چگونه خورشید گرفتگی کامل در آمریکای جنوبی را آنلاین تماشا کنیم؟

۲۴ آذر ۱۳۹۹ | ۱۷:۴۰ ۲۹ آذر ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
خورشید گرفتگی کامل

تنها خورشید گرفتگی کامل امسال، امروز ۱۴ دسامبر ۲۰۲۰ (۲۴ آذر ۱۳۹۹) در آمریکای جنوبی روی می‌دهد و با وجود آنکه برای اغلب ساکنان کره‌ی زمین قابل مشاهده نخواهد بود اما به لطف ابزارهای آنلاین و انبوه سرویس‌های پخش زنده می‌توان آن را تماشا کرد.

با شیوع همه‌گیری کرونا، امسال حتی برای اغلب جویندگان کسوف هم فرصت مناسبی نیست تا به صورت مستقیم به تماشای پدیده‌ی نجومی خورشیدگرفتگی ۱۴ دسامبر ۲۰۲۰ بپردازند، اما پخش زنده از آمریکای جنوبی فرصت تماشای این رویداد را در اختیار همه می‌گذارد.

این خورشید گرفتگی در ساعت ۸:۳۳ صبح منطقه‌ی زمانی شرقی (۱۷:۰۳ به وقت تهران) آغاز شده و در ساعت ۱:۵۳ بعدازظهر (۲۲:۲۳ به وقت تهران) پایان می‌یابد. مدت زمان گرفت کامل حدود ۲ دقیقه و ۱۰ ثانیه است و مسیر باریک خورشید گرفتیگی آن از ساودرا (Saavedra) در شیلی به سالینا دل اِهه (Salina del Eje) در آرژانتین می‌رسد و در بقیه‌ی جاها از اقیانوس‌های اطلس و آرام می‌گذرد.

مسیر خورشیدگرفتگی 14 دسامبر 2020

مسیر خورشیدگرفتگی امروز
Credit: NASA

ناسا خورشید گرفتگی کامل ۲۰۲۰ در آمریکای جنوبی را به صورت آنلاین پخش می‌کند، و نمایش تصاویر از شیلی در ساعت ۹:۴۰ صبح منطقه‌ی زمانی شرقی (۱۸:۱۰ به وقت تهران) آغاز می‌شود. همچنین در ساعت ۱۰:۳۰ صبح منطقه‌ی زمانی شرقی (۱۹:۰۰ به وقت تهران)، ناسا توضیحات زنده‌ی رویداد را به زبان اسپانیایی خواهد داشت که هر دو از طریق وب‌سایت ناسا دردسترس است.

رصدخانه‌ی آنلاین اسلوه (Slooh Observatory) هم خورشید گرفتگی را با یک میهمانی ستاره‌ای که از ساعت ۹:۳۰ صبح منطقه‌ی زمانی شرقی (۱۸:۰۰ به وقت تهران) آغاز می‌شود دردسترس قرار می‌دهد که در صفحه‌ی فیس‌بوک این گروه هم پخش خواهد کرد. این پوشش رسانه‌ای در ساعت ۱۲:۴۵ بعد از ظهر (۲۱:۱۵) به پایان می‌رسد.

طی همکاری با مشارکت با مؤسسه‌ی اخترفیزیک دانشگاه کاتولیک پاپی شیلی، Slooh همچنین نماهایی از آتشفشان ویلاریکا (Volcán Villarrica) یکی از فعال‌ترین آتشفشان‌های شیلی را نشان می‌دهد اما این بار، فعالیت‌ها از بالا و با روایت توسط منجمان و متخصصان خورشیدگرفتگی نشان داده خواهد شد.

برخی پیج‌های نجومی در فیس‌بوک و اینستاگرام هم از پخش زنده‌ی این رویداد نجومی که به طور مستقیم در بسیاری کشورها از جمله ایران قابل رصد نیست، خبر داده‌اند.

خورشیدگرفتگی کامل بعدی در ۴ دسامبر سال ۲۰۲۱ (۱۳ آذر ۱۴۰۰) روی می‌دهد اما فقط برای مناطق قطب جنوب قابل مشاهده خواهد بود.

عکس کاور: طرحی گرافیکی از خورشید گرفتگی کامل سال ۲۰۱۹ بر فراز رصدخانه‌ی لاسیا در شیلی

Credit: M. Druckmüller, P. Aniol, K. Delcourte, P. Horálek, L. Calçada/ESO

منبع: Space

برچسب‌ها :
دیدگاه شما