با فناورانه‌ترین وسایل حمل‌ونقل آینده آشنا شوید (زیرنویس فارسی)

فناوری سامانه‌های حمل‌ونقل به سرعت در حال رشد است و هم‌زمان چندین فناوری در این حوزه در حال تکامل هستند که نوید وسایل بسیار پیشرفته‌تری را در آینده می‌دهند.

خودروهای الکتریکی چندین سال است که جای پای خود را در صنعت خودرو باز کرده‌اند و به خوبی در میان مصرف‌کنندگان جا افتاده‌اند. از سویی فناوری خودران هم با فعالیت‌های پیشگامانه‌ی شرکت‌هایی مانند «تسلا» (Tesla) متعلق به ایلان ماسک، رشد چشمگیری داشته‌اند و روند آزمایشی را با موفقیت پشت سر گذاشته‌اند.

بنابراین دور از انتظار نیست که طی سال‌های آینده این فناوری‌ها کاملا در انواع خودروهای جدید یکپارچه شوند و در سال ۲۰۵۰ به روندی عادی در جامعه تبدیل شده باشند. کافی است در اتومبیل خودران بنشینید، به صندلی تکیه بدهید و از خودرو بخواهید به مقصد مورد نظر شما برود.

نه فقط خودروهای شخصی، بلکه وسایل حمل‌ونقل عمومی هم با تغییرات شگفت‌آوری همراه خواهند بود. اتوبوس و قطارها خودمختار خواهند بود و با نیروی الکتریکی کار خواهند کرد.علاوه بر این سرعت آن‌ها هم به لطف فناوری‌های تازه افزایش خواهد داشت. برای نمونه قطارهای تعلیق مغناطیسی می‌توانند به سرعت ۶۴۰ کیلومتر بر ساعت دست یابند. علاوه بر این فناوری‌های مانند هایپرلوپ هم انقلابی در زمینه‌ی جابه‌جایی مسافران ایجاد خواهد کرد.

اما از آسمان هم نباید غافل شد! فناوری‌های مدرن باتری نه تنها به وسایل حمل‌ونقل روی زمین نیرو می‌دهند، بلکه باعث توسعه‌ی هواگردهای عمودپرواز شهری هم شده‌اند و در دهه‌های آینده به وسیله‌ی حمل‌ونقل عادی در شهرها تبدیل می‌شوند. تاکسی‌های هوایی هم در مسیرهای مخصوص به فعالیت خواهند پرداخت.

تا سال ۲۰۵۰ علاوه بر جابه‌جایی مسافران، تحویل بار و بسته‌ها هم به صورت خودکار و با تکیه بر نیروی الکتریکی یا هیدروژنی صورت خواهد گرفت. ارسال بسته‌ها و غذا با پهپاد به امری روزانه تبدیل می‌شود و جابه‌جایی محموله‌های عظیم مانند کانتینرهای تجاری هم با کشتی‌های مبتنی بر سوخت هیدروژنی سبز صورت می‌گیرد.

علاوه بر زمین، سامانه‌های فضایی هم توسعه‌ی چشمگیری خواهند داشت و شاهد سفر پیوسته و دائمی مسافران به مقاصدی مانند ماه و مریخ خواهیم بود. با این پیشرفت‌های عظیم باید از هم‌اکنون برای همراهی و سازگار شدن با این سامانه‌های جدید حمل‌ونقل آماده باشیم؛ این ویدیو از Futurology کوتاه و جامع به همین موضوع می‌پردازد.برچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما