انگلستان جلوی خرید اکتیویژن توسط مایکروسافت را گرفت

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
Activision Blizzard

بعد از جنجال‌های فراوانی که در این یک سال اخیر بر سر قرارداد خرید عظیم ۶۸.۷ میلیارد دلاری اکتیویژن بلیزارد توسط مایکروسافت ایجاد شد بود، بالاخره نهاد نظارتی انگلستان پس از چندین ماه بررسی تصمیم گرفت تا مانع این قرارداد شود و آن را مسدود کند.

این تصمیم توسط نهاد نظارتی اداره بازارها و رقابت انگلستان (CMA) گرفته شده است و  مایکروسافت را از خرید ناشر بازی‌های کال آو دیوتی، ورلد آو وارکرفت و کندی کراش (Candy Crush) منع کرده است. جالب اینجاست که دلیل اصلی آن تأثیر منفی این قرارداد روی رقابت بر بازار سرویس‌ها و بازی‌های ابری بوده است. در گزارش نهایی امروز، CMA اعلام کرد که مالکیت مایکروسافت بر اکتیویژن بلیزارد خطر «اختلاف رقابت در این بازار رو به رشد» را به همراه دارد. در پاسخ، مایکروسافت گفته است که تلاش می‌کند تا در این رأی تجدید نظر حاصل شود.

برَد اسمیت (Brad Smith)، رئیس مایکروسافت، در رابطه با خبر امروز بیان کرده است: «ما کاملاً به این خرید متعهد هستیم و درخواست تجدید نظر خواهیم کرد، تصمیم CMA مسیر عملگرایانه برای رسیدگی به نگرانی‌های رقابتی را رد می‌کند و از نوآوری و سرمایه‌گذاری فناوری در بریتانیا جلوگیری می‌کند. ما قبلاً قراردادهایی امضا کرده‌ایم تا بازی‌های محبوب اکتیویژن بلیزارد را در ۱۵۰ میلیون دستگاه بیشتر در دسترس قرار دهیم و همچنان متعهد به تقویت این توافق‌نامه‌ها از طریق راه‌حل های نظارتی هستیم. ما به خصوص ناامید هستیم که پس از گفتگوهای طولانی، به نظر می‌رسد این تصمیم نشان‌دهنده‌ی درک ناقص از این بازار و نحوه عملکرد واقعی فناوری ابری است.»

Brad Smith Microsoft

اکتیویژن بلیزارد هم به‌صورت مجزا به این تصمیم واکنش نشان داد و از این تصمیم انتقاد کرد و آن را «زیان‌آور برای شهروندان بریتانیایی که با چشم‌اندازهای اقتصادی وخیم فزاینده‌ای روبرو هستند» خطاب کرد. اکتیویژن به‌صورت کامل این‌گونه به این تصمیم CMA واکنش نشان داد: «گزارش CMA با جاه‌طلبی‌های بریتانیا برای تبدیل شدن به کشوری جذاب برای ایجاد مشاغل فناوری در تضاد است. ما به‌شدت با مایکروسافت کار خواهیم کرد تا در نتیجه‌ی این تصمیم را معکوس کنیم. نتایج این گزارش به ضرر شهروندان بریتانیایی است که با چشم‌اندازهای اقتصادی وخیم‌تر روبه‌رو هستند. ما برنامه های رشد خود را برای بریتانیا مورد ارزیابی مجدد قرار خواهیم داد. نوآوران بزرگ و کوچک جهانی توجه خواهند کرد که – علیرغم تمام لفاظی‌ها – بریتانیا به‌وضوح برای تجارت بسته است.»

بیانیه‌ی اکتیویژن در رابطه با این تصمیم به‌نوعی تهدیدی برای خود انگلستان هم محسوب می‌شود. بررسی توسط CMA به طور گسترده‌ای به عنوان بزرگترین آزمون این معامله تلقی می‌شد، به ویژه پس از اینکه این نهاد نظارتی در ابتدا هشداری جدی صادر کرد مبنی بر اینکه این معامله «می‌تواند به گیمرهای انگلستان آسیب برساند» و به طور بالقوه منجر به «قیمت های بالاتر، انتخاب‌های کمتر یا  نوآوری کمتر شود».

فضای ابری مانع تأیید این قرارداد شد

گزارش امروز روشن می‌کند که CMA همچنان نگرانی‌های عمیقی درباره‌ی جایگاه مایکروسافت در بازی‌های ابری دارد و این که مایکروسافت تجارت بازی‌های اکتیویژن را منحصر به سرویس بازی‌های ابری خود می‌داند که از نظر تجاری برای آن‌ها بسیار سودمند است و می‌تواند در رقابت با رقبا تأثیرگذار باشد.

CMA اعلام کرد که سهم بزرگ کنونی مایکروسافت از بازار جهانی بازی‌های ابری در حال حاضر از دارایی‌های ایکس‌باکس، ویندوز و زیرساخت ابری Azure بهره می‌برد و توانایی کنترل فرنچایزهایی مانند کال آو دیوتی، اورواچ و ورلد آو وارکرفت هر گونه رقابت بیشتر در این فضا را به خطر می‌اندازد.

CMA در رابطه با این موضوع نوشت:«فضای ابری به گیمرهای بریتانیایی اجازه می‌دهد از خرید کنسول‌های بازی و کامپیوترهای شخصی گران‌قیمت خودداری کنند و به آن‌ها انعطاف‌پذیری و انتخاب بیشتری برای نحوه بازی کردن می‌دهد. اجازه دادن به مایکروسافت برای گرفتن چنین موقعیت قدرتمندی در بازار بازی‌های ابری درست در زمانی این بازار که شروع به رشد سریع می‌کند، خطر تضعیف نوآوری را خواهد داشت که برای توسعه این فرصت‌ها حیاتی است.»

این نهاد نظارتی خاطرنشان می‌کند که مایکروسافت پیشنهادی را برای رسیدگی به نگرانی‌های CMA ارائه کرده، اگرچه راه‌حل‌های آن‌ها به اندازه کافی نبوده است. نکته مهم این است که CMA تصمیم گرفت که قراردادهای ۱۰ ساله مایکروسافت با سایر شرکت‌های بازی‌های ابری را به‌عنوان راه‌حل‌های رفتاری ببیند که می‌توانند حفرههایی داشته باشند و مستلزم اجرای مداوم هستند.

Microsoft

در نهایت، آن‌ها تصمیم گرفتند که صرفاً مسدود کردن معامله، گزینه ایمن‌تری است. CMA در ادامه‌ی توضیحات خود نوشت: «خطرات قابل‌توجهی از عدم توافق و درگیری بین مایکروسافت و ارائه‌دهندگان سرویس‌های بازی‌های ابری وجود دارد، به ویژه در یک دوره ده ساله در بازاری که به سرعت در حال تغییر است. پذیرش راه‌حل مایکروسافت به طور اجتناب‌ناپذیری مستلزم درجه‌ای از نظارت توسط CMA است. در مقابل، جلوگیری از این معامله به طور مؤثر به نیروهای بازار اجازه می دهد تا بدون این مداخله نظارتی به فعالیت خود ادامه دهند و توسعه بازی‌های ابری را شکل دهند.»

CMA به عنوان یک استدلال متقابل، مزایای گیمرها را از دسترسی آسان به محتوای اکتیویژن بلیزارد از طریق گیم پس ارزیابی کرد اما تصمیم گرفت که این موضوع بر نگرانی‌های حاصل از آن ارجحیت ندارد. آن‌ها بیان کردند:  CMA به دقت بررسی کرد که آیا مزایای در دسترس بودن محتوای بازی‌های اکتیویژن در گیم پس بر ضرری که این معامله برای رقابت در بازی‌های ابری در بریتانیا ایجاد می‌کند بیشتر است یا خیر. CMA‌دریافت که این گزینه پرداخت جدید، در حالی که برای برخی از مشتریان سودمند است، ضرر کلی بیشری برای رقابت (و در نهایت، گیمرهای بریتانیا) خواهد داشت.»

مارتین کولمن، رئیس هیئت مستقل کارشناسانی که این تحقیقات را انجام می‌دهند، بیان کرد که تصمیم CMA یک پیروزی برای بریتانیا در حمایت از رقابت در بازار بازی‌های ابری «در حال ظهور و هیجان‌انگیز» است. او گفت: «مایکروسافت در حال حاضر از موقعیت محکم خود در رقابت فضای ابری بازی‌ها (کلود گیمینگ) لذت می‌برد و این معامله مزیت آن‌ها را در این رقابت تقویت می‌کند و باعث دشواری رقابت برای رقبای جدید و مبتکر می‌شود. مایکروسافت به طور سازنده با ما در تلاش برای رسیدگی به این مسائل بود و ما از این بابت سپاسگزاریم اما پیشنهادات آن‌ها برای رفع نگرانی‌های ما مؤثر نبود و رقابت را با مقررات ناکارآمد در بازاری جدید و پویا جایگزین می‌کرد. بازی های ابری برای نوآوری و انتخاب به یک بازار آزاد و رقابتی نیاز دارند. این به بهترین وجه با اجازه دادن به پویایی رقابتی فعلی در بازی‌های ابری برای ادامه کار خود به دست می آید.»

بررسی‌ها و حواشی این معامله همچنان ادامه دارد

پس از ماه‌ها حواشی و درگیری بر سر این قرارداد که عملاً جنگ کنسولی را بین مایکروسافت و سونی ایجاد کرده بود، تصمیم امروز یک شوک بزرگ است، این در حالی است که چندی پیش CMA اعلام کرده بود که نگرانی‌های خود نسبت به این قرارداد را کاهش داده است. یک سند نتیجه‌گیری موقت که ماه گذشته منتشر شد، به نتیجه مثبت این معامله اشاره کرده بود و اذعان داشت که این معامله به کاهش قابل‌توجه رقابت در رابطه با بازی‌های کنسولی در بریتانیا منجر نمی‌شود. سونی در آن زمان با عصبانیت به آن اظهارنظر واکنش نشان داد و تغییر موضع CMA را غافلگیرکننده، بی‌سابقه و غیرمنطقی خواند.

البته واقعیت این است که اکنون CMA رقابت در بازار بازی‌های ابری را بهانه‌ی مسدود کردن این معامله دانسته است و نه رقابت در بازار بازی‌های کنسولی.

با توجه به اینکه در حال حاضر این قرارداد در انگلستان مسدود شده است، مایکروسافت همچنان باید دو نهاد نظارتی کلیدی دیگر را قبل از نهایی شدن در سراسر جهان تصویب کند: کمیسیون تجارت فدرال ایالات متحده و کمیسیون اتحادیه اروپا. با این حال، به نظر نمی‌رسد که مایکروسافت و اکتیویژن بیکار بنشینند و قطعاً نسبت به این رأی CMA اعتراض خواهند کرد و تلاش برای تغییر آن را انجام می‌دهند.

مایکروسافت در حال حاضر به دنبال پایان دادن سریع به نگرانی‌های FTC (نهاد نظارتی آمریکا) است و با این فرض به کار خود ادامه می‌دهد که CMA در نهایت تأیید خود را برای این قرارداد ارائه دهد. در همین حال، اتحادیه اروپا اخیرا تصمیم نهایی خود در رابطه با این قرارداد را تا ۲۲ می به تعویق انداخت، زیرا مایکروسافت انبوهی از اطلاعیه‌ها را منتشر کرد که برای رفع هرگونه نگرانی ضد رقابتی در مورد دسترسی به کال آو دیوتی طراحی شده بود.

در حالی که بیشتر تمرکز CMA بر مالکیت مایکروسافت بر کال آف دیوتی بوده است، خود مایکروسافت اذعان کرده است که این معامله برای برنامه‌های آینده‌اش در موبایل بسیار مهم است. ایکس‌باکس در حال حاضر هیچ حضور عمده‌ای در بازار بازی‌های موبایل ندارد اما انتظار می‌رود قوانین جدیدی از مارس ۲۰۲۴ به بعد اعمال شود و اپل و گوگل را ملزم کند تا به فروشگاه‌های اپلیکیشن از شرکت های مختلف اجازه فعالیت در گوشی‌ها را بدهند. در اینجا، بازی‌هایی مانند کال آو دیوتی موبایل، دیابلو ایمورتال و کندی کراش می توانند در صورت تأیید این قرارداد بسیار برای مایکروسافت کلیدی و مهم ظاهر شوند و درآمد ایکس‌باکس را در بازار موبایل به‌شکل قابل‌توجهی افزایش دهند.

بعد از همه‌ی این اتفاقات، هنوز هم باید منتظر ماند و دید که سرنوشت نهایی این معامله چه خواهد شد. در صورتی که اعتراض مایکروسافت و اکتیویژن به رأی فعلی CMA وارد نشود، مایکروسافت باید جریمه‌ای چند میلیاردی را به اکتیویژن پرداخت کند.

منبع: Eurogamer


کنسول بازی مایکروسافت مدل XBOX SERIES X ظرفیت 1 ترابایت

کنسول بازی مایکروسافت مدل XBOX SERIES S ظرفیت 512 گیگابایت

گیفت کارت 12+4 ماهه ایکس باکس التیمیت گیم پس مدل UGP16برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما