اپلیکیشن شبکه اجتماعی ترامپ به‌زودی منتشر می‌شود

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه

طبق فهرستی که در اپ استور منتشر شده، شبکه اجتماعی جدید «دونالد ترامپ»، رییس جمهور سابق آمریکا به نام Truth Social، در تاریخ ۲۱ فوریه (۲ اسفند ماه) برای کاربران iOS در دسترس قرار خواهد گرفت. جالب است بدانید که ۲۱ فوریه در آمریکا روز رییس جمهور نام‌گذاری شده است. این اپلیکیشن توسط گروه رسانه و فناوری (TMTG) و شرکت رسانه‌ای جدید ترامپ به رهبری نماینده‌ی سابق ایالات متحده آمریکا یعنی «دوین نونز» ساخته شده است.

اپلیکیشن Truth Social بر اساس اسکرین‌شات‌های موجود در اپ استور اپل، بسیار شبیه به پلتفرم توییتر است. صفحه‌ی پروفایل نشان داده شده در یک اسکرین‌شات از شباهت عجیب این اپلیکیشن به توییتر خبر می‌دهد و به نظر می‌رسد پست‌ها حاوی آیکون‌هایی برای پاسخ‌ها، ری‌توییت‌ها و اشتراک‌گذاری هستند. اپلیکیشن Truth Social ترامپ در صفحه‌ی توضیحات خود آورده هر پستی که کاربران آن را در این پلتفرم منتشر می‌کنند و همچنین ری‌توییت‌های آن را هم به‌عنوان یک حقیقت تلقی می‌کند.

شباهت طراحی پلتفرم Truth Social ترامپ با توییتر به هیچ عنوان تصادفی نیست. توییتر سال‌ها شبکه‌ی اجتماعی محبوب ترامپ بود، تا اینکه او در ژانویه ۲۰۲۱ و مدت کوتاهی پس از شورش ۶ ژانویه در ساختمان کنگره آمریکا برای همیشه از توییتر طرد شد. در ماه می (خرداد ماه)، او وبلاگی را راه‌اندازی کرد که اساسا یک وبلاگ بود که در آن کامنت‌های طولانی خود در توییتر را منتشر می‌کرد، اما تقریبا به اندازه حساب توییتری سابق او محبوب نبود و کمتر از یک ماه پس از معرفی آن بسته شد. کاربران در این وبلاگ قادر به لایک کردن پست‌های دلخواه خود بودند و می‌توانستند آن‌ها را در توییتر و فیسبوک به اشتراک بگذارند ولی بخشی برای جواب دادن به این پست‌ها وجود نداشت.

ترامپ در ماه اکتبر در تلاش برای بازگرداندن حساب کاربری خود از توییتر شکایت کرد. در متن این شکایت آمده بود که توییتر تا حد زیادی از قدرت و کنترل خود بر گفتمان سیاسی در این کشور استفاده می‌کند که این رفتار توییتر از لحاظ تاریخی بی‌سابقه است و برای باز کردن بحث‌های دموکراتیک امری خطرناک به حساب می‌آید. با این حال شکی نیست که ترامپ از صفحه‌ی توییتر خود برای اعلام تصمیمات مربوط به سیاست پرسنل‌ها (اغلب سازمان‌ها و افراد درگیر)، انتقاد از دشمنان سیاسی و انتشار اطلاعات نادرست درباره‌ی نتایج انتخابات استفاده کرده است.

مشخص نیست که آیا در ۲۱ فوریه نسخه‌ی وب یا اندروید این اپلیکیشن برای کاربران در دسترس خواهد بود یا نه. اگر در حال حاضر از وب‌سایت Truth Social بازدید کنید، فقط یک گزینه برای پیش‌سفارش رایگان این اپلیکیشن در اپ استور وجود دارد. ترامپ پس از اعلام این خبر و اعلام همکاری با گروه Digital World Acquisition Group برای تأسیس شرکتی در شهر میامی در مصاحبه‌ای گفت: «من شبکه‌ی اجتماعی و گروه رسانه‌ و فناوری خودم را برای مقابله با استبداد غول‌های بزرگ فناوری ایجاد کرده‌ام. ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که طالبان در توییتر حضور دارند، اما رییس‌جمهور محبوب شما از شبکه‌های اجتماعی طرد شده است.»

اپلیکیشن Truth Social

دونالد ترامپ به‌عنوان بخشی از بیانیه‌ی ماه دسامبر درباره‌ی مشارکت TMTG با سایت اشتراک‌گذاری ویدیوی رامبل (که فناوری ویدئو و پخش ویدئو را برای Truth Social ارائه می‌کند) اعلام کرد که اپ Truth Social قبلا به صورت بتا برای گروه اندکی از کاربران آزمایش شده و به‌زودی در دسترس عموم قرار می‌گیرد. با این حال اما خبر اپلیکیشن Truth Social، حواشی زیادی را به همراه داشته است.

اپ Truth Social با استفاده از کد منبع Mastodon (یک شبکه اجتماعی میکروبلاگینگ) ساخته شده اما در ماه اکتبر Mastodon بیانیه‌ای را منتشر کرد مبنی بر اینکه اپ Truth Social مجوز نرم‌افزار Mastodon را نقض می‌کند، زیرا مسؤولان TMTG با ادعای اختصاصی بودن کد منبع این نرم‌افزار، آن را در دسترس عموم قرار نمی‌دهند. با آغاز به کار این اپ در نهایت باید دید که دیگر پلتفرم‌های محبوب و به طور ویژه توییتر، چه واکنشی به آن نشان خواهند داد.

منبع: TheVergeبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما