چند بازی‌ساز در استیم وجود دارد؟

۱۴ اسفند ۱۴۰۰ | ۱۷:۰۰ ۱۵ اسفند ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
steam

طبق جدیدترین گزارش‌های منتشر شده تا این لحظه، ۴۴ هزار توسعه‌دهنده‌ی بازی در استیم وجود دارند که حداقل یک بازی را روی این پلتفرم معرفی یا منتشر کرده‌اند. همچنین در مجموع، آن‌ها مسؤول انتشار تقریبا ۷۰ هزار بازی هستند.

تعداد بازی‌های منتشر شده

با اینکه تعداد زیادی بازی‌ساز در استیم فعالیت دارند با این حال بیشتر آن‌ها تنها یک بازی ساخته و عرضه کرده‌اند. به طور دقیق‌تر، ۷۳ درصد از توسعه‌دهندگان تنها یک بازی منتشر کرده‌اند. از طرفی ۴۴۳ توسعه‌دهنده بیش از ۱۰ بازی و ۴ نمونه از آن‌ها هر کدام بیش از ۱۰۰ بازی را روی پلتفرم ذکر شده، عرضه کرده‌اند.

استیم

تعداد بازی‌های ساخته شده توسط توسعه‌دهندگان بازی در استیم

میزان درآمد بازی‌سازان

در ادامه مقدار تقریبی درآمد بازی‌سازان منتشر شده است. صحبت‌های زیادی درباره‌ی اینکه توسعه‌دهندگان مستقل پول زیادی به‌دست نمی‌آورند، همواره وجود دارد و با نگاهی به درآمد آن‌ها به نظر می‌رسد که این ادعا صحیح است. طبق گزارش‌های مالی منتشر شده، ۵۷ درصد از کل بازی‌سازان در استیم حتی هزار دلار درآمد ناخالص نداشته‌اند

این‌ها معمولا توسعه‌دهندگانی هستند که به طور مستقل تنها یک بازی ساده را منتشر کرده‌اند. از طرف دیگر، ۱۶۰۰ توسعه‌‌دهنده هستند که بازی‌های آن‌ها بیش از ۱ میلیون دلار درآمد ناخالص داشته‌اند. ۶۰۰ نمونه از این‌ها استودیوهایی بزرگ و بقیه استودیوهایی مستقل و کوچک هستند که به درآمد خوبی دست پیدا کرده‌اند.

میزان درآمد بازی‌سازان

ژانرهای محبوب

ژانر‌های اصلی بازی در استیم به ۹ گروه تقسیم می‌شوند. بیش از نیمی از توسعه‌دهندگان حداقل یک بازی اکشن ساخته‌اند. ژانر ماجراجویی و کژوال در ادامه از محبوب‌ترین‌ها هستند. در ادامه ژانر استراتژی، نقش‌آفرینی و شبیه‌ساز قرار دارند که از محبوبیت تقریبا مشابهی نزد بازی‌سازان برخوردار هستند. در نهایت یک بیستم از توسعه‌دهندگان بازی‌هایی در ژانرهای ورزشی، مسابقه‌ای و MMO ساخته‌اند. از آن جایی که بازی‌های مسابقه‌ای طرفداران خاص خود را دارند و ساخت یک اثر در سبک MMO دشواری‌های خاص خود را دارد، این آمار تا حدود زیادی منطقی به نظر می‌رسد.

با این حال، این واقعیت که تنها یک پنجم از توسعه‌دهندگان بر بازی‌های استراتژی، نقش‌آفرینتی و شبیه‌ساز در استیم تمرکز می‌کنند، شگفت‌آور است. این ژانرها بین بازیکنان استیم و رایانه‌های شخصی محبوب هستند و با توجه به عملکرد معمولا خوبشان، . تعجب‌آور است که اکثریت قریب به اتفاق توسعه‌دهندگان روی این ژانرهای کلیدی تمرکز نمی‌کنند.

ژانرهای استیم

ژانرهای محبوب توسعه‌دهندگان

بهره‌ بردن از ناشر خارجی

با اینکه اکثریت توسعه‌دهندگان مستقل، خودشان بازی‌هایشان را منتشر می‌کنند، جالب است بدانید که تعداد شگفت‌انگیزی از بازی‌سازان هم وجود دارند که از ناشران خارجی استفاده می‌کنند. طبق آمار یک سوم از توسعه‌دهندگان در استیم از ناشران خارجی استفاده کرده‌اند. این در نوع خود تعجب‌آور است. همچنین به نطر می‌رسد که تنها ۴ درصد از توسعه‌دهندگان که عمدتا مستقل هستند، بازی‌ها را هم به بدست خود و هم با ناشر خارجی منتشر کرده‌اند.

در نهایت به نظر می‌رسد که هزاران توسعه‌دهنده در استیم وجود دارند که روزانه ۳۰ تا ۴۰ بازی در این پلتفرم منتشر می‌کنند. با این حال، اکثریت این‌ها برای یکدیگر رقیب محسوب نمی‌شوند. اگر بازی‌سازانی که برای سرگرمی بازی‌های بسیار ساده می‌سازند را کنار بگذارید، همچنان هزاران توسعه‌دهنده در حال رقابت هستند. این نشان می‌دهد که ساخت بازی‌های مستقل در شرایط خوبی به سر می‌برد.

منبع: Game Developer

صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگ

برچسب‌ها :
دیدگاه شما