۲۳ نکته‌ی کلیدی برای چیدمان اتاق خواب و ایجاد فضای آرامش‌بخش

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۹ دقیقه
چیدمان اتاق خواب

فرقی نمی‌کند که از ابتدا بخواهید یک اتاق را طراحی کنید یا اینکه تنها دلیلتان ایجاد تغییراتی کوچک در اتاق خواب باشد، به هر حال این موضوع می‌تواند به یک چالش متفاوت تبدیل شود. معمولا اتاق خواب‌ها مکان‌هایی دوست داشتنی برای طراحان دکوراسیون هستند. چرا که دنج بودن این اتاق همواره حس خوبی را از همان زمان طراحی ایجاد می‌کند.

در این متن از دیجی‌کالا مگ در نظر داریم ابتدا چند نکته‌ی کلیدی درباره‌ی چیدمان اتاق خواب بیان کرده، در ادامه ببینیم چه روشی را می‌توان برای چیدمان اتاق خواب‌های کوچک به کار بست و در نهایت چند نکته‌ی کاربردی برای تزئین اتاق خواب عنوان می‌شود. پس با ما همراه باشید.

چگونه اتاق خواب دنج‌تری داشته باشیم؟

اتاق خواب دنج

اتاق خواب فضایی است که در چیدمان آن باید راحتی و گردش انرژی را به دقت در نظر گرفت. در ادامه به چند نکته‌ی کلیدی اشاره می‌کنیم که با در نظر گرفتن آن‌ها می‌توانید یک اتاق خواب راحت داشته باشید.

۱. سعی کنید برای طراحی و چیدمان اتاق خواب از رنگ‌های خنثی استفاده کنید

اتاق خواب روشن

اتاق‌های خواب باید در عین زیبایی فضای آرامش‌بخش و راحتی داشته باشند. بهترین رنگ‌ها برای دستیابی به این هدف، رنگ‌های خنثی مثل سفید، کرم و یا پالت رنگ‌های اسطوخدوسی و آبی روشن است. البته این بدان معنا نیست که اتاق خواب باید فضایی بی روح باشد. اگر از دسته افرادی هستید که به رنگ‌های تند علاقه دارند، می‌توانید با اضافه کردن جزئیاتی کوچک اما مهم به رنگ‌های دلخواهتان، اتاق خوابتان را از حالت بی‌روح و کسالت‌بار خارج کنید.

به‌عنوان مثال پیشنهاد ما این است که سعی کنید برای دیوارها از رنگ‌های خنثی و روشن استفاده کنید. رو تختی بهتر است از رنگ دیوار کمی تیره‌تر باشد. البته رنگ روتختی باید با رنگ تخت هماهنگ باشد. به دلیل خنثی بودن هر دو رنگ دیوار و روتختی، سعی کنید روبالشی‌هایی با رنگ گرم و تند را به فضای اتاق خواب اضافه کنید. این امر باعث می‌شود در فاصله زمانی بلندتری فضای اتاق خواب برایتان دلچسب باشد و به دلیل خنثی بودن رنگ اجزای بزرگ، تنها تغییر رنگ اجزای کوچک، خود یک تغییر دکوراسیون عالی محسوب می‌شود.

۲. مطمئن شوید که چیدمان لوازم اتاق خواب، مانع عبور و مرور نشود

یکی از بهترین راه‌ها برای اینکه در اتاق خوابتان احساس آرامش کنید این است که اجزاء را طوری در کنار هم بچینید که راه رفتن در اتاق سخت نباشد. حتی‌الامکان سعی کنید از قرار دادن لوازم اضافی مثل قفسه‌ی کتاب یا میز و صندلی اضافی بپرهیزید. تنها اجزای ضروری اتاق خواب، تخت، میز آرایش و دو میز کناری تخت برای دسترسی راحت زمان خواب، است. اگر حس می‌کنید محدودیت فضا دارید سعی کنید از تخت‌ها و میزهایی استفاده کنید که کشو دارند و می‌توانند لوازم اضافی شما را در خود جای دهند.

۳. بر وزن بصری اجزای مربوط به چیدمان اتاق خواب توجه ویژه داشته باشید

وزن بصری اجسام

هر وسیله‌ای در کنار وزن واقعی یک وزن بصری هم دارد. به‌عنوان مثال یک تختخواب با تاج و منبت‌کاری‌های شلوغ ممکن است هم‌وزن با یک تخت با طرح چوب ساده باشد، اما وزن بصری طرح‌های ساده کمتر است. در واقع حسی از سنگینی جسم که در نگاه اول ایجاد می‌شود را می‌توان وزن بصری نامید. سعی کنید برای چیدمان اتاق خواب از لوازمی استفاده کنید که وزن بصری کمی داشته باشند.

اگر سقف اتاق خوابتان بلند است قطعا بهتر است با یک تخت با تاج بلند فضای خالی دیوار را بپوشانید یا اینکه از یک تابلو با سازه‌ی چوبی ساده استفاده کنید. اما اگر سقف اتاق کوتاه است سعی کنید از تخت با تاج کوتاه بهره ببرید. در کل تلاش کنید لوازمی را برای اتاق خواب انتخاب کنید که حس سنگینی کمی داشته باشند.

۴. بهتر است نور اتاق خواب را لایه‌بندی کنید

به جای تکیه بر نورهای بالای سر و یا چراغ خواب رومیزی سعی کنید نور را در اتاق خواب خود لایه‌بندی کنید، بدین معنی که چندین منبع نور داشته باشید. برای لایه‌بندی کردن نور نیاز نیست حتما یک لوستر داشته باشید، کافی است از منابع نور کوچک و لامپ‌های ظریف در سقف و دیوار یا کف اتاق بهره ببرید.

۵. در چیدمان اتاق خواب سعی کنید از اجزای نرم استفاده کنید

تخت و لوازم نرم

اتاق خواب یک جزء خیلی بزرگ و نرم دارد و آن تختخواب است. تخت باید در نقطه‌ی کانونی اتاق خواب قرار گیرد. برای اینکه تضاد زیادی بین تخت و دیگر اجزای اتاق نباشد سعی کنید این حس نرمی را در قسمت‌های دیگر اتاق هم بگنجانید. مثلا از پرده‌های مخملی و فرش نرم پرزدار استفاده کنید.

۶. سقف اتاق خواب را هرگز فراموش نکنید

بسیاری از طراحان دکوراسیون تازه‌کار، سقف اتاق خواب را نادیده می‌گیرند و منبع عظیمی از زیبایی را از دست می‌دهند. حتما سقف را با رنگی آرامش‌بخش طراحی و نورپردازی کنید. اگر فضای اتاق خواب خلوت است می‌توانید از کناف‌کارهای شلوغ‌تر برای فضای سقف استفاده کنید. برای دکوراسیون سقف معمولا از چوب، کناف، نور و کاغذ دیواری استفاده می‌شود.

۷. یک گوشه‌ی دنج برای خود در نظر بگیرید

گوشه‌ی دنج اتاق خواب

اگر اتاق خوابتان پس از چیدن تخت و میز آرایشی، خلوت به نظر می‌رسد و فضای خالی زیاد دارد، سعی کنید یک گوشه‌ی امن برای خود طراحی کنید. البته به شرطی که مسیر رفت‌وآمد را با مشکل مواجه نکند. به‌عنوان مثال یک صندلی راحتی کوچک در کنار پنجره قرار دهید که عصرها غروب را از آن‌جا تماشا کنید.

۸. سبک شخصی و علائق خود را دنبال کنید

بهتر است بعد از خواندن همه نکاتی که گفته شد یک کاغذ و قلم بردارید و علایق خود برای داشتن یک اتاق خواب رویایی را یادداشت کنید. به هر حال این شما هستید که قرار است در اتاق خواب استراحت کرده و از آنجا آرامش بگیرید. اگر نکته‌ای با علائق شما هم‌خوانی ندارد، آن را فراموش کنید.

نحوه‌ی چیدمان اتاق خواب کوچک

چیدمان اتاق خواب کوچک

اتاق خوابی که به‌خوبی طراحی شده باشد، تفاوت زیادی در حس و حال شما ایجاد می‌کند. با چند نکته در طراحی به سادگی می‌توانید اتاق خوب کوچک خود را بزرگ‌تر کرده و از فضا به خوبی استفاده کنید.

۹. با استفاده از اقلام چند منظوره، سعی کنید فضایی برای ذخیره‌سازی داشته باشید

اولین و مهم‌ترین نکته در طراحی اتاق خواب کوچک، ساماندهی فضا برای ذخیره‌سازی و قرار دادن لوازم آن است. سعی کنید به دنبال لوازم خلاقانه باشید. لوازم عادی و مرسوم بازار برای شما کارساز نخواهد بود. به‌عنوان مثال در یک اتاق خواب کوچک باید از تخت‌هایی استفاده کرد که کشوهای بزرگی داشته باشند تا بتوانید لباس و لوازم فصلی خود را در آن قرار دهید.

۱۰. در طراحی درهای کمد دیواری و انتخاب میز کنار تخت محتاط باشید

کمد دیواری اتاق خواب

در اتاق خواب‌های کوچک باید درها به صورت کشویی باز شوند تا هنگام باز کردن آن‌ها هیچ فضایی اشغال نشود. همچنین میزهای پاتختی بهتر است از طرح‌های مینیمال و کوچک انتخاب شوند.

۱۱. از رگال‌های روباز لباس در فضای اتاق استفاده نکنید

رگال‌ها فضای اتاق را شلوغ کرده و آن را نامنظم نشان می‌دهند. سعی کنید تا جایی که می‌توانید لوازم خود را در کمد جا دهید.

۱۲. بهتر است از انتخاب لوازم زیاد و کوچک بپرهیزید

در چیدمان اتاق خواب بزرگ، معمولا پیشنهاد می‌شود که برای تزئین فضای روی تخت از چندین کوسن با طرح‌ها و رنگ‌های مختلف استفاده شود. اما این موضوع اصلا برای اتاق خواب کوچک انتخاب درستی نیست. چرا که اجزای زیاد و در عین حال کوچک، فضای اتاق خواب را کوچک‌تر نمایش می‌دهند.

۱۳. نهایت خلاقیت خود را در طراحی فضای خالی پشت تخت به کار بگیرید

طراحی دیوار بالای تخت

معمولا دیوارکوب بالای تخت برای اتاق‌های کوچک می‌تواند به یک فضای کاربردی تبدیل شود. مثلا می‌توانید آن را طوری طراحی کنید که قاب عکس‌هایتان را در آن بچینید و نیازی به میز برای قرار دادن قاب عکس نباشد.

۱۴. از فضاهای عمودی استفاده کنید

شما باید بتوانید به صورت عمودی فکر کنید. باید قبول کنید که در چیدمان اتاقتان فضای کف را ندارید پس بهتر است از دیوارها و حتی سقف برای چیدن و آویزان کردن لوازم استفاده کنید. مثلا کمدهای از کف تا سقف گزینه‌های خوبی برای فضای ذخیره‌سازی است.

۱۵. از یک آینه‌ی بزرگ استفاده کنید

آینه در اتاق خواب

قرار دادن یک آینه در اتاق باعث می‌شود فضای اتاق بزرگ‌تر از چیزی که واقعا هست نشان داده شود. اما به دلیل برگردان انرژی از سمت آینه، سعی کنید شب‌ها هنگام خواب روی آینه را بپوشانید.

۱۶. سعی کنید از یک پالت رنگ استفاده کنید

رنگ‌ کردن دیوارها با رنگ‌های متفاوت اصلا انتخاب خوبی برای چیدمان اتاق خواب کوچک نیست. بهتر است از یک پالت رنگ برای رنگ‌آمیزی اتاق استفاده کنید. حتی نورپردازی اتاق بهتر است که با یک رنگ و ترجیحا سفید، صورت گیرد. چرا که رنگ سفید فضای اتاق را بازتر نشان می‌دهد.

‌چند ایده‌ی ساده برای تزئین اتاق خواب

تزئین اتاق خواب

در تزئین اتاق خواب آنچه از اهمیت زیادی برخوردار است سلیقه‌ی شماست. اما در ادامه چند نکته کاربردی را عنوان می‌کنیم که با بکارگیری آن‌ها می‌توانید اتاق خواب جذاب‌تری داشته باشید.

۱۷. سعی کنید اقلام مدرن و قدیمی را با هم ادغام کنید

در عین حالی که لوازم اصلی اتاق خود را از مدرن‌ترین و جدیدترین مدل‌ها خریداری کرده‌اید، تنها اضافه کردن چند اکسسوری قدیمی می‌تواند فضای اتاق خواب را تا حدی نوستالژی کرده و حس خوبی را برای شما ایجاد کند. به‌عنوان مثال، یک آینه‌ی کوچک شبیه به آینه‌های دهه‌ی چهل، فضای اتاق را از حالت سردی بیرون خواهد آورد.

۱۸. سیستم گرمایش را طبق سلیقه‌ی خود تغییر دهید

اگر از دسته افرادی هستید که خانه‌های قدیمی همیشه حس خوبی به شما می‌دهند، سعی کنید در اتاق خواب خود یک شومینه طراحی کنید.

۱۹. می‌توانید از جذابیت لوازم تزئینی جنوبی بهره ببرید

چوب‌ها، حصیرها و گلیم‌ها لوازمی هستند که حس گرمای زیادی را در خود حفظ کرده‌اند. بد نیست برای جای کوسن‌ها و یا روزنامه از این لوازم چوبی استفاده کنید. به کار بردن یک گلیم رنگی، نشاط را به همراه خواهد داشت.

۲۰. روتختی و شال تخت بافت را فراموش نکنید

سعی کنید هنگام خرید رو تختی به مدل‌های بافت، توجه ویژه‌ای داشته باشید. اگر اتاقتان با رنگ‌های خنثی پوشیده شده است، مدل رنگی این روتختی‌های بافت می‌تواند گزینه‌ی جذابی برای شما باشد.

۲۱. حتما از گل‌های طبیعی در چیدمان اتاق خواب استفاده کنید

هر طراح داخلی به شما خواهد گفت که افزودن گل‌های تازه به خانه یک راه آسان برای کامل کردن خانه است. بهترین گل برای فضای اتاق خواب، آلوئه‌ورا است که به تصفیه هوای اتاق زمان خواب کمک می‌کند و با استفاده از این گل، همیشه هوای اتاق تازه می‌ماند.

۲۲. در تزئین اتاق، حتما یک رنگ را به‌عنوان رنگ پایه در نظر بگیرید

این قسمت را با یک مثال توضیح می‌دهیم. همان‌طور که در بخش قبل عنوان شد سعی کنید از رنگ‌های خنثی برای طراحی اتاقتان استفاده کنید. اما برای افزودن رنگ جدید، همزمان چندین رنگ را به کار نگیرید. یک رنگ را به عنوان رنگ پایه در نظر داشته باشید که هر فردی وارد اتاق شما می‌شود بداند که چه رنگی، رنگ دلخواه شما بوده است. اگر می‌خواهید به رنگ‌های خنثی رنگ سبز را اضافه کنید، سعی کنید بقیه هم در خانواده رنگ سبز باشند.

۲۳. اگر اتاقتان بزرگ است، یک دیوار را به‌عنوان دیوار گالری انتخاب کنید

از قرار دادن میز و قاب عکس‌ها بر روی آن خودداری کنید. بهتر است یک دیوار را به‌عنوان دیوار گالری در نظر داشته باشید و عکس‌ها را با اصول مربوط به چیدمان دیوار، بر روی آن نصب کنید.

در نهایت اینکه

سعی کنید اتاق خواب خود را خیلی شلوغ نکنید و در چیدمان این فضا نهایت کاربردی بودن را در نظر بگیرید. به یاد داشته باشید که شما به این اتاق برای یافتن آرامش نیاز دارید، پس قرار دادن لوازم و تزئینات اضافی می‌تواند حس آرامش شما را مختل کند. فضای اتاق خواب باید در تابستان خنک و در زمستان گرم باشد که بتوانید در آن به راحتی استراحت کنید. چرا که استراحت به موقع و به اندازه نه تنها بر وضعیت سلامت جسم شما تأثیرگذار است بلکه کیفیت خلق‌وخویتان را هم تعیین می‌کند. در نتیجه در نظر گرفتن اوج راحتی و آرامش در چیدمان اتاق خواب و همچنین انتخاب لوازم این اتاق، باید اولویت شما باشد.

منابع: Masterclass, the spruce, Bassett furnitureبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

یک دیدگاه
  1. مهرسا

    واقعا جالب بود من اتاقم کاملا بر عکس گفته های شما بود تو ۳ روز اتاقمو مثل گفته های شما کردم و الان اتاقم مثل بهشت شده من مهرسا هستم ۱۱ ساله من امریکا زندگی میکنم و اتاقم شبیه بهشت شده واقعا ممنون

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما