نام‌های سرشناس در نقش‌های کوچک؛ بهترین بازیگران مرد مکمل ۲۰۱۹

ایندی‌وایر فهرستی از بهترین بازیگران مرد مکمل ۲۰۱۹ منتشر کرده است. نگاهی به فیلم‌هایی که برای جشنواره کن انتخاب شدند و فیلم‌هایی که در فصل جوایز اکران شدند، باعث شده که نویسندگان ایندی‌وایر گمانه‌زنی‌هایی درباره‌ی بهترین بازی‌هایی که در فصل جوایز دیده‌ایم داشته باشند. خیلی از استودیوها اصرار داشتند که اولین نمایش فیلم‌هایشان در جشنواره کن باشد. از بین آنها می‌شود به فیلم «راکت‌من» اشاره کرد که درباره‌ی زندگی خواننده و موزیسین مشهور انگلیسی التون جان است و تارون ایگرتون نقش التون جان را در آن بازی می‌کند. این فیلم دکستر فلچر در حقیقت دنباله‌ای بر «بوهمین راپسودی» است که سال گذشته به موفقیت ۹۰۰ میلیون دلاری رسید. در فیلم علاوه بر تارون ایگرتون، جیمی بل در نقش برنی توپین آهنگساز و ریچارد مدن در نقش دوست صمیمی التون جان بازی می‌کند.

و بعد ترنس مالیک را داشتیم که برگشته است. فیلم «درخت زندگی» مالیک سال ۲۰۱۱ نخل طلای کن را برد و نامزد سه جایزه‌ی اسکار شد. بعد از این که مالیک یک سری فیلم ساخت که به نظر می‌رسید همه‌شان فیلم‌های فرعی با همان برداشت «درخت زندگی» هستند حالا در فیلم «زندگی پنهان» مسیر جدیدی را انتخاب کرده است. فیلم درباره‌ی یک افسر وظیفه‌شناس و با وجدان به نام فرانتز جاگراستاتر است. آگوست دیل نقش این افسر را بازی می‌کند که نمی‌خواهد برای نازی‌ها در جنگ جهانی دوم بجنگد. آیا این می‌تواند نقش فرعی باشد که ستاره‌ی بلژیکی همیشه فوق‌العاده روی پرده یعنی ماتیاس اسکون‌آرتس را کنار بزند و در فصل جوایز مورد توجه قرار بگیرد؟

این فهرستی از بازیگران نقش مکمل ۲۰۱۹ است که امسال شاهد درخشش‌شان بودیم:

الک بالدوین و ویلم دفو

فیلم: بروکلین بی‌مادر
عنوان اصلی: Motherless Brooklyn
کارگردان: ادوارد نورتون

فیلم در پس‌زمینه‌ی نیویورک دهه‌ی ۵۰ اتفاق می‌افتد. لیونل (با بازی خود ادوارد نورتون) یک کارآگاه خصوصی تنهاست که به سندروم توره هم دچار است. (سندورم توره یک عارضه‌ی عصبی است که به وسیله ترکیبی از حرکات و صداهایِ ناخواسته که به آن‌ها تیک می‌گویند، توصیف می‌شود. حرکات کلیشه‌ای پریدن یا رقصیدن، بیش‌فعالی و اختلالات یادگیری علایم شاخص این سندروم محسوب می‌شوند.) او درگیر حل کردن پرونده مرگ دوست قدیمی‌اش فرانک مینا می‌شود.

خود ادوارد نورتون تا به حال نامزد دریافت سه جایزه‌ی اسکار شده است. این دومین فیلم او در مقام کارگردان است که از رمان جاناتان لیتهام اقتباس شده. الک بالدوین و ویلم دفو بازیگران مکمل فیلم هستند به علاوه بروس ویلیس که نقش دوست مرده‌ی کارآگاه را بازی می‌کند. ویلم دافو تا امروز نامزد چهار جایزه‌ی اسکار شده و الک بالدوین هم یک‌بار برای فیلم «کولر» (۲۰۰۳) نامزد اسکار شده است.

بالدوین را با بازی در سریال‌های کمدی مثل «۳۰ راک» در سال‌های اخیر به یاد می‌آوریم. در سینما به اندازه تلویزیون نقش‌های ماندگار ندارد. ویلم دفو در چند سال گذشته در فیلم‌های مستقلی مثل «پروژه فلوریدا» و «هتل بزرگ بوداپست» جلوی دوربین رفته و بازی‌اش مورد توجه قرار گرفته است. امسال هم در فیلم «فانوس دریایی» درخشان بود.

جیمی بل

فیلم: راکت من
عنوان اصلی: Rocketman
کارگردان: دکستر فلچر

این درام موزیکال بیوگرافیک براساس داستان زندگی التون جان موزیسین انگلیسی است. از روزهایی که به عنوان اعجوبه‌ای در آکادمی رویال موسیقی شناخته شد تا همکاری موسیقایی و تاثیر او روی برنی تاپین. در حالی که این موزیسین در دوره‌ای با افسردگی و اعتیاد به مواد هم دست و پنجه نرم کرده. دکستر فلچر کارگردان فیلم است و جیمی بل بازیگر مکملی که نقش برنی تاپین را بازی می‌کند.

تاپین بیشترین دیالوگ و چالش را در فیلم با التون جان دارد. جیمی بل بازیگر جوان انگلیسی است که در فیلم‌های کارگردانان بزرگی مثل لارس فون‌تریه جلوی دوربین رفته است و برای بازی در نقش اصلی فیلم «بیلی الیوت» در نوجوانی برنده جایزه بفتا شد. این فیلم می‌تواند سکوی پرش جیمی بل در هالیوود شود.

بابی کاناول، آل پاچینو و جو پشی

فیلم: مرد ایرلندی
عنوان اصلی: The Irishman
کارگردان: مارتین اسکورسیزی

فیلمی که شاید بیشتر از هر اثر دیگری در سال ۲۰۱۹ منتظر دیدنش بودیم. یک درام جنایی بیوگرافیک که استیون زیلیان نویسنده‌ی اسکاری «فهرست شیندلر» آن را نوشته و مارتین اسکورسیزی، کارگردان بزرگ سینما آن را ساخته است. فیلم اقتباسی است از کتابی به نام «شنیدم که خانه‌ها را رنگ کردی» نوشته‌ی چارلز برندت. بازیگر نقش اصلی فیلم رابرت دنیروست که نقش فرانک شیران را بازی می‌کند. او از اعضای حزب کارگر بود که ارتباطاتی با مافیا داشت و در خاطراتش به قتل رسیدن جیمی هوفا، رییس حزب کارگر آمریکا را به یاد می‌آورد.

آل پاچینو نقش جیمی هوفا را بازی می‌کند. بازیگری که نیاز به معرفی ندارد و حتی بیشتر از دنیرو در فیلم درخشید. او از آن بازیگرانی است که خودش اعتبار جوایز می‌شود نه این که گرفتن جایزه به کارنامه‌اش اعتبار ببخشد. این اولین همکاری آل پاچینو با اسکورسیزی است و طرفداران او از اینکه دوباره پاچینو و دنیرو بعد از شاهکار مایکل مان یعنی فیلم «مخمصه» با یکدیگر بازی می‌کنند هیجان‌زده شدند.

بابی کاناوال نقش فلیکس دی‌تولیو را بازی می‌کند. بازیگر آمریکایی که برای بازی در سریال «بوردواک امپایر» شهرت پیدا کرد. در فیلم‌های مهمی که بازی کرده مثل «جازمین غمگین» وودی آلن اکثرا نقش مکمل داشته است.

جو پشی هم نقش راسل بوفالینو را بازی می‌کند که جزو سران مافیای آمریکا در پنسیلوانیا بود. پشی برای دو فیلم «گاو خشمگین» و «رفقای خوب» نامزد جایزه اسکار شد و درنهایت برای «رفقای خوب» این جایزه را برد. در هر دو فیلم هم نقش مکمل بازی می‌کرد و در ایفای نقش‌های مکمل درخشان به خصوص در فیلم‌های مارتین اسکورسیزی ید طولایی دارد. یک بازی تماشایی از او در «مرد ایرلندی» می‌بینید که در گلدن گلوب هم مورد توجه قرار گرفت

تیموتی شالامه

فیلم: زنان کوچک
عنوان اصلی: Little Women
کارگردان: گرتا گرویگ

یک اقتباس دیگر از کتاب کلاسیک و مهم لوییزا می.آلکوت که این‌بار گرتا گرویگ پشت دوربینش قرار گرفته است. این هشتمین اقتباس از کتاب «زنان کوچک» است. «زنان کوچک» داستان زندگی چهار خواهر مارچ است که هر کدام روحیات متفاوتی دارند.

دوران جنگ داخلی آمریکاست و پدر آن‌ها به جنگ رفته و آن‌ها با مادرشان و خدمتکارشان زندگی می‌کنند. در همسایگی آن‌ها پیرمرد سختگیری به همراه نوه‌اش لوری هستند. لوری رابطه‌ی دوستانه‌ای با دختران پیدا می‌کند و بعد از مدتی عاشق جو می‌شود. دختری که شبیه پسرها زندگی می‌کند اما جو او را پس می‌زند. لوری با یکی دیگر از خواهران مارچ ازدواج می‌کند.

تیموتی شالامه که برای بازی در فیلم «مرا به نام خودت صدا بزن» ساخته‌ی تحسین‌برانگیز لوکا گوادینینو مشهور شد، در این فیلم نقش لوری را بازی می‌کند. لوری در حقیقت مهم‌ترین کاراکتر مرد قصه‌ی «زنان کوچک» است.

جوئل ادگارتون و رابرت پتینسون

فیلم: پادشاه
عنوان اصلی: The King
کارگردان: دیوید میچود

این فیلم که محصول مشترک اتریش، انگستان و آمریکاست اقتباسی از چند نمایشنامه‌ی تاریخی ویلیام شکسپیر است. فیلم داستان زندگی چند پادشاه فرانسه از جمله هنری چهارم است که بن مندلسون نقش‌اش را بازی می‌کند و هنری پنجم که تیموتی شالامه او را به تصویر کشیده است. دیوید میچود که او را با فیلم‌هایی مثل «قلمرو حیوانات» و «ماشین جنگی» می‌شناسیم کارگردان فیلم است و جوئل ادگارتون علاوه بر بازی در فیلم هم در نوشتن فیلمنامه با میچود همکاری کرده و هم تهیه‌کننده فیلم است.

جوئل ادگارتون نقش سرجان فالستف را بازی می‌کند. او یک شخصیت خیالی است که در چهار نمایشنامه تاریخی شکسپیر حضور دارد.

جوئل ادگارتون بازیگر استرالیایی در فیلم‌های مشهوری مثل «گتسبی بزرگ» نقش فرعی را ایفا کرده است. از آن بازیگرهای توانایی است که بازی‌های بی‌سروصدا داشته و این فیلم می‌تواند توانایی بازیگری او را به همه نشان دهد.

رابرت پتینسون هم که برای بازی در مجموعه نوجوان‌پسند «افسانه گرگ و میش» شناخته شد در سال‌های اخیر انتخاب‌های هوشمندانه‌تری کرده است. از جمله بازی در فیلم «نقشه ستارگان» دیوید کراننبرگ. در این فیلم او نقش شاهزاده فرانسه را بازی می‌کند و احتمال زیادی دارد که بتواند به موفقیت برسد. او امسال به عنوان نقش اول فیلم «فانوس دریایی» هم درخشید.

برندون گلیسون

فیلم: فرانکی
عنوان اصلی: Frankie
کارگردان: ایرا سانچر

یک درام فرانسوی-آمریکایی به کارگردانی ایرا ساچز که بازیکن ایرلندی دوست‌داشتنی و درجه‌ یک یعنی برندون گلیسون در آن بازی می‌کند. فیلم داستان سه نسل است که در تعطیلات یک روزه به پرتغال باید با تجربیاتی که زندگی‌شان را تغییر می‌دهد دست و پنجه نرم کنند. آ‌ن‌ها به شهر تاریخی سفر کرده‌اند که ویلاهای افسانه‌ای و باغ‌های خرم و سرسبز دارد.

برندون گلیسون را در فیلم «در بروژ» مارتین مک‌دانا به یاد می‌آوریم. با بازی شیرین و طعنه‌آمیز و درجه یک‌اش. از آن بازیگرانی است که در هر فیلمی حضور پیدا می‌کند چند درجه امتیاز آن فیلم را بالا می‌برد. نامزد سه جایزه‌ی گلدن گلوب که دو تا از آن‌ها برای آثار سینمایی و یکی برای سریال «داخل طوفان» (Into the storm) بوده است.

آنتونی مک‌کی و گری اولدمن

فیلم: زن پشت پنجره
عنوان اصلی: Woman in the Window
کارگردان: جو رایت

سال‌ها پیش فریتز لانگ، کارگردان مشهور آلمانی فیلم به همین نام ساخته بود اما این فیلم با آن متفاوت است. جو رایت از رمانی به همین نام که سال ۲۰۱۸ منتشر شد فیلمش را اقتباس کرده است. یک روانشناس کودک که وحشت از مکان‌های باز دارد شاهد قتلی در همسایگی‌شان می‌شود و حالا مردد است که آیا به پلیس خبر بدهد یا نه. گروه بازیگران فیلم از جولین مور گرفته تا ایمی آدامز درخشان‌اند اما دو نقش مکمل یعنی آنتونی مک‌کی و گری اولدمن هم بازی‌های درخشانی داشتند که در فصل جوایز چندان به آن‌ها توجه نشد.

آنتونی مک‌کی در بیشتر فیلم‌های مهم نقش مکمل بازی کرده است. اما گری اولدمن انگلیسی که در این فیلم نقش مکمل دارد یک جایزه‌ی اسکار برای بازی در نقش وینستون چرچیل در فیلم «تاریک‌ترین ساعت» و یک نامزدی اسکار برای بازی در نقش اصلی فیلم «بندزن، خیاط، سرباز، جاسوس» در کارنامه‌اش است. او از آن بازیگرانی است که حتی یک نقش کوچک را هم می‌تواند به کاراکتری تاثیرگذار در فیلم بدل کند.

آنتونی هاپکینز

فیلم: دو پاپ
عنوان اصلی:‌ The two Popes
کارگردان: فرناندو میرلس

این درام ساخته‌ی فرناندو میرلس احتمالا یکی از جنجال‌برانگیزترین فیلم‌های سال ۲۰۱۹ است. فیلم درباره‌ی رابطه و اختلاف دیدگاه بین دو نفر از رهبران قدرتمند کلیسای کاتولیک است. هر دوی آن‌ها گذشته خودشان را دارند و در عین حال باید طبق آن چه جهان مدرن از آن‌ها می‌خواهد کلیسا را جلو ببرند.

جاناتان پیرس نقش پاپ فرانسیس را بازی می‌کند و آنتونی هاپکینز بازیگر نقش پاپ بندیکت است. آنتونی هاپکینز چهار نامزدی اسکار در کارنامه‌اش دارد و برای بازی در نقش هانیبال لکتر در فیلم «سکوت بره‌ها» جایزه اسکار را کسب کرد.

از آن بازیگرانی است که بازی‌اش می‌تواند دلیل دیدن یک فیلم باشد. بدون شک یکی از بهترین بازیگران معاصر است.

برد پیت

فیلم: روزی روزگاری در هالیوود
عنوان اصلی: Once Upon a Time in Hollywood
کارگردان: کوئنتین تارانتینو

درباره‌ی فیلم کوئنتین تارانتینو و داستانش که در هالیوود اواخر دهه‌ی شصت می‌گذرد چه می‌شود گفت؟ اینکه جزو هیجان‌انگیزترین فیلم‌های امسال است و همه مشتاق دیدن برد پیت و لئوناردو دی‌کاپریو، دو ستاره‌ی بزرگ در یک فیلم کنار یکدیگر بودند. برد پیت نقش کاراکتری به نام کلیف بوث را بازی می‌کند که بدل یک بازیگر در حال افول است. او مردی خوشدل، راحت‌گیر، آسمان جل و یک رفیق درجه یک است.

پیت سه بار برای بازیگری و دو بار هم تهیه‌کنندگی فیلم نامزد دریافت جایزه اسکار شده و درنهایت یک اسکار بابت تهیه‌کنندگی «۱۲ سال بردگی» به خانه برده. شاید امسال بالاخره زمانش رسیده باشد که به عنوان بازیگر هم در مرکز توجه قرار بگیرد.

بیشتر ببینید:
غم‌انگیزترین سکانس‌های سینمایی؛ لحظاتی که اشک‌تان را در می‌آوردبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما