۱۰ شخصیت تاثیرگذار والت دیزنی در طول تاریخ

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۰ دقیقه

۱۶ اکتبر سالگرد تاسیس شرکت انیمیشن‌سازی والت دیزنی است. ۹۸ سال از روزی که والت دیزنی به همراه برادرش یک استودیو کوچک ساخت انیمیشن را به‌وجودآوردند، می‌گذرد و در گذر این سال‌ها، این شرکت تبدیل به یکی از بزرگترین استودیوهای هالیوود شده‌است. همچنین این شرکت مالک ۱۴ شهربازی و ۷۳ شرکت و چندین شبکه تلویزیونی نیز است. در طی این سال‌ها شخصیت‌های کارتونی بی‌شماری از سوی ایده‌پردازان و سازندگان والت دیزنی خلق شده‌. شخصیت‌هایی که چندین نسل را با سحر و جادوی خود همراه کرده و آرزوهایشان را به تصویرکشیده‌است. ممکن است لیست شخصیت‌های مورد علاقه هرکدام از طرفداران والت دیزنی متفاوت باشد، اما در میان هزاران شخصیت خلق شده از سوی این استودیو، برخی از آ‌ن‌ها تاثیر شگفت‌انگیز و ماندگاری بر مخاطب در سراسر جهان گذاشته‌اند.

این شخصیت‌ها لزوما کاراکتر اصلی انیمیشن نیستند و گاهی حتی نقش کوتاهی دارند، اما نتنها بر روند داستان، بلکه بر بیننده تاثیری انکارناپذیر دارند. به مناسبت سالگرد تاسیس این شرکت انیمیشن‌سازی، سراغ ۱۰ شخصیت تاثیرگذار والت دیزنی در طول تاریخ رفته‌ایم. لیست براساس اولویت در اثرگذاری و محبوبیت تنظیم شده است.

۱. میکی‌ماوس (Mickey Mouse)

میکی ماوس

 • انیمیشن: کشتی بخار ویلی (Steamboat Willie)
 • محصول: ۱۹۲۸

می‌توان به او لقب محبوب‌ترین موش جهان را داد. موشی سیاه، با کفش‌های بزرگ زرد، یک شورت قرمز و دستکش‌های سفید که نامش به عنوان اولین شخصیت کارتونی جهان که جایزه اسکار گرفته و همچنین ستاره‌اش در پیاده‌روی مشاهیر هالیوود ثبت شده، در تاریخ سینما آمده‌است. والت دیزنی در سال ۱۹۲۷ به همراه آب آیورکس، به عنوان اولین اتودهای خلق شخصیت، «اسوالد، خرگوش خوش‌شانس» را طراحی و منتشر کردند. اما یک سال بعد طراحی آنها شکل دیگری پیدا کرد و میکی‌ماوس متولد شد. اولین حضور این موش دوست داشتنی، در انیمیشنی کوتاه و صامت به نام «هواپیمای دیوانه» بود که به شکل سیاه و سفید منتشر شد. اما دیزنی و همکارش با تصحیح و پیشرفته‌کردن طراحی میکی‌ماوس به طور رسمی در انیمیشنی حدودا ۸ دقیقه‌ای به نام «کشتی بخار ویلی» از این شخصیت رونمایی کردند. نکته جالب توجه این است که تا سال‌ها خود والت دیزنی صداپیشه این شخصیت بود و پس از آن به افراد دیگری این کار سپرده شد. پس از آن تا به امروز این موش مشهور در بیش از ۱۳۰ فیلم کوتاه و بلند حضور داشته. احتمال اینکه کسی در جهان پس از نیمه‌ی قرن بیستم، با عکس یا تصویری از میکی‌ماوس روبرو نشود، چیزی نزدیک به صفر است.

۲. جنی، غول چراغ جادو (The Genie)

جنی

 • انیمیشن: علاءالدین (Aladdin)
 • محصول: ۱۹۹۲

داستان «علاءالدین» برگرفته از داستان‌های «هزار و یک شب» است و پیش از ساخت این انیمیشن بخش زیادی از مردم خاورمیانه با این داستان آشنا بودند. اما زمانی که در سال ۱۹۹۲ این فیلم در سینماهای آمریکا اکران شد، در کنار قصه و تصویرسازی‌های خوب فیلم، جنی غول چراغ جادو، به یکی از محبوب‌ترین و تاثیرگذارترین کاراکترهای والت دیزنی تبدیل شد. جنی غول است، اما با هیچ‌کدام از معیارهای موجود درباره این موجود افسانه‌ای هم‌خوانی ندارد. والت دیزنی جنی را با آن هیکل آبی بزرگ، آوازخوانی و حس شوخ طبعیش او را بسیار دوست‌داشتنی به مخاطب معرفی می‌کند. رفاقت و ایثاری که میان شخصیت اصلی داستان یعنی علاءالدین و جنی وجود دارد یکی از مهم‌ترین عوامل آموزش این دو موضوع به کودکانی است که این فیلم را دیده‌اند. اما در کنار همه اینها نمی‌توان درباره محبوبیت جنی صحبت کرد و از رابین ویلیامز فقید که صداپیشه‌گی این شخصیت را برعهده داشته، صحبت نکرد. بدون شک بخش بزرگی از موفقیت و اثرگذاری جنی به هنر ویلیامز بر‌می‌گردد.

۳. دونالد داک (Donald Duck)

دونالد داک

 • انیمیشن: مرغ کوچک باهوش (The Wise Little Hen)
 • محصول: ۱۹۳۴

از نظر کسانی که از قدیم دنبال کننده‌های محصولات والت دیزنی بوده‌اند، دونالد داک محبوبیتی هم تراز با میکی‌ ماوس دارد. اردکی بدشانس که بیشتر اتفاقات بد زندگیش به دلیل به دنیا آمدن او در روز ۱۳ مارس است. دونالد داک که به اسم دان شهرت دارد، همیشه لباس ملوانی همراه با پایپونی زرد به تن دارد و به عنوان یکی از نمادهای والت دیزنی از او نام برده می‌شود. این شخصیت پس از اولین حضورش، در فیلم‌های بسیاری حضور پیدا کرد که در بیشتر آنها در کنار میکی ماوس قصه‌های مختلفی را برای بچه‌های نسل‌های مختلف روایت می‌کردند. پس از مدتی نیز برخی از افراد خانواده او نیز وارد داستان‌های والت دیزنی شدند. یکی از مشهورترین اعضای خانواده دونالد، اسکروچ مک‌داک، عموی او است که به خسیس بودن مشهور است. یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد دونالد داک نوع حرف‌زدن او است که حاصل تلاش صداپیشه محبوب آن کلارنس نش است. نش به مدت ۵۰ سال تا زمان مرگش، به جای این اردک صحبت می‌کرد.

۴. گوفی (Goofy)

گوفی

 • انیمیشن: نمایشنامه میکی (Mickey’s Revue)
 • محصول: ۱۹۳۲

در کنار یک موش باهوش و یک اردک بدشانس، یک شخصیت احمق نیز نیاز بود، تا مثلث اصلی و نمادین کاراکترهای والت دیزنی را کامل کند. البته گوفی پیش از دونالد داک و با نام دیپی داگ طراحی و منتشر شد، اما وقتی توانست نظر مخاطب را جلب کند در سال ۱۹۳۶ به گوفی تغییر نام داد و در کنار دو شخصیت محبوب دیگر، تا امروز در صدها فیلم کوتاه و بلند و سریال حضور داشته‌است. گوفی یک سگ انسان‌نما است که از ظاهرش کاملا مشخص می‌شود بیشتر کارها و تصمیم‌گیری‌هایش عاقلانه نیست. اما گاهی با رفتارهای منحصر به فردش بیننده را غافلگیر می‌کند. یکی از ویژگی‌های جالب این شخصیت این است که پس از مدتی کاراکتری به نام همسر او وارد انیمیشن‌های والت دیزنی شد، اما بدون اینکه هیچگاه از صورت این شخصیت رونمایی شود. همسر گوفی برای همیشه با چهره‌ای پوشیده به مخاطب معرفی شد و این خود یکی از رازهای همیشگی والت دیزنی است.

۵. سیمبا (Simba)

سیمبا

 • انیمیشن: شیرشاه (The Lion King)
 • محصول: ۱۹۹۴

شاید این موضوع که انیمیشن «شیرشاه» یکی از ۱۰ فیلم کارتونی برتر تاریخ است و با رقم یک میلیارد دلار فروش، جزو فیلم‌های پرفروش نیز محسوب می‌شود، به نظر بیاید که دلیل انتخاب شخصیت سیمبا به عنوان یکی از تاثیرگذارترین کاراکترهای دیزنی است. اما در واقع این شیر جوان که از موجودی ضعیف به قدرت روحی و جسمی فوق العاده می‌رسد، یکی از منابع الهام بسیاری از کودکان و حتی بزرگسالانی است که در گذشت این سال‌ها، «شیرشاه» را دیده‌اند. همچنین پایه اصلی شکل‌گیری این شخصیت که برگرفته از شاهکار ویلیام شکسپیر یعنی «هملت» است، از دیگر عواملی است که آن را بسیار در مرکز توجه قرار داده‌. بیننده از لحظه تولد با سیمبا همراه می‌شود و روند زندگی غم‌انگیز او و راهی که طی می‌کند تا انتقام پدرش را از عموی خود بگیرد را می‌بیند. پس از این فیلم دو دنباله دیگر نیز براساس زندگی سیمبا در والت دیزنی ساخته شد، اما واضح است که هیچ کدام نتوانستند موفقیت نسخه اولیه این فیلم را تکرار کنند. سیمبا که در لغت و در زبان‌ برخی کشورهای آفریقایی یعنی شیر، نماد افرادی است که برای رسیدن به هدف خود سختی‌های زیادی را متحمل می‌‌شوند، اما نا امید نمی‌شوند.

۶. مالفیسنت (Maleficent)

ملفیسنت

 • انیمیشن: زیبای خفته (Sleeping Beauty)
 • محصول:  ۱۹۵۹

تقابل خیر و شر همیشه یکی از مضامین اصلی انیمشن‌های کلاسیک والت دیزنی است. به همین دلیل در برخی از آثار این استودیو، شخصیت شر خیلی مهم‌تر و پررنگ‌تر از شخصیت‌های مثبت داستان ظاهر می‌شده. یکی از قدرتمندترین کاراکترهای منفی در دنیای والت دیزنی مالفیسنت یا همان شیطان است که در قالب یک جادوگر بدجنس در فیلم «زیبای خفته» حضور دارد. پادشاه استفان در جشن نامگذاری دختر تازه متولد شده‌اش این جادوگر را دعوت نمی‌کند و مالفیسنت نیز برای انتقام نوزاد را طلسم می‌کند تا در جشن تولد شازنده سالگی‌اش بمیرد. اما به طریقی این طلسم تغییر می‌کند و دختر پادشاه به خواب عمیقی فرو می‌رود. مالفیسنت به حدی در ذهن مخاطب والت دیزنی، ماندگار و پرطرفدار بود که در سال‌های اخیر سه اسپین‌آف از فیلم «زیبای خفته» براساس این شخصیت ساخته شده. مشهورترین آنها که باعث شد باردیگر پس از نزدیک به ۶۰ سال شخصیت این جادوگر به شیوه‌ی دیگری به مخاطب معرفی شود، فیلم «مالفیسنت» با بازی آنجلینا جولی است.

۷. اولاف (Olaf)

اولاف

 • انیمیشن: یخ‌زده (Frozen)
 • محصول:  ۲۰۱۳

آدم برفی در دنیای واقعی همیشه شخصیت مهم و محبوبی است. شوق کودکانه برای ساخت و تکمیل کردن آن، یکی از مهم‌ترین دلایلی است که آدم‌ها زمان باریدن برف دلشان گرم می‌شود و چند ساعتی خوش می‌گذرانند. قصه فیلم «یخ زده» نیز که با برداشتی از رمان «ملکه برفی» هانس کریستین اندرسن نوشته شده، مانند تمام محصولات کلاسیک دیزنی براساس خیر و شر شکل گرفته‌است و در این میان اولاف نماد کودکی و معصومیت و همچنین گذشته فراموش‌شده‌ی دو خواهر فیلم یخ‌زده است که از هم دور مانده‌اند. اولاف تنها به دلیل آدم برفی بودن محبوب نیست، او در پیشرفت داستان نیز بسیار اثرگذار است و با رفتار و حرف‌زدنش نیز از مخاطب فیلم دلبری می‌کند.  در سال ۲۰۲۰ نیز یک اسپین‌آف کوتاه براساس شخصیت اولاف ساخته شد به نام «روزی روزگاری یک آدم برفی». این فیلم کوتاه در جریان برگزاری مراسم امی، مورد تحسین قرار گرفت و نامزد دریافت جایزه نیز شد.

۸. وودی (Woody)

وودی

 • انیمیشن: داستان اسباب بازی (Toy story)
 • محصول: ۱۹۹۵

شرکت فیلم‌سازی پیکسار که تا سال ۱۹۸۶ متعلق به جرج لوکاس بود، در این سال توسط استیوجابز خریداری شد و «داستان اسباب‌بازی» به عنوان اولین فیلم انیمشینی پیکسار با مشارکت والت دیزنی، در سال ۱۹۹۵ ساخته و پخش شد. این انیمیشن در زمان خود یکی از متفاوت‌ترین محصولات کارتونی جهان بود و منتقدان و مخاطبان سراسر دنیا را راضی کرد. اما شخصیت اصلی داستان اسباب بازی یک کلانتر خوشتیپ به نام وودی است. او به سبک فیلم‌های وسترن لباس کابویی به تن دارد و چون عروسک مورد علاقه اندی پسر صاحباخانه است، تبدیل به رهبر اسباب‌بازی‌های اتاق اندی شده. اما ورود یک تازه وارد همه چیز را بهم می‌ریزد. فیلم داستان اسباب‌بازی و شخصیت وودی، یکی از رویاهای همه کودکان دنیا یعنی حرف‌زدن و زنده‌شدن عروسک‌ها و اسباب بازی‌ها را به واقعیت رساند و از این جهت این کابوی مهربان و باهوش تبدیل به یکی از شخصیت‌های محبوب دنیای کارتونی و والت دیزنی شد. بسیاری از صاحب نظران «داستان اسباب بازی» را جزو ۱۰ انیمیشمن برتر دنیا می‌دانند و محبوبیت این فیلم و شخصیت وودی تا جایی پیشرفت که چهار دنباله برای این فیلم ساخته شد.

۹. استیچ (Stitch)

استیچ

 • انیمیشن: لیلو و استیچ (Lilo & Stitch)
 • محصول: ۲۰۰۲

یک کوآلای آبی با گوش‌های بزرگی که شبیه خرگوش، یک فرازمینی و بیگانه با دنیا، که در واقع یک مهندس ژنتیک است و روی کره زمین ماموریت دارد، اما بیننده عاشق او می‌شود. استیچ شخصیتی است که توسط کریستین اندرس در سال ۱۹۸۶ طراحی شد تا به عنوان شخصیت یک کتاب کودکان عرضه شود، اما مورد قبول قرار نگرفت و ۱۵ سال بعد توسط والت دیزنی در کنار دختری بامزه به نام لیلو، قصه‌های لیلو و استیچ را روایت کردند. این شخصیت با اینکه مکمل داستان است اما به شهرت و محبوبیت زیادی رسید و پس از این فیلم، سریال‌ها و فیلم‌های سینمایی دیگری نیز درباره او ساخته شد. استیچ معصومیت کودکانه و هوش تحسین‌برانگیز را در کنار هم دارد و همین موضوع او را تبدیل به شخصیت تاثیرگذار کرده‌است. از آنجایی که شرکت‌های انیمیشن‌سازی شرق آسیا به این موجود فرازمینی دوست داشتنی بسیار علاقمند شدند دو سریال براساس این شخصیت در ژاپن و چین در سال‌های ۲۰۰۶و ۲۰۰۸ ساخته شد و بسیار مورد توجه گرفت.

۱۰. اورسلا (Ursula)

اورسلا

 • انیمیشن: پری دریایی کوچولو (The Little Mermaid)
 • محصول: ۱۹۸۹

شخصیت منفی دیگری در لیست ما که نقش پررنگ و محوری در داستان «پری دریایی کوچولو» دارد و این موضوع او را به یکی از کاراکترهای اصلی قصه تبدیل می‌کند. طراحی اورسلا به عنوان یک هشت‌پای چاق با آرایشی زننده و مدل موی عجیبش او را در ذهن بسیاری از کودکان و نوجوانان نسل قبل ماندگار کرده‌است. این زن بدجنس که در واقع جادوگر دریاها است، پری دریایی را تبدیل به انسان می‌کند تا بتواند به زمین برود و به عشقش برسد. اما خود نیز به شکل یک دختر جوان تغییر چهره می‌دهد تا دل پرنس اریک را به دست‌آورد. اورسلا یک شر مطلق است در برابر خیر و نیکی که در وجود پری دریایی کوچولو وجود دارد و در تمام فیلم مخاطب دوست دارد که اورسلا از میان برود، اما با رفتارها و حرف‌زدن منحصر به فردش، در عین حال تاثیری که بر بیننده می‌گذارد، انکار ناپذیر است. پس از فیلم «پری دریایی کوچولو» بارها درباره این شخصیت اسپین‌آف‌های مختلفی ساخته شده و هنوز هم بسیاری با شنیدن اسم هشت‌پا، به یاد پاهای سیاه و ترسناک اورسلا می‌افتند.

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
 1. Mohammad

  سیندرلا به نظرم جاش خالیه ها

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما