هنرمندی که بومیان جزیره هرمز را به جهان معرفی کرد؛ گفت‌وگوی سیاوش صفاریان‌پور با احمد نادعلیان

Digikala PR ۶ شهریور ۱۳۹۷ | ۱۴:۳۴ ۲۶ شهریور ۱۳۹۸

در پادکست جدید دیجی‌کالا از نمایشگاه صنایع دستی، سیاوش صفاریان‌پور میزبان دکتر احمد نادعلیان بود. دکتر نادعلیان هنرمند حوزه هنرهای محیطی و زمینی است و بخاطر کنده‌کاری روی سنگ‌های رودخانه‌ها مشهور است. علاوه بر آن کارهای حجاری و ویدیو آرت هم انجام می‌دهد. احمد نادعلیان در عرصه بین‌المللی هم هنرمند شناخته‌شده‌ای است.

بحث صفاریان‌پور و نادعلیان از هنرنادعلیان شروع می‌شود. از اینکه چطور او هیچ‌وقت در تلاش برای جاودانه کردن هنرش نبوده است. روی سنگ‌های رودخانه حکاکی می‌کرده و بعد دوباره آنها را به رودخانه می‌انداخته. نادعلیان در این‌باره می‌گوید: «آن پروژه زمانی اتفاق افتاد که تازه دکترایم را گرفته بودم و به ایران بازگشتم. تصمیم گرفتم مثل اجدادم در طبیعت زندگی کنم. ابتدا از نقاشی کردن شروع شد ولی خیلی زود به استفاده از مواد و مصالح بومی سوق پیدا کردم. چند جریان به شکل همسو کمک کرد که این کار در طبیعت رها بشود. یک ریشه‌اش کارهایی بود که در ایران باستان از زمان هخامنشی و ساسانی و بعد قاجار در طبیعت رها می‌شد که مثل نقش رستم یا تنگه واشی نمونه‌اش در ایران زیاد است. دلیل دیگرش هم این بود که تا حدودی با جریان هنر زمینی و وابسته به طبیعت آشنا شده بودم و تدریجا یک معنای زیست محیطی پیدا کرد که وقتی یک سنگ را در طبیعت رها می‌کنی هم سوال ایجاد می‌کند و هم تخیل.»

نادعلیان مدت‌ها در جزیره هرمز زندگی می‌کرد و در آنجا کارآفرینی هم کرده است. صفاریان‌پور از موزه نادعلیان و زندگی او در هرمز و خانم‌هایی که شاگردش بوده‌اند، سوال کرد. نادعلیان پاسخ داد: «رابطه من با هرمز از سال ۱۳۸۵ شروع شد که یکی از دانشجویان قدیمی‌ام مرا به جزیره هرمز دعوت کرد. جشنواره مجسمه‌های شنی و کار روی سنگ بود. آن جشنواره موفق نبود و بعد از آن در فرآیند کار با چشم‌انداز رنگین جزیره هرمز و خاک رنگی آن به عنوان ماده خامی برای رنگ‌آمیزی آشنا شدم.»

با کارهای نادعلیان و رابطه او با هنر و طبیعت در این پادکست بیشتر آشنا خواهید شد.

برچسب‌ها :
دیدگاه شما