واقعیت مجازی چگونه مغز شما را فریب می‌دهد؟

شرایطی را تصور کنید که به جای نشستن پشت میز کامپیوتر و انجام بازی‌های ویدیویی، حضورتان را در آن محیط احساس کنید و واقعا بخشی از دنیای خیالی آن بازی باشید. قطعا در این صورت نه تنها تجربه‌ی بازی بلکه هر چیز دیگری بسیار هیجان‌انگیزتر می‌شد. بدیهی است نمی‌توان واقعا در یک محیط خیالی حضور داشت، اما به لطف واقعیت مجازی می‌توان مغز را طوری فریب داد که تصور کند بخشی از یک دنیای خیالی است. حال سؤال اینجاست که این اتفاق چگونه رخ می‌دهد؟

واقعیت مجازی (Virtual Reality یا به اختصار VR)، همان‌طور که از نامش پیداست، دنیای واقعی را به شکل مجازی به نمایش می‌گذارد. به عبارتی شبیه‌ساز محیط‌های واقعی است که کاربر با استفاده از یک هدست و کنترلر، می‌تواند با سوژه‌های موجود در محیط تعامل داشته باشد. در این صورت، کاربر به جای دیدن یک تصویر از طریق نمایشگر به شکل دو بعدی، خود را درون دنیای سه‌بعدی می‌بیند و همین موضوع باعث می‌شود تجربه‌ی یک بازی یا فعالیت به این شکل بسیار واقعی‌تر و جذاب‌تر به نظر برسد.

اگر تا به حال بازی‌های واقعیت مجازی را تجربه کرده باشید، می‌دانید دنیای مجازی آن‌قدرها هم واقعی نیست. اما چطور می‌شود حین تجربه‌ی یک سری عناوین خاص مثل Richie’s Plank Experience که در آن از آسانسور خارج می‌شوید و روی یک تخته‌ی معلق می‌ایستید، با اینکه محیط اصلا واقعی به نظر نمی‌رسد باز هم مغزتان فریب می‌خورد و ترس زیادی وجودتان را فرا می‌گیرد؟

واقعیت مجازی

ویدیوهای زیادی را شاهد بودیم در این رابطه که کاربران حین انجام این بازی‌ها به در و دیوار برخورد می‌کنند، به هدست آسیب می‌زنند، شیشه‌ی نمایشگر را می‌شکنند؛ شاید تماشای افرادی که به انجام این بازی‌ها می‌پردازند و واکنش‌های توام با ترس و اضطراب از خود نشان می‌دهند برایمان غیرقابل باور باشد. اما فقط کافی است هدست را روی سرتان قرار دهید تا متوجه شوید تا چه اندازه آدرنالین خونتان افزایش پیدا می‌کند.

واقعیت مجازی شاید در واقعی نشان دادن محیط یک بازی عملکرد خوبی نداشته باشد، اما اگر آن را تجربه کرده باشید، احتمالا می‌دانید انجام یک بازی معمولی یا تماشای یک فیلم نه چندان مهیج با هدست واقعیت مجازی می‌تواند از انجام بهترین بازی‌ها یا تماشای زیباترین فیلم‌ها هیجان‌انگیزتر باشد. اگر برای شما هم این سؤال پیش آمده که چگونه واقعیت مجازی می‌تواند تا این اندازه مغزمان را فریب دهد که باور کنیم بخشی واقعی از یک دنیای مجازی هستیم، ویدیوی بالا را مشاهده کنید.برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما