تصاحب یوبی‌سافت احتمالا معامله‌ی بزرگ بعدی صنعت بازی است

۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ | ۱۷:۰۰ ۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
Ubisoft

روز جمعه سایت بلومبرگ گزارش داد که ممکن است توجه شرکت‌های سهامی خاص به خرید شرکت یوبی‌سافت منعطف شود. هنوز صحبت‌ها در مراحل ابتدایی قرار دارند اما شرکت‌هایی مثل Blackstone و KKR & Co.. علاقه‌ی خود را نشان داده‌اند. حتی اگر شرکت‌های سهام خصوصی علاقه‌ای نشان ندهند و مذاکره با آن‌ها به سرانجام نرسد، با توجه به گفت‌وگوهایی که کوتاکو در ماه‌های اخیر با توسعه‌دهندگان ارشد فعلی و سابق یوبی‌سافت انجام داده است، آن‌ها معتقدند که این شرکت در نهایت در میان کاهش قیمت سهام و کشمکش‌های مداوم توسعه‌ی بازی‌ها، به یکی از مشتریان فروخته خواهد شد.

بلومبرگ گزارش می‌دهد که Blackstone و KKR & Co، دو شرکت بزرگ سهام خصوصی در جهان، در حال مطالعه درباره‌ی کسب‌وکار شرکت‌های فرانسوی هستند و علاقه‌ی اولیه‌ای به تصاحب شرکت یوبی‌سافت دارند اما یوبی‌سافت هنوز وارد هیچ‌گونه مذاکره جدی با خریدارهای بالقوه نشده است.»

به گفته منابع Kotaku، یوبی‌سافت در سال‌های اخیر با چندین شرکت مشاوره خارجی برای حسابرسی بخش‌های مختلف کسب‌وکار خود همکاری نزدیکی داشته است. در حالی که شرکت‌ها این کار را برای سودآوری بیشتر و آماده شدن برای برنامه‌های آینده انجام می‌دهند، منابعی که Kotaku با آن‌ها صحبت کرده  اذعان داشته‌اند که این اقدام نشانه‌ی تلاش یوبی‌سافت برای مرتب کردن حساب‌هایش برای فروش احتمالی است.

Ubisoft

پس از خرید عظیمی همچون تصاحب زینگا توسط تیک-تو، تصاحب بانجی توسط سونی و تصاحب ۶۹ میلیارد دلاری اکتیویژن بلیزارد توسط مایکروسافت انگار شرایط برای تمامی شرکت‌های متفاوت شده‌ است. اکنون یا شرکت‌ها باید بتوانند برای بزرگ‌تر شدن شرکت‌هایی را خریداری کنند یا باید خود را مهیای تصاحب توسط شرکت‌های دیگر کنند. به نظر می‌رسد که یوبی‌سافت هم به دلایل متعدد چاره‌ی خود را در بلعیده شدن توسط شرکتی بزرگ‌تر پیدا کرده است.

اگر کسی بخواهد یوبی‌سافت بخرد، احتمالاً به‌طور بالقوه آن را با تخفیف زیادی دریافت می‌کند. سهام این شرکت در ژوئیه ۲۰۱۸ بیش از ۱۱۰ دلار به‌ ازای هر سهم بود اما اکنون این رقم به ۴۱ دلار رسیده است. با این وجود، خریداران احتمالی همچنان باید از طریق خانواده گیلموت که در حال حاضر تخمین ‌زده می‌شود که مالک ۱۵٪ از سهام شرکت هستند. ارزش کلی سهام یوبی‌سافت در بازار حدود ۵ میلیارد دلار است.

نکته‌ی جالب اینجاست که چند سال پیش رکت ویوندی (Vivendi) قصد خرید یوبی‌سافت را داشت و به‌صورت جدی وارد مذاکره شد اما در آن زمان ایوز گیلموت پس از توانست مانع این کار شود و منافع خود را حفظ کند. با این حال، اکنون شرایط عجیب صنعت و البته مشکلات دیگری که یوبی‌سافت در این سال‌ها داشته باعث شده تا آن‌ها تغییر موضع داده‌اند و حال از خریداران احتمالی استقبال کنند.

Ubisoft

در این سال‌ها یوبی‌سافت با پرونده‌ی اتهام‌های مختلفی در زمینه‌ی آزار و اذیت جنسی مواجه شده که همین موضوع در این چند سال اخیر باعث خروج برخی از افراد رده‌بالای این شرکت شده است. از طرف دیگر، به نظر می‌رسد یوبی‌سافت در فرآیند توسعه‌ی بازی‌ها هم در بهترین دوران خود قرار ندارد و می‌خواهد با این اقدام از این فشار خارج شود.

وقتی کوتاکو از سخنگوی یوبی‌سافت درباره‌ی این گزارش پرسیده‌ است، سخنگوی یوبی‌سافت بیان کرد: «ما درباره‌ی شایعات یا گمانه‌زنی‌ها اظهارنظر نمی‌کنیم. یوبی‌سافت ظرفیت‌های خلاقانه و تولیدی بی‌نظیری دارد و بیش از ۲۰ هزار نفر بااستعداد در استودیوهای جهانی ما برای توسعه بازی همکاری می‌کنند. به لطف آن‌ها و رویکرد بلندمدت و انگیزه‌ی آن‌ها برای پذیرش ریسک‌های خلاقانه، ما برخی از قوی‌ترین برندهای اختصاصی صنعت را ایجاد کرده‌ایم و بسیاری از برندها و پروژه‌های جدید امیدوارکننده را در افق می‌بینیم. ما همچنین یکی از عمیق‌ترین و متنوع‌ترین پورتفولیوهای صنعت، خدمات و فناوری‌های پیشرفته و جامعه بزرگ و رو به رشدی از بازیکنان مشتاق را در اختیار داریم. در نتیجه، ما در موقعیت ایدئالی قرار داریم تا از رشد سریع صنعت استفاده و در فرصت‌هایی که در حال حاضر در حال ظهور هستند، سرمایه‌گذاری کنیم.»

منبع: Kotaku

صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگ

برچسب‌ها :
دیدگاه شما