راهنمای انواع زیره‌ی ‌کفش؛ هر زیره‌ی کفش چه ویژگی‌ها و کاربردهایی دارد؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۰ دقیقه
زیره‌ی کفش ورزشی

وقتی صحبت از کفش‌های باکیفیت می‌شود، نقش انواع زیره‌ی کفش اهمیت می‌یابد. زیره‌های کفش تنها از چرم یا لاستیک ساخته نمی‌شوند. این اجزای اصلی کفش انواع مختلفی دارند که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند. در این مقاله، راهنما انواع زیره‌ی کفش برای مردان و زنان را می‌خوانید.

انواع زیره‌ی کفش مردانه

انواع زیره‌ی کفش مردانه مطابق با ویژگی‌های این کفش و شرایط آن طراحی و ساخته می‌شوند. این زیره‌ها ممکن است برای انواع کفش‌های طبی، اسپرت و سایر مدل‌های کفش ساخته شوند.

زیره‌ی کفش چوبی

یکی از مواد منحصربه‌فردتری که برای طراحی و ساخت زیره‌ی کفش به کار می‌رود، چوب است. شاید زیره‌های چوبی در مقایسه با سایر انواع زیره‌های کفش تازگی داشته باشد اما در گذشته، به‌ویژه دهه‌ی ۱۶۰۰ میلادی، بسیار محبوب بودند. در آن زمان، چوب به دلیل دوام بالایی که دارد، محبوب‌ترین گزینه برای کفش‌های پاشنه بلند محسوب می‌شد. در سراسر جهان، کفش‌هایی مانند گتای ژاپنی و کلمپن هلندی زیره‌ی چوبی دارند که می‌توانید آن‌ها در لباس‌های ملی این کشورها فورا تشخیص دهید.

محبوبیت زیره‌ی کفش چوبی از گذشته تاکنون دلایل فراوانی دارد. یکی از این دلایل قابلیت جذب قابل توجه این ماده است. چوب به طور طبیعی عرق پا و رطوبت محیط را جذب می‌کند. این بدان معنا است که پاهای شما خشک می‌مانند و کفش‌هایتان بوی بهتری می‌دهند. قابلیت جذب زیره‌ی کفش به این معنا هم هست که آب باران را بیشتر جذب می‌کنند. بنابراین، کفش شما کمتر خیس می‌شود. این نوع زیره چسبندگی بسیار خوبی روی سطوح به‌ویژه سطوح نرم و صاف ایجاد می‌کنند. چوب به عنوان ماده‌ای با قابلیت جذب بالا، در مقایسه با سایر مواد طبیعی مانند چرم قابلیت تنفس بیشتری دارد.

به همان اندازه که چوب ماده‌ای دوست‌داشتنی برای انواع زیره‌ی کفش است، اینکه همه‌ی کفش‌ها زیره‌های چوبی ندارند، دلیل بسیار خوبی دارد و آن انعطاف‌پذیری پایین این ماده است. چوب را به انعطاف‌پذیری و سازگاری با اشکال مختلف پا نمی‌شناسند. اگر زیره‌های چوبی کفش شما از ابتدا کاملا مناسب پاهایتان نباشند، هرگز نمی‌شوند. این زیره‌ها پاهای شما را کم‌کم به شکل کفش درمی‌آورند.

زیره‌ی کفش لاستیکی

زیره‌ی ‌کفش

زیره‌ی بعدی که یکی از محبوب‌ترین انواع زیره‌ی کفش در جهان است. زیره‌های کفش‌های مختلفی از این جنس هستند که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

  • انواع زیره‌ی کفش بچه‌گانه؛
  • انواع زیره‌ی کفش ورزشی؛
  • انواع زیره‌ی کفش کوهنوردی و پیاده‌روی؛
  • انواع بوت.

این نوع کفش‌ها با استفاده از زیره‌ی لاستیکی و اشکال متعدد آن به کفش‌هایی راحت تبدیل می‌شوند. لاستیک سطح بسیار قابل کنترلی دارد و به جلوگیری از زمین خوردن و هماهنگی گام‌های شما با زمین‌های مختلف کمک می‌کند. زیره‌های لاستیکی برای کفش‌هایی مانند کفش‌های ورزشی یا کفش‌های کودکان که برای فعالیت بسیار ساخته شده‌اند و کفش‌هایی که برای موقعیت‌ها یا افراد کم‌تحرک هستند، مناسب‌اند و از هر نوع کفشی در برابر رطوبت محافظت می‌کنند. به‌علاوه، زیره‌های لاستیکی بسیار بادوام هستند و برای راه رفتن روی سطوح سخت مانند بتن یا آسفالت هم کاربرد دارند.

بااین‌حال، لاستیک چندان قابل تنفس نیست. به همین علت، وقتی از این ماده برای تولید زیره‌ی کفش استفاده می‌شود، می‌توان با رویه‌های قابل تنفس مانند مش قابلیت تنفس کفش را متعادل کرد. پس اگر کفشی با زیره‌ی لاستیکی انتخاب می‌کنید، توجه داشته باشید که رویه‌ی آن قابل تنفس باشد.

یک زیره‌ی کاملا لاستیکی ظاهری درشت و غیررسمی دارد که باعث می‌شود در کفش‌های غیررسمی بیشتر کاربرد داشته باشد. به عنوان مثال، انواع زیره‌ی کفش اسپرت معمولا از این جنس هستند. کشش لاستیکی این زیره باعث می‌شود که این مدل کفش راحت باشد و برای کارهایی مانند پیاده‌روی به کار رود. در عین حال، ظاهر این زیره شیک‌تر از سایر انواع زیره‌ی کفش است و برای کسانی که به دنبال یک کفش با زیره‌ای غیررسمی، زیبا و راحت هستند، بهترین گزینه است. لاستیک با مزایای غیرقابل انکار خود، قطعا برای مدتی طولانی یک انتخاب محبوب در سراسر جهان باقی خواهد ماند.

زیره‌ی کفش کرپ

کرپ و لاستیک را نمی‌توان از نظر فنی دو ماده‌ی جداگانه در نظر گرفت. کرپ نوعی از لاستیک طبیعی است که با بیرون کشیدن لاتکس مایع از گیاه لاستیک طبیعی یا کائوچو درست می‌شود. کرپ را می‌توانید از رنگ زرد مایل به قهوه‌ای و ظاهری چروکیده و ترک‌خورده تشخیص بدهید. زیره‌های ساخته شده از جنس کرپ در کفش‌های رسمی مردانه و زنانه به کار نمی‌رود اما در تولید کفش‌ها و بوت‌های غیررسمی اغلب از آن استفاده می‌کنند.

فواید کرپ کاملا برعکس لاستیک است. انواع زیره‌ی کفش کرپ وزن نسبتا سبکی دارند و انعطاف‌پذیری و راحتی آن‌ها باعث شده که از زیره‌های لاستیکی محبوب‌تر باشند. با وجود این، زیره‌های کرپ رنگ روشنی دارند. بنابراین، در شرایط مختلف به‌ویژه جاهای مرطوب یا گل‌آلود به‌سرعت کثیف می‌شوند. به همین دلیل، کسانی که می‌خواهند کفش آن‌ها همیشه تمیز باشد، از زیره‌ی کرپ دوری می‌کنند. شکل این زیره تمیز کردن آن به طور کامل را دشوار می‌سازد.

علاوه‌براین، کرپ به اندازه‌ی سایر انواع لاستیک در برابر لغزش مقاوم نیست. با اینکه زیره‌های کرپ راحت هستند، اما نمی‌توانند از قوس پا به خوبی پشتیبانی کنند. همین مسئله نیز سبب شده که کفش با زیره‌ی کرپ برای راه رفتن طولانی مدت مناسب نباشد یا مشکلات مربوط به پا را تشدید کند.

انواع زیره‌ی کفش کرپ ویژگی‌های مثبت و منفی بسیاری دارند اما در نهایت، همه چیز به کسی بستگی دارد که این کفش را می‌پوشد. او باید تصمیم بگیرد که از کفشی با این نوع زیره در چه موقعیت‌هایی استفاده کند.

زیره‌ی کفش فوم

زیره‌ی کفش اسپرت

فوم انواع مختلفی دارد و ساختار هر یک از آن‌ها متفاوت است. به طور کلی، فوم از پر کردن ترکیبات لاستیکی درست شده از پلاستیک با هوا تولید می‌شود. در نتیجه، ماده‌ای متراکم، بسیار مقاوم و انعطاف‌پذیر است. فوم در مقایسه با سایر انواع زیره‌ی کفش راحت‌تر قالب‌گیری می‌شود. همین ویژگی هم باعث شده که زیره‌های ساخته شده از فوم برای بسیاری از طرح‌های آوانگارد انتخاب مناسبی باشند. البته، انتخاب فوم برای زیره‌ی کفش دلایل علمی فراوانی نیز دارد.

فوم به کار رفته در زیره‌های کفش ضربه‌ها را دفع می‌کنند و برای تولید کفش‌های پیاده‌روی، کتانی و انواع زیره‌ی کفش طبی مناسب هستند. مموری فوم نامی است که برای چندین نوع زیره‌ی فوم به کار می‌رود. این زیره‌ها می‌توانند از قوس پا بهتر پشتیبانی کنند چون معمولا بسته به نیازهای صاحب کفش قالب‌گیری می‌شوند. انواع زیره‌ی کفش طبی برای کسانی که فعالیت بسیاری دارند، عالی هستند. فعالیت آن‌ها هم ممکن است فعالیت‌های ورزشی مانند دو و میدانی باشد یا فعالیت‌های ساده‌تری مانند ایستادن‌های طولانی‌مدت برای کار. تمیز کردن فوم نیز در مقایسه با سایر انواع زیره‌ی کفش ساده‌تر است.

البته، برای آشنایی و داشتن راهنمای با انواع زیره‌ی کفش درست شده از فوم باید معایب آن را هم دانست. فوم ماده‌ای است که گرما و عرق را در خود نگه می‌دارد. اگر فردی کم‌تحرک هستید یا کفشی برای گرمای بیشتر در زمستان می‌خواهید، زیره‌ی فوم بهترین زیره‌ای است که باید موقع انتخاب کفش در نظر بگیرید. این نوع زیره برای افرادی که تحرک بیشتری دارند چندان مناسب نیست.

انواع زیره‌ی کفش چرم

چرم به دلایل فراوانی یک انتخاب کلاسیک برای اجزای مختلف کفش از جمله زیره‌ی آن است. چرم براق شیک به نظر می‌رسد و برای آقایان شیک‌پوش بهترین گزینه است. این ماده معمولا در ساخت کفش‌های مجلسی مانند آکسفورد و لوفر به کار می‌رود. اگر از چرم به‌خوبی مراقبت شود، می‌تواند برای چندین سال دوام بیاورد.

نگهداری مناسب از کفش‌هایی که زیره‌ی چرمی دارند، باعث می‌شود که این کفش‌ها همیشه درخشندگی خود را حفظ کنند. آب و هوای مرطوب یا نمکی که در زمستان برای یخ‌زدایی روی جاده‌ها و پیاده‌روها پاشیده می‌شود دشمن زیره کفش چرمی است. چرم در ابتدا حالت نرم و انعطاف‌پذیری دارد اما هر چه سن آن بیشتر شود، سفت و سخت‌تر می‌شود. در نتیجه، طول عمر آن کاهش می‌یابد یا کفش چرمی برایتان ناراحت‌کننده‌تر خواهد شد. خوشبختانه، با مراقبت مناسب از چرم و استفاده از لوازم جانبی کفش برای آب و هوای مرطوب بسیاری از مشکلات مانند این را برطرف می‌کند.

با وجود مزایای زیره‌ی چرمی، این نوع زیره‌ی کفش اغلب به اندازه‌ی سایر انواع زیره‌ی کفش محبوب نیست. حتی در شرایط عادی هم ممکن است زیره‌ی چرمی کمی لیز باشد، چه برسد به روزهایی که زمین از همیشه لغزنده‌تر است. به همین دلیل، معمولا برای ساخت کفش‌های زمستانی یا کفش‌هایی که قرار است برای مدتی طولانی پوشیده شوند، زیره‌ی چرمی به کار نمی‌برند. بااین‌حال، جذابیت و درخشندگی زیره‌های چرمی سبب شده که تا امروز این زیره‌ها جزو محبوب‌ترین زیره‌های کفش طرفداران مد و فشن باشند.

انواع زیره‌ی کفش زنانه

گونه‌های مختلف زیره‌ی کفش

کفش‌های روزمره‌ی زنانه معمولا از نظر جنس زیره‌ی کفش با کفش‌های مردانه تفاوت چندانی ندارند. کفش‌های ورزشی، پیاده‌روی یا اسپرت زنانه زیره‌هایی مانند زیره‌های کفش مردانه دارند اما زیره‌های کفش مجلسی زنانه اغلب کمی متفاوت هستند. این کفش‌ها ممکن است زیره‌های مختلفی داشته باشند اما زیره‌های مثلثی شکل گوه‌ای و زیره‌های چوب پنبه‌ای بیش از سایر انواع زیره‌ی کفش برای ساخت کفش‌های زنانه به کار می‌روند.

زیره‌های گوه‌ای

برای درست کردن کفش‌های زنانه معمولا از زیره‌های گوه‌ای که نوعی چوب است، استفاده می‌کنند. این نوع زیره‌ی کفش پاشنه و قسمت جلوی کف پا به یکدیگر متصل شده‌اند. کفش‌های بلند زنانه نیز زیره‌های گوه‌ای دارند اما کفش‌هایی که حاشیه‌ی آن‌ها چرمی است و کفش‌های مشابه آن‌ها عمدتا زیره‌های لاستیکی دارند.

زیره‌ی کفش چوب پنبه‌ای

چوب پنبه که با نام رسمی «Cork Nitrile» شناخته می‌شود، در مقایسه با لاستیک برای زیره‌ی کفش زنانه بهتر است. این ماده در برابر شرایط و مواد مختلف از جمله روغن و آب مقاومت می‌کند و بسیار بادوام است. چوب پنبه مانند فوم خاصیت ارتجاعی اندکی دارد که باعث می‌شود زیره‌های تولید شده از این جنس با نیازهای صاحب کفش مطابقت داشته باشند. این زیره برای کفش‌های زنانه که قوس بیشتری دارند، بهترین گزینه است.

ترکیبات موجود در چوب پنبه رطوبت را دفع می‌کند. این ماده قابلیت تنفس خوبی هم دارد. بااین‌حال، پس از آگاهی از راهنمای انواع زیره‌ی کفش متوجه خواهید شد که زیره‌های چوب پنبه در مقایسه با سایر انواع زیره‌های کفش کمی سنگین‌تر است. علاوه‌براین، این نوع زیره به دلیل اینکه فاقد آج طبیعی است، به زمین کمتر می‌چسبد و برای کفش‌های روزمره مناسب نیست. از آن گذشته، خشک شدن چوب پنبه در مقایسه با سایر مواد به زمان بیشتری نیاز دارد چون این ماده عرق را جذب نمی‌کند. اگر به دنبال کفشی روزمره هستید، کفش‌هایی که زیره‌ی چوب پنبه دارند چندان مناسب نیستند چون پا در آن‌ها زودتر بو می‌گیرد.

زیره‌های ترکیبی

از نظر فنی، زیره‌ی کفشی که از مواد ترکیبی ساخته شده باشد وجود ندارد اما بسیاری از سازندگان مواد مختلف را ترکیب می‌کنند تا زیره‌ی کفش وضعیت بهتری پیدا کند. برخی از زیره‌های کفش از ترکیب فوم با لاستیک درست می‌شوند. زیره‌های فوم ترکیب شده با لاستیک کشش بهتری دارند و زیباتر هستند. این زیره‌ها اغلب برای ساخت کفش‌هایی به کار می‌روند که مخصوص فعالیت‌های تخصصی‌تر هستند یا مانند کفش‌های مجلسی زنانه کاربرد زیبایی‌شناسانه دارند.

کدام زیره‌ی کفش از همه بهتر است؟

راهنمای انواع زیره‌ی ‌کفش

هیچ زیره‌ی کفشی را نمی‌توان برای همه افراد پیشنهاد کرد. هر زیره‌ی کفشی مزایا و معایب خاص خود را دارد. علاوه‌براین، برخی از انواع زیره‌ی کفش زیباتر از سایر زیره‌ها هستند و برای ساخت برخی از کفش‌ها مانند کفش‌های مجلسی زنانه کاربرد بیشتری دارند.

بااین‌حال، برخی از انواع زیره‌ی کفش از نظر دوام، تحرک و انعطاف یا پشتیبانی همه‌جانبه از پا بهتر از سایرین هستند. زیره‌های کفش لاستیکی، فوم و ترکیبی می‌توانند جزو بهترین زیره‌ها برای کفش‌های مختلف باشند. پشتیبانی بهتر از پا و تحرک بهتر با کفش‌هایی که چنین زیره‌هایی دارند، باعث شده که معمولا برای استفاده‌ی روزمره بهتر باشند.

کلام آخر

زیره یکی از اجزای اصلی هر کفشی است و جنس آن در کیفیت کفش نقش مهمی دارد. مطالعه‌ی راهنمای انواع زیره‌ی کفش به شما کمک می‌کند تا کفش راحت و شیک انتخاب کنید. کارشناسان معتقدند که کیفیت زیره‌ی کفش نه‌تنها در استایل آن اهمیت دارد، بلکه می‌تواند آن را به وسیله‌ای ماندگار و خوب تبدیل کند. کفش‌های عالی معمولا زیره‌های سبک دارند تا راحت‌تر گام بردارید.

ویژگی‌هایی مانند قابلیت تنفس و دفع رطوبت هم از خصوصیات بارز زیره‌های کفش خوب هستند. برای تولید کفش راحت مناسب تابستان باید زیره‌ای به کار رود که قابلیت تنفس بالایی دارد و می‌تواند پای شما را در بلندمدت خنک نگه دارد. زیره‌هایی که رطوبت را دفع می‌کنند هم برای تولید کفش‌های زمستانی مناسب‌تر هستند. این زیره‌ها از کفش در برابر آب باران و برف محافظت می‌کنند. به این ترتیب، پاها در کفش گرم و خشک باقی می‌مانند.

منبع: kizikبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما