دوربین‌های عکاسی در فضا

تصاویری که در ماموریت‌های فضایی ثبت می‌شوند جزء جذاب‌ترین بخش‌های این پروژه‌ها برای مردم هستند. مناظری که امکان عکاسی از آن‌ها از روی زمین وجود ندارد و ما با کمک دوربین‌های عکاسی فضاپیماها، تلسکوپ‌های فضایی و یا فضانوردان فرصت دیدن آن‌ها را پیدا می‌کنیم.

انواع مختلفی از دوربین‌های تصویربرداری، از دوربین‌های تجاری آنالوگ و دیجیتال تا دوربین‌های مخصوص عکاسی نجومی، در ماموریت‌های فضایی مختلف استفاده شده‌اند که در این ویدئو ویژگی‌های برخی از آن‌ها را مرور می‌‌کنیم.

برنامه آپولو

ناسا پیش از برنامه آپولو و در ماموریت‌های جمینی از دوربین‌های هسلبلاد استفاده کرده بود. عملکرد مکانیکی عالی این دوربین‌ها در کنار کیفیت اپتیکی بالای لنزهای زایس در این ماموریت‌ها برای ناسا ثابت شد. و به این ترتیب در پروژه سفر انسان به ماه نیز فضانوردان ناسا از دوربین‌های هسلبلاد برای عکاسی استفاده کردند.

فضانورد در سطح ماه

آلن بین، فضانورد ماموریت آپولو ۱۲. دوربین عکاسی هسلبلاد به لباس فضایی او متصل است.
Credit: NASA

تصویر معروف طلوع زمین در افق ماه یکی از جذاب‌ترین عکس‌هایی است که در برنامه آپولو گرفته شده است. این عکس در ماموریت آپولو ۸ ثبت شد که در آن برای اولین بار فضانوردان از دوربین هسلبلاد EL هفتاد میلی‌متری استفاده کردند. این دوربین از یک موتور الکتریکی بهره می‌برد و فرآیند عکاسی تا حد زیادی خودکار بود. فضانوردان تنها باید فاصله از سوژه، دیافراگم لنز و سرعت شاتر را تنظیم می‌کردند. در ماموریت آپولو ۸ دو دوربین هسلبلاد EL به همراه لنزهای Planer 80mm f/2.8 و Sonnar 250mm f/5.6 استفاده شد. البته برای کارایی بهتر دوربین‌ها در شرایط خاص ماموریت فضایی اصلاحاتی روی آن‌ها انجام شده بود. مسئولیت ساخت فیلم‌های عکاسی را نیز شرکت کداک بر عهده داشت.

در ماموریت‌های بعدی آپولو که با فرود انسان بر سطح ماه همراه بود تجهیزات عکاسی تغییر زیادی نکرد اما از دوربین‌های فیلمبرداری بیشتری استفاده شد.

ایستگاه فضایی بین‌المللی

فضانوردان حاضر در ایستگاه فضایی بین‌المللی عکس‌ها و تایم‌لپس‌های بسیار جذابی را از پنجره رو به زمین ایستگاه فضایی ثبت کرده‌اند. فضانوردان برای ثبت این عکس‌ها از دوربین‌های DSLR شرکت نیکون استفاده می‌کنند. ناسا از سال‌ها پیش با شرکت نیکون در زمینه تامین تجهیزات عکاسی ایستگاه فضایی بین‌المللی همکاری می‌کند.

معمولا آخرین مدل دوربین پرچمدار نیکون به طور مرتب به ایستگاه فضایی ارسال می‌شود. در حال حاضر دوربین نیکون D5 جدیدترین دوربین عکاسی در ایستگاه فضایی بین‌المللی است.

تعدادی از دوربین‌ها و لنزهای موجود در ایستگاه فضایی بین‌المللی

تعدادی از دوربین‌ها و لنزهای عکاسی موجود در ایستگاه فضایی بین‌المللی.

مجموعه‌ای از لنزهای باکیفیت نیکون نیز در اختیار فضانوردان قرار دارد. از لنز معروف و پرکاربرد Nikon 24-70mm f/2.8 تا لنز سوپرتله Nikon 800mm f/5.6 که به همراه تله‌کانورتور ۱/۴ برابر معادل لنزی با فاصله کانونی ۱۱۲۰ میلی‌متر است.

تلسکوپ فضایی هابل

تلسکوپ فضایی هابل در حال حاضر از دو دوربین تصویربرداری استفاده می‌کند. دوربین پیشرفته برای نقشه‌برداری یا ACS و دوربین میدان دید باز ۳ یا WFC3. دوربین ACS در سال ۲۰۰۲ روی هابل نصب شد و دوربین WFC3 نیز در سال ۲۰۰۹ و در آخرین ماموریت تعمیر هابل به جمع ابزارهای این تلسکوپ اضافه شد. پیش از آن هابل از دوربین‌های قدیمی‌تری استفاده می‌کرد.

ابزارهای علمی تلسکوپ فضایی هابل

مجموعه ابزارهای علمی تلسکوپ فضایی هابل.
Credits: NASA’s Goddard Space Flight Center

سنسور این دوربین‌ها از نوع CCD است. تصاویر خام دوربین‌های هابل سیاه و سفید است و تصاویر رنگی که از هابل می‌بینیم در واقع ترکیب تعدادی تصویر است که با فیلترهای مختلفی ثبت شده‌اند. چندین فیلتر روی هر دوربین تلسکوپ هابل قرار دارد که هر کدام محدوده مشخصی از طیف الکترومغناطیس را از خود عبور می‌دهد. هابل می‌تواند در بازه‌های مختلف طیف فرابنفش، مرئی و فروسرخ نزدیک از اجرام آسمانی تصویربرداری کند.

البته ابزارهای هابل تنها به این دو دوربین محدود نمی‌شود. هابل برای ثبت داده‌های مورد نیاز اخترشناسان از چند طیف‌نگار نیز استفاده می‌کند.

ماموریت‌های مریخ

مدارگردها، سطح‌نشین‌ها و مریخ‌نوردهای پرشماری در سال‌های اخیر به سیاره سرخ منظومه شمسی ارسال شده‌اند و به لطف دوربین‌های عکاسی این فضاپیماها تصاویر جذاب فراوانی از مریخ ثبت شده است.

دوربین HiRISE مدارگرد MRO را می‌توان جذاب‌ترین ابزار عکاسی در مریخ دانست. HiRISE در واقع یک تلسکوپ است که از مدار مریخ می‌تواند تصاویر بسیار دقیقی را از سطح این سیاره ثبت کند. به عبارتی این تلسکوپ به جای این که به آسمان نگاه کند رو به پایین و از سیاره‌ای که در مدار آن قرار دارد تصویربرداری می‌کند.

تپه‌های شنی مریخ

تصویر شگفت‌انگیز دوربین HiRISE مدارگرد MRO از تپه‌های شنی مریخ.
Credit: NASA/JPL/UArizona

فاصله کانونی این تلسکوپ ۱۲ متر است و HiRISE می‌تواند از مدار مریخ جزئیاتی به اندازه یک متر را در سطح این سیاره تفکیک کند.

مریخ‌نورد پشتکار یا Perseverance که اکنون در مسیر رسیدن به مریخ قرار دارد نیز مجموعه‌ای از دوربین‌های مختلف را با خود به سیاره سرخ منظومه شمسی خواهد برد. ۲۳ دوربین روی مریخ‌نورد پشتکار نصب شده که هر کدام از آن‌ها اهداف خاصی را دنبال خواهند کرد.

هفت دوربین برای تصویربرداری از مراحل فرود در این کاوشگر قرار داده شده‌اند. این دوربین‌ها در زمان فرود مریخ‌نورد بر سطح مریخ از جهت‌های مختلف تصویربرداری خواهند کرد تا بتوانیم برای اولین بار نمایی واقعی را از مراحل فرود بر سیاره مریخ مشاهده کنیم.

تعدادی دوربین نیز برای کمک به مسیریابی خودکار مریخ‌نورد و بررسی وضعیت ابزارهای نصب‌شده روی بازوی رباتیک آن روی پشتکار نصب شده است.

مجموعه دوربین‌های مریخ‌نورد پشتکار

مجموعه دوربین‌های مریخ‌نورد پشتکار.

هفت دوربین نیز با اهداف علمی به همراه پشتکار به مریخ ارسال شده‌اند که تصاویر دقیقی از سطح مریخ ثبت خواهند کرد.

تجهیزات تصویربرداری در ماموریت‌های فضایی به نوعی چشمان بشر در نقاط مختلف منظومه شمسی هستند. دوربین‌هایی که مناظر خیره‌کننده‌ای از عالم را برای‌مان آشکار می‌کنند و این فرصت را در اختیارمان قرار می‌دهند تا عالم را از دریچه چشمان تیزبین‌شان مشاهده کنیم.برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. پریا

    شما پیج اینستا هم دارین؟ ❤️❤️❤️

    فروش اینترنتی

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما