انواع چاقوی آشپزخانه و کاربردهای آن‌ها

۱۱ آذر ۱۳۹۹ | ۱۱:۰۰ ۲۴ آذر ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
انواع چاقوهای آشپزخانه و کاربردهای آن‌ها

بسیاری از کارهای برش در آشپزخانه با یک چاقوی خوب، به راحتی امکان‌پذیر است. گفته شده تیغه‌ای که به طور خاص برای یک هدف خاص طراحی شده است، می‌تواند سهولت و دقت بیشتری را در برش ایجاد کند. چاقوهای مناسب، شما را به آماده‌سازی غذا با خلاقیت بیشتر ترغیب می‌کند. هدف این مقاله معرفی محبوب‌ترین چاقوهای آشپزخانه و کاربردهای آن‌ها است. شما خواهید آموخت که چه نوع چاقوهایی را باید در مجموعه چاقوهای آشپرخانه‌ی خود داشته باشید.

احتمالا بیش از چندین نوع مختلف چاقوی آشپزخانه وجود دارد که بعضی از آن‌ها همه کاره هستند و برخی دیگر برای یک کاربرد خاص طراحی شده‌اند. چاقوهای معرفی شده در این مقاله، محبوب‌ترین چاقوها برای انجام روزانه‌ی پخت و پز و سرو غذا هستند. این‌ها نمونه‌هایی هستند که هسته‌ی مجموعه‌های چاقوی آشپزی خانگی و حرفه‌ای را تشکیل می‌دهند.

۱. چاقوی سرآشپز

چاقوی سرآشپز یکی از انواع چاقوهای آشپزخانه است

این یکی از مهم‌ترین چاقوهای آشپزخانه در آشپزخانه‌ی شما است. چاقوی سرآشپز به طور معمول دارای یک تیغه پهن است که به سمت بالا تا یک نقطه‌ مخروطی شده که به آن اجازه می‌دهد تا برای چرخش سریع به عقب و جلو حرکت کند. طول این چاقو می‌تواند در هر جایی بین ۱۵ تا ۳۰ سانتی‌متر باشد. اندازه‌ی این چاقو اغلب با توجه به بزرگ بودن دست آشپز انتخاب می‌شود.

برای افزایش کارایی و دوام بیشتر این چاقوی پرکابرد در آشپزخانه، معمولا قسمت انتهایی تیغه‌ی آن داخل دسته قرار گرفته و کل طول و عرض دسته را بر می‌گیرد. چاقوی سرآشپز را می‌توان تقریبا برای هر کار برش در آشپزخانه، از برش مرغ گرفته تا خرد کردن هویج، به کار برد. به همین دلیل این یک چاقوی ضروری در مجموعه چاقوهای آشپزخانه است.

۲. چاقوی سانتوکو

چاقوی سانتوکو یکی از انواع چاقوهای آشپزخانه است

چاقوی سانتوکو (Santoku) نسخه‌ی ژاپنی چاقوی سرآشپز سبک غربی است. کمی کوتاه و نازک‌تر است و بعضی از آشپزها به جای چاقوی سرآشپز از آن استفاده می‌کنند، به‌خصوص کسانی که تیغه‌ی سبک را ترجیح می‌دهند. سانتوکو به معنای «سه فضیلت» است که در اینجا کاربرد برش زدن، خرد کردن و ریز کردن را شامل می‌شود. این چاقو همه کاره است و تقریبا همه‌ی کارهایی که یک چاقوی معمولی می‌تواند انجام دهد را انجام می‌دهد. به دلیل تیغه‌ی صاف، روی صفحه‌ی برش تاب نمی‌خورد و برای خرد کردن سبزیجات انتخاب مناسبی است.

سانتوکو گاهی با لبه‌ی توخالی ساخته می‌شود. گودی‌های موجود در طول تیغه باعث می‌شود تا گوشت، ماهی و سایر مواد نرم و سخت بدون چسبیدن به آن و کاهش سرعت و دقت برش، خرد شوند یا برش بخورند.

۳. چاقوی کاربردی

چاقوی کاربردی یکی از انواع چاقوهای آشپزخانه است

طول این چاقو بین ۱۰ تا ۱۷ سانتی‌متر است و معمولا برای برش موادی که برای چاقوی سرآشپز خیلی کوچک است، استفاده می‌شود. برای خرد کردن یا برش دادن مواد درشت مناسب نیست، اما تیغه‌ی باریک و نوک کوچک آن اجازه می‌دهد تا کارهایی مانند برش‌های نازک‌تر و یا فیله کردن را حتی بهتر از چاقوی سرآشپز انجام دهد.

۴. قیچی آشپزخانه

قیچی آشپزخانه یک ابزار برای برش مواد غذایی

اگرچه قیچی از نظر فنی در دسته‌ی چاقوهای آشپزخانه نیست، اما می‌توان از آن به جای چاقو استفاده کرد. قیچی آشپزخانه یک قیچی با تیغه‌های ضخیم و محکم برای برش مواد غذایی مختلف است. این ابزرا برای خرد کردن سبزیجات، تکه کردن مرغ، برش میگو و بسیاری دیگر از کارهای برش مفید است. برای بسیاری از آشپزهای خانگی، قیچی آشپزخانه برای برش دادن پیتزا استفاده می‌شود. تیغه‌های این قیچی، معمولا نازک و ضعیف هستند.

۵. چاقوی استخوانی

چاقوی استخوانی یکی از انواع چاقوهای آشپزخانه است

چاقوی استخوانی همان‌طور که از نامش پیداست برای جدا کردن گوشت و ماهی از استخوان استفاده می‌شود. طول چاقوهای استخوانی به طور معمول حدود ۸ تا ۲۰ سانتی‌متر است که عرض تیغه‌ی آن‌ها کمی متفاوت است. تیغه‌های این چاقو سه نوع انعظاف‌پذیر(که برای جدا کردن گوشت ماهی و مرغ مناسب است)، نیمه سفت و سفت دارند که تیغه‌ی سفت به دلیل اینکه دقت در برش را افزایش می‌دهد، بیشتر بین آشپزها محبوب است.

۶. چاقوی نان

چاقوی مخصوص نان یکی از انواع چاقوهای آشپزخانه است

از چاقوی نان برای برش نان، کیک و گاهی گوشت، مرغ و غذاهای دریایی استفاده می‌شود. این چاقو به گونه‌ای طراحی شده است که به شما امکان می‌دهد نان را بدون فشار دادن یا له شدن، برش بزنید. چاقوی نان برای برش تکه‌های بزرگ غذا هم ساخته شده است و طول آن می‌تواند بین ۱۷ تا ۲۵ سانتی‌متر باشد. تیغه‌ی آن باریک و مستقیم و همیشه دندانه‌دار است و در امتداد آن دندانه‌های بزرگی وجود دارد.

۷. ساطور

ساطور یکی از انواع چاقوهای آشپزخانه است

ساطور معمولا جزء بزرگترین و سنگین‌ترین چاقوهای آشپزخانه است. این چاقو دارای یک تیغه‌ی بزرگ، سنگین و پهن است و این طرح به شما امکان می‌دهد که استخوان‌ها، گوشت و مواد سفت و ضخیم مانند کدو تنبل را به‌راحتی خرد کنید. ساطور همچنین با داشتن تیغه‌ای پهن و سنگین برای کوبیدن و خرد کردن گوشت، مرغ، ماهی و  سیر ایدئال است.

۸. چاقوی تیغه کوتاه

چاقوی تیغه کوتاه یکی از انواع چاقوهای آشپزخانه است

اگر عاشق تهیه‌ی تزئینات ظریف برای مواد غذایی و نوشیدنی‌های خود هستید، این چاقو یکی از لوازم ضروری برای شما است. یکی دیگر از چاقوهای آشپزخانه چاقوی تیغه کوتاه است که معمولا دارای یک تیغه‌ی نازک ۷ تا ۱۰ سانتی‌متری با یک نوک تیز است. از این چاقو می‌توانید برای برش و پوست کندن میوه‌ها و سبزیجات و بریدن چربی‌های اضافی با دقت بسیار زیاد استفاده کنید. همچنین برای ریز ریز کردن میگو و یا خرد کردن آن هم استفاده می‌شود.

۹. چاقوی استیک

چاقوی استیک یکی از انواع چاقوهای آشپزخانه است

این چاقو، چاقوی رومیزی هم نامیده می‌شود. چاقوهای استیک چاقوهای کوچکی هستند که برای برش غذای پخته شده، استفاده می‌شوند. آن‌ها برای برش استیک، مرغ و ماهی عالی هستند. چاقوهای استیک می‌توانند دارای لبه‌های دندانه‌دار، نیمه دندانه‌دار یا بدون دندانه باشند. چاقوهای استیک دندانه‌دار برای مدت زمان طولانی بدون تیزکردن، تیز می‌مانند. چاقوهای بدون دندانه زودتر کند می‌شوند، اما تیزکردن آن‌ها راحت‌تر است.

۱۰. چاقوی ناچیری بوچو

چاقوی ناکیری بوچو یکی از انواع چاقوهای آشپزخانه است

چاقوی ناچیری بوچو (Nakiri bocho) نوعی چاقوی سبک ژاپنی است که بیشتر برای برش سبزیجات استفاده می‌شود. این چاقو دارای تیغه‌ای نازک و پهن و نوک‌های مربع شکل است. از آنجا که این چاقو برای خرد کردن سبزیجات طراحی شده است، تیغه‌ای مستقیم و بلند دارد که اجازه می‌دهد تا سبزیجات بلند (مانند بادمجان یا هویج) را با سهولت نصف کنید. این چاقویی است که باید هنگام تهیه‌ی ورقه‌های نازک از خیار، کدو یا گوجه فرنگی استفاده کنید.

۱۱. چاقوی فیله

چاقوی فیله یکی از انواع چاقوهای آشپزخانه است

این چاقو بسیار شبیه چاقوی استخوانی است. با این حال، تفاوت‌های ظریفی بین این دو وجود دارد. از آنجا که چاقوی استخوانی برای جدا کردن گوشت از استخوان طراحی شده است، لازم است تیغه‌ای ضخیم‌تر داشته باشد و مقاومت بهتری در برابر نیروی وارده داشته باشد. در عین حال، چاقوی فیله برای برش ورقه‌های نازک ماهی ساخته شده است؛ بنابراین تیغه‌ی آن باریک‌تر، بلندتر و انعطاف‌پذیرتر است. تمایزها بین این دو چاقو بسیار اندک است به طوری که این دو چاقو می‌توانند در بیشتر مواقع جایگزین یکدیگر شوند. چاقوسازها گاهی اوقات این دو را با هم ترکیب می‌کنند و چاقوی فیله-استخوانی را می‌سازند. هر یک از این دو برای آشپزی معمولی در خانه کافی هستند.

۱۲. چاقوی گوشت‌بُری

چاقوی گوشت بری یکی از انواع چاقوهای آشپزخانه است

چاقوهای گوشت‌بری دارای تیغه‌های باریکی هستند و برای کارهایی مانند برش بوقلمون ساخته شده‌اند. تیغه‌ی آن نسبت به چاقوهای دیگری که مخصوص برش گوشت هستند، مقاومت کمتری دارند و در نتیجه برش‌های نازک و یکنواخت ایجاد می‌کنند.

۱۳. چاقوی مخلوط کننده

چاقوی مخلوط کننده یکی از انواع چاقوهای آشپزخانه است

این چاقو دارای یک تیغه‌ی مشخص و منحنی و یک دسته در قسمت بالای آن است، بنابراین می‌توان آن را به‌راحتی چرخاند و به عقب و جلو حرکت داد. از این چاقو برای خرد کردن مواد غذایی به قطعات کوچکتر و برای تهیه‌ی ادویه‌ی سس‌ها، سالادها، سوپ‌ها و غذاهای دیگر استفاده می‌شود. همچنین برای برش قطعات سبزیجات تازه مفید است. این ابزار حتی برای برش پیتزاهای خانگی هم بسیار مناسب است.

۱۴. چاقو تیزکن

هر مجموعه چاقوی خوب به یک چاقو تیزکن خوب نیاز دارد

هر مجموعه چاقوی خوب به یک چاقو تیزکن خوب نیاز دارد که انواع مختلفی دارد. وقتی چاقو کند می‌شود، هم ناکارآمد است و هم خطرناک. زمانی که یک چاقو یک تکه کاغذ را برش نزد، یعنی آن‌قدر تیز نیست که بتواند غذای شما را برش دهد. در عوض، شما را مجبور می‌کند فشار بیشتری وارد کنید و در عین حال احتمال از دست دادن کنترل چاقو را افزایش می‌دهد. این کار منجر به بریدن انگشتان شما به جای مواد غذایی می‌شود.

شما می‌توانید به جای استفاده از یک چاقو تیزکن، از سنگ‌های تراشکاری که مانند آجرهای فلزی کوچک هستند، استفاده کنید. لبه‌ی تیغه را در یک زاویه نگه داشته و سپس سنگ را بالا و پایین کشیده تا چاقو تیزتر شود. همچنین چاقو تیزکن‌های دستی مختلفی وجود دارد که مقرون به صرفه هستند که می‌توانید چاقو را با آن‌ها تیز کنید. چاقو تیزکن برقی هم یک گزینه است، اگرچه نوع دستی آن، این کار را بسیار بهتر انجام می‌دهد.

در پایان

در این مقاله با انواع مختلف چاقوهای آشپزخانه و کاربردهای آن‌ها آشنا شدید. کدام یک از این چاقوها را در آشپزخانه‌ی خود دارید؟ آیا شما چاقوی سرآشپز یا سانتوکو را برای کارهای کلی برش ترجیح می‌دهید؟ یا همیشه از چاقوهای ظریف برای برش هرچیزی استفاده می‌کنید؟

منبع: healthykitchen101, The Manual ,jessica gavin

برچسب‌ها :
دیدگاه شما