بایدها و نبایدها در انتخاب استایل مصاحبه‌های شغلی

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۹ دقیقه
استایل مصاحبه‌های شغلی

استایل مصاحبه‌های شغلی چیزهای زیادی درباره حرفه‌ای بودن و میزان احترام یک جویای کار، به کارفرما می‌گوید. بررسی‌ها نشان داده‌اند که ۷۱ درصد از کارفرمایان حتی اگر شما واجد شرایط‌‌‌ترین فرد برای استخدام باشید، اما استایل مصاحبه کاری شما با Dress code یا همان قوانین پوشش محل کار مطابقت نداشته باشد، شما را استخدام نخواهند کرد. از آنجا که مردم تمایل دارند در چند ثانیه پس از معرفی، درباره دوست داشتنی بودن، قابل اعتماد بودن و شایستگی یک فرد نتیجه‌گیری کنند، انتخاب استایل مناسب مصاحبه کاری فرصتی برای دریافت تأیید اولیه است. بنابراین پیش از اینکه برای جلسه‌ی مصاحبه پاسخ به سوالات رایج را تمرین کنید، یک کار حیاتی وجود دارد که باید انجام دهید؛ تصمیم بگیرید که در مصاحبه شغلی چه لباسی بپوشید.

 استایل مصاحبه‌های شغلی را چگونه انتخاب کنیم؟

برای مصاحبه در هر نوع شرکتی باید بدانید چه چیزی بپوشید (و چه چیزی نپوشید). تصور کنید برای مصاحبه یک کار غیر رسمی و به مراتب ساده، کت و شلوار رسمی بپوشید یا برای مصاحبه بانک با تی‌شرت بروید، با این کار این پیام را به کارفرما منتقل می‌کنید که شما دانش لازم از موقعیت شغلی و نوع لباس پوشیدن مناسب برای کاری که جویای آن هستید را ندارید.

لباس مناسب برای روز مصاحبه به فرهنگ شرکت و شغلی که برای آن به مصاحبه دعوت شده‌اید، بستگی دارد. پس در اولین قدم باید مخاطب خود را بشناسید. کمی وقت بگذارید و قبل از مصاحبه درباره خط مشی شرکت و قوانین پوشش آن تحقیق کنید. بهترین راه‌ این است که درمورد نحوه‌ی پوشش از فرد استخدام‌کننده سوال بپرسید. اگر این کار برای شما سخت است می‌توانید به وب‌سایت شرکت یا صفحات مرتبط با شرکت در رسانه‌های اجتماعی سر بزنید.

حتی اگر شرکت مورد نظر از عکس‌های غیرواقعی در فضای مجازی استفاده کرده باشد، لباس‌ مدل‌ها همچنان می‌توانند ایده‌ای از نحوه‌ی پوشش در محل کار به شما ارائه دهند. این نکته را فراموش نکنید که با تمام این اوصاف، شما باید همیشه سعی کنید لباس روز مصاحبه‌ی کاری خود را کمی سطح بالاتر از لباس معمولی روزانه رفت و آمد به شرکت انتخاب کنید. چرا که روز مصاحبه بسیار مهم است. حتی هنگام مصاحبه برای کارآموزی یا به عنوان یک دانشجو، مهم است که لباس حرفه‌ای بپوشید. این نشان می‌دهد که در صورت استخدام دائم، می‌دانید چگونه لباس مناسب محل کار را بپوشید.

انواع استایل مصاحبه کاری

به طور کلی، سه سبک پوشش برای مصاحبه کاری بر اساس شناسایی مخاطب وجود دارد.

۱. محل کار معمولی یا غیر رسمی

مصاحبه شغلی استایل

وقتی به محل کار معمولی یا غیر رسمی فکر می‌کنید، احتمالاً شرکت‌هایی مانند شرکت‌های استارتاپ فناوری و آژانس‌های خلاقیت و مشاوره کسب و کار را تصور خواهید کرد. برای این نوع موقعیت شغلی می‌توانید استایل کژوال را انتخاب کنید.

شما می‌توانید به راحتی شلوار جین تیره، روشن، شلوارهای کتانی رنگ خاکی، پیراهن طرح‌‌دار یا رنگ روشن، دامن غیر رسمی برای استایل کاری زنانه، مانتوی غیر رسمی یا ژاکت کش‌باف و همچنین کفش‌های تخت، آکسفورد یا ورزشی بپوشید.

ست 3 تکه لباس زنانه السانا مدل آترینا کد 160808

۲. محل کار نیمه رسمی

 کت شلوار رنگ روشن مردانه

برای کارهایی که در گفت‌وگو و مواجهه با مشتری هستند، معمولاً لازم است کارمندان کمی رسمی‌تر لباس بپوشند. در شرکت‌هایی مانند مؤسسات تجاری و  شرکت‌های مهندسی، لباس حرفه‌ای‌تر، حس شایستگی و تخصص را به مشتریان منتقل می‌کند. اگرچه در این گونه موقعیت‌های شغلی شاید خرید انواع ست رسمی زنانه یا مردانه کمی زیاده‌روی باشد. با این حال، شما هنوز هم می‌خواهید برای دریافت این موقعیت‌ شغلی لباس حرفه‌ای بپوشید. پس از انتخاب شلوار جین، ورزشی یا هر چیزی که در ساحل یا باشگاه می‌پوشید، صرف نظر کنید.

در مصاحبه کاری یک شرکت نیمه رسمی، بهتر است ظاهرتان را هم نیمه‌رسمی در نظر بگیرید. به عبارت دیگر، آیتم‌های سبک‌تر اما قابل توجه را انتخاب کنید. مثلا کت و شلوارهای رنگ‌ روشن، کفش‌های غیر ورزشی، لباس بلند تا زانو، دامن راسته رنگ تیره، پیراهن دکمه‌دار و جواهرات و اکسسوری‌های ساده که تنها مکمل استایل شما هستند و حواس را پرت نمی‌کنند، می‌توانند بهترین گزینه باشند.

ست 3 تکه لباس زنانه السانا مدل پانیک کد 103903

۳. مصاحبه کاری رسمی

بایدها و نبایدها در استایل مصاحبه‌های شغلی

محیط‌های قضایی و قانونی، حسابداری، امور مالی و سازمان‌های دولتی معمولاً به قوانین پوششی سنتی پایبند هستند. بنابراین برای مصاحبه در این موقعیت‌های شغلی بهتر است محافظه‌کارانه لباس بپوشید و از اکسسوری و جواهرات کم‌تری استفاده کنید. کت و شلوار یا کت و دامن در رنگ‌های تیره و خنثی معمولاً بهترین انتخاب برای این موقعیت شغلی هستند. رنگ‌های خاکستری، سرمه‌ای یا سیاه را در نظر بگیرید. در استایل مصاحبه‌های شغلی رسمی بهتر است کفش‌های جلو بسته بپوشید و در مورد کفش‌های زنانه پاشنه‌دار، کفش‌های پاشنه‌ کوتاه را در نظر بگیرید. همچنین در خرید انواع کیف زنانه برای تکمیل استایل مصاحبه‌های شغلی دقت کنید.

کیف دوشی زنانه ماباتو مدل  کارینو کد Z-DO 03

نکات ضروری هنگام انتخاب استایل مصاحبه‌های شغلی

به یاد داشته باشید، در انتخاب بهترین استایل برای هر موقعیتی، همه چیز در مورد جزییات است. در اینجا نکات ضروری دیگری وجود دارد که می‌توانید برای تضمین یک استایل عالی برای مصاحبه شغلی رعایت کنید.

اعتماد به نفس را در اولویت قرار دهید

لباسی را انتخاب کنید که عزت نفس و اعتماد به نفس شما را افزایش دهد چرا که باید به همان اندازه که به نظر می‌رسید، احساس خوبی داشته باشید. حتما یک کیف برای حمل رزومه و دفترچه یادداشت خود به همراه داشته باشید. راه‌هایی بیابید تا در استایلتان شخصیت خود را نشان دهید، حتی اگر برای یک محل کار رسمی مصاحبه می‌کنید (بدون اینکه زیاده روی کنید). این می‌تواند یک گیره کراوات، جوراب‌های روشن یا دست‌بند مورد علاقه شما باشد. یک وسیله جانبی منحصربه‌فرد اما درست انتخاب شده، ممکن است یک مکالمه‌ی جالب را آغاز کند.

لباس‌هایی بپوشید که در آن‌ها احساس راحتی می‌کنید

در استایل مصاحبه‌های شغلی توجه داشته باشید که چه مصاحبه در یک فضای باز باشد چه در یک دفتر دارای تهویه مطبوع، لباسی متناسب با دما و محیط بپوشید. استایل لایه‌‌لایه به شما این امکان را می‌دهد که با حفظ حرفه‌ای بودن، لباس خود را بسته به اینکه هوا گرم یا سرد است تنظیم کنید. علاوه‌ بر این، از آنجا که مصاحبه‌کننده باید روی صلاحیت‌های شما تمرکز کند، بنابراین با پوشیدن لباس‌هایی که نیاز به تنظیم مداوم دارند، حواس او را پرت نکنید. پارچه‌های قابل تنفس و با خیاطی خوب را در نظر بگیرید تا خودتان هم در طول مصاحبه احساس راحتی و تمرکز بیش‌تری داشته باشید.

 دقیق و تیزبین به نظر برسید

اگر می‌خواهید که لباس مصاحبه شما نشان‌دهنده توجه شما به شغل باشد، با اتو کردن لباس‌ها و جلا دادن کفش‌هایتان قبل از بیرون رفتن، ظاهری عالی ایجاد کنید. در حالی که ممکن است پوشیدن کت و شلوار کتانی در مصاحبه شغلی در تابستان انتخاب خوبی به نظر برسد اما این نوع پارچه تمایل بیشتری به چروک شدن دارد. پس تا جایی که ممکن است پارچه‌های مقاوم در برابر چروک را برای روز مصاحبه انتخاب کنید.

همچنین مدل مویی را انتخاب کنید که مرتب باشد. این به شما کمک می‌کند در طول مصاحبه با مو‌های خود بازی نکنید. اگر قصد دارید کفش پاشنه‌دار بپوشید، برای رفت و آمد خود یک جفت کفش پیاده‌روی به همراه داشته باشید تا در طول مصاحبه احساس ناراحتی نکنید. همچنین اگر سیاست شرکت در مورد خالکوبی و پیرسینگ برایتان نامشخص است، مسیر محافظه‌کارانه را انتخاب کنید و آن‌ها را برای مصاحبه‌ی خود پنهان یا حذف کنید.

انتخاب استایل مصاحبه‌های شغلی را به لحظه آخر واگذار نکنید

یک روز قبل از مصاحبه در مورد استایل خود کامل تصمیم بگیرید تا استرس نداشته باشید. لباس خود را آویزان کنید و وجود لکه، پارگی یا دکمه‌های گم شده را بررسی کنید. آماده‌سازی زودهنگام به شما زمان کافی می‌دهد تا اکسسوری مناسبی انتخاب کنید و لباس‌های خود را تمیز کنید تا بیشترین تأثیرگذاری را داشته باشید.

در انتخاب عطر توجه کنید

به همان اندازه که لباس‌های با طراحی شلوغ و رنگ‌های متنوع، انتخاب خوبی برای مصاحبه کاری نیستند، عطر انتخابی برای مصاحبه شغلی هم باید ملایم، ساده و بدون روایح تند و پر جنب و جوش باشد. عطرهای مرکباتی با رایحه‌های تمیز و تازه و عطرهایی که میزان آلرژی کمتری ایجاد می‌کنند را در نظر بگیرید.

به اکسسوری‌های اضافی در استایل مصاحبه‌های شغلی دقت کنید

حواس مصاحبه‌کننده‌ی خود را با جواهرات پر زرق و برق و جسورانه منحرف نکنید. بهتر است استفاده از اکسسوری را در حد اعتدال نگه دارید. یک بار پیش از ترک منزل، خود را در آینه نگاه کنید و اکسسوری‌هایی که به نظر اضافی می‌رسند را حذف کنید.

ظریف و ملایم آرایش کنید

اگر آرایش می‌کنید، مطمئن شوید که میکاپ شما حواس مصاحبه‌گر را پرت نمی‌کند. روز مصاحبه کاری زمان استفاده از رژ لب پررنگ یا سایه چشم پر زرق و برق نیست. در عوض، آرایش را ملایم نگه دارید. سبک نو میکاپ انتخاب مناسبی برای روز مصاحبه کاری است.

استایل مصاحبه‌های شغلی مجازی

استایل مصاحبه‌های شغلی مجازی

مصاحبه‌های مجازی به یک امر عادی تبدیل شده‌اند و نسبت به مصاحبه حضوری اضطراب کمتری ایجاد می‌کنند. اما نکته‌ای که باید در نظر بگیرید این است که در این نوع مصاحبه کاری باید به همان حرفه‌ای بودن یک جلسه حضوری باشید. مطالعه‌ای در دانشگاه‌های ایالتی کالیفرنیا، نورتریج و کلمبیا نشان داد که لباس پوشیدن باعث تقویت شناخت، بهبود مهارت‌های تفکر انتزاعی و خلاق می‌شود. در مصاحبه‌ی مجازی حتی اگر محیط معمولی‌تر به نظر می‌رسد، انتخاب لباس مناسب مصاحبه همچنان ضروری است، بنابراین از آن به راحتی نگذرید.

  • به خاطر داشته باشید که در انتخاب داستایل مصاحبه‌های شغلی مجازی، رنگی انتخاب کنید که شما را در پس‌زمینه محو نکند. بهتر است رنگ لباس با محیط اطرافتان تضاد داشته باشد.
  • در مصاحبه‌ی مجازی حتی اگر فقط از سینه به بالا دیده می‌شوید، بهتر است در طول مصاحبه و برای احساس هماهنگی بیشتر، کامل لباس بپوشید.
  • لباس خود را پیش از مصاحبه در دوربین تست کنید تا در صورت لزوم زمان کافی برای تنظیم لباس داشته باشید.

سخن پایانی

اگر چه نوع لباس پوشیدن در مصاحبه کاری مهم است زیرا اولین قضاوتی که مصاحبه‌کننده انجام می‌دهد بر اساس ظاهر شما خواهد بود، اما یک کارفرما فقط شما را برای استایل یا مدارک شما استخدام نمی‌کند. آن‌ها پکیج کلی را ارزیابی می‌کنند. پس خودتان باشید. اگر شخصیت شما با اکسسوری، عطر یا لباس شما هماهنگی نداشته باشد، به این معنی است که برای موقعیت شغلی مد نظر صلاحیت کافی ندارید. به یاد داشته باشید که هدف شما این است که مصاحبه‌کننده را با مهارت‌ها، تجربه و اشتیاق خود تحت تأثیر قرار دهید. از هر گونه انتخاب سبک پوششی که توجه شما را از توانایی‌هایتان منحرف می‌کند یا تأثیر حرفه‌ای را از بین می‌برد، اجتناب کنید.

منبع: thebalancemoneyبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما