تاندربولت ۴ در برابر USB4؛ بررسی تفاوت‌ها و تشابه‌ها

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
تاندربولت ۴

به نظر می‌رسد تاندربولت ۴ و USB4 هر دو شبیه به هم هستند، اما واقعا چه تفاوت و چه تشابهی بین این دو پورت وجود دارد؟

تاندربولت ۴ و همچنین پورت USB4 هر دو با فاصله‌ی یک سال از یکدیگر عرضه شده‌اند. این دو تکنولوژی از چند جنبه شبیه به هم و از چند جنبه متفاوت از هم محسوب می‌شوند. در این مقاله قصد داریم این دو فناوری را به طور مفصل بررسی کنیم.

هر دو پورت مذکور از جنبه‌ی اتصال سخت افزاری به وسیله‌ی پورت‌های یک بار مصرف به رابط‌های چند منظوره، تغییر چشمگیری را نشان می‌دهند که می‌توانند برای دستیابی به هر چیزی استفاده شوند. در ادامه به طور دقیق‌تر به تفاوت‌ها و تشابه‌های این دو فناوری‌های ارتباطی می‌پردازیم.

تاندر بولت ۴ در برابر USB 4؛ مشخصات فنی

پروتکل‌های ارتباطی در هر دو فناوری در جدول زیر خلاصه شده تا به راحتی بتوان هر دو فناوری را با یکدیگر مقایسه کرد.

USB4 تاندربولت ۴
کانکتور بله بله
حداقل پهنای باند کامپیوتر ۲۰ گیگابیت بر ثانیه ۴۰ گیگابیت بر ثانیه
حداکثر پهنای باند کامپیوتر ۴۰ گیگابیت بر ثانیه ۴۰ گیگابیت بر ثانیه
حداقل نیازهای خروجی ویدیو یک صفحه نمایش ۴K دو صفحه نمایش ۴K
حداقل الزامات انتقال داده
  • پورت USB 3.2 با ۱۰ گیگابیت بر ثانیه
  • پورت PCIe با ۳۲ گیگابیت بر ثانیه
  • پورت USB 3.2 با ۱۰ گیگابیت بر ثانیه
پشتیبانی از حالت Wake from Sleep خیر بله
حفاظت DMA مبتنی بر VT-d اینتل خیر بله
شبکه تاندربولت خیر بله
حداقل انتقال قدرت برق (حداکثر) ۷.۵ وات (۲۴۰ وات حداکثر) ۱۵ وات (۲۴۰ وات)
کابل های جهانی ۴۰ گیگابیت در ثانیه تا طول ۲ متر خیر بله

USB 4.0 چیست؟

تاندربولت ۴

پورت USB 4.0 که به اختصار به USB4 هم شناخته می‌شود، در سال ۲۰۱۹ توسط انجمن توسعه‌دهندگان USB عرضه شد. USB4 در واقع یک معماری رابط و نه یک نوع اتصال را تعریف می‌کند اما انجمن، بهره‌برداری از کانکتور USB-C را برای درگاه‌ها و کابل‌های USB-4 الزامی کرده است.

USB4 بر اساس پروتکل تاندربولت ۳ توسعه پیدا کرده است؛ پروتکلی که شرکت اینتل از سال ۲۰۱۹ حق استفاده از آن را رایگان اعلام کرده است. در نتیجه، پورت USB4 حداکثر پهنا باند ۴۰ گیگابیت بر ثانیه را ارائه می‌کند و گیمرها قطع به یقین از این مسئله ابراز رضایت می‌کنند که USB4 به اندازه‌ای سریع است که از کارت‌های گرافیک خارجی پشتیبانی کند. شبیه به سایر نسخه‌های USB، درگاه USB4 هم با مدل‌های قبلی نظیر USB 3.2 و USB 2.0 سازگار است.

کابل تبدیل USB به لایتنینگ سوموس تل مدل SMS-BP06 طول 1 متر

USB4 از حالت‌های جایگزین متعددی نظیر تاندربولت، DisplayPort و MHL در حالت Alt پشتیبانی می‌کند اما حالت Alt HDMI را از پورت USB 3.0 حذف می‌کند. گواهی USB4 برای لپتاپ‌ها و داک‌ها مستلزم این موضوع است تا همه پورت‌های USB-C پایین دست از DisplayPort 2.0 پشتیبانی کنند. این پورت‌ها به این طریق می‌توانند ویدیوهای ۸K و ۱۶K را با فرکانس ۶۰ هرتز به نمایش بکشند.

همچنین این پورت از DisplayPort و PCIe هم پشتیبانی می‌کند. هر چند، مورد دوم انتخابی تلقی می‌شود. این مسئله اجازه می‌دهد تا در زمان ارسال اطلاعات میکس، نرخ سرعت بیشتر شود. حداقل خروجی انتقال قدرت، همچنین به ۷.۵ وات، از ۴.۵ وات در USB 3.0 می‌رسد اما حداکثر انتقال قدرت همچنان ۲۴۰ وات باقی می‌ماند.

مقایسه تاندربولت ۴ با usb4

یکی دیگر از ویژگی‌هایی که موجب شده تا USB4 بهتر از پیشینیان خود به نظر برسد، لوگوهای این فناوری است که اطلاعات بیشتری را به کاربر ارائه می‌دهند. شما در حال حاضر بهتر می‌توانید این نکته را بررسی کنید کابل USB4 Type-C که در اختیار دارید چقدر سریع می‌تواند اطلاعات را منتقل کرده و حداکثر خروجی قدرتش چه میزان است. این موارد به انضمام سایر پارامترها روی برگه‌ی مشخصات فنی محصول نوشته شده است.

تاندر بولت ۴ چیست؟

تاندربولت ۴ برای اولین بار در ژانویه‌ی ۲۰۲۰ در جریان رویداد CES معرفی شد و سپس در ماه جولای ۲۰۲۰ به طور کامل عرضه شد. این فناوری از همان کانکتور USB-C به عنوان تاندربولت ۳ و USB4 استفاده می‌کند اما تفاوت‌های کلیدی بین تاندربولت و USB-C وجود دارد.

برخلاف USB4، پیشرفت‌هایی که در تاندربولت ۴ وجود دارد نسبت به نسخه‌های قبل در نگاه اول مشخص نیست. برای مثال تاندربولت ۴ از همان حداکثر پهنا باند تاندربولت ۳ یعنی ۴۰ گیگابیت بر ثانیه بهره می‌برد اما از طریق لاین‌های PCIe نرخ انتقال اطلاعات از ۱۶ به ۳۲ گیگابیت بر ثانیه افزایش یافته است.

کابل تبدیل USB به microUSB کلومن مدل KD-65 طول 1 متر

تاندربولت ۴ قادر است دو صفحه نمایش ۴K با نرخ ۶۰ هرتز را به طور همزمان یا یک صفحه نمایش ۸K را با نرخ ۶۰ هرتز روشن نگه دارد. تاندربولت ۴ به لپتاپ‌ها و داک‌هایی نیاز دارد که حداقل یک پورت برای شارژ با حداقل انتقال قدرت ۱۵ وات داشته باشند.

این فناوری همچنین قابلیتی تحت عنوان Wake from Sleep است که اجازه می‌دهد یک کیبورد یا ماوس متصل شده بتواند کامپیوتر را از حالت خواب یا همان Sleep بیرون بیاورد. از طرفی دیگر، دارای حفاظت دسترسی مستقیم به حافظه یا به اختصار DMA است که با جلوگیری از دسترسی غیر مجاز به حافظه‌ی سیستم، به محافظت کامپیوتر در برابر حملات فیزیکی DMA یاری می‌رساند.

این تکنولوژی پشتیبانی برای داک‌ها تا حداکثر چهار پورت تاندربولت ۴، سه پورت پایین‌دست و یک پورت بالا دست را ارائه می‌دهد. همچنین تاندربولت ۴ با کانکتورهای DisplayPort، PCIe و USB4 (و سایر نسخه‌های USB) سازگار است. از همه مهمتر، این فناوری با سایر نسخه‌های تاندربولت هم کاملا سازگار است.

بررسی شباهت‌ها و تفاوت‌ها

تاندربولت ۴

حالا که به خوبی درباره‌ی هر تکنولوژی اطلاعات مختصر و مفیدی را متوجه شده‌اید، بهتر است بدون معطلی به شباهت‌ها و تفاوت‌های بین این دو بپردازیم.

شباهت‌ها

هر دو پروتکل از کانکتور USB Type-C برای انتقال اطلاعات، برق‌رسانی و اتصال دستگاه‌های جانبی بهره‌برداری می‌کنند. هر دو فناوری شباهت‌های دیگری نظیر حداکثر پهنا باند یکسان، پشتیبانی از DisplayPort و توانایی برای برق‌رسانی به دستگاه‌ها دارند.

همچنین، USB4 مطابق با همان پروتکل تاندربولت ۴ ساخته شده است و به همین دلیل می‌توان هر دو رابط را با یکدیگر سازگار دانست. این یعنی دستگاه‌هایی که از تاندربولت ۴ پشتیبانی می‌کنند، همچنین از USB4 هم پشتیبانی می‌کنند و بالعکس. البته، دستگاه‌های تاندربولت ۴ دارای قابلیت‌های اضافه‌تر هم بوده و نسبت به دستگاه‌های USB4 توانمندی‌های بیشتری دارند.

تفاوت‌ها

تاندربولت ۴

در بحث تفاوت‌ها، تاندربولت ۴ یک نوع USB4 محسوب می‌شود که قابلیت‌های اضافه‌تری دارد. با بهره‌برداری از تاندربولت ۴ خیالتان راحت است که USB4 را در بهترین حالت ممکن تجربه خواهید کرد. به زبان ساده‌تر، می‌توان دو صفحه نمایش ۴K را از طریق یک پورت مشاهده کرد یا از پهنا باند پایه و حداقل امکانات برق‌رسانی بهره‌برداری کرد.

تاندربولت ۴ دارای حداقل نرخ انتقال اطلاعاتِ بیشتر از ۳۲ گیگابیت بر ثانیه برخوردار است و چند ویژگی دیگری را هم پشتیبانی می‌کند. از این قابلیت‌ها می‌توان به حالت Wake From Sleep، حفاظت DMA و یک پورت شارژ اجباری اشاره کرد.

کابل تبدیل USB به USB-C لیتو مدل LD-4 طول 1 متر

با وجود این که کانکتورها هر دو شکل یکسان دارند، شما به طور معمول می‌توانید یک پورت USB را از یک تاندربولت با لوگوی کنار پورت تشخیص دهید. پورت‌های USB4 دقیقا همان سمبل USB و حتی عدد ۲۰ یا ۴۰ را دارند. کابل‌های تاندربولت ۴ اغلب از یک شکل رعد و برق با یک عدد ۴ در بخش زیرین خود برخوردار هستند. البته، شناسایی پورت‌های تاندربولت ۴ روی کامپیوترها بدون مشاهده و رویتِ مشخصات فنی امکان‌پذیر نیست.

کابل‌های تاندربولت همچنین این قدرت را دارند تا به طور پسیو یا غیر فعال کار کنند. به زبان ساده‌تر، این کابل‌ها بدون یک مدار الکتریکی داخلی فعالیت می‌کنند؛ یعنی کابل‌های معمولی (بدون بوستر) می‌توانند حداکثر پهنا باند ۴۰ گیگابیت بر ثانیه را حتی تا طول ۲ متر حفظ کنند، در حالی که USB4 در پشتیبانی از چنین قابلیتی در اندازه ۲ متر و بیشتر ناتوان ظاهر می‌شود. در چنین وضعیتی، نرخ انتقال اطلاعات در چنین کابل‌های بلندی به ۲۰ گیگابیت بر ثانیه محدود می‌شود.

لپتاپ‌ها و داک‌ها با USB4 معمولا ارزان‌تر از سایر دستگاه‌های هم‌ترازِ مجهز به تاندربولت ۴ محسوب می‌شوند. احتمالا به همین دلیل پروتکل USB4 در بین کاربرها گسترده‌تر است.

کدام بهتر است؟

تاندربولت ۴

بدون هیچ شک و شبهه‌ای می‌توان گفت تاندربولت ۴ بهتر از USB4 تلقی می‌شود اما شاید این فناوری بهترین انتخاب و گزینه بر اساس شرایط شما به شمار نرود.

اگر به دنبال بهترین عملکرد و در عین حال قدرت هستید، بدون هیچ شکی به سراغ محصولاتی بروید که به تاندربولت ۴ مجهز شده‌اند. از طرفی دیگر، اگر شما از جنبه‌ی بودجه با مضیقه روبه‌رو هستید، شاید بهترین انتخاب برای شما خرید دستگاه و لپتاپ‌هایی باشد که به USB4 مجهز شده‌اند.

منبع: makeuseof

سوال و جواب‌های رایج
فناوری تاندربولت ۴ به چه معناست؟
تاندربولت ۴ برای اولین بار در ژانویه‌ی ۲۰۲۰ در جریان رویداد CES معرفی شد و سپس در ماه جولای ۲۰۲۰ به طور کامل عرضه شد. این فناوری از همان کانکتور USB-C به عنوان تاندربولت ۳ و USB4 استفاده می‌کند اما تفاوت‌های کلیدی بین تاندربولت و USB-C وجود دارد.
تاندربولت ۴ بهتر است یا USB4؟
طبیعتا بر اساس مقایسه مشخصات فنی، تاندربولت ۴ قطعا بهتر است.
قیمت تاندربولت ۴ ارزان‌تر است یا USB4؟
به دلیل وجود برخی تفاوت‌های فنی، دستگاه‌های مجهز به USB4 معمولا ارزان‌تر هستند.


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما