۲۵ بازی واقعیت مجازی برتر؛ قدم گذاشتن در دنیایی فراتر از واقعیت

۶ اردیبهشت ۱۴۰۲ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲۷ دقیقه
بازی واقعیت مجازی

واقعیت مجازی یکی از هیجان‌انگیزترین موضوعاتی است که در دنیای بازی‌های ویدیویی پیدا می‌شود و از این نظر علاقه به هر بازی واقعیت مجاری رو به رشد است. دسترسی به هدست‌های واقعیت مجازی راحت‌تر شده و از سمت دیگر شرکت‌های مختلفی هستند که بازی‌های مختلفی برای این پلتفرم عرضه می‌کنند. همیشه آرزوی گیمر‌ها وصل شدن و حضور داشتن در دنیای بازی‌های ویدیویی بوده و هدست‌های واقعیت مجازی آمده‌اند تا این آرزو را برآورده کنند. با وجود این که این فناوری جدید نسبتا نوپا است، بد نیست نگاهی به بهترین بازی های واقعیت مجازی که عرضه شده‌اند داشته باشیم.

در حال حاضر سه گزینه‌ی اصلی برای تجربه‌ی بازی‌های واقعیت مجازی وجود دارد. هدست واقعیت مجازی کنسول پلی‌استیشن قیمت قابل قبولی دارد و به لطف پشتیبانی‌های شرکت سونی، بازی‌های مختلف و باکیفیتی برای آن عرضه می‌شوند. البته اگر کنسول پلی‌استیشن ۵ دارد و به فکر خرید یکی از این هدست‌ها هستید پیشنهاد می‌کنیم که دست بکشید. در حال حاضر شرکت سونی قصد دارد تا هدست واقعیت مجازی پلی‌استیشن را ارتقا دهد و آن را به حد و اندازه‌ی سخت‌افزار کنسول پلی‌استیشن ۵ برساند. هدست جدید سونی احتمالا بازی‌های جدیدی خواهد داشت که حتی اگر روی هدست قبلی هم کار کنند، در اصل برای هدست جدیدتر ساخته شده‌اند.

هدست واقعیت مجازی psvr از بهترین بازی های واقعیت مجازی با قیمتی ارزان پشتیبانی می‌کند

گزینه‌ی دوم برای تجربه‌ی بازی‌های واقعیت مجازی بهترین گزینه است؛ البته احتمالا می‌دانید که برای داشتن بهترین‌ها، باید بیش‌ترین هزینه‌ی ممکن را پرداخت. هدست‌های واقعیت مجازی کامپیوتری بالاترین کیفیت ممکن را ارایه و وسیع‌ترین مجموعه‌ی بازی‌های ممکن را در مقابل شما قرار می‌دهند. پلتفرم استیم از همان ابتدای کار اصلی‌ترین پشتیبان نرم‌افزاری پلتفرم واقعیت مجازی بوده و از همان موقع، در خط مقدم پیشرفت تکنولوژی واقعیت مجازی قرار داشته.

اگر می‌خواهید سراغ تجربه‌ی بازی‌های واقعیت مجازی با پلتفرم کامپیوترهای شخصی بروید قبل از همه‌چیز به یک کامپیوتر و مخصوصا کارت گرافیک قدرتمند نیاز دارید. حداقل کارت گرافیکی که کار واقعیت مجازی را راه می‌اندازد GTX 1060 است اما برای داشتن تجربه‌ای بهینه به چیزی در حد کارت گرافیک RTX 2070 نیاز دارید. خود هدست‌های واقعیت مجازی کامپیوتری هم تنوع دارند. در حال حاضر انتخاب‌های اصلی این نوع از تجربه‌ی واقعیت مجازی هدست‌های HTC Vive ،Oculus Rift S و Valve Index هستند. هر سه هدست به طور کامل از طرف پلتفرم استیم پشتیبانی می‌شوند. از میان این سه هدست، Oculus Rift S که ۴۰۰ دلار قیمت دارد را پیشنهاد می‌کنیم. با وجود این که Rift S ارزان‌ترین گزینه‌ی موجود است اما تجربه‌ای عالی را ارایه می‌دهد و حتی از برخی جهات بهتر از گزینه‌های دیگر است. در حال حاضر اگر خوب بگردید و کمی هم بخت یارتان باشد می‌توانید هدست Rift S را با قیمتی کم‌تر از پانزده میلیون تومان خریداری کنید. با این حال شکی نیست که بهترین بازی های واقعیت مجازی ارتباطی به گران بودن هدست شما ندارد.

عکسی از گران‌ترین هدست واقعیت مجازی یعنی valve index

آخرین گزینه‌ی ورود به دنیای واقعیت مجازی از دیگر گزینه‌ها جدیدتر و ارزان‌تر است. سری جدید هدست‌های شرکت Oculus به نام Quest یکی دو سال است که به بازار آمده‌اند و حسابی طرفدار پیدا کرده‌اند. برای استفاده از این هدست‌ها به هیچ دستگاه جداگانه‌ای نیاز ندارید و بازی‌ها روی پردازنده‌ی داخل خود هدست اجرا می‌شوند. به دلیل این که به دستگاه دیگری نیاز نیست، این هدست‌ها سیم ندارد و استفاده از آن‌ها واقعا ساده است. سری هدست‌های Oculus Quest برای کسانی که می‌خواهند تجربه‌ی تفریحی خوبی از دنیای واقعیت مجازی داشته باشند عالی هستند.

با توجه پردازنده‌ی موبایلی که روی این هدست‌ها نصب شده کیفیت بازی‌هایی که روی هدست‌های Quest اجرا می‌شوند با اختلاف از دیگر هدست‌ها پایین‌تر است و مشخصا این هدست توانایی اجرای بازی‌های بزرگی که روی هدست‌های کامپیوتری و کنسولی اجرا می‌شوند را ندارد. دقیق‌تر بگوییم، از نظر فنی مجموعه‌ی بازی‌های این هدست به طور کامل از بازی‌های دیگر هدست‌ها جدا است. شرکت فیس‌بوک برای هدست Oculus Quest 2 یک رابط مخصوص با کامپیوتر در نظر گرفته که با استفاده از آن می‌توان از هدست Quest 2 همانند دیگر هدست‌ها کامپیوتری استفاده کرد. این رابط هنوز در حالت آزمایشی است و اگر اصلی‌ترین دلیل خرید هدست واقعیت مجازی توسط شما تجربه‌ی بازی‌هایی مانند Half-Life Alyx است سراغ خرید هدست‌های اختصاصی کامپیوتری بروید یا صبر کنید تا تکنولوژی رابط هدست Quest و کامپیوتر بهتر شود.

عینک واقعیت مجازی oculus quest 2

بحث در مورد سخت‌افزار هدست‌های واقعیت مجازی کافی است و زمان آن رسیده که در مورد بازی‌ها صحبت کنیم. پیش از هرچیزی بگوییم که استفاده از هدست‌های واقعیت مجازی ممکن است باعث حالت تهو شود که فرنگی‌ها این پدیده را Motion Sickness نام‌گذاری کرده‌اند. این که چنین چیزی رخ بدهد یا ندهد به میزان حرکت بازی‌کن در بازی و خود شخص بازی‌کن مربوط است. هنگامی که انسان از طریق چشم خود حرکت کردن در دنیا را حس می‌کند اما حرکات دریافتی چشم با اطلاعات دریافتی از مخچه و مجاری نیم‌دایره‌ای گوش (که وظیفه‌ی ایجاد تعادل را دارند) هم‌خوانی ندارند، مغز انسان خیال می‌کند که به دلیل مسموم شدن در حال دیدن تصاویر اشتباه است و به جهت دفع سم بدن را دچار تهو می‌کند. برخی از انسان‌ها نسبت به این حس مقاومت بیش‌تری دارند و برخی دیگر به‌سرعت دچار تهو می‌شوند. البته با تجربه‌ی بیش‌تر بازی‌های واقعیت مجازی می‌توان مغز را برای عادت کردن به این هدست‌ها تعلیم داد و کم‌تر دچار تهو شد.

به دلیل گره خوردن تجربه‌ی بازی‌های واقعیت مجازی و حالت تهو گرفتن در برخی بازی‌هایی که حرکت زیادی دارند، تصمیم گرفتیم تا لیست ۲۵ بازی برتر واقعیت مجازی را بر اساس ساده به پیچیده مرتب کنیم. بازی‌های ابتدایی این لیست مانند Astro Bot Rescue Mission دوربین نسبتا ثابتی دارند و تمام بازی‌کنان می‌توانند با کم‌ترین دردسر از آن لذت ببرند. هر چه به انتهای لیست نزدیک‌تر می‌شویم بازی‌ها پیچیده‌تر می‌شوند و حرکت در آن‌ها بیش‌تر می‌شود. البته ترتیب این لیست به هیچ‌وجه قانون و قاعده‌ای قطعی نیست و صرفا یک راهنما برای تشخیص بهتر بازی‌ها است. برخی از بازی‌کنانی که هیچ تجربه‌ای با واقعیت مجازی ندارند، در همان تجربه‌ی اول‌شان نسبت به حالت تهو ناشی از تجربه‌ی بازی‌های این پلتفرم مقاوم هستند و به‌سرعت می‌توانند خود را با دنیای مجازی این بازی‌ها و نحوه‌ی تعامل با آن‌ها تطبیق دهند.

لیست بهترین بازی‌‌های واقعیت مجازی به شرح زیر است:


۲۵ بازی واقعیت مجازی برتر


 

۱. Astro Bot Rescue Mission

پلتفرم: PSVR

تصویری از بازی Astro Bot Rescue Mission با حضور شخصیت استرو یکی از بهترین بازی های واقعیت مجازی

با وجود این که ممکن است در نگاه اول به اسکرین‌شات‌های این بازی، آسترو بات خودش را به عنوان شخصیتی خفن اثبات نکند اما خیال‌تان راحت باشد که این بازی چیزی بیش‌تر از یک اثر سکوبازی ساده‌است و بخش‌های مختلف این بازی واقعا به‌یادماندنی و حتی دوست‌داشتنی هستند.

بهترین ویژگی این بازی این است که حضور بازی‌کن به عنوان یک شخصیت در دنیای بازی به طور کامل پذیرفته شده. شما در وسط دنیای این بازی نشسته‌اید و ربات بانمک بازی را که دور شما بالا و پایین می‌جهد کنترل می‌کنید. قدرت‌های مختلفی در این بازی پیدا می‌شوند که با آن‌ها می‌توانید آیتم‌های پیدا کردنی داخل بازی را به دست بیاورید. ترکیب پرانرژی طراحی مراحل خوش‌ساخت و غول‌آخرهای تماشایی باعث می‌شوند تا بازی Astro Bot Rescue Mission به قدری خوب باشد که حتی بتوانیم آن را با آثار نینتندو مقایسه کنیم. بازی با اینکه یک دموی فنی است، به راحتی بین بهترین بازی های واقعیت مجازی جای می‌گیرد.

۲. Tetris Effect

پلتفرم‌ها: PC, PSVR, Oculus Quest

اسکرین شات از بازی Tetris Effect

«تتسویا میزوگوچی» (Tetsuya Mizuguchi) را با بازی‌های رویاگونه‌ی عجیب و غریب اما دوست‌داشتنی می‌شناسیم. ترکیب دست‌پخت میزاگوچی و یکی از عظیم‌ترین بازی‌های کل تاریخ چیزی نیست بجز بازی Tetris Effect. این بازی حتی بدون هدست واقعیت مجازی هم عالی است و تصاویری چشم‌نواز از نور‌ها و صدا‌ها را در کنار بلوک‌هایی که در حال سقوط هستند را به ما نشان می‌دهد اما در عین حال باید آن را به عنوان یکی از بهترین بازی‌های vr در نظر گرفت.

جادوی این بازی زمانی کامل می‌شود که از طریق هدست واقعیت مجازی وارد دنیای آن می‌شویم. این بازی یک تجربه‌ی عجیب و عمیقا احساسی است که ما را حین گذر از میان تاریکی و رقص نورها، حین این که تلاش می‌کنیم تا بهترین امتیاز را دریافت کنیم همراهی می‌کند. ذرات در باد معلق و آزاد هستند و حین این که امواج با یکدیگر تلفیق می‌شوند می‌توانیم سفر انسان از کاروان‌های صحرایی به سطح ماه را ببینیم. اصلی‌ترین هدیه‌ی بازی Tetris Effect آرامش و آغوشی گرم، بدون هیچ‌گونه دورویی است. حس و حالی که بازی کردن تتریس افکت در واقعیت مجازی دارد، در هیچ جای دیگر پیدا نمی‌شود و اگر چندان درگیر دیگر بخش‌ها نبودیم، به راحتی تتریس افکت را در صدر بهترین بازی های واقعیت مجازی قرار می‌دادیم.

۳. Moss

پلتفرم‌ها: PC, PSVR, Oculus Quest

تصویری از بازی Moss برای هدست VR PS4

بازی Moss یکی از بهترین بازی های واقعیت مجازی است که می‌توانید روی PSVR تجربه کنید. این بازی در دنیایی از فانتزی و حیرت‌انگیز جریان دارد. وقتی که به ویژگی‌های بازی Moss نگاه می‌کنیم می‌توانیم به خوبی ببینیم که این اثر از آن دسته آثاری است که به وضوح از طریق چاشنی شدن قلب‌ها و روح‌های گروهی خوش‌ذوق از بازی‌سازها پدید آمده.

بدون شک برجسته‌ترین ویژگی این بازی قهرمان کوچک و دلیر آن است که با وجود جثه‌ی کوچک، با جزییاتی که قند در دل آب می‌کنند طراحی شده. حرکات این شخصیت هم خیلی بامزه و ملیح است و نتیجه این می‌شود که وجود او را به عنوان موجودی کوچک و دوست‌داشتنی بپذیریم. البته موش فسقلی این بازی تنها قهرمان آن نیست.

بازی Moss هم مثل Astro Bot Rescue Mission بازی‌کن را به بخشی از بازی و در حقیقت راوی ماجرای داستان جاری تبدیل می‌کند. در این بازی به عنوان شخصیتی روح‌مانند می‌توانید دنیای بازی را ببینید و با آن تعامل داشته باشید؛ از سمتی می‌توانید قهرمان بازی را کنترل کنید و از سمت دیگر اجازه دارید تا مرز‌های دنیای بازی را وسیع‌تر کنید. البته کار سومی که در این بازی می‌توان انجام داد چیزی نیست بجز بی‌کار نشتن و صرفا خیره شدن به پدیده‌های بامزه‌ی دنیای بازی Moss. ارتباطات با دنیای این بازی و شخصیت اصلی آن باعث می‌شود تا به شیوه‌ای جدید ارتباط برقرار کنیم و این بازی را در قلب خود جا بدهیم.

۴. Statik

پلتفرم: PSVR

بازی Statik برای عینک واقعیت مجازی PS4 VR بازی های وی ار

بازی Statik پازلی است که شبیه به آن را تا به حال ندیده‌ایم. نه‌تنها به‌خوبی می‌توانیم در دنیای این بازی غرق شویم، بلکه طراحی معماهای این بازی به‌شکلی است که همیشه نکته‌ی جدید وجود دارد باشد اما چالش کار عادلانه می‌ماند. جالب‌ترین ویژگی این بازی روش‌های جدید ابداعی برای استفاده از دسته‌ی بازی دوال‌شاک ۴ است که ما را با آن‌ها به دنیای مجازی خود جذب می‌کند.

در این بازی نقش یک سوژه‌ی آزمایش را بازی می‌کنیم که دست‌های او در یک محفظه گیر افتاده و برای آزاد شدن مجبور است پازل‌های مختلفی را حل کند. پازل‌های این بازی ما را مجبور می‌کنند که با دسته‌ی بازی کشتی بگیریم. حرکات ما از طریق سنسور‌های دوال‌شاک ۴ به دنیای بازی منتقل می‌شوند. تنها راه رهایی از قفل این بازی پیدا کردن ترکیب صحیح از دکمه‌های روی کنترلر و زدن آن‌ها است. حین تجربه‌ی این بازی ممکن است مدت‌ها سر یک معما گیر کنید و حین آن، ساعت‌ها کنترل را در دستان‌تان بچرخانید و با آن ور بروید. بعد از ساعت‌ها سروکله زدن با دسته‌ی بازی وقتی که راه حل مشکل پیش رو را پیدا می‌کنید، حس تولید شده از موفقیت آن به‌شکلی باورنکردنی رضایت‌بخش است.

۵. Beat Saber

پلتفرم‌ها: PC, PSVR, Oculus Quest

بازی Beat Saber برای واقعیت مجازی

با وجود این که این بازی یکی از شناخته‌شده‌ترین بازی‌های پلتفرم واقعیت مجازی است اما دلیلی ندیدیم تا آن را به لیست‌مان اضافه نکنیم. حتی اگر برای اولین بار این بازی را می‌بینید تنها چند ثانیه زمان نیاز است تا قوانین آن را تشخیص دهید. در هر دست‌تان یک شمشیر لیزری رنگی دارید و با استفاده از آن‌ها باید نت‌های موسیقی را نصف کنید؛ همین!

تنها پیشنهاد ما این است که صرفا خودتان را به دست نیروی محرکه‌ی عجیب این بازی بسپارید و آن‌قدر با ریتم آهنگ‌ها هماهنگ شوید که تمام انرژی‌تان تمام شود. بازی Beat Saber شما را غرق در عرق می‌کند، به جان مبلمان موجود در محیط می‌اندازد و از همه مهم‌تر، درگیر می‌کند و به حرکت وا می‌دارد. بین بهترین بازی های واقعیت مجازی احتمالا Beat Saber معروف‌ترین بازی است.

۶. Ultrawings

پلتفرم‌ها: PC, PSVR, Oculus Quest

بازی واقعیت مجازی Ultrawings

وارد قلمروی بازی‌های واقعیت مجازی که کمی‌پیچیده‌تر هستند می‌شویم. بازی Ultrawings پیچیده‌ترین بازی هواپیمایی واقعیت مجازی نیست اما تجربه‌ی آن حسابی لذت‌بخش است. مخصوصا اگر بازی‌کن پلی‌استیشن هستید و به بازی شبیه‌ساز پرواز مایکروسافت که به شکل انحصاری برای کامپیوتر و ایکس‌باکس منتشر شده دسترسی ندارید.

با وجود این که این بازی پشت گرافیک ساده‌ی خود پنهان شده اما به بهترین شکل ممکن حس آرام‌بخش پرواز را منتقل می‌کند. البته اگر هم دوست دارید می‌توانید در آن حرکات عجیب و غریب بزنید و هیجان جاری را بالا ببرید. گیم‌پلی ساده‌ی این بازی از این قرار است که باید بر فراز جزیره‌ای کوچک به پرواز در بیایید و وظیفه‌های کوچکی که به شما محول می‌شوند را انجام دهید. انجام وظیفه‌های موجود در این بازی باعث می‌شود تا پول به دست بیاورید و با استفاده از آن پول می‌توان هواپیمای خود را ارتقا داد.

با وجود این که ممکن است اولین تجربه‌ی پرواز این بازی کمی سخت باشد اما به طور کلی زمانی که در آسمان این بازی می‌گذرانید حسابی آرام‌بخش است. این بازی همچنین انتخاب‌های زیادی در اختیار شما قرار می‌دهد تا راحت‌تر باشید. در پس گرافیک کارتونی این بازی یک سیستم فیزیک عالی وجود دارد که در کنار صدای بادی که در گوش‌تان می‌پیچد تجربه‌ای شگفت‌انگیز را تولید می‌کند. البته برای خلق آرام‌بخش‌ترین تجربه‌ی ممکن پیشنهاد می‌کنیم که موسیقی داخل بازی را خاموش کنید و بعد از پخش کردن لیست آهنگ‌های موردعلاقه‌ی خودتان پرواز و با دیدن اقیانوس این بازی جادوی جدیدی بین بهترین بازی های واقعیت مجازی را تجربه کنید.

۷. Superhot VR

پلتفرم‌ها: PC, PSVR, Oculus Quest

بازی واقعیت مجازی Superhot VR

آب دست‌تان است زمین بگذارید و هر طور شده یک هدست واقعیت مجازی جور کنید تا تجربه‌ی واقعیت مجازی بازی Superhot را از دست ندهید. این بازی یکی از بهترین بازی های واقعیت مجازی است و با وجود اینکه گیم‌پلی ساده و آرامی دارد، فشار خون در رگ‌های شما را حسابی بالا می‌برد.

این بازی شما را به یک دنیای مجازی که درون دنیای مجازی خود بازی قرار دارد وارد و قانون ساده‌ای را وضع می‌کند. زمان فقط وقتی حرکت می‌کند که شما حرکت کنید. همین ویژگی ساده کافی است تا بازی Superhot به شکل غیرقابل‌بیان سرگرم‌کننده باشد. مراحل بازی، معماهای تیراندازی هستند و بازی‌کن را درون چند دشمن با گرافیک ساده قرار می‌دهد که بدون شک در حالت عادی بازی‌کن را شکست می‌دهند. وظیفه‌ی بازی‌کن این است که با استفاده از قدرت خود در کنترل سرعت زمان خود را از شرایط بغرنج نجات و دشمنان را شکست دهد. بهترین حس موجود در این بازی را وقتی می‌چشید که گلوله‌های دشمنان از بیخ گوش‌تان می‌گذرند و حین این که مانند شخصیت نیو در فیلم ماتریکس از گلوله‌ها جاخالی می‌دهید، صدای بادی که از گذر آن‌ها تولید می‌شود به‌آرامی در گوش‌تان می‌پیچد.

۸. Rez Infinite

پلتفرم‌ها: PC, PSVR, Oculus Quest

بازی Rez Infinite یکی از بهترین بازی های واقعیت مجازی

تتسویا میزوگوچی را از بازی Tetris Effect به یاد دارید؟ او سال‌ها پیش از اختراع شدن واقعیت مجازی،‌ اثری به نام Rez را خلق کرد. این بازی به قدری عجیب و غریب است که بعد از هر بار بلند شدن از پای آن حس خواهید کرد که از یک سفر فضایی پرفراز و نشیب به دنیای واقعی باز گشته‌اید.

به لطف واقعیت مجازی، تجربه‌ی بازی Rez به کمال می‌رسد. اصولا این بازی به‌گونه‌ای ساخته شده که انگار سازنده‌ی آن می‌دانست قرار است پدیده‌ای به نام واقعیت مجازی ابداع شود. این بازی یک تیراندازی بی‌شیله پیله است که گیم‌پلی ساده‌ی آن به شما اجازه می‌دهد تا در میان جنگل‌ها، معابد و دره‌های پر از اطلاعات سیر و آن‌ها را پاک‌سازی کنید. این بازی شگفت‌انگیز مسحورکننده است و به لطف طراحی بصری خاص خود، روح ویژه‌ای دارد.

۹. Polybius

پلتفرم‌ها: PC, PSVR

بازی واقعیت مجازی Polybius یکی از بهترین بازی های واقعیت مجازی

نام Polybius مربوط به یکی از قدیمی‌ترین افسانه‌های مربوط به بازی‌های ویدیویی می‌شود. وارد جزییات آن بازی آرکیدی خیالی نمی‌شویم که نسخه‌ی واقعی این بازی برای پلتفرم واقعیت مجازی واقعا سرگرم‌کننده است. این بازی بر اساس اطلاعاتی که از همان بازی خیالی دهان به دهان می‌چرخند ساخته شده و ورود به آن چیزی مانند ورود به یک سرزمین خیالی متوهمانه است.

با وجود تمام این تفاسیر اگر بدانید که با چه چیزی طرف هستید ساعات محشری در انتظار شما هستند. با سرعت به جلو رفتن و نابود کردن هر چیزی که سر راه وجود دارد پایه و اساسی ساده برای یک تجربه‌ی آرکیدی عالی است. البته روند این بازی کاملا تکراری نیست و هر چند وقت یک‌بار اتفاقاتی در آن پیش می‌آیند که غافلگیر‌کننده هستند.

۱۰. Blood and Truth

پلتفرم: PSVR

بازی Blood and Truth یکی از بهترین بازی های واقعیت مجازی برای PS4 VR

بازی Blood and Truth هیچ چیز عجیب و غریبی ندارد و اتفاقا با ارایه دادن یک گیم‌پلی ساده ما را سرگرم می‌کند و به همین دلیل هم در فهرست بهترین بازی‌های واقعیت مجازی قرار گرفته است. حس و حال تجربه‌ی این بازی اصولا مانند این است که قهرمان یک فیلم اکشن پر از انفجار باشیم و در نقش یک مامور کارکشته، سیل دشمنان را پشت سر بگذاریم.

بازی Blood and Truth در میان بازی‌های واقعیت مجازی که شبیه به بازی‌های اول شخص مرسوم هستند راحت‌ترین و بی‌دردسرترین گزینه‌ی موجود است. گیم‌پلی این بازی چیزی بجز تیراندازی و جابه‌جایی از یک نقطه به نقطه‌ای دیگر نیست. مشخصا به دلیل این که حرکت در این بازی محدود است و در آن بازی‌کنان صرفا میان نقطه‌هایی که از قبل مشخص شده‌اند جابه‌جا می‌شوند، حتی کسانی هم که تجربه‌ی چندانی با واقعیت مجازی ندارند نیز حال‌شان چندان خراب نمی‌شود.

۱۱. Budget Cuts

پلتفرم‌ها: PC, PSVR

بازی واقعیت مجازی Budget Cuts از بهترین بازی های واقعیت مجازی

سال‌هاست که از عرضه‌ی قسمت دوم بازی پورتال می‌گذرد و بازی Budget Cuts یکی از نزدیک‌ترین حس‌های مشابه حضور در دنیای بازی پورتال را ایجاد می‌کند. این بازی یک سفر بامزه به اداره‌هایی است که توسط ربات‌ها اداره می‌شوند. در حقیقت شرکتی که شخصیت اصلی بازی در آن کار می‌کرد تصمیم گرفته تا کارمند‌های خود را با ربات‌هایی که استفاده از آن‌ها از نظر مالی به‌صرفه‌تر از انسان‌ها است جایگزین کند. این موضوع باعث می‌شود تا حضور بازی‌کن در این شرکت ممنوع باشد و ربات‌های موجود در این بازی با دیدن بازی‌کن، آن روی کشنده‌ی خود را نشان بدهند و به قصد جان، حمله کنند.

بازی Budget Cuts به‌شکلی عالی از پتانسیل‌های پلتفرم واقعیت مجازی استفاده می‌کند و به بازی‌کنان اجازه می‌دهد تا با محیط تعامل داشته باشند. لحظات به‌یادماندنی زیادی در این بازی وجود دارند. حرکت روی سقف حین این که دشمنان زیر پای ما حرکت می‌کنند، برداشتن فکس‌ها و جواب دادن به تلفن‌ها، پرتاب‌ کردن چاقو و باز کردن کشو‌ها. حتی چیز ساده‌ای مانند کوله‌پشتی این بازی هم به شکل بامزه و تعاملی طراحی شده.

۱۲. Microsoft Flight Simulator VR

پلتفرم: PC

تصویری از بازی Microsoft Flight Simulator VR

بازی‌های شبیه‌ساز و پلتفرم واقعیت مجازی یکی از بهترین ترکیب‌های موجود در میان بازی‌های ویدیویی هستند. مشخص است که مهم‌ترین ویژگی بازی‌های شبیه‌ساز چیزی نیست به‌جز باورپذیری و پلتفرم واقعیت مجازی آمده تا بازی‌ها را باورپذیرتر کند. بازی‌های شبیه‌ساز پرواز شرکت مایکروسافت همیشه از بهترین تجربه‌های شبیه‌ساز دنیا بوده‌اند و هستند. جدیدترین شبیه‌ساز پرواز مایکروسافت حسابی پیشرفت داشته و همه را با کیفیت باورنکردنی و پوشش دادن تمام کره‌ی زمین به عنوان دنیای بازی شگفت‌زده کرده. حالا که در دوران شکوفایی واقعیت مجازی هستیم حاضر شدن به‌شکل مجازی در محفظه‌ی خلبان در بازی شبیه‌ساز پرواز مایکروسافت ممکن شده.

پیاده‌سازی حس و حال پرواز در نسخه‌ی واقعیت مجازی این بازی باورنکردنی است. به راحتی و با فشردن یک دکمه می‌توانید در یک هواپیمای واقع‌گرایانه، خودتان را در آسمان‌های یک نسخه‌ی شبیه‌سازی شده از کره‌ی زمین خودمان بیابید. البته این تجربه هنوز بی‌نقص نیست. نسخه‌ی واقعیت مجازی بازی شبیه‌ساز پرواز مایکروسافت فعلا از نظر کنترلی نیاز به بهبود دارد و مشکل بزرگ‌تر این است که اجرا کردن این بازی به قدرتمندترین کامپیوترهای موجود نیاز دارد. این بازی واقعا سنگین است و اجرای آن با نرخ فریم بالا و پایدار اصلا چیز ساده‌ای نیست. یکی از چیزهایی که می‌تواند به طور جدی باعث حالت تهو شود، نرخ فریم پایین برای بازی‌های واقعیت مجازی است. در نتیجه اگر می‌خواهید سراغ تجربه‌ی نسخه‌ی واقعیت مجازی شبیه‌ساز پرواز مایکروسافت بروید احتمالا مجبور شوید تا گرافیک بازی را پایین بیاورید؛ اما خیال‌تان راحت باشد که این بازی حتی با گرافیک کاهش‌یافته هم ارزش تجربه دارد و یکی از بهترین بازی های واقعیت مجازی است.

۱۳. Red Matter

پلتفرم‌ها: PC, PSVR, Oculus Quest

تصویری از بازی Red Matter

بازی واقعیت مجازی Red Matter بازی‌کن را به مکان‌های دور از منظومه‌ی شمسی می‌برد. در سرزمینی که توسط شوروی‌ها رها شده و هرچقدر بیش‌تر در آن می‌گردید متوجه راز و رمز‌های بیش‌تری می‌شوید. پس‌زمینه‌ی بازی Red Matter همین چند خط داستان ساده است. با وجود این که تمام کردن این بازی زمان زیادی نمی‌خواهد اما اتمسفر سنگینی که ماجرای آن را بازگو کردیم باعث می‌شود حسابی در دنیای این بازی غرق شوید. این بازی حس سخت تنهایی را به بازی‌کن می‌چشاند.

البته ویژگی شاخص دیگر بازی Red Matter پازل‌های هوشمندانه‌ای است که به بازی‌کن ارایه می‌دهد. گیم‌پلی این بازی به خوبی طراحی شده و کنترل آن خیلی راحت‌تر از اکثر بازی‌های واقعیت مجازی است. با وجود این که ممکن است پوچ بودن حس تجربه‌ی این بازی کاری کند که تصور شود با اثری سرگرم‌کننده طرف نیستیم اما همین ویژگی تنهایی است که باعث می‌شود این بازی خاص باشد و از آن لذت ببریم.

۱۴. Half-Life: Alyx

پلتفرم: PC

تصویری از بازی Half-Life Alyx

هیچ‌کس نمی‌تواند انکار کند که بازی Half-Life: Alyx کامل‌ترین و بهترین بازی های واقعیت مجازی حال حاضر است. اکثر بازی‌هایی که برای این پلتفرم عرضه می‌شوند اساسا تجربه‌هایی تعاملی هستند و ممکن است به خودی خود چندان جذاب نباشند. بازی Half-Life: Alyx به هیچ‌وجه این‌گونه نیست. این بازی به عنوان یک بازی خالص عالی و مهر تاییدی است بر این که می‌توان برای پلتفرم واقعیت مجازی هم بازی‌های تراز اول و بزرگ تولید کرد.

تمام بازی‌های شرکت ولو (Artifact توسط شیاطین ساخته شده و آن را به رسمیت نمی‌شناسیم) انقلابی هستند و هر کدام از آن‌ها به نوبه‌ی خود صنعت بازی‌های ویدیویی را جلو برده‌اند. بازی Half-Life: Alyx از بزرگ‌ترین قدم‌هایی است که برای پلتفرم واقعیت مجازی برداشته شده. این بازی به‌گونه‌ای طراحی شده که بسیاری از مشکلات این پلتفرم را حل می‌کند و یک گیم‌پلی معرکه را در کنار داستانی جذاب ارایه می‌دهد. به دلیل طراحی عالی این بازی می‌توانیم به سادگی آن را تجربه کنیم و در تطبیق دادن خودمان با نحوه‌ی کنترل بازی مشکلی نداشته باشیم.

۱۵. Paper Beast

پلتفرم‌ها: PC, PSVR

اسکرین‌شات بازی Paper Beast

بازی واقعیت مجازی Paper Beast خوراک آن‌هایی است که از تجربه‌های عجیب و غریب لذت می‌برند. توصیف کردن این بازی واقعیت مجازی با کلمات اصلا راحت نیست و اصلی‌ترین ویژگی آن تجربه‌ای است که ارایه می‌شود. این تجربه‌ی نامتعارف را به هیچ‌وجه نمی‌توان فراموش کرد.

دنیای بازی Paper Beast غالبا از کاغذ و شن و هیولاهای بزرگ کاغذی که شبیه به کاردستی‌های اوریگامی هستند تشکیل شده. موجوداتی که در سرزمین شنی این بازی زندگی می‌کنند با یکدیگر ارتباط دارند و در مجموع، یک اکوسیستم مخصوص را تشکیل داده‌اند و اصلی‌ترین جاذبه‌ی بازی Paper Beast به شمار می‌روند. گیم‌پلی این بازی اساسا معمایی است. البته همان‌طور که هیچ‌کدام از بخش‌های این بازی از جریان‌های عمومی پیروی نمی‌کنند، گیم‌پلی این بازی نیز به این شکل است و در پازل‌های گنگ خود اصلا دست بازی‌کن را نمی‌گیرد.

۱۶. The Climb

پلتفرم‌ها: PC, Oculus Quest

بازی The Climb برای واقعیت مجازی

صدایش را در نیاورید؛ این بازی بهترین بازی استودیوی Crytek است. علاوه بر این موضوع،‌ بازی The Climb واقعا ساده است. چند کوه در مقابل شما است و می‌توانید از آن‌ها بالا بروید. این بازی به شکلی عجیب و حیرت‌انگیز پیاده‌سازی شده. بعد از بخش آموزشی شل و ول این بازی یاد می‌گیرید که چگونه سنگ‌های بازی را نگه دارید و بالا بروید و ناگهان خود را در مقابل کوهی که در مقابل‌تان قرار گرفته می‌یابید. از همان لحظه‌ی اول می‌توانید طراحی شگفت‌انگیز محیطی این بازی را ببینید و کار خود را برای شکار کردن لبه‌ها شروع کنید. هر چقدر که بالاتر می‌روید بهتر می‌توانید حس ارتفاع را دریافت کنید و خود را در جایگاهی پرمخاطره اما باشکوه ببینید.

این بازی مکانیک‌های اصلی صخره‌نوردی را نیز دارد و به بازی‌کنان اجازه می‌دهد تا مثل صخره‌نورد‌های حرفه‌ای، بعد از پیدا کردن مسیری قابل اعتماد از گیره‌ها و طناب استفاده کنند. دنباله‌ی این بازی هم در راه است و قرار است حتی بهتر از بازی اصلی باشد. در دنباله‌ی این بازی می‌تواند در محیط‌های شهری باشید و از ساختمان‌های سر به فلک‌کشیده بالا بروید.

۱۷. Sairento

پلتفرم‌ها: PC, PSVR, Oculus Quest

بازی Sairento

به بازی‌های پیچیده‌ی این لیست رسیدیم. در این بازی‌ها معمولا حرکت‌های زیادی داریم؛ در نتیجه تجربه‌ی این بازی‌ها را برای کسانی که تجربه‌ی زیادی با پلتفرم واقعیت مجازی ندارند پیشنهاد نمی‌کنیم. حالا که به بازی‌های پرتحرک رسیده‌ایم می‌پرسیم، کدام جنگجوها در محیط به سرعت جابه‌جا می‌شوند و حرکات آکروباتیک انجام می‌دهند؟ بازی Sairento بازی‌کنان را در نقش این جنگجوها قرار می‌دهد. به لطف این بازی می‌توان آرزوی نینجا بودن را به واقعیت تبدیل کرد.

این بازی بازی‌کنان را به کشور ژاپن در آینده می‌برد و آن‌ها را به قابلیت‌های مختلفی مانند راه رفتن روی دیوار، سر خوردن روی زمین، پشتک وارو زدن و آهسته کردن زمان مجهز می‌کند. این قابلیت‌ها در کنار مجموعه‌ی متنوع اسلحه‌های این بازی باعث می‌شود تا تجربه‌ای حسابی سرگرم‌کننده و پرهیجان خلق شود.

۱۸. Skyrim VR / Fallout 4 VR

پلتفرم: PC

تصاویر دو بازی Skyrim VR و Fallout 4 VR از بهترین بازی های واقعیت مجازی

چه دلیل وجود دارد تا حتی بعد از صد‌ها ساعت بازی کردن، به بزرگ‌ترین بازی‌های فعلی شرکت بتسدا برگردیم؟ واقعیت مجازی می‌تواند دلیل خوبی باشد. برجسته‌ترین ویژگی این بازی‌ها همان حس حضور در محیط شگفت‌زده شدن از دنیای آن‌هاست. حالا با استفاده از واقعیت مجازی می‌توانیم به شکلی جدید وارد سرزمین اسکایریم یا شهر بوستون شویم و عظمت آن‌ها را از نزدیک ببینیم.

شهرهای خیالی، غارهای مرموز و حیوانات وحشی از بازی اسکایریم و از سمت دیگر ساختمان‌های خراب شده، تمدن نابود شده و تقلای انسان برای آغازی دوباره در بازی فال‌آوت ۴ از زاویه‌ی دید واقعیت مجازی حس و حال تازه‌ای دارند. واقعیت مجازی بهترین بهانه برای این است که دوباره سراغ این بازی‌های نقش‌آفرینی بزرگ برویم. البته باید بگوییم که نسخه‌ی واقعیت مجازی این بازی‌ها از پتانسیل‌های پلتفرم واقعیت مجازی به طور کامل استفاده نکرده‌اند و می‌توانستند بهتر باشند.

۱۹. Resident Evil 7 VR

پلتفرم: PSVR

تصویری از Resident Evil 7 بازی واقعیت مجازی ترسناک

این که سری رزیدنت اویل به عنوان یکی از قدیمی‌ترین و خوش‌ساخت‌ترین سری بازی‌های ویدیویی ترسناک تاریخ وارد حوزه‌ی بازی‌های واقعیت مجازی شده عالی است. قسمت هفتم رزیدنت اویل دوربین سوم‌شخص همیشگی این سری را کنار گذاشته و سراغ یک دوربین اول‌شخص و جهت‌گیری ترسناک‌تر رفته تا شاهد یک بازی واقعیت مجازی ترسناک باشیم.

آمدن بازی رزیدنت اویل ۷ به واقعیت مجازی واقعا جواب می‌دهد. با وجود این که اگر با سرعت بالا در محیط‌های متروک این بازی حرکت کنید ممکن است حال‌تان خراب شود اما هیچ‌گاه ترس‌های پرشی (Jump Scare) یک بازی تا این حد موثر نبوده‌اند. این سری که همیشه روی اتمسفر ویژه‌اش استوار بوده با آمدن به واقعیت مجازی نه‌تنها چیزی از دست نداده، بلکه حس و حال جدیدی به دست آورده. نسخه‌ی هشتم این بازی به‌تازگی عرضه شده اما با وجود این که زاویه‌ی دید این بازی هم اول‌شخص است هنوز چیزی در مورد نسخه‌ی واقعیت مجازی آن اعلام نشده.

۲۰. DOOM 3 VR

پلتفرم‌ها: PC, PSVR, Oculus Quest

DOOM 3 VR از بازی های vr

آفرینندگان سبک تیراندازی اول‌شخص بیست سال پیش بدون این که خودشان بدانند یکی از بهترین بازی های واقعیت مجازی امروزی را ساختند. اگرچه قسمت سوم بازی دووم تفاوت عظیمی با دیگر بازی‌های این سری دارد و از سمت دیگر اساسا برای واقعیت مجازی ساخته نشده اما بعد از آمدن به پلتفرم واقعیت مجازی توانسته که زیبایی واقعی خود را نشان دهد و یکی از بازی‌های vr جذاب لقب بگیرد.

بازی‌های اصلی سری دووم پرشورترین بازی‌های اول‌شخص دنیا هستند. در این بازی‌ها سرعت بازی‌کن بالا است، تعداد بسیار بالایی مهمات دارد، محیط‌ها بزرگ و پر از هیولا هستند و بازی‌کن موجودی است که در میان سیل هیولاها رها شده تا از کشتارجمعی لذت ببرد. نسخه‌ی سوم بازی دووم دقیقا برعکس تمام چیزهایی است که دیگر بازی‌های دووم را برجسته کرده‌اند. این بازی حسابی آرام است و بازی‌کن را در محیط‌های تنگ و تاریک قرار می‌دهد. ویژگی‌های این بازی مواد اولیه‌ای عالی برای خلق یک بازی واقعیت مجازی معرکه هستند.

در حال حاضر نسخه‌ی واقعیت مجازی قسمت سوم بازی دووم به‌طور رسمی برای پلی‌استیشن عرضه شده. بازی‌کنانی هدست‌های واقعیت مجازی کامپیوتری یا Quest دارند برای تجربه کردن نسخه‌ی واقعیت مجازی این بازی کمی دردسر دارند و باید سراغ نسخه‌ی دستکاری شده‌ی بازی دووم ۳ بروند. البته به‌ازای کمی دردسر، نسخه‌های واقعیت مجازی غیررسمی بازی دووم ۳ قابلیت‌های بیش‌تری در اختیار بازی‌کنان قرار می‌دهند.

۲۱. Pavlov VR

پلتفرم: PC

بازی Pavlov VR بازی ویار

در حال حاضر بزرگ‌ترین بازی تیراندازی آنلاین برای پلتفرم واقعیت مجازی Pavlov است. بازی‌های دیگری شبیه به Pavlov وجود دارند اما به دلیل تعداد بیش‌تر بازی‌کنان این بازی، تجربه‌ی بازی Pavlov راحت‌تر است و اگر سراغ آن بروید دردسر کم‌تری برای ورود به بازی‌های آنلاین خواهید داشت. به همین دلیل بازی Pavlov گزینه‌ی اصلی برای تجربه‌ی یک بازی واقعیت مجازی تیراندازی آنلاین به شمار می‌رود.

تمام کسانی که می‌خواهند بازی Pavlov را توصیف کنند سراغ مقایسه‌ی این بازی با سری بازی‌های کانتر استرایک می‌روند. البته حق دارند و این بازی شباهت زیادی به بازی‌های کانتر استرایک دارد. البته بازی واقعیت مجازی Pavlov یک تبدیل مستقیم نیست و در آن از قابلیت‌های مختلف واقعیت مجازی بهره برده شده. برای مثال تیراندازی به طور کامل با توجه به این پلتفرم طراحی شده و تمام تعامل‌ها با اسلحه‌ها و محیط به لطف دسته‌های حرکتی واقعیت مجازی ملموس هستند. این بازی حالت بازی‌های مختلفی نیز دارد و به لطف کاربران فعال، محتوای اضافه‌ی زیادی برای آن منتشر شده.

۲۲. Ace Combat 7

پلتفرم: PSVR

اسکرین‌شات Ace Combat 7 از بازی های وی ار

وقتی از بازی‌های ساده‌تر صحبت می‌کردیم سراغ یک بازی هواپیمایی ساده رفتیم و در میان بازی‌های متوسط از یکی از بهترین بازی‌های شبیه‌سازی کل تاریخ صحبت کردیم. حالا هم باید از یک بازی هواپیمایی جنگی و سریع بگوییم. بازی Ace Combat 7 یکی از بهترین قسمت‌های کل این سری است و تجربه‌ی آن به عنوان یکی از بازی‌های vr حتی باعث بهبودش هم شده است.

این بازی مجموعه‌ای از مراحل مخصوص هدست واقعیت مجازی پلی‌استیشن دارد. البته تعداد این مراحل کمی پایین است و این مراحل به اندازه‌ی یک بازی کامل محتوا ندارند. با وجود ضعیف بودن مراحل واقعیت مجازی بازی Ace Combat 7 از نظر کمیت، کیفیت این مراحل عالی است. بخش واقعیت مجازی این بازی شما را به دنیایی دیگر می‌برد و با صحنه‌های اکشن عالی خود هیجان را در رگ‌های شما تزریق می‌کند.

۲۳. No Man’s Sky VR

پلتفرم‌ها: PC, PSVR

تصویری از نسخه‌ی واقعیت مجازی بازی No Man's Sky به نام No Man's Sky VR

کم‌تر کسی فکرش را می‌کرد که بازی No Man’s Sky از یکی از بزرگ‌ترین فجایع کل تاریخ بازی‌های ویدیویی به اثری جذاب تبدیل شود. یکی از چیزهایی که در مسیر تولد دوباره‌ی بازی No Man’s Sky عرضه شدند حالت واقعیت مجازی این بازی بودند که در یک کلمه می‌گوییم، عالی است. بازی No Man’s Sky همیشه در مورد اکتشاف در دنیاهایی ناشناخته بوده و واقعیت مجازی این حس را به شکلی عالی تقویت می‌کند.

تجربه‌ی واقعیت مجازی بازی No Man’s Sky هیچ‌چیزی از تجربه‌ی اصلی کم ندارد. هر چیز شگفت‌انگیزی که در دنیای وسیع بازی اصلی وجود داشت در این حالت حاضر است. یکی از علومی که همیشه باعث شده تا انسان به ناچیزی خود پی ببرد نجوم بوده و زیبایی ترسناکی را به انسان‌ها نمایان کرده. نگاه کردن به هستی و سیاره‌های عظیم بازی No Man’s Sky باعث می‌شود تا این حس را با رنگ و بویی تازه لمس کنیم.

۲۴. The Walking Dead: Saints & Sinners

پلتفرم‌ها: PC, PSVR, Oculus Quest

بازی The Walking Dead: Saints & Sinners

کم پیش می‌آید که یکی از آثار عرضه شده برای پلتفرم واقعیت مجازی را ببینیم و بتوانیم برچسب بازی کامل را روی آن بزنیم. اگر از این وضعیت خسته شده‌اید بشارت می‌دهیم که The Walking Dead: Saints & Sinners یک بازی کامل است. با وجود این که بازی‌های زامبی‌محور سبک بقا بسیار زیاد هستند و این سبک تقریبا اشباع شده، اما بازی Saints & Sinners واقعا حس تازگی می‌دهد.

سازندگان این بازی حسابی تلاش کرده‌اند تا اثری درگیرکننده بسازند و حقیقتا موفق هم شده‌اند. این بازی به خودی خود گیم‌پلی خوبی دارد و به لطف عناصر نقش‌آفرینی جذابیت فراوانی پیدا کرده. برجسته‌ترین نکته‌ی این بازی استفاده‌ی صحیح سازنده‌های آن از پتانسیل‌های واقعیت مجازی به عنوان یک پلتفرم کاملا جدید است. تمام تعامل‌های موجود در بازی Saints & Sinners ملموس هستند. آیتم‌ها واقعا در کوله‌پشتی شخصیت بازی جمع می‌شوند و برای دسترسی به کوله‌پشتی باید واقعا سراغ آن رفت. همچنین اگر بخواهید اسلحه یا یک آیتم که همراه‌تان است را بردارید باید به سمت جیب‌های خود دست دراز کنید. توصیف کردن حس خوبی که کنترل این بازی ایجاد می‌کند با کلمات سخت است و پیشنهاد می‌کنیم خودتان آن را ببینید تا متوجه شوید از چه چیزی صحبت می‌کنیم.

۲۵. Boneworks

پلتفرم‌ها: PC

 Boneworks بازی ویار

به یاد دارید که در مورد بازی Half-Life: Alyx گفتیم که شرکت ولو سراغ ساخت اثری متمرکز با کنترلی راحت و خوش‌ساخت رفته؟ بازی Boneworks در نقطه‌ی مقابل قرار دارد. سازندگان این بازی از افزودن هیچ‌گونه ویژگی عجیب و غریب و جدید به بازی خود دریغ نکرده‌اند. البته این ویژگی باعث شده تا بازی Boneworks حسابی خاص شود و تجربه‌ی درهم برهم اما تازه‌ای را ارایه دهد.

سیستم فیزیکی این بازی واقعیت مجازی بستری برای هزار مدل سیستم عجیب و غریب و مراحل متنوع است. نمی‌توانیم گیم‌پلی این بازی را در یک کلمه خلاصه کنیم. برخی از بخش‌های این بازی گیم‌پلی مبارزه با اسلحه‌های سرد و گرم دارند، برخی از آن‌ها معمایی هستند و قسمتی دیگر از آن‌ها بر پایه‌ی گشت و گذار در محیط یا بالا رفتن از اشیا ساخته شده‌اند. سازندگان بازی Boneworks اصلا اهمیتی نداده‌اند که ممکن است این بازی حال بازی‌کنان را بد کند و احتمالا حتی حرفه‌ای‌ترین بازی‌کنان هم حداقل یک بار با تجربه‌ی این بازی دچار تهو شوند.

صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگ

دیجی‌کلاب
برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۵ دیدگاه
 1. Avatar کارن

  احساس میکنم جای پسمافوبیاvr(اگه درست نوشته باشم) جاش تو این لیست خالی هست

 2. Avatar Reza

  هدست واقعیت مجازی فقط نسل اول و دوم پلی استیشن وی ار سونی..کسی رزیدت اویل ۷ را باهاش بازی کرده، باشه، میفهمه چی میگم!!!

 3. Avatar ....

  فقط اگه هنر های شمشیر زنی انلاین بیاد نرو گیر رو میخرم یا یه چیزی شبیهش

 4. Avatar Ehsun Cheater

  داداش دمت گرم دیگه دستمون امد جریانش چیه من برم بخرم

 5. Avatar Agro

  عهههه شبیه ساز پرواز VR هم داره؟!!
  دیگه تنها چیزی که کم داره این بازی برجای دوقلوعه XD
  (*صدای خنده هی شیطانی در دورذست*)

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه