خالق نینجا گایدن استودیوی بازی‌سازی جدیدی تاسیس کرد

۳۰ دی ۱۳۹۹ | ۱۷:۰۰ ۲۱ خرداد ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
تومونوبو ایتاگاکی نینجا گایدن

«تومونوبو ایتاگاکی» (Tomonobu Itagaki) به‌تازگی در مصاحبه‌ای بازگشت خود را به صنعت بازی‌های ویدیویی اعلام کرده. ایتاگاکی در این مصاحبه بیان کرده که استودیوی جدیدی به نام «ایتاگاکی گیمز» (Itagaki Games) را تأسیس کرده و مایل است مثل گذشته با شرکت مایکروسافت همکاری داشته باشد.

مدت‌هاست که خبری از تومونوبو ایتاگاکی در دنیا پخش نشده. ایتاگاکی از اعضای کلیدی سابق استودیوی «تیم نینجا» (Team Ninja) به شمار می‌رفت و سری بازی‌های Ninja Gaiden سه‌بعدی و سری Dead or Alive زیر نظر او ساخته شده‌اند. تومونوبو ایتاگاکی در سال ۲۰۰۶ به دلیل اتهام ایجاد مزاحمت برای همکاران خود، دچار مشکل شد و با وجود این که دادگاه او را بی‌گناه قلمداد کرد، در سال ۲۰۰۸ استودیوی تیم نینجا را ترک کرد و این موضوع به شروعی بر افول کاری ایتاگاکی تبدیل شد. بد نیست یادآوری کنیم که بعد از جدایی ایتاگاکی، استودیوی تیم نینجا دچار مشکل جدی نشد و با ساخت سری بازی‌های «نیوه» (Nioh) با قدرت به کار خود ادامه داد.

تومونوبو ایتاگاکی

تومونوبو ایتاگاکی پس از جدا شدن از استودیوی تیم نینجا، استودیوی جدیدی به نام «ولهالا گیمز» (Valhalla Games) را تأسیس کرد و تصمیم گرفت با تهیه‌کنندگی شرکت مایکروسافت، بازی «دویلز ترد» (Devil’s Third) را بسازد. ساخت این بازی بیش از پنج سال طول کشید و در این میان به دلیل مشکلات گوناگون، تهیه‌کننده‌ی آن چندین بار تغییر کرد. دویلز ترد در نهایت به‌عنوان یک بازی انحصاری برای کنسول Wii U و به تهیه‌کنندگی نینتندو منتشر شد. با دیدن کیفیت این بازی می‌توان پی برد که چرا اکثر شرکت‌ها علاقه‌ای به تهیه‌کنندگی این بازی نداشتند. حین توسعه‌ی بازی دویلز ترد، تومونوبو ایتاگاکی در مصاحبه‌های خود تفاسیر جذاب بسیاری از این بازی به زبان آورد اما در نهایت نه تنها این اثر در سطح وعده‌ها نبود، بلکه بسیار ضعیف ظاهر شد و نام خود را به‌عنوان یکی از ضعیف‌ترین انحصاری‌های کل تاریخ نینتندو ثبت کرد.

البته سابقه‌ی کاری پرفراز و نشیب تومونوبو ایتاگاکی، تنها ویژگی خاص او نیست و شخصیت ایتاگاکی او را به یکی از عجیب و غریب‌ترین افراد در صنعت بازی‌سازی تبدیل می‌کند. خلاصه بگوییم، تومونوبو ایتاگاکی در دنیای بازی‌های ویدیویی، معادل «تامی وایزو» در دنیای سینما است. کافی است که به هر کدام از مصاحبه‌های ایتاگاکی نگاهی بیاندازید تا به محض باز شدن دهان او و شنیدن یکی از جملات قصار ایشان، مغزتان از علامت سؤال پر شود که آیا این جمله به شوخی گفته شده یا او واقعا مشکلی دارد؟

تومونوبو ایتاگاکی

پس از عرضه‌ی اسف‌بار بازی دویلز ترد در سال ۲۰۱۷ چندین سال بود که خبری از تومونوبو ایتاگاکی نداشتیم، تا این که ایتاگاکی چند روز پیش طی یک مصاحبه‌ی جدید، دوباره وارد صحنه‌ی بازی‌های ویدیویی شد تا باز هم با سخنان شگرف و اعتماد به نفس بی‌حد خود، ما را به فیض برساند. این مصاحبه با وب‌سایت بلومبرگ انجام شده اما مصاحبه‌ی موجود در وب‌سایت بلومبرگ کامل نیست؛ ایتاگاکی خودش دست به کار شده و مصاحبه‌ی کامل را در صفحه‌ی شخصی فیس‌بوک خود منتشر کرده.

در این مصاحبه ایتاگاکی بیان می‌کند که در مدت غیبت چهار ساله، به «آموزش و پرورش تازه‌کار‌ها مشغول بوده اما حالا حس می‌کند که دوباره قصد ساخت بازی دارد» و به همین دلیل یک استودیوی جدید به نام «ایتاگاکی گیمز» تأسیس کرده که ربطی به استودیوهای قبلی او ندارد.

در هنگام حضور ایتاگاکی در استودیوی تیم نینجا، رابطه‌ی این استودیو و شرکت مایکروسافت در شرایط خوبی قرار داشت. استودیوی تیم نینجا چندین بازی انحصاری برای کنسول‌های ایکس‌باکس را در کارنامه‌ی خود دارد. ایتاگاکی در پاسخ به این که چه نظری درباره‌ی همکاری دوباره با مایکروسافت دارد بیان کرد که در صورت پیشنهاد همکاری از سوی مایکروسافت با افتخار می‌پذیرد. اگر به یاد داشته باشید شرکت مایکروسافت مدتی است تلاش می‌کند تا جای پای خود را در بازار ژاپن محکم‌تر کند. البته مشخص نیست که این شرکت همکاری با فردی مانند تومونوبو ایتاگاکی که حرکتی پرریسک محسوب می‌شود را قابل‌ تأمل بداند.

اطلاعات دقیقی از نحوه‌ی بازگشت تومونوبو ایتاگاکی ۵۰ و خورده‌ای ساله نداریم و کوچکترین سرنخی از اثر بعدی او در دست ما نیست. سؤال بزرگتر اینجاست که آیا ایتاگاکی می‌تواند دوباره بازی‌های پرطرفداری مانند آثار قبلی خود تولید کند و اعتبار خود را باز گرداند یا این که شرایط تغییر نخواهند کرد و یک اثر تأسف‌بار دیگر در راه است؟

منبع: Video Games Chronicle

صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگ

برچسب‌ها :
دیدگاه شما