چگونه از سیاهچاله عکس می‌گیرند؟

۸ خرداد ۱۴۰۱

با وجود اینکه سال‌هاست از وجود سیاهچاله‌ها خبر داریم، ولی هنوز نکات ناشناخته‌ی زیادی در مورد آن‌ها وجود دارد. اما در سال ۲۰۱۹ ستاره‌شناسان برای اولین بار موفق به ثبت اولین عکس از سیاهچاله مرکزی کهکشان M87 در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری شدند. مدتی قبل هم اولین عکس از سیاهچاله مرکزی کهکشان راه شیری منتشر شد. اما دانشمندان چگونه می‌توانند از این پدیده‌ی مرموز عکس بگیرند؟

اگرچه این عکس‌ها اصلا جذاب نیستند، اما باید در نظر داشته باشید که سیاهچاله‌ها به دلیل ماهیتی که دارند، تقریبا نامرئی هستند. کشش گرانشی سیاهچاله‌ها به حدی قوی است که حتی نور هم نمی‌تواند از دست آن‌ها فرار کند. بنابراین به زبان ساده دیدن یک سیاهچاله، مانند دیدن یک صفحه‌ی سیاه در تاریکی است.

اما در این میان با بهره‌گیری از مواد اطراف سیاهچاله، عکس‌برداری از آن‌ها ممکن شده است. به دلیل چرخش و حرکت، این مواد گرم می‌شوند و از خودشان تابش‌هایی را ساطع می‌کنند. برای ثبت عکس از سیاهچاله‌ها هم هیچ تلسکوپ واحد قدرتمندی برای این کار وجود ندارد. به عبارت دیگر، چنین تلسکوپی باید ابعادی در حد کره زمین داشته باشد که طبیعتا چنین چیزی امکان‌پذیر نیست.

بنابراین دانشمندان از ۸ تلسکوپی رادیویی قرار گرفته در کشورهای مختلف، یک شبکه ایجاد کرده‌اند تا ثبت چنین عکس‌هایی امکان‌پذیر شود. این تلسکوپ‌ها هم برای گرفتن عکس از سیاهچاله از امواج رادیویی استفاده می‌کنند و با چرخش زمین و ترکیب داده‌ها، تصویر بهتری از سیاهچاله به دست می‌آید.

اما این داده‌ها هم تمام تصویر را پوشش نمی‌دهند و به همین خاطر دانشمندان الگوریتم‌های پیشرفته‌ای را توسعه داده‌اند که می‌توانند اطلاعات غیرقابل دسترس را به طور هوشمندانه پیدا کنند. تیم EHT با بهره‌گیری از این روش، از هر سیاهچاله هزاران تصویر مختلف به دست می‌آورند که هرکدام از این عکس‌ها کمی با دیگری فرق دارند. در نهایت با استفاده از ابرکامپیوتر و ترکیب این تصاویر، عکس نهایی سیاهچاله ثبت می‌شود.

اگر به این موضوع علاقه دارید و می‌خواهید از جزئیات چگونگی ثبت عکس از سیاهچاله‌ها مطلع شوید، شما را به تماشای این ویدیوی جذاب دعوت می‌کنیم.

دیجی‌کالا مگ تَلِنت پروژه‌ای برای کشف، حمایت و پرورش استعدادهای تولید محتوای ویدیویی است؛ افرادی که توانایی ساختن ویدیوهای حرفه‌ای «آنباکس»، «نقد و بررسی» و «مقایسه‌» را برای کالاهای موجود در دیجی‌کالا دارند.

افراد حاضر در پروژه‌ی تَلِنت، با ساختن ویدیو برای دیجی‌کالا، به طور مستقیم از دیجی‌کالا کسب درآمد می‌کنند. دیجی‌کالا به سادگی امکان دسترسی به کالا را برای افرادی که توانایی ویدیوسازی حرفه‌ای دارند، فراهم می‌کند. اگر فکر می‌کنید مهارت، امکانات، انگیزه و زمان ساختن انبوه ویدیوهای حرفه‌ای را برای انواع کالاهای موجود در دیجی‌کالا دارید، به دیجی‌کالا مگ تَلِنت بپیوندید. برای کسب اطلاعات بیشتر روی دکمه‌ی زیر کلیک کنید.

درباره‌ی دیجی‌کالا مگ تَلِنت

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه