۱۵ شخصیت برتر سری بازی‌های فاینال فانتزی

۱۲ آبان ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۰ دقیقه
final fantasy characters

با اینکه لیست تمامی چیزهایی که فاینال فانتزی به جهان بازی‌های ویدئویی هدیه کرده بسیار طویل‌تر از مقاله‌ای است که امروز قصد نوشتن آن را دارم، یکی از جنبه‌های دائماً فوق‌العاده‌این فرنچایز نقش‌آفرینی افسانه‌ای کیفیت بالای طیف وسیع شخصیت‌های آن است.

حتی اگر یک یا دو بازی فاینال فانتزی در طول عمرتان انجام داده باشید (یا حتی عناصری از این سری محبوب را به دلیل جایگاه برجسته‌اش در فرهنگ بازیبازی جذب کرده باشید) احتمال دارد حداقل یک شخصیت فاینال فانتزی را بشناسید. فرقی نمی‌کند این بازی‌ها تا چه حد به‌سوی فانتزی بروند زیرا قلب تپنده آن‌ها را همواره قهرمانان، اشرار و حتی شخصیت‌های غیر قابل بازی‌ای تشکیل می‌دهند که هدایت گر تعدادی از بهترین ماجراجویی‌ها در تاریخ ژانر نقش‌آفرینی هستند.

اما سؤال مهم اینجاست کدام یک از این شخصیت‌های فاینال فانتزی بر سایرین برتری دارد؟ این پرسشی است که هواداران هرگز جوابی قطعی و یکدست برایش پیدا نخواهند کرد اما من حاضرم شرط ببندم اکثر لیست‌های شخصیت موردعلاقه گیمرها اسامی حداقل یکی دو شخصیت از میان خیل عظیم شخصیت‌های فوق‌العاده سری در آنها دیده می‌شوند که به الگوهای این فرنچایز، ژانر و عرصه بازی‌های ویدئویی تبدیل شده‌اند.

۱۵. بارتز کلازر (Bartz Klauser)

از بازی: فاینال فانتزی ۵

فاینال فانتزی 5

بسیاری از پروتاگونیست‌های فاینال فانتزی افرادی هستند که روحشان به دست زنجیرهای سرنوشت و شرایط موجود به اسارت گرفته شده است. به طور ذاتی خلق چنین شخصیت‌هایی ایرادی ندارد (ما حتی تعدادی از این شخصیت‌ها را در این لیست آورده‌ایم) اما زیاده‌روی در ساخت این نوع شخصیت می‌تواند خسته‌کننده باشد.

همین امر بارتز کلاتز را به نفسی تازه میان پروتاگونیست‌های مجموعه تبدیل می‌کند. به‌عنوان مرد جوانی که می‌خواست آخرین خواسته پدرش، جهان‌گردی، را گرامی بدارد او قطعاً قصد گرفتار شدن در میان نبردی حماسی یا ماجراجویی عظیمی را نداشت. اما او با مثبت‌اندیشی، شوخ‌طبعی و حمایت دائم از دوستان و متحدانش به مصاف رویدادهای فوق‌العاده‌ای می‌رود که برایش اتفاق می‌افتند.

۱۴. اسکوال لئونهارت (Squall Leonhart)

از بازی: فاینال فانتزی ۸

فاینال فانتزی 8

زمانی وجود داشت که به نظر می‌رسید جایگاه اسکوال در انتهای هر لیستی مرتبط به پروتاگونیست‌های فاینال فانتزی رزرو شده بود. هنوز هم عده‌ای از هواداران فاینال فانتزی وجود دارند که به‌شدت از او بیزارند و علت نفرت آنها از او به‌آسانی قابل‌درک است. اسکوال عبوس است، گاهی اوقات مجموع کلیشه‌ای از شخصیت‌های دیگر است و حتی بعضی وقت‌ها با افرادی که باید نزدیک‌ترین متحدانش باشند با بی‌رحمی برخورد می‌کند.

بااین‌وجود جاذبه خاصی در این شخصیت حس می‌شود. ظاهر او و شمشیر تفنگ‌دارش قطعاً او را از نظر ظاهری به‌یادماندنی می‌کند اما علاوه بر این، با مشاهده رشد و تحول اسکوال در طول فاینال فانتزی ۸ حس عجیبی در بازیکن ایجاد می‌شود. رشدی که کمتر پروتاگونیست فرنچایزی را می‌توان یافت که در طول ماجراجویی‌هایشان آنها را تا این حد دچار تغییروتحول کند. به طرز غافلگیرکننده‌ای اسکوال قلب تپنده بازی فاینال فانتزی است که به سطوح باورنکردنی از عجیب بودن می‌رسد.

۱۳. زیدان ترایبال (Zidane Tribal)

از بازی: فاینال فانتزی ۹

فاینال فانتزی 9

من همیشه ارادتی ویژه به پروتاگونیست‌های موقر و غم‌زده فاینال فانتزی ۷ و ۸ داشتم و دارم اما مانند بسیاری از هواداران در آن زمان من هم آماده بودم تا بازگشت دوباره فاینال فانتزی ۹ به فانتزی قرون وسطایی و شخصیت‌های اصلی شادتر و سرزنده‌تر را با آغوش باز پذیرا شوم.   زیدان نمونه‌ای فوق‌العاده از یک پروتاگونیست خوشدل فاینال فانتزی است اما او یادآور عصری ساده‌تر نیز هست. در سرگذشت به شکل تعجب آوری عمیق زیدان تاریکی و سیاهی زیادی دیده می‌شود که جذابیت به‌مراتب بیشتری به تلاش‌های او در تبدیل‌شدن به فردی بهتر و رهبری بهتر می‌بخشد.

۱۲. سیدولفوس اورلاندو (Cidolfus Orlandeau)

از بازی:‌ تاکتیک‌های فاینال فانتزی

Final Fantasy Tactics Cid

 

یکی از نسخه‌های سید قطعاً در این لیست باید قرار می‌گرفت اما کدام سید بهترین آنهاست؟ دلایل خوب و منطقی برای قراردادن سیدهای فاینال فانتزی ۷، ۱۴ و ۹ در این لیست وجود دارد اما رأی من برای بهترین سید به نسخه‌ای دیگر از این شخصیت می‌رود.

جالب آن است که سیدولفوس بازی تاکتیک‌های فاینال فانتزی جنگجو است درحالی‌که سایر نسخه‌های سید همگی مهندس، استاد یا فرماندهان سیاسی هستند اما چیزی که اورلاندو را از دیگر همتایانش جدا می‌کند قدرت باورنکردنی اوست. او یکی از قدرتمندترین شخصیت‌های تاکتیک‌های فاینال فانتزی هم از نظر داستانی و هم از نظر گیم پلی است. در واقع به نظر من قدرت حیرت‌انگیز او نوعی تکریم عجیب از خط خونی سیدهای فاینال فانتزی به نظر می‌رسد.

۱۱. زک فیر (Zack Fair)

از بازی: فاینال فانتزی ۷ کرایسیس کور / فاینال فانتزی ۷ کرایسیس کور

Final Fantasy 7 Zack

شاید این‌طور به نظر رسد که محبوبیت زک تنها در سال‌های اخیر افزایش‌یافته است اما حقیقت امر آن است که بسیاری از هواداران فاینال فانتزی ۷ زک را دوست داشتند اما پیش از ظهور عصر مدرن اینترنت نمی‌توانستند علاقه‌شان را نسبت به این شخصیت با دیگران به اشتراک بگذارند.

پیش از آنکه زک شانس درخشش در بازی‌ای مستقل را به دست بیاورد (بازی اغلب نادیده گرفته شده پی‌اس‌پی فاینال فانتزی ۷: کرایسیس کور) او قلب بسیاری از هواداران را با مثبت‌اندیشی، ماهیت دوستانه‌اش و باور تزلزل‌ناپذیر آنکه می‌تواند دنیا را به مکانی بهتر تبدیل کند از آن خود کرده بود.

۱۰. سلیس شر (Celes Chere)

از بازی: فاینال فانتزی ۶

Final Fantasy VI Celes

فاینال فانتزی ۶ قطعاً از جنبه پروتاگونیست‌ها یا شخصیت‌های منفی هیچ کم‌وکاستی ندارد. همین موضوع دستیابی سلیس به جایگاه شخصیت اصلی غیررسمی بازی پس از گذشت سال‌های بسیار را بیش‌ازپیش شگفت‌انگیز می‌کند.

سلیس در ابتدا فرمانده نیروهای دشمن با رفتاری خصمانه است که تنها علت همکاری او با تیم بازیکن اتحاد موقت آنها برای رویارویی با تهدیدی مشترک است. وقتی که به سکانس اپرای افسانه‌ای بازی می‌رسیم در آنجاست که متوجه می‌شویم سلیس واقعاً چه شخصیتی دارد و حتی ما در آنچه که فکر می‌کردیم بزرگ‌ترین ایرادات اوست با وی همدردی می‌کنیم. سلیس یکی از اولین شخصیت‌های فاینال فانتزی بود که به‌خوبی پتانسیل داستان‌سرایی این فرنچایز را به نمایش گذاشت.

۹. لایتنینگ/ کلیر فارون (Lightning)

از بازی: سری فاینال فانتزی ۱۳

Final Fantasy XIII Lightning

فاینال فانتزی حقیقتاً سزاوار اکثر انتقاداتی است که به آن وارد می‌شود اما بااین‌حال جای تأسف دارد که میراث جنجالی (اغلب منفی) این بازی به این معناست که لایتنینگ از جایگاهی که شایسته آن می‌باشد مرتباً محروم می‌شود.

سرگذشت لایتنینگ جز پیچیده‌ترین داستان‌ها در تاریخ فاینال فانتزی نیست اما در انتها به یکی از نقاط قوت این شخصیت تبدیل می‌شود. لایتنینگ بیش از هر چیز به محافظت از خواهرش فکر می‌کند. همین خصیصه نیروی محرکه‌ای کافی برای اوست تا در سفری حماسی قدم بگذارد و همچنین انگیزه‌ای کافی برای ماست تا با وی در انجام کارهای فوق‌العاده‌ای که در این راه انجام می‌دهد همدردی کنیم. لایتنینگ شجاع، قوی و مصمم است و کسی است که ما می‌خواهیم در موقعیت مشابه مانند او رفتار کنیم.

۸. بالتیر (Balthier)

از بازی: فاینال فانتزی ۱۲

Final Fantasy XII Balthier

درک آنکه چرا بسیاری از هواداران فاینال فانتزی بالتیر را با هان سولو مقایسه می‌کنند سخت نیست. بالتیر فردی کنایه زن اما فرهیخته است که خودش را در وسط جنگی که به او ارتباطی ندارد می‌یابد. نقاط مشترک میان او و هان سولو مثل روز روشن است. هرچند این مسئله از جذابیت شخصیت بالتیر نمی‌کاهد. بالتیر باور دارد که پروتاگونیست راستین داستان جذاب فاینال فانتزی ۱۲ است و باید معترف شد که مخالفت کردن با ادعای او کار ساده‌ای نیست خصوصاً اگر در نظر بگیرید او همواره یکی از جذاب‌ترین شخصیت‌های بازی و همواره از سرگرم‌کننده‌ترین شخصیت‌ها در تاریخ این فرنچایز است.

۷. تیفا لاکهارت (Tifa Lockhart)

از بازی: فاینال فانتزی ۷

Tifa Final Fantasy X

چه چیزی درباره تیفا او را به یکی از محبوب‌ترین شخصیت‌های تاریخ فاینال فانتزی تبدیل می‌کند؟ گرمای دلنشین او؟ توانایی‌های رزمی او؟ انعطاف‌پذیری بالای او در تغییر جایگاهش بین رهبر و حامی بر اساس موقعیت؟

پاسخ تمامی سؤال‌های فوق مثبت است. قابلیت‌های تیفا تمام آن چیزی است که گاهی اوقات ما در شخصیت‌های قابل بازی بازی‌های ویدئویی به آن نیاز داریم. با وجود همه این توانمندی‌ها تیفا هنوز هم آسیب‌پذیر است، کشمش درونی دارد و بعضی وقت‌ها ترسیده است به شکلی که ما هم واکنشی مشابه او در آن موقعیت از خود نشان می‌دادیم. او واقعاً یک شخصیت همه‌فن‌حریف است که شایستگی قرارگرفتن در جایگاه شخصیت موردعلاقه هواداران را دارد.

۶. آئورون (Auron)

از بازی: فاینال فانتزی ۱۰

Final Fantasy X Auron

در ظاهر، آئورون تمام آن چیزی است که انتظار دارید در یک شخصیت «جذاب» فاینال فانتزی ببینید. آئورون با شمشیر بزرگش، فلسفه‌های سامورایی مانندش و حال و هوای مرموزش نماینده تعدادی از «کلیشه»هایی است که آنها را گاهی اوقات با شناخته‌شده‌ترین جنگجویان این فرنچایز مترادف می‌دانیم.

بااین‌حال آئورون چیزی بیشتر از یک جنگجو است. ما با سرگذشت آئورون و جهان فاینال فانتزی ۱۰ شانه‌به‌شانه یکدیگر آشنا می‌شویم و شاهد روایت داستانی شگفت‌انگیز و به طرز غافل‌گیرکننده‌ای پیچیده بازی هستیم. آئورون بی شک شخصیتی جالب است اما جزئیات شیرین و غم‌انگیز سرگذشت اوست که به این شخصیت نسبت به سایر رقبایش در این زمینه برتری می‌دهد.

۵. کلاود استرایف (Cloud Strife)

از بازی: فاینال فانتزی ۷

فاینال فانتزی 7

گاهی اوقات سخت است به کلاود فکر کنیم و کلکسیونی از آنچه که اکنون به‌عنوان کلیشه‌های پروتاگونیست‌های فاینال فانتزی و شخصیت‌های ژانر نقش‌آفرینی ژاپنی می‌شناسیم در او مشاهده نکنیم. حتی اگر این مسئله را که کلاود به معرفی (یا تکامل) برخی از این کلیشه‌ها کمک شایانی کرده نادیده بگیریم هنوز هم می‌توان دلایل کافی برای جایگاه همواره برتر او بر اساس چندی از ویژگی‌هایش آورد که به‌اندازه کافی و آن‌طور که باید درباره‌شان صحبت نمی‌شود .

کلاود شخصیتی عمیق‌تر و مرموزتر از آنچه که اغلب بازیکنان تصور می‌کنند دارد. باتوجه‌به اینکه ما با پیشروی داستان فاینال فانتزی ۷ بیشتر درباره او، جهان و مخاطرات عاطفی درگیر در داستان یاد می‌گیریم او دست‌کم یکی از بهترین شخصیت‌های جایگزین در تاریخ بازی‌های نقش‌آفرینی به‌حساب می‌آید.

۴. سفیروث (Sephiroth)

از بازی: فاینال فانتزی ۷

فاینال فانتزی 7

مانند بسیاری دیگر از شخصیت‌های عالی فاینال فانتزی، برای جای‌دادن سفیروث در این لیست تنها نیم‌نگاهی به طراحی شخصیت او کافی است. هر شخصیتی که ظاهری تا این حد جذاب و موسیقی به‌یادماندنی و افسانه‌ای مانند «One-Winged Angel» تحت نام خود دارد شکی وجود ندارد که قلب‌های بسیاری را از آن خود خواهد کرد.

البته آنچه که درباره سفیروث بیش از ظاهرش تحسین‌برانگیز است روش‌هایی است که تیم فاینال فانتزی در گذر سال‌های متوالی آن را متحول کرده و به بلوغ رسانده‌اند. سفیروث از جنبه‌های بسیار یک شخصیت تراژیک است اما کمتر کسی را پیدا می‌کنید که برای او و راه‌هایی که از تراژدی‌های شخصی‌اش برای توجیه اعمال غیر قابل بخشش استفاده می‌کند اشک بریزد.

۳. یونا (Yuna)

از بازی: فاینال فانتزی ۱۰

فاینال فانتزی 10

با اینکه من از تیدوس به‌اندازه دیگر هواداران فرنچایز بدم نمی‌آید باید معترف شوم که از نظر من یونا پروتاگونیست واقعی فاینال فانتزی ۱۰ و یکی از بهترین شخصیت‌های فرنچایز است.

همدلی و شفقت باورنکردنی یونا خصایل شخصیتی مناسبی برای احضار گری است که حاضر است مأموریتی را به انجام برساند که خودکشی به‌حساب می‌آید. یونا به نقشی که باید در این جهان ایفا کند باور دارد اما تا حدی به وظایفش پایبند نیست که تبدیل به یک پروتاگونیست راکد بدون هیچ رشد شخصیتی شود. در اصل این دوست‌داشتنی بودن یوناست که بسیاری از بازیکنان فاینال فانتزی ۱۰ را به اتمام رساندن سفر او ترغیب می‌کند.

۲. کفکا پالازو (Kefka Palazzo)

از بازی: فاینال فانتزی ۶

فاینال فانتزی 6

وقتی هواداران فاینال فانتزی را می‌بینید که کفکا را به‌عنوان یک شخصیت شرور تحسین می‌کنند (رویدادی که به‌مراتب رخ می‌دهد) جمله‌ای که بیش از هر چیز با آن روبه‌رو می‌شوید این است که کفکا یکی از معدود شخصیت‌های شروری است که در پیاده‌سازی نقشه سیطره بر جهان خود پیروز می‌شود. موفقیت تقریباً بی‌رقیب او در نقش شخصیت منفی داستان به شایستگی به یکی از ستون‌های اصلی میراث او تبدیل شده است.

از نظر شخصیتی اما کفکا به‌خاطر طراحی خاصش که انگار از دل یک فیلم ترسناک بیرون‌آمده از سایرین متمایز است (ترکیبی میان جوکر و پنی وایز) علاوه بر این او به شکلی کاملاً قانع‌کننده از ملیجک دربار تبدیل به الوهیتی باقدرت نابودکردن جهان می‌شود. او دست‌کم یکی از بهترین شخصیت‌های شرور تاریخ فاینال فانتزی است.

۱. ویوی اورنیتیر (Vivi Ornitier)

از بازی: فاینال فانتزی ۹

Final Fantasy 9 Vivi

عمر کوتاه ویوی و این حقیقت که او در طول همان چند روز اندکی که فرصت زندگی داشت اغلب نادیده گرفته شد باید او را به یکی از تراژیک‌ترین شخصیت‌های تاریخ فاینال فانتزی تبدیل کند. بله بسیاری از زوایای زندگی ویوی غم‌انگیز هستند، آن‌هم از نوع گیرا. اما دلیل محکمی وجود دارد که تنها شنیدن نام «ویوی» لبخند را به لبان بسیاری از بازیکنان فاینال فانتزی می‌آورد.

ویوی شاید از حقیقت اندوه‌بار وجودیتش در فاینال فانتزی ۹ باخبر شود اما او از لذت دوستی، اعتماد و ماجراجویی نیز بهره‌مند می‌شود. سخنان پایانی این شخصیت به‌نوعی بیانگر احساسات ماست هر بار که باید شخصیت‌های موردعلاقه فاینال فانتزی خود را پشت سر بگذاریم:

«از اینکه با شما آشنا شدم خیلی خوشحالم … دوست داشتم ماجراجویی‌هایی بیشتری انجام دهم … اما فکر کنم روز وداع برای همه سر می‌رسد.»

منبع: DenOfGeek

صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگ

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲ دیدگاه
 1. Avatar Amy

  تشکر
  مطلب خیلی خوبی بود
  من lightning رو شخصا خیلی بالاتر قرار میدم
  با اینکه حتی به نظرم نسخه زن کلاود محسوب میشه و تیپ شخصیتی کاملا یکسانی داره
  سه تا بازی داشت lightning مختص خودش که توی اون سه تا قشنگ بهش پرداخت شد و قصه طولانی و پیچیده عالی داشت این کاراکتر

 2. Avatar ArmAn

  مقاله خوبی هست اما دو تا شخیت فراموش شدن!!!! پس وینسنت ولنتاین و اریث کجان؟؟ هر دو این شخصیت جزو مجموعه فاینال فانتزی ۷ هستن

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه