نظریه‌ی بوزون هیگز؛ «ذره‌ی خدا» چیست؟

۲۲ آذر ۱۴۰۰

در آخرین روزهای زمستان ۱۳۹۱، مسئولین برخورددهنده‌ی هادرونی بزرگ در آزمایشگاه سِرن خبر کشف ذره‌ی بوزون هیگز را اعلام کردند؛ ذره‌ای که در محافل علمی به نام «ذره‌ی خدا» شناخته می‌شود و تا پیش از آزمایش بزرگ سرن، دانشمندان سال‌ها بر سر وجود یا عدم وجود آن بحث و گفتگو داشتند.

در هر صورت، بالاخره ذره‌ی هیگز یا ذره‌ی خدا در آزمایشگاه سرن مشاهده شد. اما سؤال اینجاست: ذره‌ی بوزون هیگز یا همان ذره‌ی خدا چیست و چرا کشف آن اتفاق بسیار مهمی در تاریخ علم بوده است؟ «فابیولا جیانوتی» یکی از دانشمندان حاضر در پروژه‌ی برخورددهنده‌ی هادرونی بزرگ درباره‌ی ذره‌ی خدا می‌گوید:

«ذره‌ی خدا یا بوزون هیگز، ذره‌ی بسیار خاصی است برای اینکه به ما کمک می‌کند بفهمیم ذره‌های بنیادین دیگر نظیر الکترون‌ها که جزئی از زندگی روزانه ما هستند و همگی با آن‌ها آشناییم، چگونه دارای جرم می‌شوند. سؤالی انتزاعی به نظر می‌رسد که در نگاه اول با زندگی روزمره ما ارتباطی ندارد ولی در واقع چنین نیست. برای اینکه اگر ذرات بنیادین نظیر الکترون‌ها و کوارک‌ها که مواد تشکیل‌دهنده‌ی اتم‌ها هستند جرم نداشته باشند، جهان و کره‌ی زمین اینطوری که الان هستند، نمی‌بودند. کیهان وجود نداشت یا حداقل شکل دیگری داشت.»

همین مسائل است که ذره‌ی خدا را به کشف مهمی در تاریخ علم تبدیل کرده است. اما ماهیت ذره‌ی خدا چیست؟ و چطور آن را کشف کرده‌اند؟ برای رسیدن به پاسخ این سؤالات حتما ویدیوی ما را تماشا کنید.

دیجی‌کالا مگ تَلِنت بستری برای کشف و پرورش، کسب درآمد و مشهور شدن استعدادهای تولید محتوای ویدیویی است. بستری برای افرادی که توانایی ساختن انواع ویدیو را برای دیجی‌کالا در «استاندارد حرفه‌ای محتوا و تصویر» دارند. افراد حاضر در پروژه‌ی تَلِنت، با ساختن ویدیو برای دیجی‌کالا، به طور مستقیم از دیجی‌کالا کسب درآمد می‌کنند.

دیجی‌کالا به سادگی امکان دسترسی به کالا را برای افرادی که توانایی ویدیوسازی حرفه‌ای دارند، فراهم می‌کند. اگر فکر می‌کنید استعداد، توانایی، امکانات، انگیزه و اشتیاق ویدیوسازی دارید، به دیجی‌کالا مگ تَلِنت بپیوندید.

برای کسب اطلاعات بیشتر روی دکمه‌ی زیر کلیک کنید.

درباره‌ی دیجی‌کالا مگ تَلِنت

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۷ دیدگاه
 1. Avatar اصغر سمیعی

  سلام خداجان عامل حرکت برترین قدرت از بدو خلقت ، درخت با یاد خدا نفس کشید تغییرشکل داد هوا ، دی اکسیدکربن را گرفت اکسیژن پس داد ، بایستی دید بشر با یاد خدا نفس بکشد چه تغییری ایجاد میکند در هوا ، خدا جان نگهدار همنوعان جان در جهان الهی آمین .

  1. Avatar ساسان

   خرافاتی …..ذرات بورن هیگز با خدایان انسان گونه ای که بشر در ذهنش ساخته فرق داره و شما احتیاجی نداری که رشوه ونذورات برای بورن هیگز بدی

 2. Avatar Shi..che

  بسیار عالی بود..

 3. Avatar ارجمند

  با این اکتشافات آدم به نتایجی میرسه که احتمالا شما چاپ نخواهید کرد!!!!!!

  1. Avatar کاظم گراچ

   مثلا چی؟؟؟!

 4. Avatar طاهری

  سلام
  آقا بهروز عزیز
  بنظرم روزی خواهد رسید که از این دنیا بیرون بریم و از بیرون به این دنیا نگاه کنیم.
  این کشف جدید هم که بنام ذره خدا گفته میشه مطمنا خیلی وقت پیش کشف شده دیدند می‌توانند اعلام کنند اعلام کردند
  خیلی چیزها کشف شده ولی بخاطر مسائلی سکرت مانده و بعدا اعلام خواهند کرد.
  دنیای علم هم سیاسی هست و هیچ وقت صادقانه با بشریت برخورد نشده.
  مگه ویروس کرونا را نمی‌بینید
  بعدا معلوم خواهد شد که ساخته دست بشر بود.
  یا اسلحه هارپ.که چه بلایی بسر ما آورده هست.

 5. Avatar بهروز

  کاش میشد فهمید که آیا واقعا روزی میاد که بشر تمام عالم هستی رو درست و کامل درک کرده باشه؟اگه نه که جالبه،ولی اگه آره،اونوقت ذهنهای کنجکاوی مثل من باید دنبال چی بگردن؟
  من جواب خودمو میدونم:ما هرگز نمیتونیم همه عالمو درک کنیم،چون نه میتونیم از این عالم بریم بیرون و از بیرون نگاش کنیم و بفهمیم چه خبره،و اصلا چیزی به اسم بیرون وجود داره؟و نه اونقد میتونیم کوچیک بشیم که کوچکترین ذرات رو درک کنیم(دستگاهها همیشه ممکنه اشتباه بکنن)

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه