوست‌داشتنی خود را با پدربزرگش تقسیم کند، اما از این کار به هیچ‌وجه راضی نیست و به همین خاطر اعلام جنگ می‌کند.

اکران «پینوکیو» در آمریکا چندان موفقیت‌آمیز نبود و هر هفته از تعداد بینندگان و میزان فروش این فیلم کاسته شده است. پینوکیو به کارگردانی ماتئو گارونه با تأخیری حدود یک ساله نسبت به کشورهای اروپایی در آمریکا روی پرده رفت و باکس آفیس موجو مجموع درآمد آن در آمریکا پس ۳۱ روز نمایش را ۱٫۵ میلیون دلار اعلام کرده است.

فیلم جدید پینوکیو برای نخستین بار در جشنواره‌ی برلین ۲۰۲۰ به نمایش درآمد و با استقبال خوبی از سوی منتقدان اروپایی مواجه شد. پینوکیو گارونه از لحاظ بصری بسیار جالب توجه است و ضمن پایبندی به کتاب «ماجراهای پینوکیو» نوشته کارلو کلودی در کلیات، سعی کرده با نگاهی مدرن‌تر به مفاهیم خیر و شر در این قصه‌ی کلاسیک بپردازد تعاریف پذیرفته شده از معصومیت، ندامت و رذالت در فرهنگ عامه را به چالش بکشد. چند ماه قبل پینوکیو در بسیاری از کشورهای جهان روی پرده رفت و مجموع فروش آن در بازارهای بین‌المللی ۲۰٫۵ میلیون دلار اعلام شده است.

نام فیلم هفته اکران فروش آخر هفته فروش کلی
مارکسمن
The Marksman
۲ ۲٫۰۳ ۶٫۰۹
خانواده غارنشینان: عصر جدید
The Croods: A New Age
۹ ۱٫۸ ۴۱٫۸
زن شگفت‌انگیز ۱۹۸۴
Wonder Woman 1984
۵ ۱٫۶ ۳۷٫۷
اخبار جهان
News of the World
۵ ۰٫۸ ۹٫۶
شکارچی هیولا
Monster Hunter
۶ ۰٫۸ ۱۰٫۱
فاتال
Fatale
۶ ۰٫۴ ۵٫۲
زن جوان نویددهنده
Promising Young Woman
۵ ۰٫۴ ۳٫۹
دوست ما
Our Friend
۱ ۰٫۲ ۰٫۲
جنگ با بابابزرگ
The War with Grandpa
۱۶ ۰٫۱ ۱۹٫۴
پینوکیو
Pinocchio
۵ ۰٫۱ ۱٫۵

*رقم فروش بر اساس میلیون دلار است.

منبع: Box Office Mojoبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما