TSMC از نیمه‌ی دوم ۲۰۲۲ تولید تراشه‌های ۳ نانومتری را آغاز می‌کند

۲۶ فروردین ۱۴۰۱ | ۲۳:۴۰ ۲۷ فروردین ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
3 نانومتری

شرکت TSMC که بزرگ‌ترین سازنده‌ی تراشه‌های موبایل محسوب می‌شود و تمام تراشه‌های اپل را تولید می‌کند، به تازگی اعلام کرده که در نیمه‌ی دوم سال ۲۰۲۲ تولید انبوه تراشه‌های ۳ نانومتری را آغاز می‌کند. این یعنی همانطور که انتظار داشتیم، اپل در سال ۲۰۲۳ می‌تواند برای محصولات خود از تراشه‌های ۳ نانومتری بهره ببرد.

بر اساس گزارش سایت DigiTimes، شرکت TSMC ساخت تراشه‌های ۳ نانومتری را در ابتدا با تولید ماهانه‌ی ۳۰ تا ۳۵ هزار ویفر آغاز می‌کند. سال گذشته یکی از خبرگزاری‌ها اعلام کرد که اپل در سال ۲۰۲۲ از یک آیپد مبتنی بر تراشه‌ی ۳ نانومتری رونمایی خواهد کرد. همچنین در گزارش DigiTimes هم آمده که اپل ابتدا برای آیپد از این تراشه استفاده خواهد کرد ولی در این گزارش به نام مدل آیپد موردنظر یا زمان عرضه‌ی آن اشاره‌ای نشده است.

3 نانومتری

باید خاطرنشان کنیم اپل طی سال‌های فعالیت خود فقط یک بار تراشه‌ی جدید را ابتدا در آیپد قرار داده است. همانطور که احتمالا می‌دانید این شرکت معمولا گوشی‌های خود را با تراشه‌ی جدید معرفی می‌کند. اما در سال ۲۰۲۰ نسل چهارم آیپد ایر با چیپست A14 معرفی شد و همین اقدام تعجب کاربران زیادی را برانگیخت. در هر صورت فارغ از تصمیم اپل در این رابطه، گفته می‌شود این شرکت در سال ۲۰۲۳ تعداد زیادی از محصولات خود را با تراشه‌های ۳ نانومتری راهی بازار خواهد کرد. در همین زمینه می‌توانیم به چیپست‌های M3 و A17 اشاره کنیم که به احتمال زیاد مبتنی بر فناوری ۳ نانومتری TSMC خواهند بود.

گفتنی است پیشرفت فناوری ساخت تراشه‌ها به معنای بهبود عملکرد و کاهش مصرف انرژی است. در نتیجه تراشه‌های موردنظر در کنار ارائه‌ی عملکرد بهتر، انرژی کمتری را مصرف می‌کنند که منجر به افزایش عمر باتری می‌شود. طبق اعلام شرکت TSMC، تراشه‌های ۳ نانومتری در مقایسه با مدل‌های ۵ نانومتری حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد از عملکرد بهتری بهره می‌برند و مصرف انرژی آن‌ها حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد کمتر است.

اپل تنها مشتری مهم TSMC نیست و این شرکت تایوانی با بسیاری از شرکت‌ها نظیر کوالکام، مدیاتک و اخیرا اینتل هم همکاری می‌کند. طبق آخرین گزارش‌های منتشر شده، TSMC حدود ۵۲ درصد از سهم بازار تراشه‌های موبایل را در اختیار دارد. این در حالی است که سامسونگ رتبه‌ی دوم این بازار یعنی سامسونگ فقط حدود ۱۸ درصد از این بازار مهم را در اختیار گرفته است. از سوی دیگر اوضاع برای سامسونگ چندان بر وفق مراد نیست زیرا مدیران کوالکام از کیفیت پایین ساخت اسنپدراگون ۸ نسل ۱ راضی نیستند و به همین خاطر تولید مدل پلاس این تراشه را به TSMC سپرده‌اند. این یعنی طی ماه‌های آینده احتمالا شاهد افزایش سهم بازار TSMC خواهیم بود.

3 نانومتری

در رابطه با عدد استفاده شده برای فناوری ساخت تراشه‌ها هم باید بگوییم که هر چقدر عدد مربوط به فناوری ساخت گوشی کمتر باشد، شرکت‌ها می‌توانند در یک محدوده‌ی مشخص تعداد بیشتری ترانزیستور تعبیه کنند. هر چقدر هم تعداد ترانزیستورهای یک تراشه بیشتر باشد، قادر به انجام پردازش‌های بیشتری خواهد بود و در نتیجه‌ قدرتمندتر محسوب می‌شود. شرکت‌های سازنده‌ی تراشه‌ها برای اینکه بهبود فناوری ساخت را بهتر نشان بدهند، از واحد نانومتر استفاده می‌کنند. اما بسیاری از کاربران نمی‌دانند که این واحد صرفا یک اصطلاح بازاریابی است. به همین خاطر لزوما پردازنده‌های ۷ نانومتری AMD بهتر از پردازنده‌های ۱۰ نانومتری اینتل نیستند زیرا هرکدام از این شرکت‌ها برای استفاده از این اصطلاح از معیارهای متفاوتی استفاده می‌کنند.

اما واقعیت این است که فناوری ساخت تراشه‌های ۳ نانومتری TSMC بهتر از تراشه‌های ۵ نانومتری این شرکت است و چنین اصطلاحی صرفا برای نشان دادن تفاوت بین فناوری ساخت تراشه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما تا فقط چند سال دیگر شماره‌ی استفاده شده برای فناوری ساخت به عدد یک می‌رسد و به همین خاطر شرکت‌ها برای نشان دادن تفاوت فناوری‌های ساخت باید از رویکرد متفاوتی استفاده کنند.

منبع: Macrumors

برچسب‌ها :
دیدگاه شما