گامبی وزیر؛ ۱۰ حقیقت جالب از پشت صحنه‌ی سریال محبوب نتفلیکس

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه
گامبی وزیر

نتفلیکس در پاییز سال ۲۰۲۰ یکی از محبوب‌ترین سریال‌های خود در همان سال و یکی از بزرگ‌ترین سریال‌های سرویس‌های پخش تا به امروز به نام گامبی وزیر را منتشر کرد.

این مینی سریال در طول هفت قسمت جذاب، میلیون‌ها بیننده را عاشق بث هارمون با بازی آنیا تیلور جوی کرد که اعجوبه شطرنجی است که در دنیای رقابتی شطرنج، نامی برای خود دست و پا می‌کند اما در طرف دیگر داستان، او مشکلات شخصی خودش را دارد. این سریال، مدت‌ها قبل از اینکه به نتفلیکس راه پیدا کند و بینندگان را از روزمرگی دنیای عادی خارج نماید، روند ساخت خاص و پر از چالشی برای عوامل سازنده داشته است.

حقایق جذابی درباره پشت صحنه گامبی وزیر وجود دارد که برخی از آن‌ها به روزهای نگارش کتاب منبع سریال به قلم والتر توویس برمی‌گردند. از آن زمان (اوایل دهه ۸۰ میلادی)، اقدامات زیادی انجام شده است تا این داستان جذاب، برای بینندگان به نمایش درآید.

۱. گامبی وزیر در ابتدا قرار بود اولین تجربه کارگردانی هیث لجر باشد

گامبی وزیر

آلن اسکات، خالق این سریال، از زمانی که نتفلیکس حق پخش مجموعه را در اوایل دهه ۹۰ میلادی خرید، چندین بار به ساخت داستان بث هارمون نزدیک شده بود، از جمله در سال ۲۰۰۷ و هنگامی که نزد هیث لجر فقید رفت تا با او درباره ساخت یک اقتباس سینمایی از داستان صحبت کند. اسکات هنگام صحبت با ایندیپندنت در اواخر سال ۲۰۲۰، فاش کرد که لجر که کار خود را در شوالیه تاریکی به پایان رسانده بود، علاقه زیادی به این پروژه داشت و بلافاصله به داستان جذب شد.

در اواخر سال ۲۰۰۸ برنامه اولیه این بود که هیث لجر کارگردانی فیلم را بر عهده بگیرد و الیوت پیج به عنوان بث بازی کند. با این حال، این برنامه‌ها در ژانویه همان سال و زمانی که لجر بر اثر مصرف بیش از حد مواد مخدر در یک آپارتمان در شهر نیویورک جان خود را از دست داد، متوقف شد.

۲. اسکات فرانک پس از چندین تلاش ناموفق برای ساخت اقتباس سینمایی گامبی وزیر، تصمیم گرفت آن را در قالب یک مینی سریال بسازد

اسکات فرانک، نویسنده و کارگردان هر هفت قسمت گامبی وزیر، حدود یک دهه از زندگی خود را صرف این کرد تا فیلمی از داستان اصلی بسازد اما نتوانست. زمانی که او در سریال بی‌خدا (نتفلیکس) در سال ۲۰۱۷ کار می‌کرد، نظرش عوض شد و این پروژه باعث شد تا او و آلن اسکات از ایده ساخت فیلم رویگردان شوند و در عوض تمرکز خود را روی یک مینی سریال بگذارند.

اسکات فرانک و آلن اسکات، در مستند کوتاهی درباره ساخت سریال، اشاره کردند که گسترش دامنه داستان در قالب یک مینی سریال، بر خلاف یک فیلم، آزادی بیشتری به آن‌ها می‌بخشد و روایت را بسط می‌دهد. هم‌چنین چالش‌های بیشتری در پیش دارد و باید به جایی رسید که مخاطبان برای چند قسمت متعدد، جذب داستان بث هارمون شوند و آن را دنبال کنند.

۳. آنیا تیلور جوی قبل از اتمام فیلمنامه، برای بازی در نقش بث هارمون انتخاب شد

گامبی وزیر

هنگامی که تهیه‌کنندگان شروع به جمع کردن تیم بازیگران سریال گامبی وزیر کردند، آنیا تیلور جوی خیلی زود و حتی قبل از این که فیلمنامه‌ای نوشته شود، برای بازی در سریال انتخاب شد و مجبور بود تا برای آشنایی بیشتر، از یک نسخه از رمان والتر توویس استفاده کند. تیلور جوی در مصاحبه‌ای بیان کرد که به محض این‌که اسکات فرانک یک نسخه از کتاب را به وی داد، او راضی به بازی در سریال شد. او گفت که مصمم بوده است تا نقش بث هارمون را بازی کند اما مجبور شد برای این که از کاراکتر کتاب الگوبرداری نکند، از خواندن کامل آن امتناع نماید.

۴. بروس پاندولفینی، مشاور شطرنج، ۳۵۰ مسابقه فرضی برای سریال طراحی کرد

بروس پاندولفینی، مشاور شطرنج، صدها بازی و سناریو فرضی ترسیم کرد تا این تصور ایجاد شود که بازیگران سریال گامبی وزیر واقعا در طول مسابقات و تمرینات مختلف سریال، شطرنج بازی می‌کنند. پاندولفینی در مصاحبه با ایندی وایر گفت که از زمان نگارش کتاب اصلی، با داستان آن ارتباط داشت (و بعدها ارتباط بیشتری پیدا کرد) و عنوان نمود که در پایان تولید مجموعه، ۳۵۰ موقعیت و بازی فرضی مختلف برای سریال تهیه کرده است که از پیش‌بینی اولیه هنگام نوشتن فیلم‌نامه که ۹۲ عدد بود بسیار فراتر است. پاندولفینی برای درک بهتر این موضوع توضیح داد که وقتی روی سریال در جستجوی بابی فیشر کار می‌کرد، فقط ۱۰۰ بازی فرضی ارائه داده بود.

۵.برخی از مسابقات گامبی وزیر بر اساس مسابقات واقعی هستند

گامبی وزیر

در طول این سریال، علاوه بر بازی‌های فرضی، از حرکات و سناریوهای مسابقات تاریخی نیز استفاده شد تا واقعیت بیشتری به داستان افزوده شود. نیویورک تایمز در مقاله‌ای که درباره مسابقات شطرنج سریال بود، بیان نمود که بازی که بث هارمون در آن، هری ملینگ (هری بلتیک) را شکست می‌دهد مربوط به مسابقه‌ای است که در ریگا و در کشور لتونی در سال ۱۹۵۵ انجام شده و آخرین مسابقه در قسمت آخر سریال، در واقع بر اساس مسابقه‌ای در بیل سوئیس در سال ۱۹۹۳ است. مسابقه شطرنج سریع بین بث و بنی واتس (توماس برودی سانگستر) نیز برگرفته از مسابقات اوپن پاریس در سال ۱۸۵۸ است.

۶. آنیا تیلور جوی آن‌قدر در زمان شروع فیلمبرداری گامبی وزیر خسته بود که شخصیت بث نیز مانند او خسته است

اگر شخصیت بث در طول مدت سریال خسته به نظر می‌رسد، دلیلش این است که او واقعا خسته است. قبل از شروع تولید، تیلور جوی به تازگی فیلمبرداری پشت سر هم فیلم‌های اما و دیشب در سوهو را به پایان رسانده بود و میزان خستگی بالای او، تاثیر (مثبت) زیادی بر کاراکتر بث گذاشت. او در مصاحبه با ورایتی گفت:

«شخصیت‌هایم بسیار متنوع اما احساسی هستند و همه آن‌ها برای من، فوق‌العاده واقعی به نظر می‌رسند. وقتی می‌خواستم شخصیت بث را بازی کنم اصلا نمی‌توانستم مرزی بین خودم و این شخصیت بگذارم. صبح‌ها از خواب بیدار می‌شدم و احساس خاصی داشتم و بعد از چند لحظه می‌فهمیدم که در واقع شخصیت بث چنین حسی دارد و در ۱۸ ساعت آینده هم چنین حسی داشتم. این مسئله فوق‌العاده بود، زیرا من برای رسیدن به حس خاصی تلاش نمی‌کردم و فقط خودم بودم. من قبلا هیچ اجرایی نداشتم که هیچ تلاشی در راستای بازی نکنم اما گامبی وزیر چنین تجربه‌ای بود.»

آنیا تیلور جوی در همان مصاحبه بیان کرد که اگرچه گامبی وزیر سومین پروژه او در آن مقطع از زمان بود اما وی هنگام کار بر روی دو پروژه دیگر مدام به بث هارمون فکر می‌کرد.

۷. آنیا تیلور جوی و چهره‌پرداز و آرایشگرش، دنیل پارکر، پس از خواندن فیلمنامه، تصمیم گرفتند موهای بث هارمون را قرمز کنند

گامبی وزیر

در هیچ کجای فیلمنامه گامبی وزیر، بث هارمون به عنوان یک شخصیت با موی قرمز توصیف نشده است اما تیلور جوی و آرایشگرش، پس از خواندن فیلمنامه، هر دو (جداگانه) فکر کردند که شخصیت اصلی سریال باید موهای قرمز آتشین داشته باشد تا متمایز به نظر برسد. در مستند کوتاه ساخت سریال، تیلور جوی گفت که این شخصیت باید موهای قرمز داشته باشد تا در میان جمعیت کاملا قابل تشخیص باشد، حتی اگر خود کاراکتر بث اینگونه نخواهد. او وقتی فهمید که پارکر هم همان احساس را دارد، متوجه شد که تصمیم درستی گرفته است.

۸. اسکات فرانک قبل از انتخاب مریل هلر، کسی شبیه به او را برای بازی در نقش خانم ویتلی در نظر داشت

هنگامی که اسکات فرانک در حال برنامه‌ریزی برای ساخت سریال گامبی وزیر بود، مدام به اطرافیان می‌گفت که بدنبال فردی مانند مریل هلر برای بازی در نقش مادر‌خوانده بث هارمون، آلما ویتلی است و احساس می‌کرد که شخصی مانند او برای بازی این نقش مناسب است. فرانک در مستند ساخت فیلم بیان کرد:

«به بیل هوربرگ (تهیه‌کننده اجرایی) گفته بودم که خانم ویتلی مانند مریل هلر است و بیل به من گفت که پس چرا خود هلر را انتخاب نمی‌کنی؟ و حالا همان‌طور که می‌بینید او در آن نقش عالی بازی کرده است.»

نظر اسکات فرانک درست بود و مریل هلر یکی از پویاترین اجراهای کل سریال را ارائه داد.

۹. آنیا تیلور جوی هر یک از حرکات شطرنج بث هارمون را چند دقیقه قبل از فیلمبرداری یاد می‌گرفت

گامبی وزیر

آنیا تیلور جوی در مصاحبه‌ای گفته بود که هنگام آمادگی برای سریال گامبی وزیر، تمرینات شطرنج زیادی انجام داده بود اما حرکات درخشان و سخت مسابقات پیچیده فیلم را فقط چند دقیقه قبل از تصویربرداری آن صحنه یاد می‌گرفت. حرکات در ذهن او تازه باقی می‌ماندند و تیلور جوی با لمس مهره‌ها با ترفندهای خاص بازیگری، هیجانی مضاعف به حرکات اضافه می‌کرد. مربی‌اش بعدا به او گفت که هرگز ندیده است کسی به این شکل شطرنج بازی کند و به او گفت که این کار را ادامه دهد و آن را بخشی از شخصیت خودش کند.

۱۰. بروس پاندولفینی به والتر توویس در نوشتن رمان گامبی کمک کرد و حتی عنوان آن را نیز پیشنهاد داد

بروس پاندولفینی همان مشاور شطرنجی بود که ۳۵۰ سناریوی مختلف برای مسابقات شطرنج سریال طراحی کرد اما مشارکت او فقط به همین جا ختم نمی‌شود. در حقیقت، ارتباط او با سریال گامبی وزیر به آغاز نوشتن رمان والتر توویس در سال ۱۹۸۳ باز می‌گردد. پاندولفینی در چاپ نوامبر ۲۰۲۰ مجله شطرنج ایالات متحده، عنوان کرد که ۴۰ سال پیش به توویس کمک کرد تا رمان خود را تکمیل کند و ناخواسته علاوه بر برخی تغییرات دیگر، عنوان کتاب را نیز پیشنهاد داد. پاندولفینی گفت که پس از خواندن اثر منتشر‌شده بود که فهمید هیچ یک از تغییرات وی در نسخه نهایی لحاظ نشده بود و فقط عنوان پیشنهادی وی روی جلد کتاب قرار داشت: گامبی وزیر.

همان‌طور که می‌بینید، داستان ساخت گامبی وزیر به اندازه خود داستان درام بث هارمون جالب است. به زودی می‌فهمیم که آیا تیلور جوی می‌تواند درخشش خود را در فیلم دیشب در سوهو تکرار کند یا خیر. این فیلم یکی از مورد انتظارترین فیلم‌های باقی‌مانده برای اکران در سال ۲۰۲۱ است.

منبع: cinemablend

راهنمای تماشای سریال


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما