بازی‌های ویدیویی خطر افسردگی را در پسرها کاهش می‌دهد

۲۶ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۷:۴۹ ۲۷ اسفند ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه
بازی ویدیویی سلامت

در دور‌ه‌ای که همه‌گیری ویروس کووید ۱۹، جهان را با دردسرها و مشکلات فراوانی روبه‌رو کرده و محدودیت‌های زیادی را برای مردم به وجود آورده است، بسیاری از مردم اعم از کودکان و نوجوانان ساعت‌های زیادی را با کامپیوترها یا دیگر وسایل الکترونیکی خود سپری کرده‌اند و به سرگرمی‌های گوناگونی از جمله بازی‌های ویدیویی پرداخته‌اند.

شیوع‌ گسترده‌ی کرونا باعث شد تا شیوه‌ی زندگی بسیاری از مردم تغییر کند. با بسته شدن مدرسه‌ها، کلاس‌های آنلاین برای مدتی جای شیوه‌ی سنتی و کلاس‌های فیزیکی را گرفته‌اند. این در حالی است که با توجه به محدودیت‌های بهداشتی، گستره‌ی فعالیت‌های تفریحی کودکان و نوجوانان کاهش یافته است و آن‌ها از انجام بسیاری از فعالیت‌های سابق خود ناکام مانده‌اند.

مطالعه‌ی پزشکی و روان‌شناختی جدیدی که نتایجش این ماه منتشر شده است، پیشنهاد کرده که برای درک نوع تأثیرات فعالیت‌های این‌چنینی روی کودکان و نوجوانان به رویکرد ظریفی نیاز است. نویسندگان این تحقیق، بیان می‌کنند که از طریق این مطالعات متوجه شده‌اند که تجربه‌ی منظم و عادی بازی‌های ویدیویی پیوند مستقیمی با کاهش خطر وقوع علائم افسردگی در میان پسرها دارد، البته این موضوع برای دخترها صادق‌ نبوده‌ است. از طرف دیگر، این تحقیقات نشان می‌دهد که استفاده‌ی مکرر و مداوم از شبکه‌های اجتماعی ارتباط مستقیمی با افزایش خطر وقوع علائم افسردگی در دختران داشته است، هرچند چنین چیزی برای پسرها اثبات نشده است.

بازی‌های ویدیویی فواید زیادی دارند

این گزاره شاید برای گیمرها گزاره‌ی عجیبی نباشد اما محققان زیادی در زمینه‌هایی همچون پزشکی و روان‌شناسی همچنان به دنبال رسیدن به نتیجه‌های قانع‌کننده‌ای درباره‌ی این موضوع تلاش می‌کنند. این مطالعات جدید از تحقیق و نظرخواهی روی ۱۱ هزار و ۳۴۱ نفر از نوجوانانی انجام شده که در پروژه‌ی مطالعاتی بزرگ «فرزندان قرن جدید» ثبت‌نام کرده‌اند. این پروژه مطالعاتی که در زمینه‌های گوناگونی انجام شده، جامعه‌ی آماری خود را از میان کودکان و نوجوانان انگلیسی متولدشده در سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۲ قرار داده است.

در این تحقیقات، وقتی افراد یازده‌ساله بوده‌اند، به محققین مدت‌زمانی را که در آن سن به فعالیت‌های مبتنی بر صفحه‌نمایش پرداخته بودند، اعلام کرده‌اند. این فعالیت‌ها شامل چیزهایی همانند بازی کردن بازی‌های ویدیویی، استفاده از شبکه‌های اجتماعی و استفاده از اینترنت در اوقات فراغت بوده است. سپس در سن چهارده‌سالگی، آن‌ها یک نظرخواهی درباره‌ی علائم افسردگی را تکمیل کردند و به پرسش‌های آن پاسخ داده‌اند.

بازی ویدیویی سلامت

بر اساس این مطالعات، پسرانی که در سن یازده‌سالگی اغلب روزها یا حداقل هفته‌ای یا ماهی یک‌بار به تجربه‌ی بازی‌های ویدیویی پرداخته‌اند، در سن چهارده‌سالگی حدود ۲۴ تا ۳۱ درصد نرخ افسردگی کمتری نسبت به پسرانی داشته‌اند که در آن سن کمتر یا به‌ندرت به تجربه‌ی بازی‌های ویدیویی پرداخته‌اند.

با این حال، نکته‌ی عجیب این تحقیقات این است که محققان دریافته‌اند که ارتباط میان تجربه‌ی بازی‌های ویدیویی و نرخ کمتر افسردگی به‌صورت ویژه فقط میان پسران با سطح فعالیت‌های کمتر قابل‌توجه است. نویسندگان حدس می‌زنند که بازی‌های ویدیویی ممکن است فرصتی را برای تعامل اجتماعی و سرگرمی فراهم کنند که به‌ویژه برای پسرانی مفید است که از طریق ورزش یا فعالیت‌های بدنی این نیازها را تأمین نمی‌کنند.

نتایج بازی کردن میان پسران و دختران متفاوت است

این تحقیقات نتایج متفاوتی را در رابطه با تأثیرات استفاده‌ی فعالیت‌های مبتنی بر صفحه‌نمایش در میان پسران و دختران به ‌دست آورده است. پسرها زمان بیش‌تری را نسبت به دخترها به بازی‌های ویدیویی اختصاص می‌دهند، درحالی‌که دختران زمان بیشتری را نسبت به پسرها صرف استفاده از شبکه‌های اجتماعی می‌کنند.

بازی ویدیویی سلامت

شاید این بخش قضیه چندان عجیب نباشد، اما نکته‌ی‌ مهم نتیجه‌ای است که از آن به دست آمده است. در حالی ‌که تجربه‌ی بازی‌های ویدیویی به‌صورت منظم رابطه‌ی مستقیمی با کاهش نرخ افسردگی در پسرها دارد، استفاده‌ی مداوم از شبکه‌های اجتماعی پیوند مستقیمی با افزایش نرخ افسردگی در دختران دارد. این رابطه‌ی عکس، نکته‌ی مهمی است که از این تحقیق به دست آمده است. دخترانی که در سن یازده‌سالگی‌ اغلب روزها از شبکه‌های اجتماعی استفاده کرده‌اند، در دوران چهارده‌سالگی خود حدود ۱۳ درصد نسبت به دخترانی که در یازده‌سالگی به‌ندرت از شبکه‌های مجازی استفاده کرده‌اند، نرخ افسردگی بیشتری داشته‌اند. کِلی پِتی گابریل (Kelley Pettee Gabriel)، استاد اپیدمیولوژی در دانشگاه آلاباما در بیرمنگام، درباره‌ی این موضوع می‌گوید:

تفاوت بین رابطه‌ی این رفتارهای کم‌تحرک و علائم افسردگی در جنسیت‌های مختلف، مرا شگفت‌زده نکرده است. در واقع، ویژگی‌های کلیدی دیگری هم در مطالعات وجود دارد که عوامل متنوع‌تری از جمله نژاد، قومیت و وضعیت اقتصادی و اجتماعی خانواده می‌تواند تفاوت‌هایی را در آن ایجاد کند.

با این وجود، طبیعی است که چنین چیزی لزوما برای همه‌ی پسرها یا همه‌ی دختران صدق نمی‌کند و فقط این تحقیق مهم به چنین نتایجی رسیده است.

تحقیقات هنوز ادامه دارند

با وجود این تحقیقات انجام شده، همچنان تحقیقات بیشتری برای درک بهتر رابطه‌ی میان فعالیت‌های مبتنی بر صفحه‌ی نمایش و سلامت روان کودکان و نوجوانان لازم است. نوع خاص محتوایی که نوجوانان در بازی‌های ویدیویی، شبکه‌‌های اجتماعی یا وب‌سایت‌های اینترنتی تجربه می‌کنند، می‌توانند تأثیراتی را که این محصولات روی سلامت روان می‌گذارند، شکل دهند.

همچنین مدت‌زمانی که افراد به چنین فعالیت‌هایی اختصاص می‌دهند، می‌تواند عامل تعیین‌کننده‌ی دیگری باشد که روی مزایا و معایب بالقوه‌ی این فعالیت‌ها روی سلامت روان تأثیرگذار باشد. هرچند در این تحقیق از شرکت‌کنندگان پرسیده شده است که چند وقت یک‌بار به سراغ بازی‌های ویدیویی می‌روند اما از آن‌ها پرسیده نشده است که چند ساعت برای آن اختصاص می‌دهند. بریتنی بلچر (Britni Belcher) درباره‌ی این موضوع می‌گوید:

از دیدگاه سلامت عمومی، شما لزوما نمی‌توانید بگویید که تمامی بازی‌های ویدیویی برای سلامت روان خوب هستند. با این حال، این تحقیقات نشان می‌دهد که رابطه‌هایی میان بازی کردن و کاهش نرخ افسردگی در گروه خاصی از پسران وجود دارد اما من فکر می‌کنم که به تحقیقات بیشتری نیاز داریم تا بهتر بتوانیم درک کنیم که چه میزان زمان برای بازی کردن در این نمونه‌ها صرف شده است.

علاوه بر این موضوع، روان انسان مبحث پیچیده‌ای‌ است که عوامل مختلفی در آن دخیل هستند و شاید لزوما نتوان با یک تحقیق به چنین نتایجی از آن دست یافت و همیشه فرصت برای تحقیقات بیشتر یا بررسی‌های جدی‌تر وجود دارد. با وجود این، تحقیق ذکر‌شده به‌صورت جالبی نشان دهد که استفاده متعادل از بازی‌های ویدیویی که یک سرگرمی مناسب و هیجان‌انگیز است، می‌تواند باعث شود نرخ افسردگی کاهش یابد و به افراد مختلف از جمله نوجوانان کمک کند. هرچند همان‌طور که گفته شد، دخیل شدن شرایطی مانند میزان زمانی که به بازی‌ها اختصاص می‌دهیم، می‌تواند در نتیجه‌ی این مطالعات تأثیر جدی داشته باشد و مشخص است که در صورت بر هم خوردن تعادل زندگی افراد، می‌تواند خلاف نتیجه‌ی این تحقیق عمل کند و به ضرر بازیکنان شود.

بازی ویدیویی سلامت

نکته‌ی جالب دیگر اینجاست که این تحقیق به بازی‌های ویدیویی از نگاه یک فعالیت فقط سرگرم‌کننده یا حتی فعالیتی که فقط زمان انسان‌ها را به خود اختصاص داده، نگاه کرده است. در حالی ‌که اگر بخواهیم جنبه‌های دیگر بازی‌های ویدیویی از جمله جنبه‌ی هنری آن‌ را در نظر بگیریم، این مدیوم هم مانند دیگر مدیوم‌ها شاید از این طریق هم بتواند تأثیر بسزایی در کاهش افسردگی یا حتی بالا بردن توانایی فرد در دست‌وپنجه نرم کردن با این مشکلات داشته باشد.

به‌ این ترتیب و با توجه به نتایج به دست آمده، این مطالعات علمی جدید هم به جمع مطالعاتی که به مزایای بازی‌های ویدیویی اشاره کرده‌اند اضافه می‌شود.

منبع: Healthline

صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگ

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲۹ دیدگاه
 1. Avatar یه دختر گیمر:)

  ببین آقای محترم دستت درد نکنه مطلب آماده کردی،اما میدونی چیه؟
  من یک دختر گیمرم،چن وقتیه اتفاقایی تو خانوادم افتاده البته فقط برای من…
  که کلا از همه چی زده شدم،باهیچکسی حرف نمی‌زنم.اگر همین گیم نبود،اگر بچهای اونجا نبودن من قطعا دیوونه میشدم،بچهای اونجان ک هرشب باهام حرف میزنن آرومم میکنن،امید بهم میدن
  نه امثال شما هایی ک فقط ی چیزی شنیدین و نه درکی از بچهای این نسل دارین نه میدونین دغدغه ما چیه
  پس اول یکم تحقیق کن،یکم بیین درد ما نسل جوون چیه بعد بیا مقاله بنویس و انتشار بده

 2. Avatar دشتوی

  مشک آن است که ببوید نه آنکه عطار بگوید، دیجی کالا خودش کنسول بازی میفروشد پس نمیشه به تحقیقاتش اتکا کرد، عدم افسردگی با بیرون رفتن از خانه و قرار گرفتن در فضای باز محقق میشود نه پشت دستگاه بازی بپدن

  1. Avatar sevda

   عاقل آن است که مطلب را بخواند قبل از اینکه خزعبل بگوید، نه مثل شما که معلوم نیست از توی کجات پرت و پلا در میاری.
   آخه مرد حسابی، تحقیقات رو کی انجام داده به نظرت؟ دانشگاه پزشکی و روان شناختی دیجی کالا؟
   اصلا متن صحاب مرده هم نخون، به جهنم، چجوری همچین نتیجه گیری کردی تو مغزت؟ سطح هوش و عقل در حد پشه هم نیست یعنی.

 3. Avatar QC

  بازی کردن (در حد منطقی) مشکلی نداره مشکل برخی خانواده ها هستن که چون اهمیتی به رده بندی سنی نمی‌دن اجازه میدن فرزند ده سالشون بازی های بالاتر از سنش استفاده کنه
  بعد هم کم و کاستی های خودشونو گردن بازی کردن میندازن
  علاوه بر تمام محسناتش بازی کردن باعث میشه شما به زبان انگلیسی مسلط تر بشید.اگر روزی چهارتا لغت تازه هم از تو بازی یاد بگیرید سالانه میشه حداقل دو برابر آن چه که در مدرسه بهمون یاد دادن

 4. Avatar علی

  به نظر من هر چیزی به اندازه خودش مفید
  است همونطور که تو نوشته دیدین گفت که به طور منظم یعنی مثلا روی ۱ ساعت و نیم بازی
  های ویدیویی بازی کنیم و هر روز این آمار رو ادامه دهیم به کاهش افسردگی خوب است
  مثلا تو بازی هایی مثل پابجی به تیز بین چشم هم خوبه و د

 5. Avatar طاها

  اقا اینا درست بود ولی یکیش اشتباه بود اون اشتباه بود که دختران کمتر بازی ویدیویی می کنند این قلطه چون خواهر من بیشتر گوشی و پلی استیشن بازی میکنه تا خودم

 6. Avatar دانیال

  اگر واقعا بازی ویدیویی باعث خنگ شدن کسایی که بازی ویدئویی میکنن میشه پس باید الان نصف جهان خنگ و احمق شده باشند ما ها که بازی ویدئویی انجام میدیم مطالب آموزنده رو یاد میگیریم زبان اینگیلیسی تا خوب میشه . با وسایل جدید آشنا میشویم . خوش ما بالا می‌ره . در بعضی وقت ها میتونیم خیلی سریع و عالی تصمیم عالی بگیریم . و خیلی فواید دیگه.
  پس لطفاً این حرف های چرت و پرت رو نخونید
  آقا سعید میدونم شما هم زحمت کشیدی برای این متن ولی داداش گل این متن ها الکیه

 7. Avatar ملکه احساس

  به نظر من بازی کلا هم حال آدم رو خوب میکنه هم افسردگی رو برطرف میکنه.
  من اگه سرم تو کامپیوتر نباشه روزم شب نمیشه تازه حالم هم خیلی بهتر میشه…

 8. Avatar علی

  اونی که میگه باعث خنگ شدن میشه منصور این این نیست که کلا بازی کنین که روزی سه چهار ساعت

  در کل من موافق این حرفا هستم

 9. Avatar رضا

  اگه اینجوری بود نزدیکه ۱ میلیارد زمین افسرده بود

 10. Avatar عماد شعبانی

  از نظر من بازی های ویدیویی خیلی تاثیر مفید دارند،من یک گیمر موبایل هستم،اگه مثبت اندیش باشید و عمیق تر نگاه کنید می‌بینید که بازی های ویدیویی چقدر مفید هستند،بچه هایی هم که با بازی ها تاثیر منفی میگیرند،معلومه که لذت کافی رو از بازی نمیبرن و منفی گرا هستن،مثلا خود من چرا باید به یک شخصیت مثبت که برای موفقیت تو بازی های ویدیویی می‌جنگه به عنوان یه شخصیت بد نگاه ،البطه نباید تو بازی کردنش زیاده روی شه.

 11. Avatar علی

  حال بیایید و به پدر مادر های ایرانی که یک کرم در مغزشون هست که میگه(هرکاری کن که فرزندت نتونه بازی های کامپیوتری کنه) بگو
  بازی های کامپیوتری مزایای زیادی داره مثلا باعث میشه زبان انگلیسیت بهتر بشه و یا کلی فایده دیگر

 12. Avatar ROSSI

  دم این مقاله گرم کاملا درست میگه آقا سینا شما خودت تجربه داری که این حرف رو میزنی من ۱۴ سالمه بابام اصلا نمیذاره بازی کنم از افسردگی و بدبختی و بیچارگی دارم میمیرم بازی های ویدیویی خیلی هم خوبن

 13. Avatar ای بابا

  آقایون اون آقای سینا با تمسخر بیان کرده. چرا نمیگیرید؟

 14. Avatar عرفان

  دوست عزیز زیاده روی در هر چیزی اشتباهه، اما الگو قرار دادن تحقیقات صدا و سیما باعث احمق شدن و بدبخت شدن میشه، چرا که کمپانی های بازی سازی بعد از ساختن بازی موظف هستند بازی رو تحویل کمپانیه ESRB برای تعیین درجه سنی بدن و پس از این کار بازی وارد بازی میشه، اما صدا و سیما به این نکته توجه نمیکنه و فقط می گه بازی ویدیویی ضرر داره، همچنین بیشتر خانواده های ایرانی اصلا به محدودیت سنی درج شده روی جلد بازی توجهی نمیکنن و فقط واسه بچه میخرن، بله اینطوری ضرر داره، اما اول علم خودمون رو ببریم بالا از یک موضوع بعدا نظر بدیم.

 15. Avatar عرفان

  درسته ولی به اندازه کافی

 16. Avatar رایان

  خیر اینطور نیست الان خواهر زادم افسردگی

  گرفته بود روانشناسا گفتن با یه چیزی سرگرم

  بشه بازی های ویدئویی بازی کرد حالش خوب

  شد

 17. Avatar حمید

  آقا سینا شرمنده ها ولی هر چی که صدا و سیما گفت باید باور کنی اخه دومن کلاه برداری مربوط میشه به سایت های شرط بندی اینا بازی ویدیویی هستند بی خطر بدون پول خرج کردن هر روز ۲یا۳ بازی کردن روانی میشیم????

 18. Avatar محمد

  بهترین جراح های دنیا هم گیم میزنن
  آقا سعید نه میدونی چیه نه چیز دیگه
  برو ببین شبکه سلامت خودش داره اعتراف میکنه بازی های ویدیویی عالی هستن شما نظر میدی؟ بشینیم الاکلنگ بازی کنیم یا قرآن بخونیم؟ نگاه کردم به مانیتور باعث کوری چشم و این چرت و پر تا نمیشه اینو من نمی گم تحقیقات میگن
  من هرچقدر با شما ها حرف بزنم بی فایده هست
  البته خوب بازی زیاد ضرر داره آره ولی ۵ ساعت در طول روز عادیه معمولیه و بازی برای همه افراد خوبع چه بیل گیتس چه من چه پدر و مادرها و کلا همه
  همیشه قبل از اینکه چیزی بنویسید یا بگید و قبلش فکر کنید و تحقیق کنید

 19. Avatar ارش

  من کاملا مخالفم درسته بازی کردن زیاد باعث مشکلات متعددی میشه ولی مزایایی هم به همراه داره مثلا هوش رو افزایش میده و ذهن رو قوی تر میکنه آدم رو اجتماعی تر میکنه.

 20. Avatar سینا

  همه اینها اشتباهه . طبق نظر کارشناسی و تحقیقات چندساله صدا و سیما و خانواده های ایرانی ، بازی کردن باعث احمق شدن ، بدبخت شدن ، کلاه بردار شدن و کلا نابود شدنه. (زیاده روی در بازی کردن هم مثل تمام کارهای دیگه ، قطعا اشتباهه و من هم مخالف زیاده روی هستم اما اینکه با کل قضیه مشکل داشته باشی ، خیلی اعصاب خورد کنه)

  1. Avatar Ali

   بازی کننیم بهتره یا بریم خیابون بمب هوا کنیم یا فیلم که کرج پخش شد تو خیابون دسته جمعی دارن…
   اینو به خانواده ها میگم نه شما!

   1. Avatar فاطمه

    چیشده تو کرج

  2. Avatar فربد

   داداش آرام باش اول بعدشم کی گفته بازی کردن باعث احمق شدن بچه ها میشه بچه ها اتفاقا تو این شرایط که کسی نمی تونه باهاشون بازی کنه چه اشکالی داره از راه دور باهم بازی کنن خود دانشگاه آکسفورد بازی های ویدیویی(مناسب) رو تایید کرده که میشه بازی کرد و بچه ها بیشتر میتونن خوب یا بد رو تشخیص بدهن

  3. Avatar عرفان

   چرا چرت میگین برعکس بازی کردن خیلی خوبه ولی به اندازه کافی من خودم با بازی کردن چشمام خیلی تیز تر شده یعنی نکته های ریز رو هم بیشتر وقتا میبینم با اینکه عینکی ام ولی دوباره تکرار میکنم به اندازه کافی
   برای احمق شدن و بدبخت شدن هم باید بگم خیلیا از همین بازیا تو یوتوب یا آپارات و… میزارن از همون درآمد دارن

  4. Avatar محمد

   من افسردگی گرفته بودم اما چطور این بازی های ویدئویی حال من رو خوب کرد و تمچنین باهوش تر ؟
   الان هم بهتر امتحاناتم رو جواب میدم هم هوشم بالاتر رفته هم افسردگیم نابود شده
   هرچیزی هم صدا و سیما گفته نباید باور کرد

  5. Avatar sevda

   دوستان،
   ایشون داره کنایه میزنه!
   پونصد نفر اومدن به اشتباه فحش بارش کردن.

  6. Avatar امیرمحمد

   توی احمق که چیزی نمی فهمی اصلا نمی دونی گیم چیه چرا حرف مفت میزنی!؟
   توی کل جهان ۳ میلیارد و۲۰۰ میلیون و صدو خرده ای هزار نفر گیمر داریم یعنی همه این ۳ میلیارد آدم خنگ بدبختن احمقن فقط تو باهوشی

  7. Avatar علی

   داش اینایی که گفتی فقط موقعی پیش میاد که معتاد بازی شده باشی و کل زندگیت گیم شده باشه البته هرچند که خیلی ها با همین کار پول در میارن