جزئیات شگفت‌انگیز ثبت تصویر اَبَرسیاهچاله را در این ویدیو ببینید

۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱

نگاه بشر به سیاهچاله‌های کلان‌جرم، اجرام مرموز غول‌پیکری که در مرکز اغلب کهکشان‌ها جای خوش کرده‌اند، حالا با پیشرفت فناوری کم‌کم دردسترس‌تر از قبل می‌شود.

در روزهای گذشته بود که دانشمندان برای نخستین بار تصویری واقعی از سیاهچاله‌ی مرکزی راه شیری منتشر کردند. این تصویر جزئیات بسیار ارزشمندی را از هیولایی که در مرکز کهکشان ما قرار گرفته است، به نمایش می‌گذارد.

این تصویر تماشایی از «کمان ای*» (*Sagittarius A) به لطف یک همکاری بین‌المللی با نام «تلسکوپ افق رویداد» (EHT) ممکن شده است که روی رصد سیاهچاله‌ها مطالعه و تمرکز دارد.

اما شاید این پرسش مطرح شود که چرا چنین تصویری زودتر ارائه نشده بود و حتی چرا در سال‌های گذشته دانشمندان به جای کهکشان خودمان، یک سیاهچاله‌ی دیگر یعنی *M87 را به‌عنوان هدف نخستین تصویر از یک سیاهچاله درنظر گرفته بودند.

این پرسش‌ها همراه با توضیحاتی کامل برای درک شیوه‌ی تصویربرداری از یک سیاهچاله و چیزی که در واقعیت پشت نگاه به این سیاهچاله‌های عظیم وجود دارد، موضوعاتی است که در این ویدیو به‌خوبی به آن‌ها پرداخته شده است.

بنابراین برای لذت عمیق‌تر هنگام نگاه به یک سیاهچاله و برای درک بهتر آنچه در قلب کهکشان خودمان، راه شیری می‌گذرد کافی است نگاهی دقیق به این ویدیو داشته باشید.

Video Credit: Vertasium

عکس کاور: طرحی گرافیکی از یک سیاهچاله
Credit: Mark Garlick/Science Photo Library

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۳ دیدگاه
 1. Avatar 1

  سلام 👋
  لطفا زمان و حجم فایلها رو در زیر هرکدام بنویسید

 2. Avatar Amir

  ماده تاریک، و انرژی تاریک در تمام جهان پراکنده است، اما قابل دیدن نیست، گفته می‌شود تنها در یکجا ماده تاریک یافت نمی شود اطراف زمین. چون اگر یافت شود دیگر همه می‌فهمند ماده تاریک چیست و به ماده روشن تبدبل خواهد شد.
  سیاه‌چاله‌ها هم تصویرشان سی جی آی و فوتوشاپ است، چون اگر تصویر واقعیشان را ببینیم ما انسان‌ها دچار دلهره می‌شویم. از این رو کارمندان ناسا و دانشمندان خیلی به فکر حال و احوال ما هستند که خدای نکرده پریشان حالی برایمان پیش نیاید.

  انیشتین در سخنرانی ۱۴ دسامبر ۱۹۲۲ در دانشگاه کیوتو در مورد ازمایش مایکلسون و مورلی:
  “من به این نتیجه رسیده‌ام که هیچ آزمایش نوری نمی‌توان حرکت زمین را تشخیص داد گرچه زمین حرکت می‌کند!!!!!!!”

  “من فکر می‌کنم که اجسام مادی بین یکدیگر جاذبه ندارند، اما این اتر است که باعث می‌شود جسمی به جسم دیگر فشار بیاورد ما این پدیده راب ه اشتباه گرانش می‌نامیم” نیکولا تسلا.

  حالا اگر جاذبه وجود نداره سیاهچاله و ماده تاریک و انرژی تاریک بالفور در بایگانی تاریخ جا می‌گیرن. خودتو خسته نکن برای تهیه تصاویر فوتوشاپی.

 3. Avatar محمد طاها

  خب معلومه که چرا سیاهچاله کهکشان M87 رو برای اولین عکس از سیاهچاله انتخاب کردن

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه