آیا حیات از فضا به زمین آمده است؟

۱۳ مرداد ۱۴۰۱

در مورد حیات فرضیه‌ای به نام پنسپرمیا وجود دارد که می‌گوید حیات در جایی به وجود نمی‌آید، بلکه همواره در جهان وجود داشته است. طبق این فرضیه، بذرهای حیات در تمام جهان پراکنده شده و از نقطه‌ای به نقطه‌ی دیگر منتقل می‌شود. به عبارت دیگر، اگر حیات در سیاره‌ای وجود دارد، ممکن است قطعاتی از آن به سمت فضا پرتاب شود و این سیارک‌ها دارای بذرهای حیات مانند باکتری‌ها هستند. در نتیجه زمانی که به یک سیاره‌ی دیگر می‌رسند، حیات درون خود را به آنجا منتقل می‌کنند.

برخی محققان بر این باور هستند که ممکن است حیات به این شکل وارد کره زمین شده است. در این صورت تمام ما انسان‌ها، مهاجرانی از سیارات دیگر هستیم. در سال ۱۹۶۹ شهاب‌سنگی در استرالیا سقوط کرد. محققان سال‌ها بعد موفق به شناسایی DNA و RNA در این شهاب‌سنگ شدند که بخش کلیدی حیات محسوب می‌شوند. این شهاب‌سنگ ۷ میلیارد سال سن دارد و حدود ۲.۵ میلیارد سال مسن‌تر از منظومه‌ی شمسی است.

در ابتدای شکل‌گیری سیاره زمین، شهاب‌سنگ‌های زیادی راهی این سیاره شده‌اند و ممکن است برخی از آن‌ها حاوی مواد آلی متعددی بوده باشند. البته سیارک‌ها معمولا در سفر خود مسیری بسیار طولانی در حد میلیاردها سال طی می‌کنند و طی این مدت با تشعشعات خطرناکی روبرو می‌شوند. همچنین حین عبور از جو زمین، انرژی بسیار زیادی آزاد می‌شود. اما آیا در این شرایط، بذرهای حیاط جان سالم به در می‌برند؟

برای بررسی این موضوع، گروهی از محققان فرانسوی تاردیگریدهایی را راهی فضا کردند و متوجه شدند که این جانداران سرسخت قادر به زنده ماندن در شرایط بسیار دشوار هستند. بعد از سفر ۱۰ روزه در فضا، این جانداران بعد از بازگشت به زمین همچنان زنده بودند. از سوی دیگر به نظر می‌رسد فقط چند سانتی‌متر لایه‌ی محافظ مانند سنگ، ممکن است منجر به در امان ماندن حیات در فضا شود.

البته برخی دیگر می‌گویند انتقال حیات از سیاره‌ای به سیاره‌ی دیگر تنها زمانی ممکن است که سیارات موردنظر فاصله‌ی بسیار کمی نسبت به یکدیگر داشته باشند. آیا به نظر شما واقعا حیات از فضا و سیاره‌های دیگر راهی زمین شده است؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با ما و دیگران در میان بگذارید.

دیجی‌کالا مگ تَلِنت بستری برای کشف و پرورش، کسب درآمد و مشهور شدن استعدادهای تولید محتوای ویدیویی است. بستری برای افرادی که توانایی ساختن انواع ویدیو را برای دیجی‌کالا در «استاندارد حرفه‌ای محتوا و تصویر» دارند. افراد حاضر در پروژه‌ی تَلِنت، با ساختن ویدیو برای دیجی‌کالا، به طور مستقیم از دیجی‌کالا کسب درآمد می‌کنند.

دیجی‌کالا به سادگی امکان دسترسی به کالا را برای افرادی که توانایی ویدیوسازی حرفه‌ای دارند، فراهم می‌کند. اگر فکر می‌کنید استعداد، توانایی، امکانات، انگیزه و اشتیاق ویدیوسازی دارید، به دیجی‌کالا مگ تَلِنت بپیوندید.

برای کسب اطلاعات بیشتر روی دکمه‌ی زیر کلیک کنید.

درباره‌ی دیجی‌کالا مگ تَلِنت

در یوتیوب

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲ دیدگاه
  1. Avatar ..

    خیلی جالب بود ممنون 🙏

  2. Avatar سید مرتضی موسوی پلت کله

    سلام،در تصویر بالا شکلهایی که کشیده شده به عنوان حیات وبه سمت زمین میان رو من در سن ۱۱ سالگی در آسمان شهر قم دیدم که از سمت غرب به طرف شرق شهر در حال پرواز بود. الآن ۴۴ سال دارم. به هر کسی که میگفتم باور نمی کرد.

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه