بیش از ۲ هزار بازی روی استیم دک تأییدیه‌ی اجرا گرفته‌اند

۲۴ فروردین ۱۴۰۱ | ۱۶:۰۰ ۲۴ فروردین ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
steam deck

کمپانی ولو (Valve) به‌تازگی اعلام کرده است که بیش از ۲۰۰۰ بازی به طور رسمی برای کنسول دستی استیم دک تأیید شده یا قابل تجربه هستند.

این کمپانی در حال بررسی بازی‌های مختلف استیم است و هر بازی را با یکی از چهار رتبه‌بندی طراحی شده برای نشان دادن میزان روان بودن تجربه‌ی آن روی استیم دک مشخص می‌کند. این رتبه‌بندی‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که دارندگان این کنسول به‌راحتی می‌توانند تشخیص دهند که کدام بازی‌ها برای تجربه مناسب‌تر هستند. اگر یک بازی با برچسب «تأیید شده» (Verified) طبقه‌بندی شده باشد، به این معنی است که با دکمه‌های روی این کنسول و به طور کلی با آن کاملا سازگار است. با این حال اگر اثری برچسب «قابل بازی» (Playable) خورده باشد، ممکن است مشکلات جزئی هنگام اجرا داشته باشد.

این‌ها ممکن است شامل نیاز به استفاده از صفحه‌ی لمسی یا صفحه کلید مجازی، کوچک بودن متن درون بازی یا نیاز به اجرای دستی برخی از عملیات‌ها مانند استفاده از صفحه‌ی لمسی برای باز کردن لانچر بازی باشد. در زمان نگارش این مطلب، ۲۱۲۶ بازی برای استیم دک در دسترس قرار گرفته‌اند که از این تعداد، ۱۱۰۹ نمونه تأیید شده و ۱۰۱۷ نمونه قابل بازی هستند.

استیم دک

ولو همچنین سرویسی را در فوریه‌ی سال جاری راه‌اندازی کرده که به بازیکنان اجازه می‌دهد تا ببینند که کدام یک از بازی‌هایی که روی استیم خریداری کرده‌اند، روی این کنسول قابل تجربه است. بازیکنان می‌توانند از صفحه‌ی جدیدی که از این نشانی در دسترس قرار گرفته دیدن کنند و ببینند که کدام یک از بازی‌های آن‌ها تاکنون مورد تایید قرار گرفته است. البته به جز حالت‌های تأیید شده و قابل بازی، دو حالت دیگر برای بازی‌ها با عناوین پشتیبانی نشده (Unsupported) و ناشناخته (Unknown) وجود دارند. بازی‌هایی که برچسب پشتیبانی نشده خورده‌اند، معمولا بازی‌های واقعیت مجازی هستند و در حال حاضر روی استیم دک قابل تجربه نیستند. بازی‌های ناشناخته هم همچنان جهت اجرا روی استیم دک آزمایش نشده‌اند.

طبق گفته‌ی ولو یک بازی تنها در صورتی می‌تواند به‌عنوان یک اثر تایید شده طبقه‌بندی شود که معیارهای زیر را داشته باشد.

  • باید از کنترلر کنسول پشتیبانی کامل داشته باشد و آیکون‌های کنترلر را به‌خوبی نمایش دهد. همچنین در صورت نیاز به طور خودکار صفحه کلید مجازی را روی صفحه نمایش دهد.
  • بازی نباید هیچ گونه هشدار سازگاری را نشان دهد و اگر دارای لانچر است باید با کنترلر قابل دسترسی و انتخاب باشد.
  • بازی باید از وضوح پیش فرض کنسول (۸۰۰×۱۲۸۰ یا ۷۲۰×۱۲۸۰) پشتیبانی کند، تنظیمات پیش فرض خوبی داشته باشد و متن‌های درون آن باید خوانا باشند.
  • اگر از طریق سیستم پروتون قرار است اجرا شود، بازی و تمام میان‌افزار‌های آن باید توسط این سیستم پشتیبانی شوند. این شامل پشتیبانی از ابزارهای ضد تقلب نیز می‌شود.

منبع: VGC

صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگ

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. Avatar طاها

    می دونید به ایران میاد یانه ؟

    اگه میاد زمانش مشخصه؟