۱۰ فیتالیتی برتر تاریخ مورتال کامبت

۱۶ مرداد ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۹ دقیقه
۱۰ فیتالیتی برتر مورتال کامبت

فیتالیتی‌های «مورتال کامبت» شاید افسارگسیخته‌ترین نوع خشونتی باشند که در رسانه‌های بصری به تصویر کشیده شده‌اند، به‌ویژه در بازی‌های اخیر مجموعه. میزان این افسارگسیختگی در حدی است که مورتال کامبت از آن ور بوم افتاده و به جای این‌که خشونتش هولناک و دل‌به‌هم‌زن باشد (مثل خشونت بازی‌های کال آو دیوتی)، جنبه‌ی تفریحی پیدا کرده است.

حتی کسانی که حوصله ندارند تا ترکیب کلید‌های پیچیده را برای اجرای این فیتالیتی‌ها حفظ کنند، بدشان نمی‌آید در یوتوب این فیتالیتی‌ها را تماشا کنند. بدین منظور، در فهرست زیر ده فیتالیتی برتر تاریخ مورتال کامبت به همراه ویدیوی‌شان برای شما آماده شده است تا اگر مدتی‌ست به سراغ بازی نرفته‌اید، با مرور این فیتالیتی‌ها جگرتان حال بیاید.

۱۰. فیتالیتی «بنگ!» جوکر / مورتال کامبت در برابر جهان دی‌سی

می‌دانم که گنجاندن یک فیتالیتی از Mortal Kombat Vs. DC Universe در این فهرست یک جور گناه کبیره به حساب می‌آید. فیتالیتی‌های خسته‌کننده و بی‌نمک این بازی نشان دادند که فیتالیتی ساختن برای یک بازی با درجه‌سنی نوجوان، همان‌طور که طرفداران سری پیش از انتشار بازی حدس می‌زدند، اصلا ایده‌ی خوبی نبود. اما به‌نظرم ایده‌ی «محدودیت باعث ایجاد خلاقیت می‌شود» حداقل برای یکی از فیتالیتی‌های بازی صادق است؛ فیتالیتی‌ای که در آن جوکر با یک تفنگ اسباب‌بازی که پرچم «Bang!» از لوله‌ی آن خارج می‌شود، به رقیب شلیک می‌کند و بعد در حالی‌ که رقیب از این شوخی گیج شده، بلافاصله یک تفنگ واقعی درمی‌آورد و پس از شلیک با آن، از شدت ذوق به خود می‌پیچد.

این فیتالیتی اصلا خشن نیست. در واقع تنها فیتالیتی است که در آن مرگ رقیب خارج از کادر دوربین اتفاق می‌افتد. از این لحاظ یک فیتالیتی درجه‌سنی T (نوجوانان) کذایی است؛ اما با توجه به آشنایی که از شخصیت جوکر و بازی‌های ذهنی بیمارگونه‌ی او داریم،‌ این فیتالیتی زیرلایه‌های تاریکی پیدا می‌کند که نبود خشونت ظاهری در آن را جبران می‌کند.

البته اگر خشونت ظاهری برایتان مهم است، این فیتالیتی در مورتال کامبت ۹ به‌عنوان یکی از فیتالیتی‌های «شانگ سونگ» (Shang Tsung) استفاده شده بود. فرق آن با فیتالیتی جوکر این است که شلیک تیر به مغز رقیب نمایش داده می‌شود و دلقکی که شانگ سونگ به آن تغییر شکل می‌دهد هیولاوارتر از جوکر به نظر می‌رسد.

۹. فیتالیتی «سلفی» کسی کیج / مورتال کامبت ۱۰

«کسی کیج» (Cassie Cage) دختر جانی کیج و سونیا بلید، یکی از شخصیت‌های نسبتا جدید مورتال کامبت است که در سال ۲۰۱۵ در کمیک Mortal Kombat X: Blood Ties معرفی شد. در یکی از فیتالیتی‌های کسی در مورتال کامبت ۱۰، او با یک باتوم آرواره‌ی رقیب را از جا می‌کند و سپس با صورت نیمه‌جان او سلفی می‌اندازد و آن را در یک شبکه‌ی اجتماعی به اشتراک می‌گذارد. نپرسید چرا، او به نسل جدید تعلق دارد و نسل جدید را نمی‌توان درک کرد.

بامزه‌ترین بخش فیتالیتی کامنت سونیا زیر پست اوست که نوشته: «اینا همه‌ش تقصیر جانیه». حق با اوست. فقط از یک آدم خودشیفته مثل جانی کیج چنین دختری برمی‌آید.

۸. فیتالیتی‌های جانی کیج / مورتال کامبت ۱۱

حالا که صحبت از دختر جانی کیج شد، بهتر است به خود سلطان هم گوشه‌چشمی داشته باشیم. جانی کیج، این خودشیفته‌ی دوست‌داشتنی، نمک مورتال کامبت است و در مورتال کامبت ۱۱ هم فیتالیتی‌هایش در بانمک‌ترین حالت ممکن قرار دارند. در یکی از این فیتالیتی‌ها، او بالاتنه‌ی رقیب را می‌کند و همچون عروسک شکم‌گویی (Ventriloquism) آن را در دست می‌گیرد، یک جوک صد من یک غاز از زبان او تعریف می‌کند و بعد تماشاچیان به سمت جسد گوجه پرتاب می‌کنند. پوزخند کیج در این لحظه بی‌نظیر است.

در فیتالیتی دوم او می‌خواهد با یک آپرکات کله‌ی رقیب را بکند، اما این حرکت ۱۹ برداشت طول می‌کشد. رفتار او، طوری که انگار زمین مبارزه پشت صحنه‌ی سینماست، از همان تیپ سناریوهای مضحکی است که شخصیت جانی کیج برای آن ساخته شده است.

۷. فیتالیتی «چماق ساختن از لنگ حریف» کوآن‌چی / مورتال کامبت ۴

این فیتالیتی واقعا بامزه است! «کوآن‌چی» (Quan Chi) پای رقیبش را می‌کند و آن را چون چماق روی پیکرش می‌کوبد. چیزی که این فیتالیتی را بامزه می‌کند این است که تمام نمی‌شود؛‌ گویی کوآن‌چی قرار است تا ابد رقیبش را با لنگ خودش کتک بزند و آنقدر اعصابش خراب است که حتی برایش مهم نیست فیگور برنده شدن بگیرد. هر بار هم که ضربه‌ای به حریف وارد می‌کند، صدای آخ و اوخی از او در‌می‌آید و یک عالمه خون فوران می‌کند. در انگلیسی اصطلاحی داریم تحت عنوان «There is no kill like overkill» (ترجمه‌ی دست‌وپا شکسته: هیچ کشتنی مثل افراط در کشتن نیست). این فیتالیتی مصداق بارز Overkill است.

جا دارد به یکی دیگر از فیتالیتی‌های بامزه‌ی کوآن‌چی در مورتال کامبت: اتحاد مرگبار (Mortal Kombat: Deadly Alliance) اشاره کرد که در آن کوآن‌چی روی سر رقیب می‌پرد، گردنش را کش می‌دهد، رقیب چند ثانیه با گردنی زرافه‌مانند راه می‌رود و بعد روی زمین می‌افتد. کوآن‌چی برخلاف قیافه‌ی ترسناک و جدی‌اش درک خوبی از طنز سیاه دارد.

۶. فیتالیتی «حمله‌ی هوایی سایرکس» / مورتال کامبت ۳

دنیای مورتال کامبت پر شده از شخصیت‌های سادیستیک و مازوخیست، ولی «سایرکس» (Cyrax) از این لحاظ روی همه را کم کرده است! این بابا آن‌قدر روانی است که در یکی از فیتالیتی‌هایش دستور یک حمله‌ی هوایی را صادر می‌کند و در حالی‌که خنده‌ای جنون‌آمیز سر می‌دهد، خودش را همراه با رقیبش پودر می‌کند. البته سایرکس یک نینجای سایبورگ است و برای همین شاید به‌اندازه‌ی کسی که از گوشت و پوست و خون ساخته شده، درد احساس نکند، ولی همین‌ که پودر کردن خودش به همراه رقیبش لذتی در حد قهقهه زدن برایش فراهم می‌کند، جنبه‌ای بیمارگونه به این فیتالیتی می‌بخشد که آن را از بقیه‌ی فیتالیتی‌ها متمایز می‌کند.

جا دارد به فیتالیتی انتحاری «اسموک» (Smoke) هم در همین بازی اشاره کرد که یک سری بمب از سینه‌اش بیرون می‌اندازد و کل کره‌ی زمین را منفجر می‌کند! ولی این یکی دیگر خیلی تخیلی است. در حدی‌که جنبه‌ی بیمارگونه‌ی فیتالیتی سایرکس در این تصویر اغراق‌آمیز گم می‌شود.

۵. فیتالیتی «اره کردن از وسط» کونگ لائو / مورتال کامبت ۹

به نظرم «فیتالیتی اره کردن از وسط» خشونت‌بارترین فیتالیتی مورتال کامبت ۹ است؛‌ که البته برای اولین بار در موبدان شائولین (Mortal Kombat: Shaolin Monks) معرفی شد. در این فیتالیتی «کونگ لائو» (Kung Lao) کلاهش را روی زمین می‌گذارد، آن را به یک اره‌برقی تبدیل می‌کند و رقیب را از زیر شکم تا نوک سر از وسط آن رد می‌کند. این روش مردن بسیار دردناک به نظر می‌رسد و یادآور روش شکنجه و اعدام قرون وسطایی است که در آن شخص را وارونه آویزان می‌کردند و با یک اره‌ی بلند از زیرشکم تا مغز او را می‌بریدند. دلیل وارونه آویزان کردن فرد هم این بود که خون به مغزش برسد و تا لحظه‌ی آخر مرگ به‌هوش باقی بماند و درد بی‌امان را حس کند. از یک مبارز شائولینی مثل کونگ لائو توسل به چنین فیتالیتی سادیستیکی بعید بود، ولی نمی‌توان جنبه‌ی نمایشی مؤثر آن را نادیده گرفت.

۴. فیتالیتی «مغزدزدی» فراست / مورتال کامبت ۱۱

در مورتال کامبت ۱۱، فیتالیتی‌ها در خشن‌ترین، جذاب‌ترین و سینمایی‌ترین حالت ممکن قرار دارند. برای همین انتخاب یکی از آن‌ها به‌عنوان فیتالیتی برتر سخت است. در نهایت به این نتیجه رسیدم که فیتالیتی مغزدزدی «فراست» (Frost) بهترین گزینه برای ورود به این فهرست است. در این فیتالیتی، فراست دشمن را منجمد می‌کند، با یک مشت سنگین پیکرش را خرد می‌کند، مغز و نخاعش را بیرون می‌آورد، آن را به دست یک پهباد می‌سپارد و در صحنه‌ی بعدی می‌بینیم که یک بازوی مکانیکی آن را داخل پیکر یک نینجای سایبورگ قرار می‌دهد.

دلیل جذابیت این فیتالیتی برای من این بود که علاوه بر نشان دادن یک صحنه‌ی خشن خفن (کاری که همه‌ی فیتالیتی‌ها انجام می‌دهند)، دنیاسازی هم می‌کند. شاید برای کسی که با دنیای مورتال کامبت آشنایی عمیق ندارد، سؤال پیش بیاید که شخصیت‌هایی چون «سکتور» (Sektor)، سایرکس، اسموک و… دقیقا چه هستند و از کجا آمده‌اند. این فیتالیتی به این سؤال پاسخ می‌دهد. این نینجاهای سایبورگ به مغز و نخاع انسانی مجهزند و در کارخانه به عمل می‌آیند.

تلاش برای قصه‌گویی و دنیاسازی از طریق یک فیتالیتی ده‌ثانیه‌ای برای من جذاب بود و از نمونه‌های مشابه در آینده استقبال می‌کنم.

۳. فیتالیتی «جمجمه‌ی آتشین» اسکورپیون / مورتال کامبت ۱

اکنون به ‌لطف فیتالیتی‌های پر زرق‌وبرق مورتال‌کامبت‌های سه‌بعدی، فیتالیتی‌های مورتال کامبت ۱ بچگانه و بی‌مزه به نظر می‌رسند. در باب بی‌مزه بودن فیتالیتی‌ها همین بس که در یکی از فیتالیتی‌های جانی کیج، او با یک لگد معمولی حریفش را به آن سوی نقشه پرتاب می‌کند. همین. حتی از قربانی یک قطره خون هم ریخته نمی‌شود! ولی برای ادای دین به این بازی مهم، واجب است که حداقل یکی از فیتالیتی‌های کلاسیک آن در این فهرست آورده شوند. فیتالیتی منتخب متعلق به اسکورپیون است. در این فیتالیتی او نقابش را درمی‌آورد و با نفسی آتشین حریفش را می‌سوزاند.

جمجمه‌ای که در پشت نقاب قرار دارد اسکورپیون را موجودی بسیار مهیب جلوه می‌دهد و شک ندارم بسیاری از کسانی که مورتال کامبت ۱ را روی دستگاه آرکید بازی کردند، با مشاهده‌ی این فیتالیتی برای اولین بار جا خوردند، چون انتظار دیدن یک موجود غیرانسانی در پشت نقاب اسکورپیون را نداشتند. اسکورپیون شخصیتی پرابهت و ترسناک است و این فیتالیتی پیش از اینکه یک خروار زمینه‌ی داستانی درباره‌ی اسکورپیون نوشته شود، این را به همه نشان داد.

۲. فیتالیتی «خشم اژدها»ی لیو کانگ / مورتال کامبت ۲

قبلا رسم بازی‌های مبارزه‌ای گنجاندن شخصیتی بود که ادای دینی واضح به بروس لی است. این شخصیت در «تکن» (Tekken) «مارشال لا/فورست لا» (Marshall Law/Forest Law)، در «استریت فایتر» (Street Fighter) «فی لانگ» (Fei Long) و در مورتال کامبت «لیو کانگ» (Liu Kang) بود. علاوه بر شباهت ظاهری به بروس لی و در آوردن اصوات بروس‌لی‌وار از خود، لیو کانگ به نام دوتا از فیلم‌های او (The Way of the Dragon و Enter the Dragon) نیز ادای دین می‌کند. از چه طریق؟ از طریق تبدیل شدن به یک اژدهای شرقی و قورت دادن بالاتنه‌ی دشمن در یکی از فیتالیتی‌های معروفش.

به‌لطف لیو کانگ، عبارت «خشم اژدها» از سطح یک استعاره فراتر رفته است و به یک فیتالیتی کلاسیک تبدیل شده که جلوه‌های بصری آن در دنباله‌های سه‌بعدی بهتر و بهتر می‌شود.

۱. فیتالیتی «قطع نخاع» ساب‌زیرو / مورتال کامبت ۱

رابطه‌ی ساب‌زیرو با بیرون کشیدن نخاع رقیبش مثل رابطه‌ی ماریو با پریدن یا سونیک با سریع دویدن است. این دو از هم جدایی‌ناپذیرند و تا وقتی مورتال کامبت جدید ساخته شود، ساب‌زیرو هم نخاع رقیبانش را به اشکال مختلف مورد عنایت قرار خواهد داد. نکته‌ی جالب این است که قطع نخاع ربط چندانی به هویت او به‌عنوان یک نینجای یخ‌پرتاب‌کن ندارد (مثلا فیتالیتی یخی نیست)، ولی این حرکت به اندازه‌ی حملات یخی ساب‌زیرو با هویت او گره خورده و جزء قدیمی‌ترین فیتالیتی‌ها به حساب می‌آید که هنوز فرم اصلی‌اش را حفظ کرده است. هرچند در مسیر تکامل دگرگونی‌هایی را هم تجربه کرده است؛ مثلا در مورتال کامبت ۱۰ ساب‌زیرو به جای این‌که نخاع را دربیاورد، با سوراخ کردن سینه‌ی رقیب از طریق یک مشت سنگین، نخاعش را خرد می‌کند و سپس دو سر خردشده را می‌گیرد و از آن ناحیه رقیب را از وسط نصف می‌کند.

جا دارد به این نکته اشاره کرد که طبق شایعات موجود، قطع نخاع فیتالیتی مورد علاقه‌ی اد بون و جان توبایاس، سازندگان اصلی مورتال کامبت است. بنابراین اگر با انتخاب اول موافق نیستید، با کسانی که مورتال کامبت را ساخته‌اند طرفید.

 

کدام فیتالیتی‌ها را از قلم اندخته‌ایم؟ به نظر شما بهترین فیتالیتی‌های تاریخ مورتال کامبت کدام‌ها هستند؟

در بخش نظرات از فیتالیتی‌هایی که اجرایشان برایتان لذت‌بخش‌تر بوده برای ما و دیگران بگویید.

صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگ

دیجی‌کلاب
برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۷ دیدگاه
 1. Avatar امت رضا

  اضافه کنم که فیتالیتی در آمدن میخ از زمین شنگ سونگ در مورتال کمبت ۳ ربط چندانی به هویت او ،مبارزی که کارش تغییر شکل و روح دزدی است ندارد

 2. Avatar امین

  کسی کیج عالی بود

 3. Avatar ع.م

  این فیتالیتی بنگ رو شنگ سونگ درز مورتال کمبات۹ داره . تغییر شکل میده و این فیتالیتی را انجام میده

 4. Avatar Aleej

  ممنون برای متن جالب 😉

  فیتالتی مورد علاقه من از »ستریون« هست، اونی که اندازه سخصیت از حجم کره ی زمین بزرگتر میشه و از بیرون جو با چشمهاش حمله میکنه :)))

  یه نکته برای مترجم یا نویسنده متن؛
  عبارت overkill در بازی، به معنای ادامه ضربه وارد کردن به حریف بعد از کشتن‌ش هست.
  مثلا شما شخصی را با یک گلوله میکشید و بعد تمام خشاب رو تفریحی توی بدن اون خالی میکنید در حالی که اون از قبل مرده 🙂

  افراط در کشتن همون جور که اینجا نوشته شده، معنی زیاده روی در کشتن میده، مثلا شما بجای اکتفا کردن به کشتن شخصیت اصلی، تمام اشخاص را بدون اینکه نیاز باشه نابود میکند 🙂

 5. Avatar مهدی کرمی

  سلام. ممنون که یاد گذشته را زنده کردید هر چند من به عمرم نتوانسته ام یک فیتالیتی هم بزنم مخصوصا در مورتال کمبت های سگا.
  تنها چیزی که یادم می آید این بود که بعد از گیج شدن و باختن حریف می شد ضرباتی بسیار سریع و سهمگین و بی وقفه بر پیکرش وارد کرد و با ضربۀ نهایی او را پودر که نه بلکه به ته مانده های استخوانی تبدیل کرد. رفقا بهش می گفتند “چهل ضرب” و فقط هم همین را بلد بودند.

 6. Avatar Mr.xgone

  جای فیتالتی نوب سایبات توی مورتال کمبت ۱۱ واقعا خالیه،وقتی برای بار اول توی تریلر نوب سایبات دیدمش، موهای تنم سیخ شد

 7. Avatar رضا

  درود
  فقط می توانم بگویم: یادش بخیر،دورانی بود،بگذشت.
  ما بهش می گفتیم FINISHING یعنی کار رو یکسره کردن..????
  جوانی بود و بازی های تازه با PLAYSTATION.
  ما که نسل آتاری و میکرو جنیوس بودیم،مورتال کامبت۱ واسمون آخر بازی بود!!!!
  دمتون گرم.

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه