نگاهی به سیستم پارک خودکار BMW X4

۴ شهریور ۱۳۹۸

هنوز راه زیادی باقی مانده تا شاهد تولید اتومبیل‌های خودران سطح ۵ باشیم که دیگر خبری از فرمان و پدال در داخل کابین نباشد. آن زمان ما آدم‌ها نقشی در هدایت این گونه ماشین نخواهیم داشت، بلکه سیستم‌های هوشمند اتومبیل هستند که به عنوان راننده تمام مسئولیت هدایت خودرو را بر عهده می‌گیرند و وارد ماجرا می‌شوند.

اگرچه مسیر پر فراز و نشیبی در راه ساخت ماشین‌های کاملا خودران وجود دارد اما شرکت‌هایی مثل تسلا، ب‌ام‌و، تویوتا، لکسوس و هیوندای موفق‌ شده‌اند همین اکنون در بعضی از محصولات جدیدشان از سیستم‌های هوشمندی نظیر سامانه‌ی پارک خودکار استفاده کنند که مصداقی از فناوری اتومبیل‌های خودران است. به‌طور مثال، شرکت BMW اولین بار در سال ۲۰۱۰ روی اتاق سری ۵ از سیستم پارک خودکار استفاده کرد. این شرکت آلمانی، در بعضی از محصولات کنونی خود نظیر سری ۷، سری ۵ و اکس ۴ از سیستم پارک خودکار (Park Assistant) بهره می‌برد؛ فناوری ویژه‌ای که در بازار از آن به عنوان اتوپارک هم یاد می‌شود. در این مطلب یک ویدیو ویژه از سیستم پارک خودکار ب‌ام‌و X4 تهیه کرده‌ایم که نگاهی دقیق‌تر به ساز و کار سیستم هوشمند پارک خودکار داشته باشیم. بنابراین ابتدا کلیپ تهیه شده از عملکرد این سیستم را ببینیم.

همان‌طور که در ابتدای ویدیو تماشا کردید، یک کلید مخصوص با حرف P روی کنسول میانی، پشت سردنده قرار گرفته است. زمانی که خودرو حداکثر ۳۵ کیلومتر بر ساعت (۲۲ مایل بر ساعت) سرعت دارد، سیستم می‌تواند محیط اطراف را جهت پیدا کردن جای پارک مناسب اسکن کند. بهترین جای پارک مناسب، طول خودرو به علاوه فضای خالی جلو و عقب به میزان ۱.۲ متر اعلام شده است.

هنگامی که سیستم این پارامترها را ارزیابی و جای پارک مناسب را پیدا کرد، راننده با گذاشتن وضعیت دنده در R، باید با ترمز سرعت خودرو را کنترل کند. در این هنگام فرمان خودرو به صورت خودکار گردش می کند. پس از جای گیری، راننده بایستی دنده را در وضعیت D قرار دهد تا اتومبیل کمی به سمت جلو حرکت کند و در بهترین حالت پارک شود.درنهایت سیستم با بوق به راننده از تمام شدن مراحل پارک بصورت خودکار خبر می دهد.

عملکرد سیستم پارک خودکار بسیار شگفت‌انگیز بود؛ چراکه هر بار از این سیستم استفاده کردیم، اتومبیل سریع و با دقت بالا پارک شد، بطوری که خودرو تنها چند سانتی‌متر از جدول فاصله داشت. نکته‌ی جالب دیگر زمانی بود که از سیستم اتوپارک استفاده می‌کردیم و عکس‌العمل مردم را نسبت به عملکرد این سیستم می‌دیدیم. درحقیقت مردم شاهد صحنه کمی عجیبی بودند که بدون لمس فرمان و دست آزاد، ماشین را پارک می‌کردیم.

با وجود پیشرفت فناوری اتومبیل‌های خودران و سیستم‌های اتومبیل، هنوز راه زیادی باقی مانده تا بدون لمس فرمان با خیالی راحت با سرنشینان گپ بزنیم و ایمن به مقصد برسیم. در ویدیو منتشر شده، می‌توانید متوجه ضعف در تشخیص سامانه هوشمند خودرو شوید؛ چراکه اتومبیل درست جلوی در پارکینگ خانه آن هم روی جدول جوب پارک شد. ناگفته نماند یک بار در تست سیستم پارک خودکار ماشین، راننده پا را از روی پدال ترمز برداشت و خودرو در سرازیری شتاب گرفت و با اتومبیل پشتی برخورد کرد. البته این برخورد بسیار جزئی بود و خسارتی به بار نیاورد.

به همین منظور است که هنوز نمی‌توان به این سیستم‌های هوشمند اعتماد کامل کرد؛ همان‌طور که وقتی سیستم اتوپارک فعال می‌شود، پیغامی از هوشیاری راننده برای هدایت خودرو و قبول کردن مسئولیت هر حادثه روی نمایشگر نشان داده می‌شود. البته این سیستم در سری ۷ پیشرفته تر شده تا بدون نیاز به درگیر کردن دنده بتوان اتومبیل را بطور خودکار پارک کرد.

حالا نوبت شماست تا در کامنت ها نظرتان را درمورد سیستم های هوشمند خودرو از جمله پارک خودکار را برایمان بنویسید.

دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. Avatar یه جامانده در خرافات

    اون وقت بعد از اینکه پارک شد،با کدوم پا اول وارد توالت بشیم؟

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه