آشنایی با انواع شانه؛ بررسی ۱۰ مدل مختلف شانه‌ی مو

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۰ دقیقه
زنی موهای بلوند خود را شانه می‌کند

شانه‌ها ابزارهایی ضروری برای حفظ موهای سالم و زیبا هستند. آن‌ها در اشکال و اندازه‌های مختلف وجود دارند و هر کدام برای هدف خاصی طراحی شده‌اند. هنگام انتخاب شانه‌ی مناسب برای موهای خود، مهم است که نوع مو و مدل مویی را که می‌خواهید به دست آورید در نظر بگیرید. در این مقاله، راهنمایی جامع برای آشنایی با انواع شانه و بهترین کاربردهای هر یک از آن‌ها برای انواع مو را می‌خوانید.

آشنایی با انواع شانه بر اساس جنس آن‌ها

انواع شانه‌ی سر

شانه‌ها را می‌توان بر اساس جنس ماده‌ی سازنده و شکل آن‌ها دسته‌بندی کرد. انواع برس و شانه بر اساس جنس ماده‌ی سازنده‌ی آن‌ها به ۴ دسته‌ی اصلی تقسیم می‌شوند.

۱. برس و شانه‌ی پلاستیکی

پس از آشنایی با انواع شانه و برس از جنس پلاستیک، احتمالا متوجه خواهید شد که این نوع برس و شانه سبک وزن و مقرون به صرفه هستند. شانه‌های پلاستیکی برای موهای صاف و ظریف مناسب هستند. به همین علت، معمولا انواع شانه مو مردانه از جنس پلاستیک ساخته می‌شوند. بااین‌حال، ممکن است این نوع شانه‌ها باعث شکستگی موها شوند.

۲. شانه‌ها و برس‌های فلزی

این نوع شانه و برس هم برای موهای صاف و ظریف مناسب است و دوام و ماندگاری طولانی دارد. با وجود این، ممکن است هنگام استفاده شانه‌ی فلزی همراه با ابزارهای حرارتی به موها آسیب برسد.

۳. شانه و برس چوبی

یک مدل شانه‌ی چوبی

این نوع برس و شانه اثر ملایمی روی مو و پوست سر دارد، روغن‌های طبیعی را جذب می‌کند و به توزیع یکنواخت آن‌ها کمک می‌کند. برس‌ها و شانه‌های چوبی برای موهای مجعد و وز مناسب هستند.

۴. برس ساخته شده از موهای طبیعی گراز

برس‌هایی که از موهای طبیعی گراز ساخته می‌شوند به توزیع روغن‌های طبیعی مو و ایجاد ظاهری درخشان و صیقلی برای موها کمک می‌کنند. این مدل برس هم برای انواع مو به ویژه موهای مجعد و وز مناسب است.

دسته‌بندی انواع برس و شانه بر اساس شکل آن‌ها

وسایل آرایشگری در پس زمینه‌ی صورتی

شانه‌ها و برس‌ها در اشکال و اندازه‌های مختلفی ساخته می‌شوند. آشنایی با انواع شانه و استفاده درست از آن‌ها به شما کمک می‌کند تا موهای لطیف و درخشان داشته باشید. از آنجایی که همه‌ی شانه‌ها و برس‌ها یکسان ساخته نمی‌شوند، باید ابزاری را انتخاب کنید که با ساختار و ضخامت موهای شما هماهنگ باشد.

شانه‌ی همه منظوره

اگر فقط یکی از انواع مختلف شانه را در کشوی برس‌های خود داشته باشید، احتمالا آن شانه یک شانه‌ی همه منظوره است. این شانه با اندازه‌ی متوسط بری موهای ظریف تا متوسط مناسب است و می‌توان آن را برای موهای مردانه، زنانه و کودکانه به کار برد.

شانه‌های همه منظوره در اندازه‌ها، رنگ‌ها و از جنس مواد مختلف تولید می‌شوند. از سوی دیگر، انواع ۱۷ سانتی‌متری این شانه‌ها دو طرف دارند. یک طرف آن‌ها با دندانه‌های پهن برای باز کردن گره موها و طرف دیگر برای شانه کردن سریع موها مناسب است. دندانه‌های ریز این شانه‌ها برای کارهای دقیق‌تر مانند نهایی کردن مدل موها هنگام چیدن آن‌ها نیز به کار می‌رود.

شانه‌ی دندانه پهن

چند مدل شانه

علاوه بر شانه‌ی همه منظوره فقط شانه‌ی دندانه پهن با دندانه‌هایی با فاصله‌ی زیاد و محکم است که عمدتا برای باز کردن گره موها به کار می‌رود. از آنجایی که دندانه‌های این شانه از یکدیگر فاصله‌ی بسیاری دارند، ظریف‌ترین گره‌های مو را از بین نمی‌برند اما برای شانه‌ کردن موهای خیس ایده‌آل است. شانه‌ی دندانه پهن در مقایسه با شانه‌ی دندانه ظریف، به طرز قابل توجهی لابه‌لای موهای شما گیر می‌کند و باعث کشیده شدن آن‌ها می‌شود.

اگر می‌خواهید از این نوع شانه به روشی جدید استفاده کنید، با شانه‌ی دندانه پهن زیر دوش موهای خود را شانه بزنید. همچنین، می‌توانید پس از استفاده از نرم‌کننده‌ی مو از این مدل شانه استفاده کنید تا به پخش شدن یکنواخت نرم‌کننده در تمام تارهای موی خود کمک کنید.

شانه مو حالت مدل 70704

شانه‌ی دم باریک

یکی دیگر از شانه‌هایی که ممکن است آن را زیاد دیده باشید، شانه‌ی دم باریک است. این شانه معمولا در سالن‌های آرایشی یا آرایشگاه‌ها به کار می‌رود. این شانه برخلاف انواع شانه، دم باریکی دارد و بسیار نازک‌تر و ظریف‌تر از سایر شانه‌ها است. شانه‌ی دم باریک با جدا و دسته کردن موها در صورت نیاز به حالت‌بخشی موها کمک می‌کند. استفاده از این شانه سریع و ساده است و باید آن را یکی از انواع شانه حالت دهنده مو دانست.

شانه‌ی دندانه ظریف

دندانه‌های یک شانه‌ی دندانه ظریف بسیار نزدیک به هم هستند. آن‌ها معمولا نازک‌ترند و نسبت به شانه‌های دندانه پهن دوام کمتری دارند. افرادی که موهای عالی دارند باید از این شانه استفاده کنند چون می‌تواند به راحتی گره‌های مو را از بین ببرد. در صورتی که موهای ضخیم یا مجعدی دارید، ممکن است نیازی به اضافه کردن این شانه به مجموعه‌ی شانه‌ها و برس‌های خود نداشته باشید. علاوه‌براین، فقط زمانی از یک شانه‌ی دندانه ریز استفاده کنید که بیشتر گره‌ها از روی موهای شما باز شده باشند. در این صورت، می‌توانید از این شانه برای بهبود ظاهر موهای خود استفاده کنید و هر رشته از موها را به درستی مرتب کنید.

شانه‌ی جیبی

هر شانه‌ی همه منظوره‌ای که دندانه‌های ظریف یا پهنی دارد، اگر به اندازه‌ی کافی کوتاه باشد و در جیب شما جا بگیرد، به عنوان شانه‌ی جیبی شناخته می‌شود. این شانه یکی از مهم‌ترین انواع شانه مو مردانه است. مردانی که می‌خواهند مدل موهای خود را در طول روز ثابت نگه دارند می‌توانند از شانه‌ی جیبی استفاده کنند.

همان‌طور که از نام این شانه مشخص است، زنان نیز می‌توانند آن را در جیب کیف خود حمل کنند. این مدل شانه به راحتی در بیشتر کیف‌های پول یا جیب‌های زیپ‌دار جا می‌شود. علاوه‌براین، شانه‌های جیبی اغلب ضخیم و محکم هستند. به این ترتیب، اگر خم شوند به سادگی نمی‌شکنند.

ست شانه مو سافاری کد 31282 بسته 10 عددی

شانه‌ی ضد شپش

احتمالا پیش از آشنایی با انواع شانه این نوع شانه را می‌شناخته‌اید چون بیشتر ما در دوران کودکی از آن استفاده کرده‌ایم. شانه‌ی ضد شپش که دارای یک دسته‌ی شکننده و دندانه‌های ظریف دوطرفه است، به بیرون کشیدن شپش در هنگام شانه کردن مو کمک می‌کند. این شانه به از بین بردن به‌موقع و دقیق تخم شپش و شپش کمک می‌کند.

برس و شانه‌ی شامپوی موی مرطوب

زنی در حال شانه کردن موی خود

اغلب به ما هشدار داده‌اند که موهایمان را در حالت خیس شانه نکنیم. اگر از حمام خارج شده‌اید، پیش از شانه کردن موها آن‌ها را به حالت نیمه‌خشک دربیاورید. البته، برای شانه کردن موهای مرطوب می‌توانید از شانه یا برس شامپوی موهای مرطوب هم استفاده کنید. این شانه یا برس‌ها دندانه‌های پهنی دارند و به کسانی که می‌خواهند بلافاصله پس از شامپو زدن به موهای خود گره موها را باز کنند عالی هستند.

شانه‌ی چنگکی

به این نوع شانه شانه‌ی چنگکی گفته می‌شود چون دندانه‌های آن از یکدیگر فاصله‌ی زیادی دارند و ضخیم هستند. شانه‌های چنگکی برای خانم‌هایی که موهای ظریف و حساسی دارند یا موهایشان دچار ریزش شده یا آن‌هایی که دوست دارند هر روز موهای خود را با شانه‌ای سبک آراسته کنند، بهترین و عالی‌ترین نوع شانه است. همچنین، می‌توانید در کمترین زمان، بدون احساس درد یا فشار آوردن به پوست سر، موهای خود را با سرعت و سهولت شانه کنید.

شانه مو حالت مدل NEW2019/001

شانه‌ی آرایشگری

افراد زیادی این شانه را در خانه ندارند مگر اینکه بخواهند موهای خود یا یکی از عزیزانشان را به طور مرتب کوتاه کنند. از آنجایی که معمولا این نوع شانه در یک طرف دندانه‌های پهن و در طرف دیگر دندانه‌های ظریفی دارد، به شانه‌های همه منظوره شباهت دارد. از سوی دیگر، دندانه‌های این نوع شانه بسیار کوتاه‌تر از شانه‌های معمولی است. به این ترتیب، آرایشگر می‌تواند بدون آسیب رساندن به سر موهای افراد را کوتاه‌تر کند. در برخی مواقع، این شانه‌ها انتهای مخروطی شکل دارند و آرایشگر را هنگام بریدن موهای دور گوش یا پشت گردن هدایت می‌کنند. این ویژگی را سایر انواع شانه ندارند.

برس یا شانه‌ی گره‌گشا

یک برس یا شانه یا دندانه‌های پهن می‌تواند به باز کردن موهای خیس و دارای رطوبت کمک کند اما اگر می‌خواهید این کار را با آرامش بیشتری انجام بدهید، جایگزین دیگری هم دارید. دندانه‌های شانه‌ی گره‌گشا ضخیم‌تر هم هستند و با یکدیگر فاصله‌ی زیادی دارند. بااین‌حال، بسیاری از این مدل شانه‌ها دو ردیف دندانه دارند تا گره‌های بیشتری را در زمان کمتری باز کنند.

شانه مو مدل دم باریک فلزی

شانه‌ی پیک

شانه‌ی پیک موی فر یا شانه‌ی پوش مو نوعی شانه‌ی مخصوص است که برای افرادی که به طور مرتب موهای خود را حالت می‌دهند بهترین گزینه محسوب می‌شود. این شانه به بلند کردن قسمتی از مو و نگهداری آن برای ایجاد مدل‌های مختلف مو کمک می‌کند. شانه‌ی پیک دندانه‌های بزرگ و دسته‌ای کوتاه دارد که مدیریت و حالت دادن سریع مو را ساده‌تر می‌کند. اگر موهایتان مجعد و ضخیم است شانه‌ی پیک می‌تواند بهترین دوست شما باشد.

برس تیزینگ

تجهیزات آراستن مو

برس تیزینگ یکی از انواع برس مو است که به امتحان کردن مدل‌های مختلف روی موهای وز و نامرتب کمک می‌کند. همان‌طور که از نام این برس مشخص است، این برس ابزاری تخصصی محسوب می‌شود و برای بلند کردن و بریدن بخش‌ها یا قسمت‌هایی از مو در طول فرایند نظافت مو به کار می‌رود.

علاوه‌براین، اگر موهای نازکی دارید و می‌خواهید موهایتان را بلند کنید و پرپشت و پرپیچ‌وتاب نشان دهید، این برس می‌تواند یک ابزار فوق‌العاده مؤثر برای شما باشد.

شانه مو کد 01 مجموعه 10 عددی

برس مو بالشتک

برس موی بالشتک یک پایه‌ی بیضی‌شکل با سطح بالشتکی پر شده از هوا دارد که آرایشگران حرفه‌ای از آن در موارد مختلف استفاده می‌کنند. این برس یک ابزار عالی برای آرایش روزانه‌ی مو است چون طرحی فشرده دارد و در دست گرفتن آن راحت است. برس بالشتکی زمانی به کار می‌رود که باید موهای خشک و گره‌خورده خود را فورا صاف کنید. علاوه‌براین، اگر موهای شما دارای الکتریسیته‌ی ساکن باشند، این مدل برس می‌تواند به طرز مؤثری الکتریسیته‌ی ساکن در موهای شما را جذب کند. همچنین، در صورتی که موهای شما مستعد وز شدن و ایستایی هستند، این مدل شانه ممکن است همان چیزی باشد که به آن نیاز دارید.

شانه‌ی دم سنجاقی

این شانه به شانه‌ی دم باریک شباهت دارد. بااین‌حال، تفاوت میان شانه‌ی دم سنجاقی و شانه‌ی دم باریک در این است که دسته‌ی اولی به طرز قابل توجهی نازک‌تر و ظریف‌تر است. اگر می‌خواهید موهای خود را دقیقا از هم جدا کنید، شانه‌ی دم سنجاقی ایده‌آل است. اگر از اتوی صاف‌کننده‌ی مو استفاده می‌کنید، این مدل شانه می‌تواند به صاف کردن موهایتان کمک کند.

شانه‌ی دم سنجاقی به شما کمک می‌کند تا روی موهای خود به صورت بخش به بخش کار کنید و مطمئن شوید که هیچ موی سرگردانی باقی نمی‌ماند. به‌علاوه، از ضربه زدن تصادفی به پوست سر جلوگیری می‌شود. در صورتی که می‌خواهید موهای خود را به صورت بیگودی بپیچید، شانه‌ی دم سنجاقی به شما کمک می‌کند تا مقدار مناسبی از مو را برای هر لایه و سایر کارهای مربوط به مو مانند رنگ کردن آن جمع کنید. درست مانند شانه‌های مختلف، شانه‌ی دم سنجاقی هم مقرون به صرفه است و می‌توانید آن را به راحتی تهیه کنید.

ست شانه مو سافاری کد 31282 بسته 10 عددی

شانه‌ی دم موشی

دسته تنها چیزی نیست که شانه‌های دم موشی دارند. دسته‌ی بلند و باریک، برش‌های موی شما را شکل می‌دهد و صاف می‌کند. از دسته‌ی شانه‌ی دم موشی برای جدا کردن موهای خود در کنار یا در امتداد مرکز سر استفاده کنید تا همیشه از نتیجه‌ی کار راضی باشید. علاوه‌براین، این مدل شانه دندانه‌های ریزی دارد که بخش بخش کردن موها و شانه کردن آن‌ها را ساده می‌کند. ممکن است شانه‌های دم موشی را به این دلیل خریداری کنید که به راحتی در دسترس هستند و ظاهر زیباتری دارند یا قیمت آن‌ها ارزان است. هم مردان، هم زنان و هم کودکان می‌توانند از این شانه‌ها استفاده کنند.

شانه‌ی حالت‌دهنده

زنی به آینه نگاه می‌کند و موی خود را شانه می‌کند.

بدون نام بردن از شانه‌ی حالت‌دهنده، راهنمایی برای آشنایی با انواع شانه کامل نخواهد شد. اگر می‌خواهید برای نظافت موها ابزارهای متنوعی داشته باشید، باید شانه یا برس حالت‌دهنده را هم در مجموعه شانه‌های خود داشته باشید.

کلام آخر

شانه‌ها بر اساس شکل و ماده‌ی سازنده‌ای که دارند، به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. آشنایی با انواع شانه به شما کمک می‌کند تا هر یک از برس‌ها و شانه‌ها را برای مقاصد مناسبی به کار ببرید. انواع مختلف شانه‌ها و برس‌ها برای موهای مختلف مناسب هستند. بنابراین، پیش از انتخاب و خرید هر یک از انواع شانه و برس باید هدف خود از استفاده از آن‌ها را بدانید. به عنوان مثال، شانه‌هایی که برای حالت دادن موها به کار می‌روند با شانه‌هایی که می‌توانند گره موها را باز کنند، متفاوت هستند. به همین علت، برای خرید شانه و برس مناسب باید نیازهای مو، جنس مو یا هدف خود از استفاده از برس و شانه را مشخص کنید.

منبع: myhubble, homequirerبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما