مقایسه‌ی فیلم آنچارتد با بازی‌های ویدیویی؛ تشریح تمام تغییرات

۷ اسفند ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
آنچارتد

فیلم «آنچارتد» در مقایسه با فرنچایز بازی‌های ویدیویی‌ای به همین نام، کاملا متفاوت بود. پس از سال‌ها انتظار برای ساخت این فیلم، بالاخره فیلم «آنچارتد» با بازی تام هالند و مارک والبرگ در سینماها اکران شد.

هشدار: در این متن خطر لو رفتن «آنچارتد» وجود دارد

این فیلم به کارگردانی روبن فلیشر، چیزهای زیادی را از فرنچایز پلی‌استیشن «آنچارتد» اقتباس نموده، اما تفاوت‌ها و حذفیات زیادی در آن وجود دارد. نیتن دریک (با بازی تام هلند) یک متصدی بار در نیویورک است که از مشتریان ثروتمند بار دزدی می‌کند. او در یک پرورشگاه بزرگ شده و ۱۵ سال است که برادر بزرگ‌ترش سم را ندیده است. ویکتور سالی سالیوان (با نقش‌آفرینی والبرگ) ادعا می‌کند سم را می‌شناسد و می‌داند که او در هنگام جست و جوی گنج ناپدید شده است.

سالی به دنبال مهارت‌های نیت برای یافتن گنج گم شده ماژلان است و نیت هم موافقت می‌کند که در ازای یافتن برادرش، به او کمک کند. «آنچارتد» نتوانست نظر چندان مثبت منتقدان را دریافت کند و حتی برخی از آن‌ها معتقد بودند که بازیگران نتوانسته‌اند آن‌طور که می‌باید به ایفای نقش‌هایشان بپردازند. با در نظر گرفتن این موضوع، ما در اینجا می‌خواهیم به مقایسه این فیلم با بازی‌های ویدیویی «آنچارتد» بپردازیم و تغییراتی را که در فیلم مشاهده نمودیم برایتان عنوان کنیم.

کاراکتر و تاریخچه نیتن دریک تغییر کرده است

آنچارتد

سن نیت دریک در فیلم «آنچارتد» در مقایسه با بازی‌ها متفاوت است چراکه او در فیلم، چیزی در حدود ۲۵ سال دارد و لذا بسیار جوان‌تر از کاراکتر بازی‌های ویدیویی «آنچارتد» است. علاوه‌براین او شخصیت و سرگذشت متفاوتی نیز دارد. در بازی‌ها، نیت یک انسان از خود متشکر، خودخواه، خسیس، باهوش و کاریزماتیک است. با این حال، این شخصیت در فیلم اقتباسی «آنچارتد» بسیار ساده‌لوح‌تر به نظر می‌رسد و بیشتر به سالی تکیه می‌کند تا اینکه بخواهد به او در جست و جوی گنج کمک کند. اما در بازی‌ها نیت در سال‌های نوجوانی خود به یک جست و جوگر گنج تمام عیار تبدیل شده است. او به شدت سرسخت و مغرور است و با کاراکتر فیلم کاملا متفاوت است. حال آنکه نیت در فیلم «آنچارتد» کم و بیش طرفدار سالی است زیرا راه و رسم دنیای گنج یابی را به او می‌آموزد. در این فیلم، نیت به عنوان یک متصدی بار که در شهر نیویورک زندگی می‌کند، فقط به تنها برادرش فکر می‌کند، برادری که برایش کارت‌پستال‌هایی از مکان‌های مختلف سراسر جهان می‌فرستد. در نهایت، فیلم «آنچارتد» نیت را همانند فردی که با دنیای جست و جوی گنج بیگانه است نشان می‌دهد. نیت کسی که نمی‌داند چه اتفاقی برای برادرش سم افتاده و به واسطه سالی درمی‌یابد که او مرده است.

نیت و سم در یتیم‌خانه از هم جدا نشدند

در بازی‌ها، نیت و سم مدتی در یتیم‌خانه بودند، اما سم هرگز برادر کوچک‌ترش را ترک نکرد. در واقع، سم قبل از اینکه جان خود را بر سر راه کشف گنج بگذارد، مدام به نیت در یتیم‌خانه سر می‌زد. در یکی از ماجراجویی‌های آن‌ها که یافتن اسطرلاب متعلق به سر فرانسیس دریک بود، سم زندانی شد و اثری از آثارش نبود و همه تصور می‌کردند که او مرده تا اینکه سال‌ها بعد در «آنچارتد ۴» دوباره ظاهر شد. در فیلم «آنچارتد»، سم، نیت (و فندک‌اش) را در یتیم‌خانه رها کرد و قول داد که برگردد و او را با خودش می‌برد، اما هرگز این کار را نکرد. نیت اصلا نمی‌دانست که برادرش در کجای این دنیای بزرگ است، اگرچه سم، کارت‌پستال‌های مختلفی را از گوشه گوشه دنیا برای او می‌فرستاد و او می‌توانست بر اساس این کارت‌پستال‌ها بفهمد که برادرش کجاست.

در فیلم آنچارتد، هر دو والدین نیت دریک مرده‌اند

آنچارتد

در فیلم، نیت و سم میگویند که پدر و مادرشان مرده‌اند، اگرچه نحوه مرگشان مشخص نشد. با این حال، در فرنچایز بازی «آنچارتد»، مشخص شد که فقط مادر نیت و سم مرده و پدرشان کسی بوده که آن‌ها را به یتیم‌خانه فرستاده است. نداشتن پدر در دوران رشد دلیلی بود که باعث شد نیت و سالی این‌قدر با هم صمیمی شوند. چراکه این مرد مسن برای نیت چیزی فراتر از یک مربی بود و در واقع نقش پدر را برای او ایفا می‌کرد.

کاراکترهای سانتیاگو مونکادا و جو برادوک در بازی‌ها وجود نداشتند

در حالی که نیت، سم، سالی و کلوئه، کاراکترهایی هستند که در بازی‌ها حضور داشتند، اما فیلم «آنچارتد» دو شخصیت جدید را تحت عنوان سانتیاگو مونکادا و جو برادوک به داستان اضافه نمود. سانتیاگو رابطه جالبی با این داستان مرموز دارد زیرا خانواده‌اش بودجه کاوش‌های اسپانیا را تامین می‌کردند و بنابراین او فکر می‌کند طلای ماژلان متعلق به اوست. با این حال، حضور او در فیلم نشان می‌دهد که آثار باستانی متعلق به هیچ‌کس نیستند و این همان درسی است که سالی نیز در پایان متوجهش می‌شود.

نیت و سالی در شرایط متفاوتی با هم ملاقات کردند

آنچارتد

در فیلم «آنچارتد»، سالی، نیت را در نیویورک تعقیب می‌کند زیرا برای یافتن گنج گمشده ماژلان به کمک او نیاز دارد. سالی پیش‌تر با سم، برادر نیت کار می‌کرد و معتقد است که او در کارت‌پستال‌هایی که برای نیت می‌فرستاده به سرنخ‌هایی درباره گنج اشاره نموده است. با این حال، در بازی‌ها، سالی و نیت زمانی با هم ملاقات می‌کنند که نیت تنها ۱۵ سال سن دارد (به جای ۲۵) و در آن زمان، هر دو به دنبال اسطرلابی بودند که گفته می‌شد به سر فرانسیس دریک در کلمبیا تعلق داشته است. دوستی پایدار سالی و نیت در بازی‌ها معقول است زیرا این دو مدت زیادی است که همدیگر را می‌شناسند. در حالی که نیت در فیلم، بلافاصله به سالی اعتماد نمی‌کند، ملاقات با او زمانی که نیت در اواسط دهه ۲۰ سالگی عمرش قرار دارد، دوستی عمیقی را در بین آن‌ها به وجود می‌آورد، به خصوص با توجه به این امر که سالی، نیت را تشویق می‌کند تا به جست و جوی گنج بروند. در برخی سکانس‌های فیلم، نیت مجبور بود خودش را به سالی اثبات کند. با این حال، در بازی، سالی پیش‌تر به این درک رسیده بود که نیت قادر به انجام چه کارهایی است.

داستان رابطه سم دریک با سالی تغییر یافته است

در این فیلم، سم و سالی با هم کار می‌کردند و سالی می‌گوید زمانی که جو برداک به سم شلیک کرد، آنجا بوده است. با این حال، سم و سالی در سری بازی‌های «آنچارتد» با هم هیچ آشنایی ندارند و این سالی و نیت هستند که در ابتدا با هم آشنا می‌شوند و این اتفاق بعد از دستگیری سم روی می‌دهد. سالی و سم با یکدیگر آشنا نمی‌شوند تا زمانی که سم از زندان بیرون می‌آید و دوباره همکاری‌اش با نیت را از سر می‌گیرد. در حالی که هم سالی و هم سم با نیت در جست و جوی گنج همکاری می‌کنند، مدام سر به سر هم می‌گذارند. در همین حال، فیلم اقتباسی به دوستی سم و سالی می‌پردازد و همین دوستی است که نیت را هم وارد ماجرا می‌کند، اما واقعا مشخص نیست که آن‌ها چه مدت است که یکدیگر را می‌شناسند یا حتی قبل از مرگ سم، رابطه آن‌ها چگونه بوده است.

النا فیشر در فیلم آنچارتد حضور ندارد

آنچارتد

النا فیشر، روزنامه‌نگاری است که با نیت و سالی کار می‌کرد. علیرغم حضور او در هر چهار بازی ویدیویی، او اصلا در فیلم «آنچارتد» حضور ندارد و حتی در طول فیلم نیز هیچ اشاره‌ای به او نشده است. این موضوع را می‌توان، یکی از بزرگ‌ترین تفاوت‌های فیلم «آنچارتد» با بازی‌های ویدئویی دانست؛ زیرا او یک شخصیت محوری است که به نیت و سالی در ماجراجویی‌هایشان می‌پیوندد و در کند و کاوهای تاریخی‌شان به آن‌ها کمک می‌کند. او و نیت در نهایت ازدواج می‌کنند و النا یک دختر برایش به دنیا می‌آورد، بنابراین این که کاراکتر او در فیلم اقتباسی گنجانده نشده واقعا عجیب است. عدم حضور او در فیلم «آنچارتد» به شدت احساس می‌شود، اما شاید اگر دنباله‌ای برای این فیلم ساخته شود، النا در آن حضور داشته باشد.

چیزهایی از بازی آنچارتد که در فیلم هم وجود دارند

در حالی که فیلم نسبت به سری بازی‌های «آنچارتد»، به شدت متفاوت بود، اما آنچه بین نیت و سالی می‌گذرد تا حدودی درست است. در واقع این کاراکترها با آنچه در بازی مشاهده نمودیم کم و بیش یکسان هستند. نکته مهم دیگر این است که فیلم «آنچارتد»، همان روح اکشن و ماجراجویی موجود در بازی‌ها را به مخاطب ارائه می‌نماید. ماجراجویی‌های جهانی، کلیدهای مکان‌های مخفی و حس کلی رمز و رازهای تاریخی، همگی در فیلم به چشم می‌خورند. حتی سکانس آغازین فیلم که نیت در هوا آویزان شده و بسته‌ای را محکم گرفته، کاملا از سومین بازی «آنچارتد» اقتباس شده است. فلش بک فیلم به گذشته نیت و سم نیز یادآور صحنه‌ای است که لحظات جوانی آن‌ها را در «آنچارتد ۴» به تصویر می‌کشد. علاوه‌براین، ارتباط نیت با کلویی فریزر نیز چیزی است که فیلم به درستی به آن می‌پردازد زیرا رابطه آن‌ها کم و بیش شبیه به ارتباطشان در بازی‌های «آنچارتد» است.

منبع: screenrant

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه