۵ بازی که HBO باید مثل لست آو آس آن‌ها را در قالب سریال اقتباس کند

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه
بازی Spec Ops the Line

سریال «لست آو آس»، ساخت HBO، درسال ۲۰۲۳ به همه نشان داد اقتباس یک بازی در قالب فیلم یا سریال  چگونه باید انجام شود. کریگ مزین (Craig Mazin) و نیل دراکمن (Neil Druckmann) اثری ساخته‌اند که سبک بصری، لحن و روح بازی در آن به بهترین شکل تجلی پیدا کرده است، ولی در عین حال سازندگانش یک سری ریسک خلاقانه هم انجام داده‌اند تا داستان بازی را به‌شکلی معنادار گسترش دهند. به‌طور خلاصه، بیشتر طرفداران و منتقدان موافق‌اند که سریال «لست آو آس»  موفقیتی بزرگ بود. حال بسیاری از طرفداران و منتقدان منتظرند تا ببینند قدم بعدی چیست.

بعید نیست موفقیت «لست آو آس» بین منتقدان و بینندگان، باعث شده که HBO دنبال بازی دیگری برای اقتباس باشد. برای کمک به تصمیم‌گیری‌شان – به‌هرحال مدیران اجرایی HBO می‌توانند از راهنمایی ما استفاده کنند – در ادامه پنج مجموعه‌ی بازی دیگر معرفی شده‌اند که برای اقتباس شدن در قالب یک سریال مناسب هستند. بازی‌های انتخاب‌شده لزوماً محبوب‌ترین‌ها نیستند و برای برخی از آن‌ها، اقتباس‌هایی در حال ساخته شدن است که معلوم نیست به نتیجه برسد یا نه. ولی همه‌یشان پتانسیل اقتباس شدن با فرمول HBO را دارند و ممکن است پس از به پایان رسیدن «لست آو آس» به سریال بزرگ بعدی که از بازی‌های ویدیویی اقتباس شده، تبدیل شوند.

۱. شبح سوشیما (Ghost of Tsushima)

 

روح سوشیما

اگر دنبال یک مجموعه‌ی اسم‌ورسم‌دار دیگر از سونی باشیم که قابل تبدیل شدن به سریال باشد، «شبح سوشیما» گزینه‌ای واضح به نظر می‌رسد. عملکرد ساکر پانچ (Sucker Punch) در طراحی اتمسفر و جهان‌سازی یک ژاپن قرون‌وسطای نیمه‌خیالی آنقدر خوب بوده که ناخودآگاه این سوال ایجاد می‌شود که اگر این IP دست HBO بیفتد، آن‌ها چه کارهای شگفت‌انگیزی می‌توانند با‌ آن انجام دهند.

شاید هیجان‌انگیزترین کاری که بتوان با «شبح سوشیما» کرد، اقتباس صحنه‌های اکشن آن است. HBO همیشه یک سری از بهترین طراح‌های صحنه‌های اکشن را در ساخت آثارش به کار گرفته است و اگر روزی برسد که آن‌ها دوئل‌های تن‌به‌تن بین سامورایی‌ها را در قالب سریال اقتباس کنند، احتمالاً نتیجه‌ی نهایی خیره‌کننده خواهد بود. همچنین بازی شخصیت‌هایی بسیار قوی و داستانی تاثیرگذار درباره‌ی مقاومت و جنگیدن برای هدفی مشترک دارد که اگر اقتباس آن به دست نویسندگانی توانا سپرده شود، نتیجه‌ی نهایی جذاب از آب درخواهد آمد.

۲. بایوشاک (Bioshock)

بایوشاک (Bioshock)

آیا لطف می‌کنید (Would you kindly = لفظی مهم در داستان بایوشاک) اقتباس «بایوشاک» را که ۱۵ سال می‌شود همه منتظرش هستند، بسازید؟ البته خبر رسیده که نت‌فلیکس آخرین شرکتی است که سعی دارد این بازی اکشن‌اول‌شخص از  کن لوین (Ken Levine) را اقتباس کند، ولی تا موقعی‌که اقتباس نت‌فلیکس منتشر نشود، باید ذهن‌مان را باز نگه داریم و به این فکر کنیم که HBO چه‌کاری می‌تواند با این مجموعه انجام دهد.

اگر کارگردان، نویسندگان، فیلمبرداران و (شاید از همه مهم‌تر) طراحان صحنه‌ی مناسب برای اقتباس «بایوشاک» استخدام شوند، جهان رپچر در یک سریال تلویزیونی می‌تواند با فضای سورئال، بیانات سیاسی تفکربرانگیز و درون‌مایه‌های تاریک و وحشتناکش همه را بار دیگر در خود غرق کند. البته پیاده‌سازی غافلگیری داستانی معروف بازی در قالب یک سریال (یا فیلم) کار سختی است، چون این غافلگیری بر پایه‌ی قوه‌ی اختیاری که گیمرها فکر می‌کنند به‌هنگام تجربه‌ی بازی‌ها از آن برخوردارند بنا شده است. ولی… ما اینجا نیامده‌ایم تا همه‌ی مشکلات احتمالی برای ساختن چنین اقتباسی را برای HBO حل کنیم. قصدمان فقط این است که ایده‌های درجه‌یک در اختیار آن‌ها قرار دهیم و بعد اجازه دهیم خودشان بقیه‌ی راه را بروند.

البته توصیه می‌کنیم وظیفه‌ی طراحی لباس بیگ‌ددی‌ها به همان کسی سپرده شود که لباس بلوتر (Bloater) را در «لست آو آس» را طراحی کرده بود، ولی دیگر مشورت‌دهی رایگان بس است!

۳. آندرتیل (Undertale)

آندرتیل (Undertale)

«آندرتیل» ترکیب عجیبی از طنز، احساسات و ساختارشکنی کلیشه‌هاست، برای همین اقتباس آن برای HBO چالش بزرگی خواهد بود. به‌هرحال، کار «آندرتیل» این است که دائماً قوانین مربوط به بازی‌های ویدیویی را زیرپا بگذارد، بدون این‌که پیام اصلی خود، یعنی خودشناسی در دنیایی با اخلاقیات مبهم را برای یک لحظه فراموش کند. گنجاندن همه‌ی این ایده‌ها و حال‌وهواهای مختلف در یک سریال بدون این‌که به بی‌راهه کشیده شود، کار راحتی نیست. ولی اگر سازندگان فرضی آن موفق به انجام آن شوند، نتیجه‌ی نهایی بسیار جالب خواهد بود.

سریال «آندرتیل» هم باید مثل بازی ویدیویی‌ای که از آن اقتباس شده، تار و پود سریال به‌عنوان یک رسانه را به شکل‌های هوشمندانه و مخ‌پیچ ساختارشکنی کند. HBO باید به‌شکلی زیرکانه دیوار چهارم را بشکند و کاری کند بیننده نسبت به رویدادهای داخل سریال – خواه صلح‌آمیز، خواه ویران‌کننده، خواه ترکیبی از هردو – احساس مسئولیت کند. باز هم تاکید می‌کنیم؛ این اصلاً کار راحتی نیست، ولی اگر این اقتباس به‌خوبی انجام شود، نتیجه‌ی نهایی بسیار هوشمندانه از آب درخواهد آمد. بسیاررر هوشمندانه.

۴. سویکودن (Suikoden)

سویکودن (Suikoden)

«سویکودن» یک مجموعه‌ی نقش‌آفرینی ژاپنی قدیمی درباره‌ی یک جهان فانتزی سیاست‌زده است که حاوی تعداد بسیار زیادی شخصیت است که دائماً روی مرز بین کاری که از لحاظ اخلاقی درست است، و کاری که باید انجام شود، حرکت می‌کنند. این سناریو آشنا به نظر می‌رسد، نه؟

اگر HBO بتواند تیم ساخت «بازی تاج‌وتخت» (Game of Thrones) را دور هم جمع کند تا یک سریال درباره‌ی «سویکودن» بسازند، نتیجه‌ی نهایی می‌تواند بسیار عالی از آب دربیاید. بیشتر طرفداران بر این نظرند که دو بازی اول مجموعه بهترین‌شان هستند. «سویکودن ۲» به‌طور خاص به‌عنوان یکی از غنی‌ترین داستان‌های مجموعه شناخته می‌شود. با توجه به این‌که ساخت بازسازی از قسمت ۱ و ۲ مجموعه تایید شده، HBO می‌تواند با ساختن یک سریال بر اساس آن – سریالی که عشقی که به مجموعه داریم در آن جریان داشته باشد – از روح تازه‌ای که قرار است به آن دمیده شود نهایت استفاده را ببرد. البته احتمالاً چاره‌ای نیست جز این‌که در این اقتباس از تعداد شخصیت‌های فوق‌العاده زیاد مجموعه کاسته شود.

۵. اسپک آپس: د لاین (Spec Ops: The Line)

اسپک آپس: د لاین (Spec Ops: The Line)

وقتی صحبت از بازی‌های تاریک در میان باشد، «اسپک آپس: د لاین» جزو سردمداران است. این بازی در سال ۲۰۱۲ به‌خاطر به تصویر کشیدن جنایات جنگی و حملات نظامی بدون رقیق‌سازی و شخصیت‌هایی با اخلاقیات خاکستری توجه گیمرها را به خود جلب کرد. به‌خاطر محتوای دلخراش بازی،‌ تجربه‌ی آن کار راحتی نیست و اگر HBO از آن سریال سازد، تماشا کردنش راحت نخواهد بود. ولی ساخت این سریال هم مثل ساخت بازی ضروری است.

HBO معروف است به سریال ساختن درباره‌ی موضوع‌های دشواری که بیشتر شبکه‌های دیگر ترجیح می‌دهند بهشان کاری نداشته باشند، بنابراین اگر فقط یک شبکه باشد که بخواهد درباره‌ی «اسپک آپس: د لاین» سریال بسازد، آن شبکه HBO خواهد بود و نتیجه‌ی نهایی هم بدون‌شک یکی از تاثیرگذارترین اقتباس‌های انجام‌شده از بازی‌ها از آب درخواهد آمد.

بسیار خب HBO، حالا توپ در زمین شماست. چه به این پیشنهادها گوش بدهید، چه ندهید، «لست آو آس» به ما ثابت کرد که بلدید چطور روح یک بازی را بدون هیچ دست‌اندازی در قالب یک سریال باارزش اقتباس کنید. اگر فرداروزی تصمیم بگیرید که همین کار را در قبال یکی از بازی‌های اشاره‌شده انجام دهید، ما قدردان شما خواهیم بود.

منبع: Goombastomp

صفحه‌ی اصلی بازی دیجی‌کالا مگ | اخبار بازی، تریلرهای بازی، گیم‌پلی، بررسی بازی، راهنمای خرید کنسول بازی


کنسول بازی سونی مدل PlayStation 5 ظرفیت 825 گیگابایت ریجن 1200 آسیا

کنسول بازی مایکروسافت مدل XBOX SERIES S ظرفیت 512 گیگابایت


دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما