چگونه ساعت مچی را در استایل مردانه ست کنیم؟

۳۰ فروردین ۱۴۰۲ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۰ دقیقه
ست کردن ساعت مچی مردانه

آیا ساعت مچی مردانه‌ی رسمی بهتر است یا ساعت اسپورت؟

پاسخ: بستگی دارد.

انتخاب ساعت شما به سبک زندگی، سلیقه و رویدادهایی که قصد دارید ساعت مچی خود را در آن‌ها بپوشید بستگی دارد. برخی از ساعت‌ها برای برخی از موقعیت‌ها مناسب هستند، اما برای برخی از مناسبت‌های دیگر مناسب نیستند.

احتمالا می‌دانید که کمربند باید با کفش‌های شما ست باشد؟ در مورد ساعت هم تقریبا چنین قاعده‌ای حکم‌فرما است با این تفاوت که ساعت باید با استایل لباس‌های شما هماهنگ باشد.

بدیهی است که این قوانین بیشتر در مورد رویدادهای رسمی اعمال می‌شود. در واقع، شما آزاد هستید که هر لباسی که دوست دارید را با هر ساعتی بپوشید. اما برای کسانی که به رعایت آداب و استایل اهمیت می‌دهند، تطبیق ساعت با لباس می‌تواند آن‌ها را از جمع جدا کند.

با این حال باید به یاد داشته باشید که ساعت جزو لوازم جانبی استایل محسوب می‌شود. یعنی باید ظاهر شما را تقویت کند، نه اینکه بر آن تسلط داشته باشد.

تطبیق ساعت با لباستان اصلا مسأله‌ی پیچیده‌ای نیست؛ در واقع فقط به کمی دقت و تفکر نیاز دارد.

برای این منظور ابتدا فلزات موجود در البسه‌ی خود را با یکدیگر ست کنید؛ نقره با نقره، طلا با طلا. به عناصر فلزی لباس‌های خود مانند سگک کمربند و کفش، انگشترها و دکمه سرآستین توجه کنید و آن‌ها را با ساعت خود ست کنید.

بند ساعت نیز مهم است. مانند کمربند و کفش، بند ساعت چرمی باید با چرم‌های دیگر موجود در لباس شما همخوانی داشته باشد. بند ساعت چرمی قهوه‌ای با کفش و کمربند چرم قهوه‌ای ست می‌شود. بند مشکی نیز به معنی کمربند و کفش مشکی است.

همین امر در مورد استایل کفش نیز صدق می‌کند. کفش‌های رسمی با ساعت‌های مجلسی بهتر ست می‌شوند، در حالی که لباس‌های اسپرت با ساعت‌های ورزشی خوب به نظر می‌رسند.

صفحه‌های ساعتی که دارای رنگ روشن هستند اغلب برای لباس‌های روزانه در نظر گرفته می‌شوند، در حالی که صفحه‌های خاکستری، خاکی، مشکی یا قهوه‌ای برای لباس شب مناسب‌تر هستند.

در این مقاله، همه‌ی چیزهایی را که باید در مورد ست کردن لباس و ساعت‌های مردانه بدانید را بیان می‌کنیم تا بتوانید در موقعیت‌های مختلف تصمیم درست را بگیرید. با ما همراه باشید.

انتخاب ساعت مچی مناسب؛ جزئیاتی که مهم هستند

ست کردن ساعت مچی مردانه

گزینه‌های شما برای انتخاب ساعت مچی عملا بی‌نهایت است. تنها عوامل محدودکننده بودجه و سلیقه است.

این مسأله کار را برای افرادی که هیچ چیز در مورد ساعت نمی‌دانند، تبدیل به یک فرآیند طاقت‌فرسا می‌کند. برخی از انتخاب‌ها به استایل و برخی دیگر به عملکرد ساعت مربوط می‌شوند، اما در اینجا، به طور خلاصه، بزرگترین تصمیماتی که باید هنگام انتخاب ساعت مچی بگیرید، آورده شده است.

یک مرد باید ساعت مچی خود را روی کدام مچ ببندد؟

بیشتر منابع می‌گویند که یک مرد باید ساعت خود را روی دستی ببندد که کمتر بر آن تسلط دارد.

یعنی اگر راست دست هستید، ساعت خود را روی دست چپ ببندید و برعکس. منطق این قانون این است که در این حالت ساعت کمتر جابجا می‌شود، که این مسأله ممکن است طول عمر ساعت را به حداکثر میزان خود برساند. همچنین این قانون به این معنی است که شما همچنان می‌توانید زمان را بررسی کنید در حالی که از دست غالب خود برای فعالیت‌های دیگر استفاده می‌کنید.

به طور معمول، ساعت باید به اندازه کافی شل باشد تا امکان استفاده کامل از مچ دست شما فراهم شود. صفحه‌ی ساعت هم باید در کنار اولنا (استخوان بیرونی مچ) قرار گیرد. وقتی راحت ایستاده اید، ساعت شما نباید از زیر سرآستین پیراهن شما بیرون بیاید. فقط باید زمانی ظاهر شود که بازوی شما خم شده باشد.

ساعت مچی مجلسی یا معمولی؛ یک ساعت کافی است یا چند ساعت باید داشته باشیم؟

ست کردن ساعت مردانه

اگر قصد دارید یک ساعت بخرید و آن را در هر شرایطی بپوشید، باید از نظر سبکی بسیار خنثی باشد؛ بتواند با هر رنگ و هر سطح از رسمیت لباس ست شود.

اگر مایل به داشتن دو یا سه ساعت هستید، حق انتخاب و گزینه‌های شما بیشتر می‌شود. اما اگر می‌خواهید فقط یک ساعت بخرید، باید به طور معقول نگه داشته شود و تقریباً باید یک بند و صفحه فلزی ساده داشته باشد تا چرم.

یک ساعت چرمی مشکی با کفش‌های چرمی قهوه‌ای جفت نمی‌شود و بالعکس (اگرچه بسیاری از ساعت‌های چرمی برای داشتن بندهای قابل تعویض طراحی شده اند، در این مرحله شما می‌توانید یک ساعت داشته باشید اما چندین بند و همچنان برای همه موقعیت‌ها پوشیده باشید).

ساعت را با سبک لباستان ست کنید

اگر یک ساعت لوکس چند میلیونی ندارید، پس بهتر است از ساعتی استفاده کنید که با لباس شما همخوانی داشته باشد. استفاده از ساعت‌های مختلف تنوع خوبی است که با آن در یک مناسبت تاثیر قوی‌تری می‌گذارید. ادامه‌ی این مقاله به شما ایده بهتری می‌دهد که کدام ساعت برای هر موقعیت مناسب است.

 • کراوات مشکی/سفید: ما یک ساعت مجلسی با طراحی شیک را برای این نوع مواقع توصیه می‌کنیم. چیزی که کمتر اسپرت باشد. استفاده از این ساعت ظاهر بسیار شیک‌تری به شما می‌دهد. بنابراین، به‌عنوان مثال، پوشیدن ساعتی با بند قرمز را توصیه نمی‌کنیم، مگر اینکه کفش‌های قرمز بپوشید.
 • کسب و کار رسمی: یک ساعت کلاسیک عمدتاً در حوزه‌های رسمی ظاهر می‌شود. در حقیقت در چنین موقعیتی نمی‌توان ساعت را از دست داد و ست لباس را ناقص کرد. یک ساعت لوکس از اولین برداشت نشان می‌دهد که شما همه چیز را مرتب کرده اید. چیزی که در تجارت رسمی بسیار مهم است.
 • کسب و کار غیر رسمی: در مورد کسب و کار غیر رسمی، قواعد می‌تواند کمی راحت‌تر باشد. به خصوص در ترکیب با شلوار جین، یک ساعت چشمگیرتر به زیبایی ظاهر کمک زیادی می‌کند. البته یک ساعت اسپرت نیز خوب است، چون می‌تواند به سرعت تاثیر بسیار قوی بگذارد.
 • اوقات فراغت: یک ساعت اسپرت یا یک ساعت هوشمند این قدرت را دارد که به هر لباس راحتی قدری زیبایی ببخشد. در واقع با این سبک لباس، هر گونه ساعت مچی رنگی می‌تواند جایگاه خودش را در استایل شخصی شما پیدا کند.
 • استایل اسپرت: یک ساعت اسپرت با لباس ورزشی مناسب است. به عنوان مثال، یک ساعت غواصی زیبا با بند پلاستیکی. در واقع، هر ساعتی که اسپرت باشد و خیلی کلاسیک نباشد، با این استایل مناسب است.

بند فلزی یا بند چرمی؟

ست کردن ساعت و لباس

بند‌های ساعت فلزی مزیت خنثی بودن را دارند.

در حقیقت فلزات موجود در لباس‌های شما همیشه باید با هم مطابقت داشته باشند، مثلا اگر بند ساعتی با رنگ نقره‌ای دارید، بهتر است مطمئن شوید که به جای رنگ طلایی، از سگک کمربند نقره‌ای استفاده می‌کنید.

به غیر از سگک کمربند و دکمه سرآستین که هر دو به راحتی قابل تعویض هستند، مردان معمولاً فلزات زیادی برای ست کردن ندارند. این باعث می‌شود بند ساعت فلزی گزینه‌ای ساده باشد.

از سوی دیگر، چرم باید با چرم‌های دیگر شما (معمولاً کفش و کمربند) همخوانی داشته باشد، اما می‌تواند ساده‌تر و کمتر از فلز ظاهر شود.

در بالاترین سطح رسمیت، یک بند چرمی مشکی ساده حتی به یک بند فلزی بسیار براق ارجحیت دارد. و در موقعیت‌های نه چندان رسمی، چرم حالت راحت‌تری را ارائه می‌دهد و به نظر می‌رسد کمی جذاب‌تر از فلز جامد.

در نهایت ساعتی را انتخاب کنید که با کمد لباس و شخصیت شما مطابقت دارد، یا روی چند ساعت یا یک ساعت با چند بند مختلف سرمایه‌گذاری کنید.

همه‌ی آنچه می‌خواهید در مورد ساعت مچی مردانه بدانید

ست کردن رنگ لباس با رنگ ساعت

هنگام استفاده از ساعت، مهم است که به دنبال ترکیب رنگ‌های خوب باشید. مثلا اگر ساعت مچی شما صفحه آبی دارد، چه خوب است که کفش آبی یا شلوار جین آبی نیز به پا کنید! بند ساعت چرمی مشکی با سایر لباس‌های مشکی مانند حلقه مشکی یا کمربند مشکی نیز به خوبی هماهنگ می‌شود.

علاوه بر رنگ، می‌توانید به کنتراست نیز نگاه کنید. مثلا فرض کنید با یک ژاکت ساده با رنگ‌های آرام و روشن لباس راحتی پوشیده اید. پوشیدن ساعت مشکی با این ست چقدر عالی است. تضاد بین نور و تاریکی بلافاصله ظاهری شیک و مرتب ایجاد می‌کند.

مدل صفحه و بدنه‌ی ساعت

بدنه‌ی ساعت

صفحه ساعت، قسمت گرد و قابل رویتی است که عقربه‌ها روی آن حرکت می‌کنند. بدنه هم یه محفظه‌ی فلزی است که هم صفحه و هم موتور پشت آن را در بر می‌گیرد.

اکثر بدنه‌ها از جنس فلز یا پلاستیکی هستند که شبیه فلز ساخته شده اند، و تقریباً اکثر افراد بدنه‌ی فلزی را ترجیح می‌دهند. غیر از ساعت‌های ورزشی یا ابزارهای کاربردی برای افراد حرفه‌ای، دلیل کمی وجود دارد که یک مرد بالغ یک ساعت لاستیکی یا پلاستیکی داشته باشد.

جنس فلزات برای بدنه‌ی ساعت می‌توانند از فولاد ضد زنگ گرفته تا طلای سفید و پلاتین و هر چیزی در این بین، از جمله گزینه‌های کمیاب‌تر مانند تیتانیوم، متغیر باشند. آن‌ها معمولاً در یک خانواده رنگ نقره‌ای یا طلایی قرار می‌گیرند یا در غیر این صورت سیاه یا سفید رنگ هستند.

از سوی دیگر، صفحه‌های ساعت نیز دارای طیف رنگی گسترده‌ای هستند. برخی از آن‌ها عمدا ساده هستند (صفحه مشکی با قاب فلزی احتمالاً رایج‌ترین گزینه برای مردان است)، در حالی که برخی دیگر دارای رنگ روشنی مانند رنگ سفید یا زرد هستند.

رنگ اعداد معمولاً برای خوانایی بیشتر با صفحه در تضاد هستند، اگرچه کنتراست می‌تواند از سفید روی سیاه تا آبی روشن در آبی تیره متغیر باشد.

به طور کلی، هرچه کنتراست ساعت بیشتر باشد، قابل توجه‌تر و کمتر رسمی است. یک قاب ساده نقره‌ای یا استیل با صفحه تیره و اعداد کوچک برای استفاده در لباس‌های تجاری معمول است، در حالی که ساعت‌های معمولی می‌توانند رنگ و کنتراست بیشتری داشته باشند.

شکل قاب و صفحه تا حد زیادی انتخاب‌های زیبایی شناختی هستند. در سبک‌های تجاری مدرن ترجیح کمی برای صفحه‌های و قاب‌های مستطیلی وجود دارد و اکثر ساعت‌ها گرد تولید می‌شوند. با این حال، سبک‌های غیرعادی‌تر (مثلثی، و…) با لباس‌های غیررسمی ست می‌شوند.

موتور ساعت

موتور ساعت

اساساً سه نوع موتور ساعت وجود دارد، اگرچه در بین هر یک زیر دسته‌هایی نیز وجود دارد:

 • موتور مکانیکی یا کوکی که به صورت داخلی پیچیده می‌شوند و از طریق باز شدن و پیچیدن فنرهای داخل ساعت، زمان را تنظیم می‌کنند. آن‌ها به کوک کردن دوره‌ای نیاز دارند (اغلب از طریق یک دستگیره خارجی انجام می‌شود) و ممکن است در طول زمان دقت خود را از دست بدهند.
 • موتور اتوماتیک نیز ماهیتی مکانیکی دارند، اما از حرکت خود ساعت برای کوک کردن خودش استفاده می‌کند. آن‌ها نیازی به کوک کردن ندارند و تا زمانی که به طور منظم تکان داده شوند تا نیروی حرکتی خود را تامین کنند بسیار دقیق‌تر هستند.
 • موتور الکترونیکی که اغلب موتور کوارتز نامیده می‌شود، اگرچه همه ساعت‌های الکترونیکی از کوارتز واقعی استفاده نمی‌کنند. آن‌ها تا زمانی که برق دارند دقیق‌ترین زمان را نگه می‌دارند، اما به باتری یا منبع برق دیگری مانند سلول خورشیدی روی صفحه نیاز دارند.

در حقیقت موتور الکترونیکی بسیار ارزان‌تر است و اکثر ساعت‌های مکانیکی یا اتوماتیک این روزها بیشتر ارزش تاریخی و یادگاری دارند. هر سه نوع موتور، با مراقبت مناسب، زمان را با دقت کافی به شما نشان می‌دهند و باید مد نظر داشت که یک موتور مکانیکی یا خودکار با کیفیت بالا ممکن است دقیق‌تر از یک موتور کوارتز ارزان باشد.

در نهایت چه نوع ساعتی بخریم؟

پاسخ به این سوال در نهایت به سلیقه شما بستگی دارد. اما مردی که برای اولین بار یک ساعت می‌خرد و می‌خواهد از آن با لباس‌های مختلف استفاده کند، بهتر است نکات زیر را در نظر داشته باشد:

 • تعداد کمی از ساعت‌ها با هر لباسی ست می‌شوند. ممکن است برای کامل کردن کمد لباس خود حداقل به دو عدد ساعت نیاز داشته باشید.
 • استفاده از بندهای فلزی راحت‌تر از چرم است، اما چرم می‌تواند زیباتر و طبیعی‌تر به نظر برسد.
 • رنگ تمام فلزات به کار رفته در البسه‌ی شما باید مطابقت داشته باشد (بندهای ساعت لباس عروس و داماد از این قاعده مستثنی هستند)، و رنگ تمام چرم‌های شما نیز باید باهم مطابقت داشته باشد. این بدان معناست که بند ساعت شما باید با فلزات و/یا چرم‌های دیگر لباس هماهنگ شود.
 • دقت موتور ساعت بر اساس کیفیت ساخت متفاوت است، اما هر یک از سه نوع اصلی در صورت مراقبت مناسب می‌تواند ساعتی قابل اعتماد تولید کند.

گزینه‌های خود را بررسی کنید و کمی برای خرید وقت بگذارید تا سبکی را که دوست دارید پیدا کنید.

نکته‌ی پایانی

در پایان باید در نظر داشت که ساعت‌هایی هستند که از این قوانین مستثنی هستند. مثلا اگر ساعتی می‌پوشید که یک میراث خانوادگی با ارزش عاطفی زیاد است. این محصولات قدیمی نیز اغلب موضوع خوبی برای گفتگو هستند. به خصوص اگر ارزش شخصی زیادی برای آن وجود داشته باشد، شریک گفتگوی شما از این که آن را به عنوان اکسسوری می‌پوشید قدردانی می‌کند. پوشیدن ساعت نیز بخشی از هویت شماست که باید نشان دهید. به همین دلیل است که ما طرفدار ساعت هستیم. البته هرگز اشتباه نیست که این ساعت‌ها را با رنگ‌ها و مواد دیگر هماهنگ کنید.

منابع: Prisma Watches, Gentleman’s Gazette

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه