فناوری آلتیوم درایو در قلب هیولای الکتریکی هامر

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
هامر الکتریکی نسخه‌ی 1

هامر پس از سال‌ها با نسخه‌ی الکتریکی به جاده و بیراهه بازگشت و در عین آنکه همه انتظار داشتند یا یک خودروی الکتریکی و قدرتی کمتر از مدل‌های بنزینی قبلی مواجه شوند، این غول الکتریکی جنرال موتورز همه را با قدرت فوق‌العاده، برد و البته قیمت خود غافلگیر کرد.

همه‌ی این‌ها به لطف یک فناوری جدید از سوی «جنرال موتورز» (GM) ممکن شده است. در قلب این خودروی الکتریکی جدیدترین پیشرفت‌های فناوری کمپانی جنرال موتورز قرار گرفته است که طی ۲۵ سال گذشته در حال توسعه‌ی پلتفرمی با نام «آلتیوم درایو» (Ultium Drive) بوده است.

هامر الکتریکی با استفاده از این فناوری و بهره‌گیری از نیروی محرکه‌ی سه موتوره، قدرت عظیمی تولید می‌کند که در بیشترین حالت به ۱۰۰۰ اسب بخار می‌رسد و ۱۵ هزار و ۶۰۰ نیوتن متر گشتاور را از طریق جعبه‌دنده به چرخ‌ها منتقل می‌کند و دارای شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر تنها در ۳ ثانیه است.

هامر الکتریکی نسخه‌ی 1

این وانت پیکاپ همچنین از ویژگی بازیابی نیروی ترمز کنترل شده توسط راننده، با نام «ری‌جن آن دیمند» (Regen on Demand) یا «بازتولید هنگام درخواست» استفاده می‌کند که می‌تواند انرژی جنبشی هامر را در هنگام ترمز به الکتریسیته‌ی ذخیره شده در بسته‌های باتری تبدیل کند.

به گفته‌ی جنرال موتورز این باتری‌های به‌کار رفته در فناوری آلتیوم درایو هامر با توجه به فرمت سلول‌ها که می‌توانند به‌صورت افقی یا عمودی در بسته‌ی باتری قرار بگیرند، در صنعت منحصربه‌فرد هستند. «هامر الکتریکی نسخه‌ی ۱» (Edition 1 Hummer EV) یک پکیج باتری با ۲۴ ماژول، به‌صورت دو لایه از ماژول‌های سلول عمودی دارد که در مجموع برد بیش از ۵۶۴ کیلومتر ارائه می‌دهند.

پکیج باتری هامر الکتریکی نسخه‌ی 1

شیوه‌ی قرارگیری پکیج باتری هامر الکتریکی
Credit: GM

این بسته‌ی باتری همچنین سازه‌ی خودرو و تحرک رانندگی با هامر الکتریکی را افزایش می‌هد. موقعیت نصب آن در پایین، به معنای مرکز ثقل پایین‌تر برای خودرو است که کنترل و پایداری را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود تا این تراک، سرسخت‌ترین محصول GM باشد.

کاهش ابعاد بسته‌ی باتری همچنین به مهندسان امکان می‌دهد تا یک شاسی با ابعاد ایدئال برای آفرود را توسعه دهند که پیش‌آمدگی کوتاه و یک زاویه‌ی شکستگی اندک در جلو دارد.

هامر الکتریکی نسخه‌ی 1

باتری‌های آلتیوم بالاترین میزان نیکل در میان باتری‌های بزرگ موجود در بازار را دارند و از سویی میزان کبالت کمیاب و گران‌قیمت را به‌طور تصاعدی کاهش داده‌اند. این موضوع با استفاده از دستور‌العمل ابتکاری نیکل، کبالت، منگنز و آلومینیوم که با نام NCMA شناخته می‌شود و توسط شرکت صنایع شیمیایی «ال‌جی کمیکال» (LG Cem) توسعه یافته، ممکن شده است.

هامر الکتریکی نسخه‌ی 1
پکیج باتری هامر الکتریکی نسخه‌ی 1

فناوری دیگری که برای نخستین بار از سوی GM به‌کار گرفته شده، سیستم مدیریت باتری بی‌سیم است که بارگذاری روی گروه‌های سلولی پکیج را برای عملکرد بهتر بهینه می‌کند و عمر باتری را به حداکثر می‌رساند.

نخستین وانت الکتریکی GMC قادر به شارژ سریع با استفاده از شارژرهای ۳۵۰ واتی DC است که سریع‌ترین فناوری موجود به‌شمار می‌آید. همچنین یک واحد درون باتری می‌تواند آن را از ۴۰۰ ولت قدیمی به ۸۰۰ ولت برای شارژ تبدیل کند که امکان می‌دهد در ۱۰ دقیقه برای برد تقریبا ۱۶۱ کیلومتر شارژ شود. با توجه به ولتاژ ۴۰۰ ولت داخلی، این وانت همچنین می‌تواند بدون نیاز به مبدل با شارژرهای قدیمی و معمولی ۴۰۰ ولت شارژ شود.

هامر الکتریکی نسخه‌ی 1

در حالی که تیپ استاندارد هامر از سال ۲۰۲۲ در دسترس قرار می‌گیرد، هامر الکتریکی نسخه‌ی ۱ قرار است اواخر سال ۲۰۲۱ با شروع قیمت از ۱۱۲ هزار و ۵۹۵ دلار عرضه می‌شود که به لطف فناوری آلتیوم درایو به پادشاه بیراهه‌نوردهای الکتریکی تبدیل خواهد شد؛ درست مانند هامر اصلی که پادشاه خودروهای پیکاپ با موتور درون‌سوز بود.

عکس‌ها: هامر الکتریکی نسخه‌ی ۱
Credit: GM

منبع: Auto Evolutionبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما