۱۴ وسیله که در خانه‌‌های ارگانیک پیدا می‌شوند

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه
خانه‌های ارگانیک مینیمال

سلامت و دکور منزل ارتباط تنگاتنگی با هم دارند. در این مطلب به بررسی وسایل ضروری منزل در خانه‌‌های ارگانیک که فضای زندگی را پر می‌کنند و در عین حال مزایای جدی‌ای برای سلامتی دارند می‌پردازیم.

۱. تشک ارگانیک

تشک‌های عمومی می‌توانند منبع اصلی قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی باشند به ویژه در صورتی که تولیدکنندگان از مواد شیمیایی سمی و مقاوم در برابر شعله مانند دی فنیل اتر پلی برومینه یا PBDE استفاده کنند. PBDEها با آسیب‌های ذهنی، مشکلات تولید مثل، تیروئید و حتی سرطان مرتبط هستند. از آنجایی که شرکت‌ها از نظر قانونی ملزم به فاش کردن استفاده از این مواد مضر نیستند، یک انتخاب ایمن‌تر برای خواب شبانه و سلامت بلند مدت تشک ارگانیک است که عاری از هرگونه مواد شیمیایی و حساسیت‌زا است، همچنین از مواد تجدیدپذیر تهیه می‌شوند و برای زمین هم مفید هستند.

۲. تابه‌ی چدنی

تابه‌های چدنی علاوه بر شیک بودن برای سلامتی هم بهتر هستند. با وجود اینکه ماهیتابه‌های نچسب آسان‌تر تمیز می‌شوند، اما ممکن است حاوی مواد شیمیایی از جمله اسید پرفلوروکتانوئیک یا PFOA که سرطان‌زا است باشند.

با استفاده کردن از ماهیتابه‌های چدنی نه تنها از ورود مواد شیمیایی مضر به بدن خود جلوگیری می‌کنید بلکه غذایتان با آهن که برای بدنتان مفید است هم دم می‌کشد.

۳. تصفیه کننده‌ی هوا

تصفیه‌ کننده‌ی هوا

با وجود سطوح پر از باکتری  و آلاینده‌های خانه که باعث آلرژی می‌شوند، تصفیه کننده‌ی هوا یک افزونه‌ی هوشمند برای خانه‌‌های ارگانیک است.

۴. لامپ‌های سنگ نمک هیمالیا

لامپ‌های سنگ نمک هیمالیا از کریستال‌های نمک خالص و خوراکی نمک هیمالیایی ساخته شده‌اند و در بسیاری از مغازه‌ها یافت می‌شوند. این لامپ‌ها در عین حال که آرامش‌بخش هستند و درخشش گرمی دارند، یون‌های منفی سالم را در هوا ساطع می‌کنند. یون‌های منفی به صورت کلی جریان اکسیژن به مغز را افزایش می‌دهند و همین مساله منجر به هشیاری بیشتر، کاهش خواب‌آلودگی و افزایش انرژی ذهنی می‌شود.

این یون‌ها همچنین میکروب‌های موجود در هوا را از بین می‌برد و همین مساله منجر به کاهش سوزش به دلیل تنفس ذرات مختلف می‌شود که عطسه، سرفه یا سوزش گلو را در پی دارند. با وجود اینکه مزایای این لامپ‌ها هنوز اثبات نشده است، اما نکته‌ی منفی‌ای هم در رابطه با استفاده از آن‌ها در خانه‌‌های ارگانیک وجود ندارد.

۵. گل و گیاه

گل‌ها و گیاهان از ساکولنت‌ها تا پوتوس‌های طلایی به یکی از ترندهای وسایل خانه‌‌های ارگانیک در سال‌های اخیر تبدیل شده‌اند. این گیاهان در کنار زیباییشان فواید شگفت‌انگیزی برای سلامتی دارند از جمله اینکه سطح کربن دی اکسید، برخی آلاینده‌ها و گرد و غبار موجود در هوا را کاهش می‌دهند.

۶. رنگ‌های روشن

رنگ‌های روشن در خانه‌های ارگانیک

پیش از آن‌که قدرت رنگ‌ها را انکار کنید باید بدانید که مطالعات بسیار زیادی بر این باور وجود دارند که رنگی که برای دیوارها، فرش، وسایل و لوسترها انتخاب می‌کنید می‌تواند روی خلق و خویتان تاثیر جدی بگذارد. به عنوان مثال در مطالعه‌ای که در هلند انجام شد، مشخص شد که رنگ زرد احساس خوشحالی را بر می‌انگیزد و در عین حال رنگ آبی احساس آرامش و خلاقیت را تقویت می‌کند.

۷. ظروف پخت‌و‌پز

درست مانند نیاز به عدم استفاده از ماهیتابه‌های نچسب، باید از ظروف پخت و پزی که روکش‌های ارزان و مواد شیمیایی دارند یا از چسب‌های سمی ساخته شده‌اند و می‌توانند به غذا نفوذ کنند هم اجتناب کنید. ظروف آشپزی بامبو که دارای گواهی اصالت تهیه شده از بامبو هستند بی‌خطر بوده و برای محیط زیست هم خطری ندارند. تخته‌های برش، ظرف‌های غذاخوری و ظروف بامبو را برای آشپزخانه‌ی خود انتخاب کنید. علاوه بر این باید در استفاده‌ی خود از بسته‌بندی‌ها و ظروف نگهدارنده‌ی غذای پلاستیکی هم تجدید نظر کنید.

۸. نیاوردن کفش داخل خانه

تحقیقات از مزایای در آوردن کفش‌ها در بیرون از منزل توصیفات بسیاری کرده‌اند. در مطالعه‌ای که در دانشگاه آریزونا انجام شد به این نتیجه رسیدند که تقریبا ۴۲۱۰۰۰ باکتری مختلف در زیر ۹۶ درصد کفش‌ها وجود دارد. رد آفت‌کش‌ها، دوده، سرب، کپک و مواد شیمیایی پاک کننده هم از طریق کفش‌ها در خانه باقی می‌ماند. بنابراین همیشه دم در خانه کفش‌هایتان را با با یک جفت دمپایی عوض کنید.

۹. منسوجات سازگار با محیط زیست

منسوجات سازگار با محیط زیست

پارچه‌های مصنوعی از جمله نایلون، ریون و پلی استر بر پایه‌ی نفت هستند. این بدان معنا است که تولید آن‌ها به انرژی و منابع تجدیدناپذیر زیادی نیاز دارد. این پارچه‌ها همچنین اغلب با مواد لکه‌دار و بازدارنده‌های شعله که اغلب سمی هستند از جمله مواد شیمیایی پرفلورینه یا PFCها و دی‌فنیل اترهای پلی‌برومینه‌ها یا PBDEها. پارچه‌های بسیاری وجود دارند که سازگار با محیط زیست هستند و می‌توانید از میان آن‌ها انتخاب کنید به عنوان مثال پارچه‌های نخ‌پنبه‌ی ارگانیک یا بازیافتی، پشم، کنف و لینن.

۱۰. ایجاد رطوبت

در قسمت‌های پر استفاده‌ی خانه مانند اتاق خواب، کیفیت هوا بسیار مهم است. ترکیبی از مرطوب کننده، تهویه و هوای تازه میزان رطوبت اتاق خواب را در حالت ۴۵ درصد قرار می‌دهد که برای خواب شبانه ایدئال است.

۱۱. قرار گرفتن حداقل در برابر سموم

کیسه‌های خشکشویی

کیسه‌های خشک‌شویی را قبل از ورود به خانه دور بیندازید تا هر گونه باقیمانده‌ی پرکلرواتیلن؛ یک حلال معمولی خشک‌شویی و سرطان‌زا را به راحتی از بین ببرید. در واقع باید از هر چیز پلاستیکی دوری کنید. مقصر اصلی فتالات‌ها گروهی از مواد شیمیایی سمی هستند که برای نرم شدن و افزایش انعطاف‌پذیری پلاستیک‌ها استفاده می‌شوند. این مواد در مواد آرایشی، پارچه‌ها، اسباب‌بازی کودکان و هزاران محصول خانگی دیگر به کار می‌روند.

۱۲. داشتن هود با کیفیت

روشن کردن اجاق گاز بدون تهویه مانند تنفس در هوای شهر در اوج ساعت شلوغی است. اغلب فقط هنگامی که چیزی را می‌سوزانیم هود را روشن می‌کنیم اما هر نوع حرارتی ذراتی را در هوا پخش می‌کند. خریدن وسایل و پیشخوان‌های شیک خوب است اما هیچ چیز بهتر از صرف هزینه برای خرید یک هود با کیفیت که عملکرد موثری داشته باشد نیست.

۱۳. یک پنجره‌ی باز

هوای فضای درون خانه دو تا پنج برابر بیشتر از هوای بیرون آلاینده‌های شیمیایی دارد. چسب برای چسباندن وسایل استفاده شده، مواد شیمیایی در وسایل چرمی، رنگ‌ها، چوب و بازدارنده‌های شعله که در هر چیزی از وسایل برقی تا پارچه و محصولات فوم پلی یورتان وجود دارد همگی یک ترکیب سمی را ایجاد می‌کنند.

۱۴. کم نور بودن نورهای تند و زننده

از نورهای قرمز برای نورهای شب استفاده کرده و دو تا سه ساعت قبل از خواب به صفحه نمایش نگاه نکنید. وسایل الکترونیکی‌ای که صفحه نمایش و لامپ‌های LED کم‌مصرف دارند، میزان قرار گرفتنمان در معرض نور آبی را افزایش می‌دهند که همین مساله باعث می‌شود بدن ملاتونین کمتری تولید کند. ملاتونین هورمونی است که چرخه‌ی خواب و بیداری را تنظیم می‌کند.

منبع: Reader’s Digest, Reader’s Digest Canadaبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما