۵ بازی فرعی عجیب ماریو که انتظار ساختشان را نداشتیم

۲۳ مرداد ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه
mario and wario

ماریو (Mario) بدون شک معروف‌تری کاراکتر دنیای بازی‌های ویدئویی است. مجموعه بازی‌های سوپر ماریو طرفداران بسیار زیادی در سرتاسر دنیا داشته و به همین دلیل محبوبیت به شدت زیادی دارد. حتی می‌توان گفت که هر فردی در یک بازه زمانی از زندگی‌اش ماریو را تجربه کرده است. نینتندو نیز تمام تلاش خود را کرده تا این شخصیت دوست داشتنی را زنده نگه دارد و به همین دلیل عناوین بسیار با کیفیتی از آن عرضه کرده است.

به جز بازی‌های اصلی مجموعه ماریو، این سری بازی تعدادی عنوان جانبی هم دارد. برخی از این عناوین بسیار خوب و برخی نیز چندان جالب نیستند. در این میان تعدادی از این عناوین عجیب هستند. برای مثال از مجموعه ماریو بازی تنیس وجود دارد. قسمت جالب ماجرا اینجاست که این بازی تنیس جزو عناوین عجیب نیست! به همین دلیل ما در این لیست تلاش کردیم تا عجیب‌ترین عناوین جانبی ساخته شده از مجموعه ماریو را به شما معرفی کنیم. این عناوین تجربه بسیار خاصی را در اختیار کاربران قرار می‌‌دهند و به همین دلیل جایگاه خاصی در دنیای بازی‌ها ویدئویی دارند. پس با ما همراه باشید.

سرزمین پینبال ماریو (Mario Pinball Land)

سال انتشار: ۲۰۰۴
پلتفرم: گیم بودی ادونس

mario pinball land

نام دیگر این بازی سوپر ماریو بال (Super Mario Ball) بوده و یکی از عجیب‌ترین عناوین ساخته شده از این مجموعه است. سرزمین پینبال ماریو در ابتدا برای کنسول گیم‌بوی ادونس (Game Boy Advance) ساخته شد. در این بازی کاراکتر شما تبدیل به یک توپ شده و در دنیای بازی به گشت و گذار می‌پردازد. نکته جالب اینجاست که هدف ماریو در این بازی هم نجات دادن پرنسس پیچ (Princess Peach) از قلعه باوزر (Bowser) است.

این بازی توسط شرکت فیوز گیمز (Fuse Games) ساخته شد. به طور کلی انتقادات هم از آن ترکیبی از خوب و بد بود. به همین دلیل نمی‌توان گفت که این ایده عجیب چندان هم موفق عمل کرد. با اینحار افراد زیادی سرزمین پینبال ماریو را دوست داشتند. یکی از نکات جالب اینجاست که شرکت سازنده این بازی در گذشته هم بازی متروید (Metroid) را به شکل پینبال ساخته است. مثل اینکه در این زمینه تبحر دارد.

کلوچه‌ی یوشی (Yoshi’s Cookie)

سال انتشار: ۱۹۹۲
پلتفرم: ان‌ای‌اس، گیم‌بوی، سوپر نینتندو

yoshi cookie

یوشی یکی از کاراکترهای بسیار دوست داشتنی در مجموعه ماریو است. این موجود نه تنها به ماریو در رسیدن به مقصد کمک می‌کند بلکه دشمنان او را نیز می‌خورد. یکی از نکات جالب در مورد این موجود این است که علاقه خاصی به شیرینی دارد. مخصوصاً کلوچه! حال یکی از شرکت‌ها تصمیم گرفت تا این علاقه یوشی را تبدیل به بازی کند. هدف شما در این بازی ساخت کلوچه برای یوشی است. شما این کار را با حل کردن تعدادی پازل انجام خواهید داد.

می‌توان گفت که این بازی همان کندی کراش (Candy Crush) با کاراکترهای ماریو است. کلوچه‌ی یوشی در سال ۱۹۹۲ ساخته شد و به همین دلیل نباید انتظار گرافیک چندان بالایی از آن داشته باشید. با اینحال این بازی انیمیشن‌های خوبی داشته و از طرفی گیم‌پلی آن نیز بامزه است. البته چندان راحت نبوده و اگر به دنبال چالش هستید قطعاً از کلوچه‌ی یوشی لذت خواهید برد.

سافاری یوشی (Yoshi’s Safari)

سال انتشار: ۱۹۹۳
پلتفرم: سوپر نینتندو

yoshi safari

یوشی در میان سازندگان عناوین عجیب برای ماریو، طرفدار زیادی دارد. یکی دیگر از عناوین جانبی عجیب از مجموعه ماریو بازی سافاری یوشی است. نکته اصلی هم اینجاست که این بازی تنها عنوان شوتر در مجموعه ماریو است. سافاری یوشی در سال ۱۹۹۳ برای کنسول SNES ساخته شد. البته این عنوان نتوانست موفقیت چندانی کسب کند و با شکست مواجه شد. در سافاری یوشی شما ماریو را به همراه یوشی کنترل کرده و به دشمنان شلیک می‌کردید. در انتهای هر مرحله هم همواره یک غولآخر وجود داشت که هیجان بازی را چند برابر کند. بازی سافاری یوشی از این نظر جالب است که شما برای اولین بار ماریو را با سلاح ببینید.

نکته اصلی هم اینجاست که سافاری یوشی تجربه بسیار خوبی را در اختیار کاربران قرار می‌داد. حتی نقدهای بازی نیز بسیار مثبت بوده و از همین لحاظ میان متخصصین دنیای گیمینگ محبوب است. با اینحال سافاری یوشی نتوانست آنچه لیاقتش را دارد کسب کند و فروش خوبی نداشت. به همین دلیل نینتندو نیز دیگر عنوانی از مجموعه ماریو در سبک شوتر عرضه نکرد.

ماریو و واریو (Mario & Wario)

سال انتشار: ۱۹۹۳
پلتفرم: سوپر نینتندو

mario wario

واریو را می‌توان یکی از معروف‌ترین شخصیت‌های منفی در دنیای بازی‌های ویدئویی دانست. این کاراکتر برای اولین بار در بازی سرزمین سوپر ماریو ۲ (Super Mario Land 2) در این مجموعه حضور داشت. بعد از آن در اکثر عناوین ماریو وجود دارد. بازی ماریو و واریو در سال ۱۹۹۳ توسط شرکت گیم فریم (Game Freak) ساخته شد. گیم‌پلی ماریو و واریو بسیار عجیب بود. در ابتدای هر مرحله واریو یک سطل از مایعات مختلف را روی سر ماریو خالی می‌کند. بازیکنان کنترل یک فرشته به نام واندا (Wanda) را بدست دارند. این فرشته در تلاش است تا ماریو را به سمت لوییجی ببرد.

زمانی که ماریو به لوییجی برسد، صورت ماریو را پاک کرده و مرحله به انتها می‌رسد. ایده این بازی بسیار عجیب است. به همین دلیل است که یکی از جالب‌ترین عناوین جانبی ساخته شده از مجموعه ماریو است. اینکه چرا این بازی توانست به بخش تولید انبوه برسد هنوز مشخص نیست!

ماشین زمان ماریو (Mario’s Time Machine)

سال انتشار: ۱۹۹۳
پلتفرم: سوپر نینتندو، داس

mario time machine

بازی ماشین زمان ماریو در سال ۱۹۹۳ تولید شد. در این بازی ماریو از یک ماشین زمان استفاده کرده تا به بازه‌های زمانی مختلف سفر کند. داستان بازی به این شکل است که بوزر تعدادی از اثرات هنری را دزدیده است. بازیکنان با سفر به بازه‌های زمانی ساخت این اثرات می‌توانند آن‌ها را یافته و به مکان اصلی خود بازگردانند. یکی از نکات مهم این بازی بحث آموزشی آن است. به این دلیل که افراد را با اثرات هنری مختلف آشنا کرده و به همین دلیل تنها یک بازی ساده نیست.

بازی ماشین زمان ماریو از لحاظ تاریخی بسیار آموزنده بود. از طرفی تجربه جذابی را به کاربران ارائه می‌داد. همین باعث شد تا بتواند نسبتاً موفق عمل کند. شخصیت‌های تاریخی زیادی مثل لئوناردو داوینچی در این بازی حضور داشتند و همین باعث شد تا افرادی که این بازی را تجربه کردند، اطلاعات تاریخی بیشتری داشته باشند.

به طور کلی از مجموعه‌های بزرگ عناوین جانبی زیادی ساخته می‌شوند. ماریو تعدادی از عجیب‌ترین عناوین جانبی را داشت. به دلیل اینکه سازندگان تلاش کردند تا موارد جدیدی در این مجموعه امتحان کنند. نکته مثبت اینجاست که ماریو همواره اصالت خود را حفظ کرده و نینتندو نمی‌گذارد ایده‌های عجیبه به عناوین اصلی راه پیدا کنند. به همین دلیل است که این مجموعه همچنان موفق‌ترین در دنیای بازی‌های ویدئویی است.

منبع: Goombastomp.com

صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگ

دیجی‌کلاب
برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه