۵+۱ بازی بتمن برتر

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه

مقاله‌ی ۵+۱ برتر قبلی را به خاطر عرضه‌ی اسپایدرمن نوشته بودیم، ولی اگر پس از اسپایدرمن، سراغ رقیب اصلی‌اش در کمیک‌های دی‌سی نرویم، کمی نامردی کرده‌ایم. به همین دلیل هم ترتیب نوشتن یک مقاله‌ی دیگر با محوریت شخصیت بتمن را دادیم.

درست مثل فیلم‌های سینمایی بتمن، بازی‌های بتمن هم یک سه‌گانه‌ی شگفت‌انگیز دارند که چند سطح از دیگر بازی‌ها بالاتر قرار می‌گیرند.

قدمت بازی‌های اسپایدرمن از بتمن بیشتر است، ولی کیفیت بازی‌های دوره‌ی نینتندو و سگا بتمن، از بازی‌های اسپایدرمن آن نسل، بیشتر است.

بازی‌های بتمن زیادی مقابل‌مان بودند و انتخاب از بین آن‌ها راحت نبود. مثلا بدمان نمی‌آمد بازی «بتمن آغاز می‌کند» را هم در لیست‌مان جای دهیم، ولی نهایتا و مثل همیشه به پنج گزینه رضایت دادیم.

در ادامه می‌توانید لیست بازی‌های برتر بتمن را از نگاه ما ببینید و در بخش نظرات، از نبودن «شوالیه‌ی آرکام» در این لیست به ما شکایت کنید؛ بازی‌ای که برای حفظ تعادل، در لیست آن را جای نداده‌ایم؛ وگرنه باید سه گزینه از پنج انتخاب‌مان را به بازی‌های آرکام اختصاص می‌دادیم.

 

بازی Batman Returns۵. Batman: Returns (عرضه در سال ۱۹۹۲)

بازی «بتمن بازمی‌گردد» چند نسخه‌ی مختلف دارد و روی سگا و کامپیوتر و یکی دو کنسول دیگر هم عرضه شده، ولی مشخصا منظور ما نسخه‌ی سوپر نینتندو این بازی است که از دیدگاه همه، نسخه‌ی اصلی آن حساب می‌شود. برخلاف بازی نینتندو یا همان میکرو «بتمن» که بیشتر شبیه به یک بازی نینجایی معمولی بود و شخصیت اصلی آن هیچ یک از توانایی‌های بتمن را نداشت، بازی Batman: Returns به خوبی حس قدرتمند بودن بتمن را منتقل می‌کند.

از نظر روند، بازی «بتمن بازمی‌گردد» کاملا شبیه به شورش در شهر است. در محیطی دو بعدی از سمت چپ به سمت راست حرکت می‌کنید و در این میان پشت سر هم با دشمنان مختلف درگیر می‌شوید. نهایتا هم در پایان هر مرحله، یک غولآخر را شکست می‌دهید. تنوع مراحل بازی و طراحی آن‌ها عالی است و حتی در یک مرحله می‌توانید سوار بت‌موبیل شوید.

به عنوان یکی از متفاوت‌ترین و لذت‌بخش‌ترین بازی‌های بتمن، همیشه به خوبی می‌توانیم از Batman: Returns یاد کنیم.

بازی Batman Returns

 

بازی Batman A Telltale Series۴. Batman: The Telltale Series

در بیشتر لیست‌هایی که با عنوان «بهترین کمیک‌های تاریخ» نوشته می‌شوند، حداقل یکی دو کمیک بتمن جای دارند. بتمن ریشه در کمیک دارد و همه چیز این شخصیت، به خاطر قصه‌ی خوبش است. شرکت بازی‌سازی تعطیل شده‌ی «تل‌تیل گیمز» هم که کارش ساخت بازی‌های داستان-محور است، در قالب یک بازی ویدیویی قصه‌ای بسیار خوب از بتمن تعریف کرده است.

سازندگان بازی سریالی Batman: The Telltale Series از فرصتی که در اختیارشان گذاشته شده بود به خوبی استفاده کردند و قصه‌ای عجیب و غریب برای بتمن نوشتند؛ طوری که پیش‌زمینه‌ی داستانی این شخصیت را تغییر دادند و برخلاف تصور، نتیجه‌ی خوبی گرفتند.

بازی سریالی بتمن دیدگاه جدید و متفاوت خود را نسبت به شخصیت بتمن و خانواده‌ی او داشت و حتی یک جوکر متفاوت را هم نشان‌مان داد. این بازی صحنه‌های خوب هم کم نداشت که در کنار قصه‌ی جالبش، این بسته را کامل می‌کردند.

بازی سریالی بتمن موفقیت خوبی داشت؛ طوری که شرکت تل‌تیل فصل دوم آن‌ را هم ساخت.

بازی Batman A Telltale Series

 

بازی Lego DC Super Heroes 2۳. LEGO Batman 2: DC Super Heroes

بازی‌های لگو بتمن، بدون شک از بهترین‌های سری بازی‌های لگویی محسوب می‌شوند. لگو بتمن ۳ پایش را حسابی فراتر از شخصیت بتمن می‌گذارد و به جرات می‌توانیم بگوییم که درباره‌ی بتمن نیست؛ از آن طرف، لگو بتمن ۱ هم پیشرفت‌ها و وسعت شماره‌ی دوم را ندارد و کاملا می‌توانیم نتیجه‌گیری کنیم که بهترین بازی بتمن لگویی، لگو بتمن ۲ است.

لگو بتمن ۲ هم‌چنین اولین بازی لگویی بود که شخصیت‌های آن، حرف می‌زدند. تا پیش از لگو بتمن ۲، شخصیت‌های بازی‌های لگویی نهایتا یکی دو صدا از خودشان در می‌آوردند. لگو بتمن ۲ یک شهر بزرگ داشت که در آن آزادانه حرکت می‌کردید، پر از شخصیت‌های مختلف بود و قصه‌ای هم حول رابطه‌ی بتمن و سوپرمن تعریف می‌کرد؛ قصه‌ای که در عین بانمک و کودکانه بودن، بارها از فیلم‌هایی مثل «بتمن در برابر سوپرمن» و «لیگ عدالت» بهتر است.

شوخی‌های بانمکی بین بتمن و سوپرمن و اینکه این دو شخصیت در واقع نمی‌توانند با هم کار کنند در لگو بتمن ۲ پیدا می‌شود و دیگر کاراکترهای کمیک‌های دی‌سی هم نقش بزرگی در لگو بتمن ۲ دارند؛ از جوکر و هارلی کویین گرفته تا فلش و واندروومن و ریدلر و پنگوئن و اساس هر شخصیتی که در یک بازی بتمن باید وجود داشته باشد.

بازی Lego DC Super Heroes 2

 

بازی Batman: Arkham Asylum۲. Batman: Arkham Asylum

«تیمارستان آرکام» شروع سری شگفت‌انگیز بازی‌های «بتمن آرکام» و به اعتقاد جمعیت بسیاری، بهترین بازی بتمن است. استودیوی راک‌استدی، سازنده‌ی سه‌گانه‌ی بتمن آرکام، با ساخت «تیمارستان آرکام» به بهترین شکل ممکن بتمن را به تصویر کشید. در واقع جمعیتی از بهترین نویسندگان بتمن، کسانی که در ساخت کمیک‌های معروف بتمن و مجموعه‌ی انیمیشنی بتمن نقش داشتند، کنار هم آمدند تا «تیمارستان آرکام» را بسازند.

از نظر روند، بتمن کسانی که در ساخت کمیک‌های معروف بتمن و مجموعه‌ی انیمیشنی بتمن نقش داشتند، کنار هم آمدند تا «تیمارستان آرکام» را بسازند.

از نظر طراحی بازی، «بتمن: تیمارستان آرکام» شگفت‌انگیز است. بازی در سبک مترویدوانیا جای می‌گیرد؛ یعنی نقشه‌ای بزرگ و متصل به هم دارد که به مرور زمان بخش بخش آن را خودتان کشف می‌کنید و در بازی پیش می‌روید.

گوشه و کنار «بتمن: تیمارستان آرکام» پر است از ارجاعات ریز و درشت به کمیک‌های دی‌سی و مجموعه‌های مختلف بتمن؛ طوری که می‌توانید سطح علاقه‌ی تک تک سازندگان بازی به بتمن و دنیای دی‌سی را در هر بخش بازی درک کنید.

بتمن: تیمارستان آرکام بارها در طول بازی غافلگیرتان می‌کند و نه تنها یکی از بهترین بازی‌های بتمن، بلکه یکی از بهترین بازی‌های یکی دو دهه‌ی اخیر است.

بازی Batman: Arkham Asylum

 

بازی Batman Arkham City۱. Batman: Arkham City

تمام توصیف‌هایی که درباره‌ی «بتمن: تیمارستان آرکام» داشتیم را در نظر بگیرید و تا حد ممکن آن‌ها را پیشرفت دهید و نتیجه‌ی نهایی «بتمن: شهر آرکام» است.

سازندگان بازی، همه چیز تیمارستان آرکام را بهتر کردند و آن را گسترش دادند؛ طوری که به جرات می‌توان گفت «بتمن: شهر آرکام» یک بازی بی‌نقص است.

در عین حفظ ساختار سرگرم‌کننده و لذت‌بخش تیمارستان آرکام، شهر آرکام بزرگ‌تر و بهتر شده بود. نه تنها نقشه‌ی بازی بسیار بزرگتر شده بود، بلکه حتی جزییات داخل آن هم بیشتر شده بودند. سطح توجه به جزییات در شهر آرکام، حتی با اینکه وسعت بیشتری داشت، از تیمارستان آرکام بیشتر بود.

قصه‌ی بازی طولانی‌تر شده بود و بخش‌های مختلفی داشت و در هر بخش، به یک شخصیت و ضدقهرمان بتمن می‌پرداخت، ولی منسجم بود و نهایتا همه چیز را به هم ربط می‌داد.

سیستم مبارزه بهتر شده بود، طراحی مراحل شگفت‌انگیز بودند و یک مکانیک و یک گجت بلااستفاده در بازی وجود نداشت. حتی معماهای پخش شده در شهر هم بسیار خوب طراحی شده بودند.

سه‌گانه‌ی آرکام با «شوالیه‌ی آرکام» به پایان رسید و با اینکه این بازی از خیلی جهات، پایش را از شهر آرکام فراتر می‌گذاشت، اما بی‌مشکل هم نبود؛ طوری که کاملا معتقدیم که شهر آرکام بهترین بازی بتمن است.

بازی Batman Arkham City

 

بازی Injustice Gods Among Usانتخاب اضافه: Injustice: Gods Among Us

«بی‌عدالتی» یا همان Injusitce بهترین مکان برای تخلیه‌ی عقده‌های خود بر سر شخصیت‌های مختلف کمیک‌های دی‌سی است! طوری که می‌توانید بتمن را انتخاب کنید و یکی پس از دیگری، از قهرمان‌های دی‌سی گرفته تا ضدقهرمان‌های این کمیک‌ها را لت و پار کنید. با این حال، دلیل انتخاب Injustice به عنوان انتخاب اضافه‌ی بازی‌های بتمن ، تمرکز روی این شخصیت به عنوان مرکز داستان است.

بتمن است که در طول داستان، تمام اتفاقات را مدیریت می‌کند و جریان قصه به خاطر حرکات او پیش می‌روند. بتمن به عنوان یک رهبر در بی‌عدالتی رفتار می‌کند و قدرت خود را به خوبی نمایش می‌دهد.

ضربات و حرکات ویژه بتمن هم در مبارزات عالی از آب درآمده‌اند و به راحتی می‌توان Injustice را یکی از بهترین بازی‌های بتمن نامید.

بازی Injustice Gods Among Us

صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگ

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۴ دیدگاه
 1. ATabak

  یعنی چی بتمن ارکام نایت چی پس این که از همشون بهتره؟

 2. saeid_biologist

  قرار دادن بتمن به عنوان یک ابر قهرمان اشتباهه. بتمن یک کارآگاه پولدار و البته باهوشه. اگرچه بتمن دوستداشتنیه ولی اصلا شبیه به سوپرمن یا دیگر ابرقهرمانها نیست.

  1. Amir

   اتفاقا بتمن یک ابر قهرمان واقعیه چون داره بدون هیچ قدرتی مبارزه می‌کنه ولی سوپرمن که خودتون گفتین چندین قدرت عجیب قریب داره که اگه اونا نبودن الان سوپرمنی وجود نداشت

  2. مراد

   فکر کن بعد حرف بزن

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما