تاریخچه‌ی عجیب ماریو و دانکی کونگ؛ رقابتی پایدار

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه
تاریخچه‌ی ماریو و دانکی کونگ

در حالی که نسخه‌ی بازسازی شده‌ی بازی Mario vs. Donkey Kong برای نینتندو سوییچ، یکی از برجسته‌ترین بازی‌های کنسولی جدید در سال ۲۰۲۴ است، رقابت ماریو و دانکی کونگ دهه‌ها است که ادامه دارد. این دو شخصیت به عنوان دشمن و متحد در ژانر‌ها و آثار متعدد نقش‌آفرینی کرده‌اند. این شخصیت‌ها از عناصر اصلی رشد نینتندو در صحنه‌ی جهانی بازی‌های ویدیویی هستند و افزایش شهرت آن‌ها اغلب از خصومت بین آن‌ها نشات می‌گیرد. هرچند رابطه‌ی ماریو و دانکی کونگ ممکن است افسانه‌ای باشد، اما چیز‌های بیشتری در مورد لوله‌کش و گوریل محبوب نینتندو وجود دارد که دانستن آن‌ها خالی از لطف نیست.

اولین حضور در صنعت

بازی آرکید دانکی کونگ ۱۹۸۱ نقطه عطف قابل توجهی برای نینتندو و صنعت بازی بود. این بازی نه تنها اولین پلتفرمر مناسب صنعت بود، بلکه گوریل محبوب نینتندو را نیز به تصویر می‌کشید که دوست دختر قهرمان داستان که ابتدا با نام لیدی و سپس به نام پائولین شناخته می‌شد، می‌رباید. بازیکنان برای نجات او، Jumpman را کنترل می‌کردند که یک شخصیت آشنا بود که مجبور بود از بشکه‌ها و دیگر موانع در تلاش برای نجات دوست دخترش عبور کند.

دانکی کونگ

این اولین حضور دانکی کونگ و ماریو در یک بازی ویدیویی بود. این لوله‌کش محبوب به سرعت به شهرت رسید، بنابراین رقابت بین این دو شخصیت از اینجا آغاز شد و در حالی که دشمنی در آن زمان به صورت دو بعدی بود، اما آشکارا پتانسیل گسترش را داشت. هرچند اینجا همچنین جایی است که رقابت مسیر عجیبی به خود می‌گیرد. برخی بر این باورند که دانکی کونگ اصلی به لطف Donkey Kong Country تبدیل به Cranky Kong شد. برخی دیگر نیز پیشنهاد کرده‌اند که جامپ‌من در واقع ماریو نیست، بلکه پدر ماریو است. اگر هر یک از این نظریه‌ها درست باشد، پس شاید ماریو و دانکی کونگ آنطور که اکنون می‌شناسیم، در تمام این مدت با هم درگیر نبوده‌اند. با این حال، به طور کلی، اعتقاد بر این است که رقابت بین ماریو و دانکی کونک از اینجا شروع شده است. البته، اگر واقعا کرانکی کونگ در این نقش بوده، پس کونگ‌ها و ماریو در واقع یک رقابت خونی را تشکیل داده‌اند که نسل‌ها را در بر می‌گیرد!

انتقام

شاید فکر کنید که دانکی کونگ برای راه‌اندازی مجموعه‌ی ماریو کافی بوده، به خصوص با توجه به اینکه این سری در حال حاضر بیشتر از دانکی کونگ در سراسر جهان شناخته شده است. با این حال، حضور بعدی ماریو در بازی Donkey Kong Jr بود که در سال ۱۹۸۲ منتشر شد. این اثر نشان داد که دانکی کونگ اسیر ماریو شده است. طرفداران باید دانکی کونگ جونیور را کنترل کنند که اساسا نقش یک قهرمان را در این اثر منحصر به فرد ایفا می‌کند.

دانکی کونگ ۲ در سال ۱۹۸۲ نیز یک فرضیه‌ی بسیار مشابه را دنبال کرد که در آن ماریو یک بار دیگر گوریل را اسیر کرده و جونیور به دنبال نجات او بود. این پویایی در حال تغییر با تلافی ماریو که خانواده‌ی دانکی کونگ را وارد درگیری کرد، تنش واقعی را به رقابت اضافه کرد،. ممکن است طرفداران اغلب تصور کنند که کونگ همیشه باعث دردسر می‌شود، اما ماریو نشان داد که نمی‌ترسد دست‌هایش را در این موقعیت شکوفا شده کثیف کند.

بازی Donkey Kong Jr.

جدایی

علی‌رغم اینکه گیمر‌ها به وضوح روی ماریو در مقابل دانکی کونگ تمرکز می‌کردند، این دو شخصیت در ادامه هر کدام راه خود را طی کردند و تا حد زیادی در بازی‌های مربوطه‌ی خود از هم دور ماندند. در واقع ماریو به عنوان نماد نینتندو معرفی شد، در حالی که دانکی کونگ به پس‌زمینه هدایت شد. در این میان عرضه‌ی .Mario Bros در سال ۱۹۸۳ شرکت نینتندو و این شخصیت را به ارتفاعات جدیدی از موفقیت برد. دنیای ماریو کم کم در حال گسترش بود و دانکی کونگ در هیچ جا دیده نمی‌شد. بنابراین منطقی بود که نینتندو بخواهد رقابت ماریو و دانکی کونگ را از تکراری یا کهنه شدن حفظ کند، اما این واقعیت که دانکی کونگ اصلاا در آن بازی‌ها حضور نداشت، تکان‌دهنده بود.

از طرفی اگرچه بوزر احتمال بیشتر یک تهدید فیزیکی بود و می‌توانست با ارتشی برای شکست همراه شود، غیبت دانکی کونگ همچنان یک راز باقی مانده بود. خود دانکی کونگ به عنوان یک آنتاگونیست در بازی دانکی کونگ ۳ کار خود را ادامه داد، اما این ماریو نبود که او با آن مبارزه می‌کرد، بلکه Stanley the Bugman فراموش‌شدنی بود. اگرچه نسخه‌ی ۱۹۹۴ دانکی کونگ برای گیم بوی بار دیگر این شخصیت‌ها را کنار هم نشان داد، اما این بازسازی هیچ لایه‌ی اضافی به رابطه‌ی آن‌ها اضافه نکرد. با این حال، چیز‌های بزرگی برای این شخصیت‌ها در نظر گرفته شده بود و در ادامه آثاری منتشر شدند که این رقابت کلاسیک را با شکوه تمام نشان می‌دهد.

برادران ماریو 1983

رقابت دوباره

با موفقیت ماریو، نینتندو همچنین به دنبال سرمایه‌گذاری در دنیای بازی‌های ویدیویی در حال رشد خود از طریق کراس‌اوور‌ها بود. در طول سال‌های بعد، این شرکت مجموعه‌ای از بازی‌های به ظاهر بی‌پایان را منتشر کرد که دانکی کونگ و ماریو را در سناریو‌های مختلف رقابت نشان می‌دادند. در حالی که سوپر ماریو کارت در سال ۱۹۹۲ ممکن بود دانکی کونگ را به نفع دانکی کونگ جونیور کنار بگذارد، دنباله‌ی آن در سال ۱۹۹۶ یعنی ماریو کارت ۶۴ خود کونگ را به پیست مسابقه آورد. مدتی پس از آن، دانکی کونگ و ماریو هر دو اولین حضور خود را به عنوان بخشی از .Super Smash Bros در سال ۱۹۹۹ تجربه کردند و از آن زمان در هر قسمت از این سری مبارزه‌ای در کنار یکدیگر ظاهر شده‌اند.

بازی‌های کراس‌اوور نینتندو در طول این دوره، سنت گنجاندن ماریو و دانکی کونگ را در آثار محبوب با جهان‌های مشترک ایجاد کردند. از بازی‌های المپیک و مسابقات تنیس و گلف گرفته تا ماریو پارتی، این شخصیت‌ها بار‌ها و بار‌ها در مقابل یکدیگر قرار می‌گرفتند. گیمر‌ها نبرد نمادین آن‌ها را پذیرفتند و اغلب این نقش‌ها را در انواع سناریو‌های مختلف بازی کردند. بسیاری از طرفداران مدرن حتی ممکن است رقابت این دو را از این بازی‌ها شناخته باشند. با این حال، در ادامه نینتندو به نحوی که قبلا انجام نداده بود، این دو نفر را مورد توجه قرار داد.

سری Mario Vs. Donkey Kong

بازی Mario Vs. Donkey Kong

بازی ۲۰۰۴ Mario Vs. Donkey Kong اثر بزرگی برای نینتندو و رقابت طولانی ماریو و دانکی کونگ بود. این بازی خصومت همیشگی ذکر شده را در یک محیط اوریجینال احیا کرد و با آن به عنوان یک رقابت تاریخی برخورد کرد. این بازی دنباله‌های متعددی از جمله Mario vs. Donkey Kong 2: March of the Minis در سال ۲۰۰۶ و Mario vs. Donkey Kong: Tipping Stars در سال ۲۰۱۵ را دریافت کرد. در این سری دانکی کونگ بار دیگر در نقش آنتاگونیست اصلی داستان قرار می‌گیرد و در آن پائولین به عنوان دختری گرفتار شده در انتظار ماریو است تا دوباره او را نجات دهد.

جالب اینجاست که در طول این سری، رابطه‌ی دانکی کونگ و ماریو دارای لایه‌های بیشتری است زیرا به دانکی کونگ اغلب انگیزه‌های بهتری داده می‌شود و این گوریل با خشم حسادت برانگیخته می‌شود که با توجه به اینکه ماریو در نهایت با وجود اولین حضور خود در یک بازی دانکی کونگ، در نهایت به نماد نینتندو تبدیل شد، کاملا قابل باور است. در واقع گفتنی است که در نسخه‌ی ۲۰۰۴، دانکی کونگ پس از کشف اینکه اسباب‌بازی‌های مینی ماریو که او همیشه می‌خواسته به کلی فروخته شده است، عصبانی می‌شود. خشم ویرانگر او در نهایت با هدیه گرفتن یکی از اسباب بازی‌ها از ماریو به پایان می‌رسد و علی‌رغم خصومت بین آن‌ها پیوند ایجاد می‌شود.

ماریو در مقابل دانکی کونگ

در سال ۲۰۰۶ و نسخه‌ی دوم این سری، دانکی کونگ پس از اینکه از اینکه پائولین اسباب‌بازی ماریو را به اسباب‌بازی خودش ترجیح، عصبانی می‌شود و دوباره تبدیل به یک شخصیت شرور می‌شود. گوریل داستان بار دیگر دختر را می‌رباید، اما آن‌ها در نهایت صلح می‌کنند و از یکدیگر عذرخواهی می‌کنند. در این میان بازی Mario vs. Donkey Kong: Minis March Again! سوء تفاهم مشابهی را نشان می‌دهد. در این بازی دانکی کونگ یک بار دیگر پائولین را بر سر یک درگیری مبتنی بر اسباب بازی ربوده است.

بازی !Mario vs. Donkey Kong: Mini-Land Mayhem در سال ۲۰۱۰ در نهایت این دو را به تفاهم می‌رساند. بنابراین، رابطه‌ی آن‌ها با تمام سوء تفاهم‌ها و طغیان‌های عاطفی که منجر به بحث‌های جدید می‌شد، فروکش کرد. واضح است که ماریو و دانکی کونگ ظاهرا قرار است برای همیشه بیشتر نبرد کنند، حتی اگر این فقط در آثار رقابتی مبتنی بر ورزش و مهمانی نشان داده شود که شامل شخصیت‌های دیگری نیز هستند. با این حال، در طول سال‌ها این رابطه از یک رقابت تک بعدی، به یک دشمنی مبتنی بر حسادت و تلافی تبدیل شده است. در ادامه این رقابت دوباره جهشی به پرده‌ی نقره‌ای داشت.

فیلم برادران سوپر ماریو

در طول سال‌ها، ماریو و دانکی کونگ به ندرت در کنار یکدیگر در فیلم و سریال دیده شده بودند. فیلم لایو اکشن برادران سوپر ماریو در سال ۱۹۹۳ از دانکی کونگ استفاده نمی‌کرد، و دنیای دو شخصیت تا حد زیادی در برنامه‌های تلویزیونی نظیر !The Super Mario Bros. Super Show از هم جدا بودند. با این حال همه‌ی این‌ها با اکران فیلم برادران سوپر ماریو در سال ۲۰۲۳ تغییر کرد. این فیلم سینمایی پرفروش از تاریخچه‌ی گسترده شخصیت‌ها استفاده کرد و تعادل خوبی بین دوستی و رقابت پیدا کرد.

فیلم سوپرماریو

بسیاری از چیزهایی که از رابطه‌ی این دو در بازی‌ها دیده‌ایم، در فیلم مورد بررسی قرار می‌گیرند. در ابتدا، ایندو در صحنه‌ای بزرگ مانند بازی Super Smash Bros با هم برخورد می‌کنند. این دو حتی مانند آنچه در ماریو کارت دیده شده مسابقه می‌دهند و در نهایت یاد می‌گیرند که مانند بسیاری از آثار کوآپ، با هم همکاری کنند. در یک صحنه‌ی تاثیرگذار، دانکی کونگ و ماریو از دوستان خود جدا می شوند و مجبور می شوند در مورد درگیری خود رو در رو بحث کنند که در نهایت منجر به یک اتحاد جدید و قوی بین آن‌ها می‌شود.

به طور کلی فیلم برادران سوپر ماریو به طور شگفت‌انگیزی در بر گیرنده‌ی رقابت پیچیده‌ی بین این دو شخصیت محبوب نینتندو است. در نهایت گفتنی است که بدون شک مسیر دانکی کونگ و ماریو دوباره با هم تلاقی خواهد کرد و فصل‌های بیشتری برای گفتن در این ماجرای دشمنی مداوم وجود دارد اما چه دانکی کونگ آنتاگونیست باشد یا یک متحد غیرمنتظره، طرفداران از داستان این دو سیر نمی‌شوند.

منبع: Den of Geek

صفحه‌ی اصلی بازی دیجی‌کالا مگ | اخبار بازی، تریلرهای بازی، گیم‌پلی، بررسی بازی، راهنمای خرید کنسول بازیبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما