گلکسی زد فولد ۳ چقدر مقاوم است؟ (از خراش و خمیدگی تا آتش و گردوغبار)

گلکسی زد فولد ۳ بالاخره راهی بازار شد و شانس این پیش آمده است تا بررسی‌کنندگان این محصول را از تمامی زوایا مورد تست و ارزیابی قرار دهند. یکی از همین تست‌ها، تست مقاومت است که اخیرا روی گلکسی زد فولد ۳ اجرا شد. حال باید دید آیا این گوشی زیر این حجم از فشار سنگین دوام می‌آورد یا خیر.

گوشی‌های تاشو از لحاظ امکانات و قابلیت در سطح بسیار بالایی قرار دارند که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به نمایشگر تاشونده اشاره کرد که جذابیت بسیار بالایی نیز دارد. همچنین این نمایشگر باعث شده است تا کاربران در حالت عادی یک گوشی با نمایشگر کوچک در اختیار داشته باشند و هر زمانی که نیاز بود، با باز کردن آن، به محصولی با اندازه‌ی تبلت دسترسی پیدا کنند.

طبیعتا محصولی این‌چنینی خواسته‌ی بسیاری از کاربران است چرا که اندازه‌ی تبلت‌ها به آن‌ها اجازه نمی‌دهد تا به‌راحتی درون جیب قرار بگیرند و حمل و نقل شوند. به همین خاطر ایده‌ی طراحی گوشی‌های تاشو به ذهن شرکت‌ها آمد و سامسونگ هم اولین شرکتی بود که این ایده را در قالب محصولی واقعی عملی کرد. البته اولین تلاش شرکت اصلا خوب نبود اما به مرور سامسونگ توانست آن را از تمامی جهات بهبود بخشد تا اینکه اکنون به گلکسی زد فولد ۳ برسد. محصولی که گفته می‌شود بهبودی‌های فراوانی را به نسبت نسل نخست با خود به همراه دارد.

اما خرید این گوشی‌ها اکنون یک ریسک بزرگ محسوب می‌شود چرا که هنوز شرکت‌ها نتوانستند در این زمینه به بلوغ کامل برسند. گوشی‌های تاشو نمایشگرهای بسیار آسیب‌پذیر و ضعیفی دارند که کاربر باید بسیار زیاد از آن مراقبت کند. در غیر این صورت باید مبلغ زیادی را صرف تعمیر آن کند. با این حال هستند کسانی که این گوشی‌ها را خریداری می‌کنند و این تست مقاومت گلکسی زد فولد ۳ هم برای همین دسته از کاربران انجام گرفته است.

اگر ویدیوهای تست مقاومت گوشی را در شبکه‌های اجتماعی مختلف دنبال کرده باشید، قطعا زک نلسون را می‌شناسید که با نام کاربری JerryRigEverything در یوتیوب فعالیت می‌کند. کاری که زک انجام می‌دهد، بررسی گوشی‌ها از لحاظ مقاومت است و برای اینکه از این بابت مطمئن شود، گوشی‌ها را با شدیدترین تست‌ها مورد بررسی قرار می‌دهد. البته بیشتر تست‌هایی که زک نلسون انجام می‌دهد در دنیای واقعی هم ممکن است اتفاق بیفتند به همین خاطر نتیجه‌ی این تست می‌تواند آگاهی لازم را برای خرید گوشی تاشو به شما بدهد.

قبل از اینکه به بررسی نتایج تست مقاومت گلکسی زد فولد ۳ بپردازیم باید به این نکته نیز اشاره داشته باشیم که تست‌های زک نلسون اگرچه بسیار شدید اما کاملا حساب شده از زمان‌هایی هستند که ممکن است گوشی به شدت آسیب ببیند. اگر هر گوشی بتواند تست‌های زک را با موفقیت پشت سر بگذارد، قطعا در استفاده‌ی عادی عملکرد خوبی خواهد داشت. اگر موفق به مشاهده‌ی ویدیوی بالا نشدید، می‌توانید توضیح بخش‌های مختلف ویدیو را در زیر بخوانید.

تست مقاومت گلکسی زد فولد ۳ در برابر خط و خش

تست مقاومت گلکسی زد فولد 3 در برابر خط و خش

در بخش خط و خش، گوشی‌های معمولی غالبا در فشار سطح ۶ خط و خش سطحی و در فشار سطح ۷ نیز به صورت عمیق خش بر می‌دارند. اما با این حال عملکرد آن‌ها دچار مشکل نمی‌شود. درواقع فشار سطح ۷ به یک آستانه‌ی استاندارد برای تست‌های اینچنینی بدل شده است. زک این تست را با فشار آوردن جسم تیز روی بخش‌های مختلف نمایشگر نظیر دوربین سلفی و دوربین‌های تعبیه شده روی پنل پشتی شروع کرد و در نتیجه دیدیم اگر فشار نسبتا زیادی هم به گوشی وارد شود، این نمایشگر واقعا می‌تواند به لطف بهبودی‌های فراوانی که سامسونگ اعمال کرد و همچنین شیشه‌ی محافظ گوریلاگلس، در برابر خط و خش مقاومت خوبی از خود به نمایش بگذارد.

نمایشگر تاشو اما طبیعتا مقاومت کمتری از خود به نمایش گذاشت و در فشار سطح ۲ و ۳ خط و خش سطحی و نسبتا عمیقی برداشت و در فشار سطح ۴ نیز میزان این خط و خش بسیار عمیق‌تر شد. حتی فشار ناخن هم اگر از حد بگذرد می‌تواند نمایشگر را دچار مشکل کند. به گفته‌ی زک، شاید نمایشگر زیر این صفحه‌ی آسیب‌پذیر ۸۰ درصد مقاوم‌تر باشد اما لایه‌ی بالایی همچنان در برابر فشار مقاومت کمی از خود نشان می‌دهد.

نکته‌‌ی جالب در رابطه با این تست جایی بود که زک قلم S-Pen را با بیشترین فشار ممکن روی نمایشگر تاشو کشاند تا ببیند اگر کاربری برخلاف هشدارهای سامسونگ، قلم را بسیار محکم روی نمایشگر این محصول فشار دهد چه اتفاقی رخ خواهد داد که در اتفاقی بسیار جالب، هیچ مشکلی برای نمایشگر پیش نیامد. البته انتظاری جز این هم نداشتیم چون قلم S-Pen در صورتی که بیش از اندازه روی نمایشگر فشار وارد کند، به درون جمع می‌شود تا آسیبی وارد نکند.

فریم گوشی از آلومینیوم ساخته شده است و نه فولاد ضد زنگ، به همین خاطر نتوانست در برابر فشار سختی که در نتیجه‌ی کشاندن تیغ کاتر روی آن وارد آمد دوام بیاورد. کلید پاور و کنترل صدا هم به‌سادگی با فشار کمی که به آن‌ها وارد شد خط و خش برداشتند. با این حال عملکرد آن‌ها مختل نشد و حسگر اثرانگشت هم توانست انگشت را بار دیگر شناسایی کند.

تست ورود گرد و غبار

تست ورود گرد و غبار

گلکسی زد فولد ۳ از استاندارد IPX8 بهره می‌برد. به این معنا که در برابر نفوذ آب به لطف لایه‌های محافظ تا حد زیادی مقاوم است اما استانداردی برای محافظت در برابر نفوذ گرد و غبار ندارد. زک نلسون معمولا برای تست گوشی‌های تاشو در برابر نفوذ گرد و غبار، یک مشت خاک را روی نمایشگر تاشو می‌ریزد و آن را باز و بسته می‌کند. اگر گرد و خاک از طریق لولاها به درون گوشی نفوذ کنند، یا دور لولاها را بگیرند، گوشی باز و بسته نخواهد شد.

در نتیجه‌ی این تست، برخلاف آنچه که در استانداردها شاهد بودیم مبنی براینکه این گوشی در برابر نفوذ گرد و غبار تست نشده است، دیدیم که هیچ صدمه‌ی قابل مشاهده‌ای به گوشی وارد نشد و لولاها هم بدون هیچ صدایی مانند قبل به کار خود ادامه دادند و گوشی هم بدون مشکل باز و بسته می‌شد. اینکه گرد و غبار به درون گوشی هم نفوذ کرده باشد یا خیر مشخص نیست چون ممکن است صدمات ناشی از آن در آینده خود را نشان دهد. در همین راستا زک نلسون گفت که در ویدیوی کالبدشکافی این محصول نشان خواهد داد که آیا گرد و غبار به درون آن وارد شده است یا خیر.

تست سوختن نمایشگر گلکسی زد فولد ۳

تست سوختن نمایشگر گلکسی زد فولد 3

در این مرحله نماینده‌ی تاشوی سامسونگ، یکی از شدیدترین تست‌ها را تجربه کرد و آن هم سوختن بود. البته که نمایشگر تاشوی گوشی آنقدری منعطف هست که اگر زیر آتش گرفته شود قطعا می‌سوزد. در نتیجه این تست روی نمایشگر تاشوی محصول تنها ۱۴ ثانیه ادامه داشت و بعد از این مدت، نمایشگر خاموش شد و پیکسل‌های آن ناحیه نیز رنگ خود را از دست دادند. برای نمایشگر ثانویه اما دو برابر مقاومت را شاهد بودیم و آسیب وارد شده هم کمتر بود. پیکسل‌ها هم به رنگ سفید درآمدند.

در بین تست‌های سنگین زک نلسون، این شاید تنها تستی باشد که اصلا مشخص نیست در دنیای واقعی و در حالت عادی چه زمانی قرار است برایمان رخ دهد. طبیعتا کسی گوشی را روی آتش نگه نمی‌دارد یا آن را روی اجاق گاز نمی‌گذارد. اما خب ایده‌ی خوبی دریافت می‌کنیم از اینکه نمایشگر گوشی تا چه اندازه در برابر گرما مقاوم است.

تست خمیدگی

تست خمیدگی

در این تست که شدیدترین تست زک نلسون نیز به حساب می‌آید و در مرحله‌ی آخر انجام می‌شود، گوشی با بیشترین فشار ممکن خم می‌شود. اگر محصولی بتواند این تست را با موفقیت پشت سر بگذارد، از زک نلسون نمره‌ی قبولی دریافت می‌گیرد. گلکسی زد فولد ۳ شاید گوشی تاشو باشد و بسیاری‌ها تصور کنند مقاومت آن پایین است اما زک با نهایت قدرت هم نتوانست ذره‌ای آن را خم کند. جالب اینجاست گوشی حتی به سمت بیرون هم خم نشد. البته اندکی صدای شکستگی به گوش رسید منتها هیچ آسیب جدی مشاهده نشد.

نکته‌ی جالبی که درباره‌ی این ویدیو باید بدانید این است که در مدت زمان تنها ۲۴ ساعت، این ویدیو ۱ میلیون بار بازدید داشت و این نشان می‌دهد که گوشی‌های تاشو به نسبت سال گذشته بسیار طرفدار پیدا کردند که تا این اندازه کاربران خبرهای مربوط به آن را دنبال می‌کنند. به نظر می‌رسد این فناوری طی روزهای آینده قطعا طرفداران زیادی پیدا خواهد کرد؛ خصوصا اینکه گلکسی زد فولد ۳ توانست تست مقاومت را هم به‌خوبی پشت سر بگذارد.

منبع: PhoneArenaبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما