۲۷ عادت اشتباه که شما را مسن‌تر نشان می‌دهند

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۹ دقیقه
چه عادت هایی باعث پیرتر شدن ما می‌شوند؟

با وجود اینکه پیر شدن یک فرایند اجتناب‌ناپذیر است، اما برخی عادت‌ها و نداشتن روتین سالم این فرایند را تسریع کرده و چهره، بدن و نگرش فرد به زندگی‌اش را تغییر می‌دهد. از چیزی به سادگی رد شدن از هر ترند دنیای مد تا نگه داشتن همان مدل مو برای سال‌های متمادی چیزی‌هایی هستند که متاسفانه افراد را مسن‌تر نشان می‌دهند. در این مطلب به بررسی این موارد می‌پردازیم.

۱. نخوردن پروتئین به اندازه‌ی کافی

موهای محکم، سالم و جوان به معنای خوردن رژیم غذایی سالم و خوردن مقدار زیاد پروتئین هستند. در واقع پروتئین بیشتر فولیکول‌های موها را تشکیل می‌دهد. تحقیقات نشان می‌دهند کمبود پروتئین در رژیم غذایی باعث تشدید ریزش مو می‌شود که فرد را مسن‌تر نشان می‌دهد.

۲. پوشیدن کفش‌های طبی

کفش‌های طبی اگرچه راحت هستند اما باعث می‌شوند مسن‌تر به نظر برسید. باید مدل‌ها و استایل‌های مختلفی را امتحان کنید تا ببینید کدام یک برایتان مناسب است.

۳. آفتاب گرفتن

بر اساس جامعه‌ی سرطان آمریکا قرار گرفتن در معرض اشعه‌های فرا بنفش نه‌تنها باعث سرطان پوست می‌شود، بلکه دلیل اصلی چین و چروک است. این مدل آسیب به سلول‌های پوستی باعث می‌شود افراد مسن‌تر از چیزی که هستند به نظر برسند. اما از این مساله می‌توان اجتناب کرد.

افرادی که دوست دارند به صورت سالم رشد کنند باید از لوسیون برنزه شدن استفاده کرده و از تخت‌های برنزه شدن و تابش مستقیم نور آفتاب دور بمانند.

۴. پوشیدن تنها رنگ‌های تیره

پوشیدن تنها رنگ‌های تیره

مشکی رنگی است که با همه چیز ست می‌شود اما این بدان معنا نیست که همیشه باید با همه چیز مشکی بپوشید. در واقع پوشیدن رنگ‌های روشن‌تر که کمتر کسل‌کننده هستند باعث می‌شوند جوان‌تر به نظر برسید.

۵. رنگ کردن بیش از حد موها باعث ضخیم و شکننده شدن آن‌ها می‌شود

تغییر رنگ مو مساله‌ی خیلی بزرگی نیست. حتی رنگ کردن ریشه برای رهایی از ریشه‌های خاکستری هم کار بزرگی نیست. مشکل زمانی اتفاق می‌افتد که فرد موهایش را بیش از حد رنگ می‌کند.

رنگ کردن بیش از حد روغن‌های ضروری مو را از بین می‌برد و باعث می‌شود مو زبر، شکننده و خیلی پیر به نظر برسد. هیچ چیز مانند موهای نرم و جوان‌پسند نیست.

۶. ابروهای نازک و بیش از حد برداشته شده

یک زمانی ابروهای نازک مد بودند. اما از آن زمان مردم آموختند که نازک شدن ابروها یک راه خوب برای مسن‌تر نشان دادن خودشان است. این مساله نه تنها دمده شده است بلکه افراد را مسن‌تر نشان می‌دهد زیرا ابروها به صورت طبیعی با بالا رفتن سن نازک می‌شوند.

۷. کمبود خواب منجر به تجزیه‌ی کلاژن می‌شود

بزرگسالان بین ۲۶ تا ۶۴ سال حداقل به هفت تا نه ساعت خواب در شبانه روز نیاز دارند. کمبود خواب باعث می‌شود افراد پیرتر به نظر برسند زیرا بین کم خوابی و کورتیزول و هورمون استرس ارتباط وجود دارد.

کورتیزول می‌تواند کلاژن را تجزیه کند. کلاژن پروتئینی است که پوست را نرم و جوان نگه می‌دارد.

۸. شستن بیش از حد صورت

شستن بیش از حد صورت

شستن صورت مهم است اما شستن بیش از حد صورت می‌تواند منجر به منجر به پیر شدن افراد شود زیرا روغن‌های محافظ را از بین می‌برد و باعث می‌شود پوست کمی کدر به نظر برسد. به گفته‌ی متخصصات پوست شستن بیش از حد پوست صورت می‌تواند به سیستم محافظ پوست آسیب برساند و در نتیجه‌ی آن محیط به آسانی پوستتان را اذیت می‌کند، چگونه پوستتان رطوبت را به صورت موثر حفظ می‌کند و به مرور زمان باعث می‌شود نشانه‌های اولیه‌ی پیری را نشان دهید.

۹. ورزش نکردن

مطالعه‌ای که در دانشگاه بیرمنگام انجام شد حاکی از آن بود که افرادی که به صورت منظم ورزش می‌کردند فرایند پیری را به تعویق انداختند، ایمنی، حجم ماهیجه و سطح کلسترول یک فرد جوان را داشتند. بنابراین افرادی که ورزش نمی‌کنند یا حتی پیاده‌روی می‌کنند پیرتر به نظر می‌رسند و بیشتر احساس پیری می‌کنند.

۱۰. استفاده از رژ لب قرمز

استفاده از رژ لب قرمز زمان و مکان خاص خودش را دارد اما این ظاهر کلاسیک در صورتی که بخواهید ظاهر اسپرتی داشته باشید دمده شده است. رژلب قرمز خیلی تند است زیرا خطوط عمیقی را ایجاد می‌کند و فرقی ندارد چه سنی داشته باشید رژ لب قرمز دندان‌ها را زردتر نشان می‌دهد.

۱۱. نوشیدن قهوه‌ی بسیار زیاد در طول روز

با وجود اینکه اشکالی ندارد اگر صبح‌ها قهوه بنوشید، اما نوشیدن بیش از حد قهوه می‌تواند فرایند پیری را تسریع سازد. جدا از خطر قهوه‌ای شدن دندان‌ها، کافئین بسیار زیاد می‌تواند منجر به بی‌خوابی شود.

کمبود خواب در ترکیب با کم‌آبی ناشی از قهوه باعث می‌شود فرد به آهستگی مشاهده کند که پوستش به دلیل تجزیه‌ی کلاژن شروع به افتادگی می‌کند.

۱۲. استرس و پیری پوست

بله، استرس بخشی از زندگی است. اما داشتن استرس بیش از حد و همیشگی برای جوانی و پوست فرد مضر است. رابطه‌ی مستقیمی بین احساسات مرتبط با استرس و پیری پوست وجود دارد. استرس نه تنها الاستیسیتی سلول‌های پوستی را از بین می‌برد بلکه اخم ناشی از استرس باعث چین و چروک می‌شود.

۱۳. مصرف روزانه‌ی شکر

مصرف روزانه‌ی شکر

کمی شکر برای روح خوب است اما به خاطر داشته باشید که مصرف خیلی زیاد شکر منجر به پیری پوست می‌شود. همچنین محققان دریافته‌ان که گلوکز زیاد فرایندی به نام گلیکاسیون را تحریک می‌کند که در نهایت منجر به سفت شدن کلاژن می‌شود و باعث می‌شود پوست حالت کشسانی‌اش را از دست بدهد.

۱۴. نخ دندان نکشیدن دهان را پیر می‌کند

نخ دندان یکی از عادت‌هایی است که افراد در عادات بهداشتیشان نادیده می‌گیرند. اما بسیار مهم است زیرا استفاده نکردن از نخ دندان افراد را در معرض پیری دهان قرار می‌دهد به این دلیل که دندان‌ها و لثه‌هایشان را در معرض عفونت و پوسیدگی قرار می‌دهد. افراد باید حداقل دو بار در روز از نخ دندان استفاده کنند.

۱۵. سیگار کشیدن

دلیل دیگری برای سیگار نکشیدن وجود دارد و آن ظاهر است. افرادی که سیگار می‌کشند کیسه‌های زیر چشم درشت‌تر، چروک‌های لب و چانه‌ی بیشتری دارند. علاوه بر این مواد شیمیایی موجود در سیگار می‌توانند سرعت تولید کلاژن برای داشتن پوستی انعطاف‌پذیر را کاهش دهند.

۱۶. آرایش مات می‌تواند پوست را خسته نشان دهد

با وجود اینکه بسیاری از افراد از ظاهر آرایش مات لذت می‌برند اما افراد را مسن‌تر نشان می‌دهد. حتی برای افراد دارای پوست چرب کرم‌های مات می‌توانند خط‌ها و چروک‌ها و سایر نواقص برجسته‌ی مربوط به صورت ایجاد کنند.

در عوض توصیه می‌شود آرایش نیمه مات انجام دهید که نور صورتتان را منعکس کند و یک ظاهر جوانی به صورتتان بدهد.

۱۷. تغییر ندادن مدل مو

تغییر ندادن مدل مو

بسیاری از افراد درباره‌ی مدل کوتاهی موهایشان بسیار محافظ کار هستند. اما نگه داشتن یک مدل مو برای سال‌ها می‌تواند اینگونه به نظر برسد در گذشته زندگی می‌کنید و شما را مسن‌تر نشان می‌دهد.

مدل‌ها تغییر می‌کنند و اگر یک مدل را برای یک مدت طولانی نگه دارید اینگونه به نظر می‌رسد که همچنان در آن زمان زندگی می‌کنید.

۱۸. خط چشم خیلی غلیظ

ممکن است آرایش خیلی غلیظ برای بسیاری از افراد مدل باشد، اما در رابطه با خط چشم مراقب باشید. خط چشم‌های خیلی غلیظ تیره چروک‌های دور چشم را برجسته‌تر کرده و فرد را مسن‌تر نشان می‌دهد.

۱۹. استفاده نکردن از مرطوب کننده

استفاده نکردن از مرطوب کننده در طول روز یک راه ساده برای پیر کردن پوست است. مانند اندام‌های حیاتی بدن، پوست هم با آبرسانی زنده است چیزی که در مرطوب کننده به وفور یافت می‌شود.

استفاده نکردن از مرطوب از پوست برای پوست به ویژه برای برای صورت باعث می‌شود پوست خشک، پوسته پوسته، مات و کدر به نظر می‌رسد که فرد را مسن‌تر نشان می‌دهد.

۲۰. بستن موها به صورت دم اسبی

بستن موها به صورت دم اسبی باعث کاهش خط رویش مو یا آلپسی کششی شود. سعی کنید مدل موی گوجه‌ای پایین را انتخاب کنید تا پوست سرتان کمی استراحت کند.

۲۱. ننوشیدن آب کافی در طول روز

افرادی که در طول روز به اندازه‌ی کافی آب نمی‌نوشند نه تنها دچار کم‌آبی می‌شوند بلکه درخشندگی پوستشان را از دست می‌دهند. نوشیدن آب زیاد در روز همچنین به گوارش کمک کرده، فرد را پر انرژی نگه داشته و مانع از پیری زودرس می‌شود.

۲۲. داشتن دندان‌های زرد

داشتن دندان‌های زرد

دندان‌ها به صورت طبیعی با افزایش سن زرد می‌شوند اما این بدان معنا نیست که باید مراقبت از آن‌ها را متوقف کنید. نخ دندان کشیدن، استفاده از دهان‌شویه، مسواک زدن مرتب و استفاده از محصولات ایمن سفید کننده‌ی دندان، دندان‌ها را سالم و جوان نگه می‌دارد.

۲۳.‌ استفاده‌ی بیش از اندازه از هایلایتر و سایر ابزار آرایش متالیک

آرایش متالیک مانند سایه‌های براق و هایلایترهای گونه می‌توانند برای استفاده در یک شب جذاب باشند اما توصیه می‌شود از آن‌ها بیش از حد استفاده نکنید زیرا باعث مسن نشان دادن شما می‌شوند.

با افزایش سن خاصیت کشسانی پوست کاهش می‌یابد. استفاده از آرایش متالیک در این قسمت‌ها به صورت ناخواسته توجه را جلب می‌کند. ترندهای دنیای مد می‌آیند و می‌روند و استفاده از هر کدام باعث می‌شود مسن‌تر به نظر برسید. با اینکه ممکن است اینگونه به نظر برسد که پوشیدن لباس‌های جوانانه باعث شود فرد فرد جوان‌تر به نظر برسد خلاف آن هم درست است.

۲۴.‌ شامپو زدن روزانه به موها

بسیاری از افراد این نکته را نمی‌دانند که نیازی به شست‌و‌شوی هر روز موهایشان نیست. در واقع شامپو زدن هر روزه به موها روغن‌های ضروری و طبیعی موها را از بین می‌برد و باعث می‌شود موها خشک و کدر به نظر به نظر برسند. از آنجایی که موی خشک می‌تواند فرد را مسن نشان دهد بهتر است موها را هر چند روز یکبار بشویید.

۲۵. قوز کردن و صاف نایستادن

قوز کردن

جدا از این حقیقت که قوز کردن و صاف نایستادن برای استخوان‌های فرد بد است، باعث می‌شود مسن‌تر به نطر برسد. طرز ایستادن بد منجر به خمیده شدن کمر و پیری زودرس می‌شود. برای جلوگیری از روند پیری شانه‌هایتان را عقب دهید و صاف بایستید.

۲۶. خوابیدن روی شکم

یک مطالعه به این نتیجه رسید که خوابیدن روی شکم تاثیر بسیار زیادی روی صورت دارد. افرادی که روی شکم می‌خوابند به احتمال بیشتری خط لبخند در اطراف دهانشان ایجاد می‌شود. علاوه بر این خوابیدن در این حالت می‌تواند به مرور زمان تیزی بینی را هم از بین ببرد.

۲۷. نشستن بسیار طولانی در مقابل صفحه نمایش

افراد بین تلفن، کامپیوتر، تبلت و تلویزیون زمان زیادی را در طول روز در مقابل در مقابل صفحه نمایش هستند. مطالعات نشان داده‌اند که نور آبی ساطع شده از این صفحه نمایش‌ها می‌تواند منجر به رنگدانه‌ی پوست و پیری پوست شود. در صدر این موارد خم شدن برای بررسی فیدهای خبری می‌تواند منجر به کمر خمیده و چروک گردن شود.

این مطلب فقط جنبه‌ی آموزش و اطلاع‌رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه‌های این مطلب حتما با یک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه‌ی رفع مسؤولیت دیجی‌کالا مگ را بخوانید.

منابع: HealthyGem, The Healthyبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما