۱۲ حقیقت ناگفته درباره‌ی فیلم‌های مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز

۱۴ دی ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۲ دقیقه
حقایق ناگفته از مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز

طی ۲۰ سال اخیر، سه بار بازیگر مرد عنکبوتی سینما را تغییر دادند. بعد از توبی مگ‌وایر که در سه‌گانه‌ی سم ریمی نقش پیتر پارکر/مرد عنکبوتی را بازی کرد، مدت زیادی نگذشته بود که خبر ریبوت و بازتولید فیلم‌های مرد عنکبوتی منتشر شد و این بار اندرو گارفیلد را برای این نقش انتخاب کردند. متأسفانه دوران اندرو گارفیلد کوتاه بود و حتی به فیلم سوم نرسید تا یک سه‌گانه شکل دهد، و چند سال بعد مرد عنکبوتی جهان سینمایی مارول با بازی تام هالند معرفی شد.

مرد عنکبوتی‌هایی که اندرو گارفیلد بازی کرد در زمان خودشان آن‌طور که حقشان بود تحویل گرفته نشدند، اما به مرور زمان هواداران مرد عنکبوتی علاقه‌ی بیشتری به آن پیدا کردند و با مرور مجدد فیلم‌هایش، پی به ارزش‌های آن بردند. در این مقاله می‌خواهیم چند حقیقت ناگفته درباره‌ی همین فیلم بازگو کنیم و نکاتی را بگوییم که شاید خیلی‌ها از آن بی‌خبر باشند.

۱. جاش هاچرسون برای نقش پیتر پارکر تست داد

حقایق ناگفته از مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز

وقتی مردم دنیا باخبر شدند که توبی مگ‌وایر دیگر قرار نیست نقش مرد عنکبوتی را بازی کند، جست‌وجو برای پیدا کردن بازیگر بعدی این ابرقهرمان آغاز شد. در آن مقطع خیلی از هواداران دوست داشتند که دایلان اوبرایان برای این نقش انتخاب شود، اما بازیگرهای دیگری هم برای نقش مرد عنکبوتی ابراز تمایل کردند.

جاش هاچرسون، ستاره‌ی فیلم‌های «بازی‌های گرسنگی» (The Hunger Games) سه دقیقه فیلم از خودش ضبط کرد تا برای این تقش تست بدهد، اما این فیلم آزمایشی او بیشتر شبیه یک فیلم کوتاه بود. هاچرسون در این فیلم هم مهارت‌های بازیگری‌اش را در نقش پیتر پارکر نشان داد، و هم مهارت‌های فیزیکی در مبارزه را. البته او در این ویدئو لباس معروف آبی و قرمز مرد عنکبوتی را به تن نکرده بود، ولی نمایشی حسابی به پا کرد و در اینترنت بحث‌هایی به راه انداخت و خیلی‌ها که نسبت به حضور او در نقش مرد عنکبوتی شک داشتند، نظرشان با دیدن این ویدئو تغییر کرد.

هاچرسون آن زمان گفت از اینکه او را هم مد نظر داشته باشند هیجان‌‌زده است. «اینکه من هم در فهرست در کنار دیگر بازیگرهای کاندید این نقش هستم خیلی هیجان‌انگیز است. واقعا برایم شگفت‌انگیز است که نام من در فهرست اولیه قرار گرفته.» در نهایت هاچرسون به نقش مرد عنکبوتی نرسید، اما شاید در آینده شانسی برای بازی در فیلم‌های ابرقهرمانی داشته باشد.

۲. سالی فیلد نقشش را در فیلم‌های مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز دوست نداشت

عمه می نقش پیچیده‌ای است. نه تنها او تنها الگوی مادری برای پیتر پارکر به حساب می‌آید، بلکه مسؤولیت سنگین حفظ و یادآوری ارزش‌های پیتر پارکر هم بر دوشش است. همان ارزش‌ها و پندهایی که عمو بن پیش از مرگش به پیتر پارکر آموخت. به طور مثال تازه‌ترین نسخه‌ی عمه می با بازی ماریسا تومی در فیلم «مرد عنکبوتی: راهی به خانه نیست» (Spider-Man: No Way Home) نقشی حیاتی و کلیدی در شکل‌گیری شخصیت پیتر پارکر ایفا می‌کند و به نوعی قطب‌نمای اخلاقی اوست.

اما گویا سالی فیلد که در دو فیلم مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز نقش عمه می را بازی کرد، چنین حسی نداشت. سالی فیلد در مصاحبه‌ای که سال ۲۰۱۶ با هاوارد استرن داشت، گفت که این نقش را به خاطر لورا زیسکین تهیه‌کننده که از دوست‌هایش بود قبول کرد. وقتی از او پرسیدند که چقدر برای نقش عمه می انرژی گذاشته، به سادگی پاسخ داد: «انرژی خیلی زیادی برایش نگذاشتم.»

او در ادامه گفت: «واقعا سخت است که لایه‌های بیشتری در این شخصیت پیدا کرد تا ابعاد متفاوتش را بشناسم و نمایش دهم. تا جایی که امکانش هست رویش کار می‌کنید، ولی وقتی خود شخصیت چیز چندانی برای ارائه ندارد بازیگر نمی‌تواند خیلی بیشتر از آن کار کند و به زور ابعاد پیچیده‌ای درونش بچپاند.»

۳. دعوای اندرو گارفیلد و ایمی پاسکال

حقایق ناگفته از مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز

بر کسی پوشیده نیست که پایان ناگهانی فیلم‌های مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز برای اندرو گارفیلد تجربه‌ی تلخ و ناراحت‌کننده‌ای بوده. او سال ۲۰۱۷ گفت: «قلبم کمی شکست و اصلا انتظارش را نداشتم.» وقتی استودیو تصمیم گرفت ساخت فیلم سوم را منتفی کند و پرونده‌ی مرد عنکبوتی اندرو گارفیلد را ببندد، این بازیگر حسابی سرخورده شد. اما خوشبختانه طی سال‌های بعد از دلخوری‌اش کاسته شد و نسبت به تصمیم استودیو حس بهتری پیدا کرد.

گارفیلد سال ۲۰۲۱ و طی مصاحبه‌ای با ورایتی چیزی را که همه مدت‌ها حدس می‌زدیم، تأیید کرد: اینکه در آن زمان با ایمی پاسکال، یکی از مدیرهای ارشد سونی دعوایش شده. اما حالا که به گذشته نگاه می‌کند، متوجه روی دیگر ماجرا می‌شود.

«ایمی پاسکال جای مادر مرا داشت. با هم دعوا می‌کردیم و بحثمان بالا می‌گرفت، ولی در نهایت عمیقا همدیگر را دوست داشتیم. سعی کردیم به نتیجه‌ی مشخصی برسیم و هر کدام تا جایی که می‌توانستیم کوتاه بیاییم. او سعی می‌کرد بفهمد که چرا من دوست دارم این نقش را بازی کنم، و من هم می‌خواستم درک کنم نیازها و خواسته‌های او به‌عنوان مدیر استودیو چیست.»

۴. تارهای مرد عنکبوتی و برایان مایکل بندیس

یکی از نکته‌های بحث‌برانگیز مرد عنکبوتی سم ریمی و توبی مگ‌وایر، تارهای ارگانیک و طبیعی بود که از مچ دست‌هایش بیرون می‌زد. ایده‌ای که تفاوتی اساسی با منبع اقتباس فیلم یعنی کمیک‌های مرد عنکبوتی داشت. اما شاید برایتان جالب باشد که بدانید ایده‌ی تارهای طبیعی را خود سم ریمی نداده بود.

این ایده که پیتر پارکر در بدنش تارهای طبیعی تولید کند (به جای اینکه دستگاهی برایش بسازد) از ذهن جیمز کامرون بیرون آمد. در مقطعی قرار بود کامرون فیلم مرد عنکبوتی را بسازد و او طرح و خلاصه فیلم‌نامه‌ای هم برایش نوشت. با اینکه جیمز کامرون از مدت‌ها قبل از پروژه جدا شده بود، ولی ایده‌هایش در فیلم سم ریمی راه پیدا کرد و سم ریمی هم به نظرش رسید که این ایده بیشتر با منطق داستان و دنیای فیلم جور در می‌آید. هر چه باشد، پیتر پارکر یک پسربچه‌ی دبیرستانی است و اینکه قادر باشد دستگاهی پیشرفته تعبیه کند تا ساعت‌ها تار برای تاب خوردن و حمله به دشمن‌هایش داشته باشد، بعید به نظر می‌رسید.

اما وقتی نوبت به ساخت مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز رسید، استودیو کلمبیا سراغ برایان مایکل بندیس (از نویسنده‌های مشهور کمیک بوک) رفت تا راه حلی برای این مسأله بیابد. بندیس می‌گوید: «در دفتر ایمی پاسکال نشستم و کنارم کلی تهیه‌کننده و کارگردان و نویسنده بود، بعد ایمی بهم نگاه کرد و پرسید: «تارهای مرد عنکبوتی را این سری ارگانیک و طبیعی بگذاریم یا مکانیکی و دستگاهی؟» من هم در جواب گفتم «مکانیکی» نصف اتاق گفتند «خدا لعنتش کنه!» آن‌ها عصبانی بودند چون می‌دانستند نظر نهایی را من باید بدهم و حرف من اجرایی خواهد شد.» بندیس در ادامه می‌گوید که به این کارش حسابی افتخار می‌کرد و به نظرش می‌رسید که «قدم مثبتی برای دنیا» برداشته.

۵. چرا قسمت سوم مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز ساخته نشد؟

حقایق ناگفته از مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز

حتی پیش از اکران قسمت دوم مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز، استودیو برنامه‌ریزی‌هایش را برای ساخت قسمت سوم و چهارم فیلم کرده بود و می‌خواست آن‌ها را به ترتیب سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۸ اکران کند. همه منتظر بودند که نشست‌های مطبوعاتی برای اعلام خبر ساخته شدن دو فیلم بعدی برگزار شود و خبر را رسمی کنند. قسمت دوم اکران شد و عملکرد خوبی هم در گیشه داشت و ۷۰۹ میلیون دلار در سینماهای دنیا فروخت، اما چون نسبت به فیلم اول فروش کمتری داشت از آن به‌عنوان یک شکست یاد می‌کردند. بازخورد منتقدها هم به فیلم زیاد خوب نبود و امتیازهای خیلی بالایی نگرفت و به نظر می‌رسید این مجموعه‌فیلم به مسیر درستی نرفته.

بعد از اکران قسمت دوم، استودیو برنامه‌هایی برای اعلام رسمی مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز ۳ طراحی کرد. قرار بود در رویدادی که در برزیل برگزار می‌شد، یکی از اعضای اصلی سونی خبر ساخته شدن این فیلم را اعلام کند و بگوید که سال ۲۰۱۶ می‌خواهند اکرانش کنند. اما ماجرای لو رفتن ایمیل‌های سونی پیش آمد و تمام برنامه‌هایشان به هم ریخت.

اواخر سال ۲۰۱۴ و بعد از اینکه رسوایی هک شدن ایمیل‌های سونی رخ داد، همه از اسرار این استودیو بزرگ باخبر شدند. بعضی از این ایمیل‌ها درباره‌ی مرد عنکبوتی بود و مسیری که مجموعه‌فیلم قرار است در آینده طی کند و خیلی‌ از آ‌ن‌ها را خود ایمی پاسکال نوشته بود. گمانه‌زنی‌هایی مطرح شد مبنی بر اینکه گارفیلد را از نقش اخراج کرده‌اند (که خودش بعدا تکذیب کرد). در نهایت فیلم سوم مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز هرگز اتفاق نیفتاد و هواداران اندرو گارفیلد جای خالی‌اش را همیشه حس کردند.

۶. مورد عجیب جی جونا جیمسون

جی جونا جیمسون، یکی از معروف‌ترین شخصیت‌های فرعی دنیای مرد عنکبوتی است که با وجود نقش کوتاهش، حسابی محبوب شده. مرد خشمگین و عصبانی که مدیر مسؤول روزنامه‌ی daily bugle است و مدام فریاد می‌زند که مرد عنکبوتی یک موجود پلید و بدذات است و دارد در نیویورک ویرانی به بار می‌آورد. در فیلم‌های سم ریمی نقش او را جی کی سیمونز با هنرمندی تمام بازی می‌کرد و تصویرش به‌عنوان جیمسون ماندگار شد. اما وقتی فیلم‌های مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز ساخته شدند، خبری از این مرد نبود.

اما با توجه به نسخه‌های اولیه‌ی فیلم‌نامه‌ی قسمت دوم مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز ۲، قرار بوده اوضاع تفاوت داشته باشد. گویا می‌خواستند این سری جیمسون و همچنین مری جین را در فیلم بیاورند، اما این ایده در نسخه‌های بعدی حذف شد. حالا که به گذشته نگاه می‌کنیم، می‌فهمیم که احتمالا نبود جیمسون در آن فیلم‌ها ایده‌ی خوبی بوده چون جیمسون بار دیگر با بازی جی کی سیمونز سر و کله‌اش پیدا شده و در جهان سینمایی مارول حضور دارد.

۷. مرد عنکبوتی به کارگردانی دیوید فینچر؟

حقایق ناگفته از مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز

وقتی خبر ساخته شدن یک فیلم کمیک بوکی جدید منتشر می‌شود، گمانه‌زنی‌ها برای کارگردانی که قرار است عهده‌دار این مسؤولیت شود همه جا را پر می‌کند. قبل از اینکه مارک وب به‌عنوان کارگردان مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز انتخاب شود، تا مدت‌ها مردم نام‌های گوناگونی را مطرح می‌کردند. یکی از نام‌های جذابی که سر زبان‌ها افتاده بود، دیوید فینچر بود که گفته می‌شد بین سه نفر نهایی فهرست سونی برای کارگردانی فیلم است.

دیوید فینچر برای کارگردانی انتخاب نشد، اما از این ایده استقبال می‌کرد و به نظرش ریسک جذابی می‌آمد. اما این اولین باری نبود که نام فینچر برای کارگردانی مرد عنکبوتی مطرح می‌شد. سال ۲۰۰۹ او گفت که می‌توانست فیلم مرد عنکبوتی نسخه‌ی ۲۰۰۲ را بسازد ولی پیشنهادشان را قبول نکرده چون علاقه‌ای به فیلم‌های ابرقهرمانی نداشته و نمی‌توانسته تصور کند که عنکبوتی رادیواکتیوی یک نفر را نیش بزند و او قدرت‌های فرا انسانی پیدا کند.

۸. اما استون برای نقش دیگری تست داده بود

اما استون بازیگر شگفت‌انگیز و فوق‌العاده‌ای است و وقتی در نقش گوئن استیسی ظاهر شد، سطح این کاراکتر را به حدی بالا برد که به سختی می‌توان جایگزینی در حد و اندازه‌ی او پیدا کرد. هر نسخه‌ای که در آینده از کاراکتر گوئن استیسی بسازند و هر بازیگری که بیاید، فوری با اما استون مقایسه خواهد شد. اما نکته‌ی جالبی که شاید نمی‌دانستید این است که اما استون در ابتدا برای نقش گوئن تست نداده بود.

استون گفته که او در ابتدا برای نقش مری جین واتسون تست داده بود. «همیشه دلم می‌خواست نقش مری جین را بازی کنم. اما یکی دو ماه بعد از تست، با من تماس گرفتند و گفتند «از نتیجه‌‌ راضی بودیم ولی نقش تغییر کرده و قرار است گوئن استیسی باشی.»» استون درباره‌ی کاراکتر گوئن اطلاعات چندانی نداشت ولی خیلی زود عاشق داستان او و میزان اهمیتش برای پیتر پارکر شد. برای همین یک بار دیگر تست داد و این بار برای نقش گوئن انتخاب شد.

۹. نزدیک بود اندرو گارفیلد سر صحنه خفه شود

حقایق ناگفته از مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز

همه انتظارش را داریم که بازیگر نقش مرد عنکبوتی حین فیلم‌برداری چند زخم کوچک بردارد و مثلا جایی از بدنش کبود شود. به هر حال نقش پر جنب‌وجوشی است و احتمال آسیب دیدن در آن وجود دارد. اما شاید هیچ‌کس فکرش را هم نمی‌کرد که اندرو گارفیلد در خطر خفه شدن قرار بگیرد. در هر صورت این اتفاقی است که افتاد و اگر اندی آرمسترانگ طراح صحنه‌های مبارزه‌ی فیلم به موقع وارد عمل نمی‌شد، ممکن بود گارفیلد کشته شود.

گارفیلد بعدها گفت که ماسک مرد عنکبوتی‌اش در این فیلم‌ها اصلا مناسب زیر آب نیست. «باید برای صحنه‌ای بدنم خیس می‌شد. برای همین بی‌مهابا در آب پریدم و نمی‌دانستم که ماسک نمی‌گذارد نفس بکشم. داشتم رسما خفه می‌شدم و هیچ اکسیژنی بهم نمی‌رسید!» خوشبختانه آرمسترانگ متوجه تقلای گارفیلد شد و درون آب پرید و ماسکش را از روی صورتش برداشت تا اتفاق فاجعه‌باری نیفتد.

۱۰. قرار بود مایکل فسبندر نقش یک شخصیت شرور را بازی کند

گاهی وقت‌ها با دیدن کانسپت آرت (طرح‌ها و نقاشی‌هایی که از کاراکتر‌های یک فیلم می‌کشند تا فضاها و موقعیت‌های مد نظر کارگردان را پیش از ساخت و تولید نشان دهند) یک فیلم به اطلاعات جالبی دست پیدا می‌کنیم. هواداران معمولا با دیدن همین کانسپت آرت‌ها از ظاهر شخصیت‌ها باخبر می‌شوند و حتی گاهی درباره‌ی بازیگرهای پروژه اطلاعات کسب می‌کنند. در مورد مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز، همین قضیه مشخص کرد که در ابتدا قرار بوده بازیگر دیگری نقش دکتر کرت کانرز/لیزارد را در فیلم بازی کند.

جرد اس مارانتز که کانسپت آرتیست فیلم بود، در حساب اینستاگرامش تصویری را منتشر کرد که ظاهر اولیه‌ی لیزارد را نشان می‌داد که تا حدودی با الهام از مایکل فسبندر طراحی شده بود. مارانتز در همین پست اشاره کرده بود که این بازیگر در مقطعی برای بازی در نقش لیزارد در نظر گرفته شده بود. نکته‌ی جالبش اینجاست که فسبندر حدودا در همین زمان‌ها مشغول بازی در «مردان ایکس: کلاس اول» (X-Men: First Class) شده بود. برای همین مشخص نیست که به خاطر تداخل برنامه‌ریزی نتوانسته نقش لیزارد را بازی کند، یا اینکه خودش مگنیتو را به لیزارد ترجیح داده.

۱۱. پل جیاماتی با بازی در نقش راینو به آرزویش رسید

حقایق ناگفته از مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز

بیشتر بچه‌ها آرزویشان این است که بتمن یا سوپرمن باشند. اما پل جیاماتی شبیه بیشتر بچه‌ها نبود. به جای این ابرقهرمان‌ها، او دلش می‌خواست نقش یک ابرشرور به نام راینو را در فیلم‌ها بازی کند.

جیاماتی با مقداری خوش‌شانسی موفق شد این رؤیایش را به حقیقت بدل کند. او در مصاحبه‌ای که سال ۲۰۱۱ داشت، درباره‌ی این گفت که چقدر وقتی بچه بوده از شخصیت راینو خوشش می‌آمده و خیلی دوست دارد روزی نقشش را در فیلمی بازی کند. جیاماتی بعدا در برنامه‌ی کونان اوبرایان هم از علاقه‌اش نسبت به راینو گفت.

مارک وب کارگردان فیلم‌های مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز درباره‌ی راینو می‌گوید: «واقعیتش این است که، من پل جیاماتی را در برنامه‌ی کونان دیدم که داشت درباره‌ی راینو حرف می‌زد و اینکه چقدر دوستش دارد. با خودم گفتم، عاشق جیاماتی هستم و به نظرم بازیگر محشری است. برای همین دلم می‌خواست این علاقه‌ی شدیدش را وارد فیلم من کند.»

۱۲. اندرو گارفیلد و اما استون سر صحنه با هم شوخی می‌کردند

احتمالا می‌دانید که اندرو گارفیلد و اما استون حین فیلم‌برداری مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز با هم رابطه‌ی عاشقانه داشتند و صمیمیت دنیای واقعی‌شان به جلو دوربین هم منتقل می‌شد. طبق گفته‌های اما استون، شیطنت او و اندرو گارفیلد حین فیلم‌برداری مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز گل می‌کرد و شوخی‌هایی را برای همدیگر ترتیب می‌دادند.

اما استون می‌گوید: «من و اندرو مدام سر به سر هم می‌گذاشتیم و شوخی‌ می‌کردیم. مثلا یک بار ماشینم را جلو کیوسک او پارک کردم که نتواند بیرون بیاید. بعد او هم ماشینم را جابه‌جا می‌کرد و می‌برد وسط استودیو و رویش یادداشتی می‌گذاشت که نوشته بود «ماشینت رو ببر کنار لامصب»».

منبع: Looper

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۳ دیدگاه
  1. Avatar نیو

    رو شیپ اما استون گارفیلداندرو کراش زدم😂😂😂 ولی شوخی هاشون در همین حد ختم می‌شده ؟ ای بابا

  2. Avatar عرفان

    بنده خدا رو خیلی دست کم گرفتن فیلم اولش که خیلی زیبا و جذاب بود فیلم دومش هم خوب بود ولی به فیلم اولش نمیرسید به هر حال نباید خرابش میکردن صحنه های اکشن خیلی خوبی داشت اتفاقا داستانش هم خوب بود

  3. Avatar Mt

    خسته نباشی خیلی خوب بود

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه